CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: inai

TELUR ASIN

cerita pasal telur masin, maklang suka yg putih tu jer..yg kuning selalu tolak tepi..hihi..bukan telur masin jer, telur rebus pun cenggitu gak..sumer anak2 maklang tak suka part kuning tu..kalau dibuat telur dadar, makan plak tu..emmm

Originally posted by MAKLANG at 10-11-2005 09:07 AM
cerita pasal telur masin, maklang suka yg putih tu jer..yg kuning selalu tolak tepi..hihi..bukan telur masin jer, telur rebus pun cenggitu gak..sumer anak2 maklang tak suka part kuning tu..kalau di ...

yg kuning bg eon lah maklang.. :cak: hehe! suka sgt yg tu.. kalu dpt telur asin kat eon butalah jdnye telur tu. yg kuning ilang.. kat rumah ni pun eon sorg je mkn yg kuning tu.. x brebutlah. haha!

yg putih tu kalu telur biasa rebus cam xde rasa je.

bagi kay..bab telur masin ni yang lesap dulu kuning...kemudiannya baru putih..telur masin feveret kay.:mll:..teringat masa sekolah dok kat asrama ...nak ambil air panas kat kantin asrama bila ternampak telur masin ..apalagi makan puas2 lepas tu tekak rasa masin banyak sangat makan .:cak: .tapi sekarang dh tak buat keje macam tu.:cak: .takut darah tinggi ..:cak:

kalau makan telur masin..nak makan sebelah Mak Lang..takmo makan sebelah Kay & Eon..dah tentu kuning tak dpt kat kak Noor..hehehehe

sini dah masuk winter..carboot dah tak ada..payah ler nak dpt telur itik murah..yg dijual kat saturday market..mahal giler..pasni nak jimat kos kena wat guna telur ayam lah pulak..sehingga bulan March next year (carboot dibuka semula hehehe)

kalo cenggitu, bila maklang masak telur asin,maklang korek yg kuning tu..dan pass kat ciknoor,eon dan kay...wokehhhh...tak membazir..hihi...tapi kena kumpul yg kunin tu banyak2 dulu..amacam..

waaa ini sudah baguss...

telur ayam pon bole buat telur asin yekk..
nak buat gak...nak buat gakkk...hehehe

Follow Us
semalam dah start rendam telur ayam.  Tungguuuuu....

Originally posted by Lindt at 11-11-2005 04:14 PM
semalam dah start rendam telur ayam.  Tungguuuuu....

4-5 minggu lagi dr sekarang leh lah makan tu Lindt..makan dgn nasi bubur pun sedappp...:mll:

Originally posted by xette at 11-11-2005 01:24 PM
waaa ini sudah baguss...

telur ayam pon bole buat telur asin yekk..
nak buat gak...nak buat gakkk...hehehe

buat xette..dengar khabar telur asin pun dah naik harga sekrng ni ek..buat sendiri jimat byk..

Originally posted by NoorMasri at 10-11-2005 01:10 AM

a'ah Bai...kuning telur nya tu yg abis dulu..pastu maka buta lah telur tu..sumer berlubang...:lol

a'ah...wat sendiri tak was was..pernah beli telur masin kat kedai Cina kat Lond ...

Sorry Kak Noor, saya terlepas pandang. Telur asin ni memang sedap tambahan kalau buat sendiri. Pandai betul Kak Noor buat telur asin tu sampai tergoda tengok kuning telur dia. Ni kalau buat kuih bulan ni memang sedap. Saya paling suka makan kuning telur dia. Samalah mcm rumah saya telur asin jadi semua berlubang.

Kalau kat tempat saya okay jugak telur asin yg dijual kat kedai2 Cina. Bersih & kita makan pun tak was2. Tak taulah dgn peniaga di luar negara sana. Agaknya kurang prihatin dgn kebersihan. Main bantai je kot. Tu lah since Kak Noor memang rajin buat sendiri je lah telur asin tu.

Telur Masin

Kengkawan,

Nak tanya yer caman nak wat telur masin...aku ader borong telur itik smlm kat paya jaras...byk gak dalam 3 papan (murah tul kat situ sebijik doposen jer- kat super market 70 sen 1 biji)...ingat nak wat kuih bakar utk agihan tp malas la pulak...next time la kot...by that case aku baru guna 10 biji wat sambal ngan masak cili api...so byk lagi ader...aku ingat since still fresh ni (mmg fresh gila putih telur intact ngan selaput tu lagik) aku nak wat telur masin so saper tau bg la method camana...esp yg coat ngan tanah warna hitam tuh...anyway apa method pun bleh...terima kasih ya...

kalo topic dah ader pls merge:tq:

mak dami boh garam je(rendam dlm air garam)tp grm tu mesti pekat n ade portion tertentu.kalo terlebih terkurang tak sdp.tp tak ingatla portion garam ngn air tu

K Noor biasa wat telur masin sini, ni hasilnya

caranya:

telur basuh bersih2 dulu

masakkan air + garam menjadi larutan garam tepu ---> sejukkan

masukkan telur dlm balang bersama air garam ----> rendam selama sebulan

[archived]

[ Last edited by  maisya at 3-11-2008 10:07 AM ]

Originally posted by NoorMasri at 5-12-2006 10:57 PM
K Noor biasa wat telur masin sini, ni hasilnya

caranya:

telur ...

thanks kak nor wuii cantiknya sebijik macam kat kedai tu :love:kak nor rendam camana...sukatan dia...tak sabar nak buat nih :tq:telur itik yg saya beli nih besar2...kuning dia pun (bila masak smlm dan tadik nampak sungguh mengancam warna oren so kalo buat telur masin rasanya mesti puas makan...saya mmg hantu telur masin...org makan sebelah saya makan sebiji:nerd:

kalau yg pakai tanah liat tu mana nak cari eirks:hmm:

Originally posted by kacang^soya at 5-12-2006 11:27 PM

thanks kak nor wuii cantiknya sebijik macam kat kedai tu :love:kak nor rendam camana...sukatan dia...tak sabar nak buat nih :tq:telur itik yg saya beli nih besar2...kuning dia pun (bila masak sml ...

sukatan nya tak de..akak main curah je garam dlm puyuk then masak..bila sejuk nampak ada garam tak larut maka ok lah tuh..dah jd tepu

kat mana jual telur murah tuh..pasar mlm paya jaras ke..untung klu wat telur asin sendiri..jimat...

yg tanah liat tuh..akak rasa lepas depa rendam garam pastu bila nak jual baru salut tanah liat..supaya tak mudah pecah..

tapi tak tahu lah..tanah liat tuh masin ke?:hmm:

[ Last edited by  NoorMasri at 6-12-2006 03:25 AM ]

Originally posted by NoorMasri at 6-12-2006 03:24 AM

Ada thread ni rupanya, Min punya tak buat lagilah sebab itu penyakit M sudah latang, nanti weekend nilah nak buat projek telur masin ni

Kak Noor, you punya telur masin tu menggoda betullah kaler dia :ting:

Originally posted by NoorMasri at 5-12-2006 02:24 PM

sukatan nya tak de..akak main curah je garam dlm puyuk then masak..bila sejuk nampak ada garam tak larut maka ok lah tuh..dah jd tepu

kat mana jual telur murah tuh..pasar mlm paya jaras ke ...

me buat hari ni....dapatlah 7 biji dlm botol peanut butter ni.. ikut resepi akak.. guna telur ayam..

Rate

1

Originally posted by faraway at 6-12-2006 06:50 AM

me buat hari ni....dapatlah 7 biji dlm botol peanut butter ni.. ikut resepi akak.. guna telur ayam..

Jan depan leh makan telur nih..jgn lupa amik gambo setelah kena rebus/potong yer...

Originally posted by min_elskede at 6-12-2006 06:34 AM

Ada thread ni rupanya, Min punya tak buat lagilah sebab itu penyakit M sudah latang, nanti weekend nilah nak buat projek telur masin ni

Kak Noor, you punya telur masin tu menggoda betullah  ...

dah buat blom Min..

akak mmg suka telur masin part yg kuning..adehhh terliurnyaaaa..makan dgn bubur nasi panas2 slurpppp :love:

Banyak info telur masin kat sini. Dulu2 x biasa makan.