CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: cloud_hardcore

Seni bela diri-kongsi pendapat-

Reply #260 Periuk_api1209's post

aku kekadang nak tergelak pun ada pasal ayat ni
"hanya org kurang siuman jer yang pecah2 genting ni" atau"buat ape belajar melompat???bukan guna pun kan???"atau"belajar pecahan/buah banyak sampai beratus korang bleh ingat atau guna suma ker???"

pecah genting untuk mengetahui cara tumbukan yang padu...
belajar melompat untuk mengelak dari serangan ramai2...(kalau tak dapat lawan)
buah pecahan untuk mencari buah yang boleh dijadikan hak...

sebenar nya banyak lagi tujuan untuk acara2 tersebut...
pasal buah pecahan tu banyak sangat larat ke ingat...
kalau aku akan jawab balik "nak senang belajar satu je la buah"

tapi pe2 pon mana2 MA ada kelemahan dan kekurangan...
jadi lah resmi padi...makin tunduk bile berisi...

Reply #261 cloud_hardcore's post

..kalau nak jawab memang banyak jawapan nak bagi..tapi yang otai/cikgu kata relek/sabar...so kitorang stand down ah..masa tu wa dgr gak budak2 lincah pun bebulu gak dgr mamat MC cekak tu ckp cam tu...

.. ikut nafsu amarah/darah muda waktu tu memang nak btempur dgan dorang nie..tapi fikir tak berbaloi pun buat cam tu..sebab sorang dua punya hal takkan nak libatkan sumakan..tu tak campurlagi nanti kesian awek2 dorang yg kiut2...hehehe   tak jadi nak marah...

...pada pendapat aku tak patut ah mamat MC tu ckp camtu...tiap2 silat/MA ada teori dorang sendiri...

[ Last edited by  Periuk_api1209 at 9-7-2007 06:06 PM ]

Biar je lah diorang nih.Aku pun dah bosan dengar bebudak cekak dengan lagak hebat diorang.Selalunya,orang yang bongkak nih tak pernah lagi berhadapan dengan situasi yang sebenar.Diorang nih semua bangga teori jer.
Tak pernah aku dengar pun diorang nih bertarung dengan silat lain sampai semua buah silat tuh di'sapu'nya.Taksub tanpa fakta.

Sape2 yg tau pasal Silat Kegayungan Acheh Helang Putih x? Sape yg tau, citer arr skit... Aku sgt b'minat dgn silat nie!

Ko nih salah thread ler!

Originally posted by sri_lanang at 2-7-2007 12:27 PM
Pasal berlaku dan aku nampak tu sebab aku bersuara. hanya nak penjelasan kenapa penghormatan yg diberi tu melampau sangat? En Tuah kelas cawangan mana?

ermmm..dah nasib badan ko dapat tgk ketaksuban melampau. btw aku DULU cawangan MMU Melaka.

Follow Us
pasal buah cekak yg mengambil serangan silat lain, takde ler cekak belajau sumer..taktau nak cakap mcm mane...sebab aku pon bukan terer sangat pasal menda nie.

mcm aku pernah cakap dulu,masa praktis, org cekak gak buat buah MA lain.tuh kite org cakap kalau betul2 bertembung dgn MA yg lain, dah tentu buah tuh lebih KEMAS, PADU,LAJU dan penuh muslihat.

ermmm...ramai plak cakap budak cekak nie sumbung...jgn amik ati sangat yerk...die org maybe baru belajau, or maybe taksub sket...maybe tak pernah terbabit dalam pergaduhan sebenar.

aku mmg bangga dgn silat cekak aku....tapi tak memandang hina MA yg lain...pada aku, silat cekak sesuai dan maybe terbaik UTK DIRI AKU.

Reply #267 tuah_r's post

Aku cuma pelik bila budak cekak cakap diorang boleh potong buah silat lain.Pada ahli yang cakap macam tuh,aku nak tanya,mereka nih pernah ker bertarung dengan silat lain?Dah terbukti ke teori diorang tuh?Ada bebudak cekak kat sini yang ada pengalaman potong buah silat lain?Cerita sikit...

Reply #268 adwim79's post

huhuuhu..relek brother relek...bunyi cam angin jer????

ASM.
Masing-masing perguruan, ada kekuatan dan kelemahan sendiri. Itu hakikat yang siapa pun kena terima, kerana kita ni hanya makhluk yang bersifar baharu...Sehebat mana, sekuat mana, segah mana pun, hujung khatam usia adalah mati jua...

tak kira kita ni dari perguruan mana dalam bidang Bela diri ni, teras yang paling penting adalah hati yang murni dek kerana dicanai, dilentur dan dipupuk dengan Ilmu yang bermanafaat...itulah pun sebab mengapa seni bela diri ni wujud,...untuk membawa manusia kembali kepada fitrah dirinya yang suci dan murni, agar kembali dia kepada yang Empunya nyawa nanti dalam keadaan yang bahagia...

Dalam perjalanan jauh dan berliku hidup kita, khusus pula dalam bela diri ni, akan wujud macam-macam perasaan, macam-macam gambaran, macam-macam fahaman dan ikutan. Hati kita akan memilih sendiri apa yang kita akan percaya dan sebagainya, bersandar pula pada apa yang kita terima dari guru dan rakan keliling kita. Malah kadang, timbul rasa takbur, riak, ujub dll. lagilah, berlawan dengan sifat rendah hati, syukur, tawaduk, sabar dll. lagi lah pula. Sudah menjadi resmi jiwa, dia akan merasa "besar" bila di baja...terpulang pada kita untuk memberi baja yang bagaimana...

Rasa yakin pada Ilmu yang dibawa amat penting kerana tanpa rasa yakin, Ilmu yang dibelajar tidak akan bermakna apa-apa. Tetapi rasa yakin tadi, boleh bertukar menjadi rasa tinggi diri, meremehkan Ilmu orang lain dll. jika tidak dipupuk dengan cara yang betul dalam diri pengamal bela diri...Adalah malang, jika Ilmu yang sepatutnya membawa jiwa ke makam terpuji...sebaliknya menjadi keji...

Satu hal yang elok kita tidak terlupa,...

Ilmu bela diri ni adalah satu juzuk dalam Ilmu Agama. Cubalah kita perhati, tidak kira silat, karate, tae kwon do, jujitsu, kalaripayat, muai thai, judo, shaolin kung fu, dlll. yang saya tiada Ilmu tentangnya, terasnya adalah agama...malah kerana Agamalah seni tersebut wujud...Pangkal kepada niat adalah satu; untuk menjadi manusia yang bermanafaat pada Tuhan, pada apa yang ada di keliling...dan paling penting lagi, manafaat untuk diri sendiri...

Maknanya, siapa yang ahli dalam bela diri,...dia juga sepatutnya ahli dalam Ilmu Agama...kerana itu, dia tidak riak, dia tidak takbur, dia tidak bongkak dan tidak lupa siapa dirinya...Kalau teras ini diabaikan,dalam Islam contohnya,...maka haruslah hebat seseorang itu pada wujudnya,...tetapi tiada lah berkat dan redha Allah baginya...Mudah untuk mengetahui sama ada kita ini orang yang terpuji; Ada kita dirai,...pergi kita ditangisi. Kalau yang sebaliknya terjadi: Ada kita dibenci, pergi kita dinanti,....maka tentu yang merasa terlebih maklum....

Salam, wallahua'lam.

Heh heh kes pasal bebudak Cekak ni ramai upanyer yg tau yer?

Sendeng Malaysia pon x terkecuali hehehe. Tapi apa2 hal pon mmg dari jenis org nyer bukan perguruannyer. Cakap mmg lebih tapi bila diajak beradu emmmm

Member aku dulu pong ada yg terikut perangai tak senonoh nih. Aku lak ngn sebahagian yg lain x ambik port pong. Siap leh berlatih lagi sendeng ngn cekak tukar2 buah n teknik

Be yourself laa... yg buruk jadikan sempadan, yang baik jadikan tauladan

Originally posted by cloud_hardcore at 8-7-2007 01:42 AM

salam...
hahaha...
ada pemati buah kuntau,terlak,gayong?
buah kuntau ada satu ke?
buah terlak sikit ke?
buah gayong tak banyak ke?

kalau betul la apa yang di khabar kan ini memang sil ...

alaaa... tak perlu ingat semua buah... depa kan ada satu buah maut... bukan nak mengata cekak tapi cuma kat anak murid taksub je...:victory:

Mmm

Bebudak Cekak ni kalu brani p la Usha bebudak Buah Pukul cam Buah Bukul Mersing, Lian Yunan, Lian Pahang, Kuntau Yunan, Senjata 8, Gayang 5, Lian Padukan ker... Kalu brani la.. Cakap jer besar buat per?...

pergghh...busan plak aku.....igtkan dah cool down tadik.....

Originally posted by cloud_hardcore at 8-7-2007 11:50 PM
aku kekadang nak tergelak pun ada pasal ayat ni
"hanya org kurang siuman jer yang pecah2 genting ni" atau"buat ape belajar melompat???bukan guna pun kan???"atau"belajar pecahan/buah banyak samp ...

pasal pecahkan genting n etc, aku pon acceli tak tau ape tujuan die,ko dah cakap,baru aku tau. member taekwondo aku, die rendam genting2 tuh, baru senang pecah.

arituh tgk fight science, org tuh pecahkan genting bape lapis ntah, dgn tangan n kepala.kepala die kenakan tekanan sebanyak SATU TAN utk pecahkan genting, pergghh...mcm kene langgar lori kecik dgn kelajuan 20km/h.

forumner2 yg otai kat sini, agak cool dalam cakap pasal issue cekak,even aku ada terbau ketidakpuasan ati, tapi korang masih cakap berlapis dan lembut,

tapi ada yg jarang ada post kat sini,masuk2 terus suruh cekak gaduh dgn silat...ermmm...kalau mcm gitu,aper ler beza dgn "budak cekak yg sumbung n berlagak?"

setiap perguruan,mesti ler yakin dgn ilmu yg diajar. terer tak terer,individu ler.aku kalau sparring skang nie pon tak berani sebab dah lama giller tak praktis.

setakat budak berlagak..biar jerler..takkan nak burukkan persilatan budak tuh plak.bukan aku tak pernah jumpa dgn budak silat lain yg cakap silat dier org jantan, main pedang, parang, n etc..cekak tak main langsung senjata.mcm pompuan. silat dier org semangat, tumbuk skali, gegak gempita alam dgr suara dier org jerit...

tapi sumer terpulang pada individu.....

sikomeng dgn reuk...gue respek lu org.....

Reply #273 Tok Pin's post

Sapa yg cakap besar skang nih?

Reply #278 sri_lanang's post

Sapa yg perasan cakap besar, dier lah...

Reply #276 tuah_r's post

forumner2 yg otai kat sini, agak cool dalam cakap pasal issue cekak,even aku ada terbau ketidakpuasan ati, tapi korang masih cakap berlapis dan lembut,

Dgn bebudak cekak yg duk pelekeh silat lain ni tiaw jer... Bior sedar diri skit. Yg low profile tu, mmg xterasa lah...

tapi ada yg jarang ada post kat sini,masuk2 terus suruh cekak gaduh dgn silat...ermmm...kalau mcm gitu,aper ler beza dgn "budak cekak yg sumbung n berlagak?"

Beza... sangat beza... Bebudak cekak umum tau cakap besar!! yg ko terasa kenapa? mmg ko belagak ker?

setiap perguruan,mesti ler yakin dgn ilmu yg diajar. terer tak terer,individu ler.aku kalau sparring skang nie pon tak berani sebab dah lama giller tak praktis.

setakat budak berlagak..biar jerler..takkan nak burukkan persilatan budak tuh plak.bukan aku tak pernah jumpa dgn budak silat lain yg cakap silat dier org jantan, main pedang, parang, n etc..cekak tak main langsung senjata.mcm pompuan. silat dier org semangat, tumbuk skali, gegak gempita alam dgr suara dier org jerit...

mmg ada budak silat lain ckp besar... tapi xsebesar budak2 cekak... alah kat mana2 mana2 forum bila tang budak cekak byk yg -ve ehh

tapi sumer terpulang pada individu.....

[ Last edited by  Tok Pin at 16-7-2007 11:18 AM ]