CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 28097|Reply: 80

||MISTERI BUSUT||

Assalamualaikum...
Korang pernah dengar tak pasal busut anai-anai?Busut jantan?
Busut anai-anai selalu dikaitkan sebagai tempat tinggal jin atau syaitan.
Ikut cerita orang dulu-dulu, inilah tempat manusia/harimau kerinci bertenggek bila nak bertukar bentuk dari manusia ke harimau.Aku ada pernah terbaca pasal pantang larang menembak Ayam hutan yang bertengek atas busut.Mengikut pencerita di dalam buku bertajuk " PEMBURU", dia terpaksa menembak beberapa kali sebelum dapat menumpaskan ayam hutan tersebut.Akibatnya, kalau tak silap aku(dah lama tak baca buku tu), anak lelaki dia meninggal selepas kejadian menembak ayam hutan di atas busut.
Orang-orang tua pun selalu berpesan jangan sepak busut.
Aku pernah terbaca artikel yang orang dulu-dulu hantar 'ancak' ke busut jantan untuk diberi makan pada Lembaga Hitam...
PERSOALANNYA..Kenapa busut banyak dikaitkan dengan kisah-kisah misteri?Apa yang ada pada Busut tersebut sehinggakan Mahkluk Tuhan tersebut menjadikannya tempat persinggahan?Dan apa perbezaan diantara busut dan busut jantan?:hmm:
Kalau ada diantara forumer yang pernah terdengar cerita atau pengalaman sendiri tentang busut boleh berkongsi bersama.

BUSUT...

[ Last edited by  katakpuruz at 5-3-2007 08:01 AM ]

Rate

1

redsano This user has been deleted
cuba check riwayat riwayat hadis mana tau ada.....ataupun check al-quran:hmm:

aturcara This user has been deleted
topik menarik..jom kita bincang...

Assalamualaikum..ayah aku sendiri pernah cite pengalaman die pegi menembak ayam hutan tahun 80an.. ayam hutan tuh duk bertenggek atas busut.. ayah aku dah aim pastu tembak..ayam hutan tuh terpelanting.. ingatkan dah jatuh jap lagi ayam tuh bole terbang balik naik atas pelepah kelapa sawit siap berkokok2..ayah aku tembak sekali lagi.. terpelanting ayam hutan tuh..bulu seme terburai..pastu ayam tuh terbang lagi naik atas pelepah kelapa sawit lain pulak dan berkokok2 lagi..kali ke-3 ayah aku tembak pon mende same jadi..pastu ayah aku teros je blah.. die kate mase kali pertama ayam tuh bangun balik berkokok2 ayah aku dah rase meremang..

Jadi kesimpulan nya jangan lah tembak ayam hutan atas busut..kalo naseb baik takde pape berlaku tapi kalo naseb tak baik silap2 anak kat umah yg kene..

Aku pun tatu pun busut anai2 tu tpt jin rupanya aku ingat busut camana tp bila tgk gambar tu aku serem coz aku pernah jumpa menda camtu kat kebun pakcik aku...patut la bila lau situ ja spooky, ada perigi buta lak tu...tatutnya :nyorok:

Follow Us
Aku pulak pernah dengar sebaliknya....
orang pecahkan busuk sebab nak amik ratu dia...ratu dia beso sangat cam ulat...belah perut dia buang hampedunya lepas tu makan untuk hilangkan asma dan sakit pinggang....bilik ratu pun boleh amik buat ubat kudis...
tapi tak taulah ...mungkin yang pakar je yang boleh amik...

Kat belakang umah arwah atuk sayer hutan....so selalu jugak lar tgk busut tu makin lama makin besar....satu hari tu kiterowang pecah kan busut tu sebab tak tau aper nak buat dah bosan sgt kat kampung tu....sebelum nak pecah kan tu mintak kebenaran arwah atuk saye...dier pon bagi green light lar...dier cakap baca baca lar sikit takut ader penunggu.... lepas tu pecah kan lar...

Lepas dah pecah kan tu...... uiiissshhhhhh cantik dierpunya structure macam rumah chocklet....ader bilik ader jalan ader lorong macam shopping mall lar katakan memang tak sangka dierowang ni pon ader Architec, Jurutera and JKR nyer tersendiri....then lepas tinggal separuh terjumpa lar queen dier bontot putih kepak besar jugak lar...lepas tu salah satu cousin sayer pergi bunuh itu queen sampai mati....

Nak pendek kan cerita Malam tu dier tido kat bilik belakang dekat ngan busut jugak lar bilik tu....dier terdengar owang mengilai and also menjerit kesakitan betol betol kat belakang umah tu seolah olah bunyi tu kuar kat busut tu....dua malam berturut turut dier dgr....lepas tu dier tak tahan.... dia pergi balik kat busut tu pi Mintak maaf

Rate

1

lepas pi mintak maaf dah xkena kacau dah?
baru tau busut ade penunggu rupe2nye........

ASm.
Busut ni memang rumah anai-anai. Kalau besar biasa orang panggil busut jantan. Di kampung-kampung aku rasa masih ada lagi. Di KL tak taulah, harus lah kut.
Orang tua-tua memang ada berpesan jangan buat sebarangan dengan busut ni. Pertamanya itu rumah anai-anai. Keduanya dikaitkan dengan benda-benda halus ni. Orang muda jangan pulak ambil ringan pesan orang tua, anggap lekeh, anggap kolot, anggap tak moden dll. lah. Orang tua tu bercakap berdasar pengalaman dan pengetahuan. Kita ni kadang tu tak peduli sebab tak tau atau mungkin sebab pesan orang tua macam tak masuk akal pada kita.
Kalau kita tak percaya pun kurang-kurang kita lihat busut tu macam rumah kita. Takkan kita gamak nak rosakkan rumah sendiri. Gitulah lebih kurang.
Satu hal yang aku rasa harus terjadi, busut ni memang ada kaitan dengan benda-benda ghaib...

WaAllahua'lam.

dulu... aku penah baca dlm satu buku

ada org tu, dia pindah ke sebuah rumah...

dia ada anak kecik... tiap2 ari, ada je brg yg ilang kat dlm umah dia... botol susu anak dia, menan anak dia.. semua brg2 anak dia...

satu ari, dia ternampak satu lembaga ... kecik... amek brg anak dia.. dia pun folo la... lembaga tu masuk dlm jamban & naik ke atas...

dia pun panjat siling jamban tu... kat atas loteng tu, dia nampak busut.. penuh brg2 anak dia...

so... dia kua dr umah tu coz merasakan ada benda yg menumpang kat situ...

aku pun eran, naper org dok suka kaitkan busut tu.. sedangkan busut tu tempat kediaman makhluk Allah jugak

Jangan percaya pasal busut2 ni..takut tergelincir akidah. Kalau percaya sgt..nanti kita bole jadi macam 1 kaum tu yg menyembah busut2 yg mereka jumpa.!

Dulu kecik Suka2 suka bermain di Busut yg. besar. Busut kat tempat tu..besar2 & banyak pulak tu... Kira Busut tu..jadi tempat Suka2  main masak2 le sebb atas busut tu...ada pokok chili api yg. besar tu....tapi alhamdulillah tak ada apa yg. berlaku.....Tapi sekarang busut2 tu....semua dah kena tolak ...........

busutkan terjadi kerana ianya rumah anai2... kita yang terlebih2 menakutkan atau tambah2 cerita.
memang dia membesar kerana anai2 bertambah populasinya... isk...

redsano This user has been deleted
Aku pecahkan busut guna parang rilek jer.....tapi macam kebal la busut tuh...aku amik Cangkul belasah busut tu...Kebal lagi...aku geram.....aku amik minyak tanah.........bakar...

SYOK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Originally posted by sikomeng at 5-12-2006 05:54 AM
ASm.
Busut ni memang rumah anai-anai. Kalau besar biasa orang panggil busut jantan. Di kampung-kampung aku rasa masih ada lagi. Di KL tak taulah, harus lah kut.
Orang tua-tua memang ada berpesan  ...

:setuju::setuju:tak leh nak kata sembarangan nonsense la, ridiculous la...kita pun sebenarnya kena percaya kewujudan alam ghaib gaks...

aku pernah bace satu artikel..tapi tak ingat kat mane..rasenya buku berdialog dengan jin islam..
dalam situ ade cerita tempat2 tinggal jin..antaranya yg aku ingat ialah busut dan tempat2 tinggi (cth bgn2..sbb tuh bgn2 tinggi di kosongkan satu floor atau bilik) tapi tak bermaksud semua busut tuh tempat tinggal jin..hanya sesetengah je..

ASm.
Aku setuju kalau kita nak kata tiada kaitan antara busut dengan benda-benda yang ada orang kategorikan sebagai karut dan tahyul. Ada orang akan kata "Ah! mana ada kena mengena busut dengan jin! Ni semua karutlah,". Harus begitu, memang betul kerana busut tu memang cuma tempat tinggal anai-anai.
Tetapi memang ada dalam sesetengah keadaan, hal-hal aneh dan pelik tu sebenarnya terjadi. Bukan semua busut hanya sekadar busut. Memang ada dalam sesetengah keadaan, benda-benda halus suka dengan busut. Mungkin kebetulan, kawasan kediaman mereka dekat dengan busut tu, dan kebetulan busut tu jadi tempat anak-anak dia bermain. Ada masa, manusia akan terserempak dengan depa ni. Perkara begini memang tak boleh kita nak buktikan macam buat eksperimen sains sebab bukan suatu yang boleh kita cuba-cuba atau buat main-main.
Hal begini bukan jadi di Kampung kita sahaja malah di tempat lain di seluruh dunia ni.
Aku rasa elok bila kita jumpa dengan busut ke, apa benda yang pelik-pelik terutama bila bermusafir dalam hutan ke, di kampung yang kita tak biasa masuk (tak sebut bandar sebab harus busut tak de!), kita pasang niat baik-baik dan berdoa pada Allah jauhkan dari hal-hal yang tak baik. Bukan apa, sebagai doa apa salahnya betol dak.

WaAllahua'lam.

Originally posted by redsano at 5-12-2006 06:13 PM
Aku pecahkan busut guna parang rilek jer.....tapi macam kebal la busut tuh...aku amik Cangkul belasah busut tu...Kebal lagi...aku geram.....aku amik minyak tanah.........bakar...

SYOK!!!!!!!!! ...

Apesal lah ko rosak kan umah anai-anai tu...dialah makhluk halus yang tinggal kat busut tu....

Dulu kat hujung kampung aku, betul-betul tepi sungai ada busut beso gila...tempat tu sunyi ada lah sekumpulan orang cina buat sembayang kat situ untuk mintak tolong menang judi laga ayam...dibubuhnya buah-buahan kat situ...belah petang kambing bebiri org kampung bedal sume buah-buahan kat situ...hehehe:nerd: karut je....kambing tu ok je, tak kena sampuk....

busut kt kg aku tue pon makin membesar....nak buang pon takut sbb mmg ader penunggu..penah gak mintak tlg org2 yg pakar dlm benda2 cam nie..tp mcm2 la plak pengeras yg diaorg nak...last2...biar cam tue jer......first time dlm hidup aku dgr suara potianak menangis kat busut tue...nenek aku bgtau antu tue nangis sbb mlm tue aku bakar mercun....sib baik arr antu tue x kacau aku tido...selalu gak nenek aku dgr suara pontianak tue...tp dia x ganggu org....