CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 4515|Reply: 17

makan di food court(shopping komplex)

Aku agak sangsi dengan pengesahan Halal yg di tampal didinding gerai makan . Masalahnya semua alat kegunaan seperti pinggan mangkuk sudu garfu dan chop stik digunakan semua org. SOALANYA halal ke? Tolong beri komen sikit ... kalau ada org jabatan agama lagi bagus.

GUnakan TAnpa WAS-WAs,,:hmm:

comfirm kan... aku nampak berlambak org islam dok mkan kat food court yg open for all bangsa... tolong komen sikit.

food court shoping complex ade jual non halal food ke?...:hmm:

aku mkn kt food court slame nie x prasan plak ade non halal food....:jeling:

takat share copstick, sudu garfu xper....laen la situ ade jual non halal food, pastu sumer kene share copstick,sudu garfu, tu br meragukan....:lebai:

erm...kat warung2 n restoran biasa pun sebenarnya kita kongsi gak susu n garfu ni.....

Originally posted by nor39 at 6-12-2006 04:21 PM
comfirm kan... aku nampak berlambak org islam dok mkan kat food court yg open for all bangsa... tolong komen sikit.

sharing of utensils is common in f&b business in malaysia. kalau ko gi kedai muslim/melayu pun ada gak org bukan muslim yg makan sama2.

banyak gerai yg menjual makanan cina dan siam style . soalan aku ialah halal ke? Bila makanan yg tak halal kita anggap tak kisah ..... berat tu.... kalau sah halal jais ke jawi ke tolong habaq sikit... keraguan ni makin memuncak pulak... Jangan hanya nanti bangsa islam kita tahu bahawa B*** tu saja yg haram . ayam yg tak disembelih, daging lembu yg tak disembelih.. bagaimana? Org Dari Jabatan Agama perihatin sikit... Tolong...

:hmm:

Follow Us
aku rasa utk masalah halal haram kat food court shopping complex ni takde berat sgt kut... sbb aku rasa the 1st thing yg dorg kena patuh adalah tak menjual makanan tak halal (means babi and so on)... kalau tang ayam sembelih ke tak, kite leh tgk pengesahan halal kat kaunter masing2... kalau ada kaunter yg diragui ayam tak sembelih ke apa ke, kite just avoid je...

berkaitan dgn penggunaan garpu sudu semua tu, tak jadi masalah rasenye sbb wpun ayam, daging tu dikatakan tak disembelih, tapi kite masih boleh memegangnye... maksud die, garpu sudu tu tak kisah pun kalau bercampur sbb dah dibasuh... apa2 pun kena yakin....

aku igt lagi food court ARENA kat 1 utama pernah buat bahagian tak halal...  sekejap je... pastu die mansuh kan balik, tak laku agaknye... pastu staf kat situ cakap dorg siap samak balik tempat yg jual makanan non halal tu...

aku pun pelik la, selama ni Jusco foodcourt dan mostly semua shopping complex food court tak jual makanan tak halal (means babi and so on), tapi tetiba nak buat lak, tak tau nape... rasenye non-muslim pun tak kisah sgt kalau takde non halal, sbb mmg bnyk jenis makanan yg boleh diperoleh kat food court....

tuan rumah ada gak tanya kat sini  http://forum.cari.com.my/viewthr ... &extra=page%3D1
so rasa2nya bole la gabung jawapan ni...

Originally posted by alinorlina at 6-12-2006 08:25 PM
erm...kat warung2 n restoran biasa pun sebenarnya kita kongsi gak susu n garfu ni.....

kongsi susu??

Originally posted by nor39 at 6/12/06 10:05 AM
Aku agak sangsi dengan pengesahan Halal yg di tampal didinding gerai makan . Masalahnya semua alat kegunaan seperti pinggan mangkuk sudu garfu dan chop stik digunakan semua org. SOALANYA halal ke?  ...

Kalau sampai pinggan mangkuk..sudu grapu kau jadikan isu halal...aku rasa elok saja kau masak dan makan sendiri kat rumah. Kalau teringin nak makan sgt..bawa pinggan mangkuk sudu garfu sendiri dlm handbag.  Bagi aku...cara pembersihan pinggan mangkuk sudu dan garpu di food court adalah 10X lebih baik dari cara cucian di gerai2 melayu yg bersepah tu...di mana cucian hanya dalam besen2 yg berkarat dan menggunakan air berulang kali sehingga hitam. Tak percaya pergi tengok sendiri.

Dalam isu food court..so far..aku x pernah plak tengok non halal food.

Originally posted by nor39 at 7-12-2006 11:36 AM
banyak gerai yg menjual makanan cina dan siam style . soalan aku ialah halal ke? Bila makanan yg tak halal kita anggap tak kisah ..... berat tu.... kalau sah halal jais ke jawi ke tolong habaq siki ...

:hmm: First of all.. Aku bukan owang JAKIM or JAWI k tetapi sebagai salah seorang team CARI, aku pun beri pendapat aku.

Pertama sekali, jika cik nor39 menganggap atau was-was makanan di tempat tersebut, jangan sekali-kali membelinya. Pada kebiasaannya, pengguna mempunyai hak untuk memilih dan membuat perbandingan. Bagi saya, jika dah was-was, usah lagi makan di sana.

Mengenai isu sudu dan peralatan lainnya, ciknor mengatakan sangsi samada ianya halal atau tidak. Pendapat saya, jika ianya telah dicuci dengan bersih tanpa meninggalkan sebarang warna, bau atau rasa, ianya adalah halal kerana benda-benda ini tidak bersangkut paut samada ianya HALAL atau tidak.

Sebagai seseorang yang mementingkan keHALALan sesuatu makanan atau minuman, usah berharap sangat kepada pihak-pihak tertentu untuk membanterasnya. Kita semua adalah rakyat di negara kita sendiri dan ada hak untuk membenterasnya. Contohnya, jika ciknor dah sangsi seperti ini, tanya pendapat kawan-kawan lain mengenai tempat itu atau, lebih senang lagi jika ciknor terus tanya dengan penjual tu, " you ada masak itu **** ke?". Lagi senang.

Dan jika jawapan atau pendapat saya tidak memuaskan hati ciknor, saudari bolehlah terus membuat aduan di http://e-aduan.kpdnhep.gov.my mengenai masalah ini kerana jika premis berkenaan menggunakan perkataan HALAL dan ada menjual makanan tidak halal, maka ianya adalah satu kesalahan dibawah Akta Perihal Dagangan 1972 - Perbahasaan HALAL.

Rate

1

ko masak kat umah..makan kat umah jer. kalau ragu2 jangan makan. kalau orang lain yakin makanan tu halal dan bersih..biarlah diorang makan..... apa susah...

ekceli ni experience aku laa selaku ahli food industry nih hehehehe

dulu aku keje kat warong jual pizza.. all of our food is halal dan certified by JAKIM
and our restourant did not directly says no non halal food is allowed inside the restaurant..

kita cuma ada stiker yg mengatakan bahawan no outside food is allowed..so korang jgn laa degil klw dah tak bagi bwk masuk mee goreng yg korang beli kat kedai mamak ke, masak sendiri ke masuk dlm restoran yg ada stiker nih.
dulu ada customer bwk either Otard or grape juice to celebrate birthday.. Kitorg nasihat pelan2 kat customer tu..no outside food is allowed encik hiihhihi :bgrin:

Under JAKIM, kalau nak dpt title halal kat produk tu..ni aku citer pasal kilanglah....all kind of non halal atau diragui foods is not allowed in the respective factory area including outside production office.
ada kilang letak patung buddha,pamer liquor kat lobby diorg telah ditarik sijil halalnyer until diorg dispose all that..staff opis ktorg sumer skali dah takleh bwk masuk makann skrg except fruits.

so according to this case laa kan, aku percaya the regulation is still the same. non halal is not allowed in the halal section...korg leh log in report kat JAKIM or KPDNHEP even kalao korg nmpk tauke tu tgh sdp layan mi wantan yg mungkin bkn dijual oleh dirinya sendiri mahu pon pekedai di kedai laen.

diorg ni very efisien dlm banteras kes halal nih....akibat pon is sangat teruk huhu try laa wat kilang kalo nak tau hihihi :lol

bab sudu garfu tu lebih kpd kebersihan laa...biasanya jab kesihatan akan pantau cara pembersihan untuk mengeluarkan permit perniagaan and level kebersihan.. kalau korang perasan ada label huruf A atau B atau C kat premis makanan...ni pon effek bnyk gak nih (kalau dia nak meniaga lagi laa n tak larat bayar saman)
restoran aku dulu dpt A :bgrin:

Reply #1 nor39's post

oh ya mengenai utensils plak...

syarat JAKIM ialah semuanya mestilah baru especially garfu,sudu dan lain2nya...

kecuali yg besar cam oven ker, dapur ker ada kelonggaran tapi ... jeng jeng jeng mestilah di samak terlebih dahulu..tak kira laa ko waris pusaka dapur tu dari moyang ko ker mesti samak dahulu...

aku dulu kena samak mesin cream...bayangkan laa betapa kuyupnya aku menyamak mesin besau gajah huhu :geram:

Reply #8 laislabonita's post

and campuran halal and non halal ni cuma berlaku di bahagian shopping barang dapur jer... pon mesti ada adequate sign area halal and non halal

ada adequate control of respective non halal item

huhu menyusahkann ajerr tapi bisnes is bisness

aypru This user has been deleted
not every food court ada tanda halal.Mostly food court mmg tak nampak tanda halal JAKIM kan
so soalannya boleh ke makan kat situ?

soal pinggan mangkuk kongsi dgn cina india, tak perlu la was was tak halal. asalkan xada babi anjing yang letak dalam pinggan mangkuk tu. Diorang makan makanan halal jugak, guna pinggan mangkuk yang sama. kalau diorang makan minum ayam tak sembelih, atau arak guna pinggan cawan yang sama, tu najis mutawasitah je kan? boleh disucikan tanpa samak. cukup la dgn air dan sabun.