CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mesomeone

survey punca pengangguran

Originally posted by adiela811 at 14/12/06 08:09 PM
utk fresh grad..masalah paling utama ialah "TIADA PENGALAMAN"

Bayangkan dlm 10 iklan jawatan kosong...8 nak kan pengalaman sbg syarat....1-2 tahun experience...
Kalau ada yg tulis fre ...

u know what adiela, my lect said that if that vacancy need 1-2 years exp....we can apply it even we dun hv bnyk tu exp ....:ah: die ckp if we cmpur sme keje2 part time kte...at least it reached until a year exp rite??? :ah:

he said ok?not me :bgrin:

Originally posted by Joe Hahn at 15/12/06 03:07 PM

hehe

sanggup ke bangun awal2 pagi..kul7 pagi dah kat kebun smp petang..then petang dalam kul 5 6 ptg siap2 nak gi jual sayur kat pasar malam

kadang2 tu duk tdo kat pondok kat kebun dia ...

alahai.....penatnye :kant: xpe slagi kwn ko ade sbg penyokong aku ok je chayuk chayuk!!! wakakakaka!! tp penat woo....:ah: ni kne pkai baju lengan pnjg sume...nyamuk ler.....:kant:

kehendak graduan yang memilih, resume yang 'asal ada', antara punca kenapa graduan ngangguran..... aku degree in engineering, expected jadi engineer la kan.... tapi aku jadi technician.... gaji tak sedap pun, basic 1400....  dengan result final exam tak kuar lagi, oleh sebab resume dan  keyakinan, aku da bole start keje awal.... cuak gak kalu ada subjek kantoi...... result kuar lepas 2 minggu keje........ head aku tanya result, aku tunjuk result slip, dia senyum je......... dalam setahun keje aku da dapat 2 kali kenaikan gaji dengan post yang sama.....  skg dah lebih RM2k.... kalu aku naik jadi engineer lagi besar kenaikan............. gaji kerana kelulusan - bukan kerana post.....

oleh itu wahai yang nak/dah grad, apply la keje awal2.... start je semester terakhir, da mula hantar application dan resume......  terima apa sahaja pekerjaan pertama yang mau menerima anda....... dah dapat.... sambil kerja, apply la kerja yang benar2 anda inginkan.......

aku asalnya nak tukar cari kerja baru...... ... tapi kini aku realize once kalu kita kerja dengan sebaik2nya, head akan 'suka' dan dia antara yang ada kuasa untuk promote kita ke jawatan lebih tinggi....

aku rasa perkauman bukan sebab paling utama... kalau berlaku pun, terpencil.... rakyat malaysia skang berfikiran terbuka dan matang..... company aku cina. bos cina, head cina, rakan sekerja 90% pun..... tapi mereka tidak berat sebelah.... yang penting, tunjukkan kesungguhan bekerja, jaga masa,  willing to ask, dan tidak berprasangka, tidak rasa tersisih...... insya ALLAH,  mereka akan menyokong kita....

kalau dapat situasi cam gini, better anda ambil kelas mandarin...... so kalau dengan diorang, kita ada basic idea ttg perbualan/perbincanmgan mereka...... anda tidak perlu lagi berprasangka atau tersisih lagi :-)

Originally posted by XkostonX at 14-12-2006 09:11 AM

ko tertinggal satu...Preferred language(s): Chinese<----alang2 ckp je trus tak nak amik org melayu....

tak jugak........ mereka cenderung pekerja yang boleh bertutur bahsa cina  tetapi tetap terima org melayu.........
jgn berfikiran sempit yerk..........

Originally posted by bobo_haha at 25/12/06 11:50 PM

tak jugak........ mereka cenderung pekerja yang boleh bertutur bahsa cina  tetapi tetap terima org melayu.........
jgn berfikiran sempit yerk..........

:setuju: but then not all malay yg ske/nk amek mandarin ni kn???

apsal nk yg "boleh bertutur bhasa cina" ?

what's wrong with bm or bi?both lang bleh fhm kn.....

ina pilih option no.2...
takder yg tuh pon bley menggagalkn 50% utk dpt keje..
asalla tajuk thread ni ina alih2 baca pngguguran..:kant:

Follow Us
Reign This user has been deleted
aku aritu tengok iklan jawatan kosong jurujual ---> Chinese Girls Only.

Nape tak tulis... yg cantik, sexy, body mantap je...

Originally posted by Reign at 27/12/06 10:15 AM

:ting::nerd:

Originally posted by Reign at 27-12-2006 10:15 AM

aku pilih yang no.1 tapi kalo multichoice aku akan pilih reason yang last tu jugak ;)

tapi for me, aku tak setuju sgt faktor2 yang lain tuh.. pada aku sebab utama ramai graduate tak kerja ialah:
EKONOMI NEGARA TAK MAMPU MENAMPUNG JUMLAH GRADUAN YANG RAMAI!

mmg betul banyak keje kosong kat luar sana; supermarket, petrol station, fast food restaurant etc etc... tapi yang pastinya kalo graduan menganggur tak keje tu semua pon still ramai lagi spm and stpm holder yang menganggur akan isi tempat kosong tersebut.. so maknanya apa pon caranya graduan dapat keje, still RAMAIIII lagi org yang tak dapat keje.. tak klira graduan atau bukan grduan...

Jadi bila berlakunya lambakan graduan, majikan pun mulalah memilih..sbb dia banyak pilihan.. itu senario yang nyata skrg.

satu lagi.. zaman skrg dah terlampau ramai student ipt.. tiap2 tahun bilangan student bertambah TAPI tak seiring dengan bilangan kerja kosong yang ada.. mungkin pekerjaan bertambah setiap tahun tapi tak dapat menampung jumlah student..

To survive,kita kena betul2 lebih baik dari average.. exam result, skill, bahasa n kerajinan.. lainla org yang bertuah.. senang dapat keje! or else, kenala jadi work creator, setup business tapi bukan senang parent melayu nk kasi anak buat bisnes,kan.. ini sekadar pemerhatian sendiri jer...:bgrin:

kat sini ropenye aku letak poll nih. heheheheh... jenuh aku cari. kepada semua yang tolong undi tuh and bg pendapat. thank you so much.

aku ada jugak tanya bebudak uni. nih. kebanyakkannye amik course yang tak memberi peluang pekerjaan yang betul2 bagus kat diaorang.

ank ada pengalaman mcm mana kalu sijil pun dah tah apa2. kesian.... patut subject yang bukan kritical di bubarkan . uni kena ganti dgn subject kritical.

malaysia nih byk pekerjaan yang kritical di beri kat orang luar. import dari USA, europe, australia la. jepun la. sebabnye malaysia tak ada yang pakar dalam bidang kritical nih.

aku xde transport :cry:
sedangkan kerja aku kadang2 memang kena g kuar2
mana er duit, belum keje lagi, cmne nak beli keter

Originally posted by salwani911 at 5/1/07 01:07 AM
aku xde transport :cry:
sedangkan kerja aku kadang2 memang kena g kuar2
mana er duit, belum keje lagi, cmne nak beli keter

sush2 dlu awa....:ah: smbil tu saving le...then dh ckp kang..beli la..baru le puas ati dgn usaha sndiri :pompom:

aku ada jugak tanya bebudak uni. nih. kebanyakkannye amik course yang tak memberi peluang pekerjaan yang betul2 bagus kat diaorang.
gimme some course yg mmg x bg pluang pkerjaan...

malaysia nih byk pekerjaan yang kritical di beri kat orang luar. import dari USA, europe, australia la. jepun la. sebabnye malaysia tak ada yang pakar dalam bidang kritical nih.

bidang kritikal ni cmne?engineering?medic?

#if smpt aku reply.if not,sorry ek... :tq:

Originally posted by mesomeone at 28-12-2006 09:40 PM

ank ada pengalaman mcm mana kalu sijil pun dah tah apa2. kesian.... patut subject yang bukan kritical di bubarkan . uni kena ganti dgn subject kritical.

:setuju: tambah lagi wahai budak2 melayu dan universiti melayu like UiTM, tolonglah bubarkan/jangan amik kos yg tak kritikal... yg boleh kita blaja sendiri masa dah keje besok..

aku punyalah terkejot bila kenal dgn sorang awek UITM ni, masa dip amik Ofis Management, masa degree amik Costumer Service    aduh... napelah amik kos2 camtu. Admin UiTM pon satu, kalau betol nak tolong org melayu, apa kata jangan offer kos2 seumpama tu. bukan nak perkecilkan (sori pada yg related) tapi fikirkanlah, unl;ess bila dah grad, tak dapat keje yg betol2 nakkan kepakaran korang (ada ke comp. yg nak kepakaran dlm kos2 like that? :hmm korang kene keje biasa dulu like kerani or everything. so majikan konpem nak amik graduate yg kos yg lebih power like engine, sains yg ramai lagi mengangur.. n dah tentulah nila anak2 melayu ramai amik kos2 tak kritikal ni, so yg kritikal dapat ler kat bangsa lain... kalau bukan compare ikot bangsa pon, peluang diri sendiri la. camanekita nak bersaing dgn org lain?

lainlah kalau kita betol2 ada kabel n chance dapat keje yg bagos di tengah2 persaingan ni. but now i'm talking about majoriti

betul ke..kalo freshly grad..tapi takde experience..susah nak dpt keja?

tapi...internship tu tak diambik kira as experience ke? i think it's a good experience...

jgn kate yg course x kritikal, yg ambik course kritikal pon kantoiiiiii.........

bapak aku slalu complain psl grad engine from UTM...... dah tau ade presentation, preparation x wat langsung...konon2 nk impromptu.... tp english berteraburrrrr...   tu baru time industrial training tuh.......

one more thing yg xde sesape pon perasan n mention..
kebanyakan company memilih jntina..
especialy dlm eng. as my girlfrens ramai yg tak keje lg pd hal course dorg tu mmg senang dpt keje..
lg2 produk utm (promot ckit) lg senang dpt keje..
tp pointer yg tak best menyumbang nape tak dpanggil intview...
ms intview tu lack of conficence, patu takde general knowledge menyebabkn direjek..
patu br skali direjek terus give up..so menganggur la jwbnye...

Originally posted by ej177 at 5-3-2007 09:09 AM
one more thing yg xde sesape pon perasan n mention..
kebanyakan company memilih jntina..
especialy dlm eng. as my girlfrens ramai yg tak keje lg pd hal course dorg tu mmg senang dpt keje..
lg2 ...

kalo pasal jantina tu, reasonnye simple jek.

Lelaki senang nak dihantar pegi outstation, eventhough dah kawen & ade anak.......
kalo pompuan susah, watnye laki x bagi pegi cemaner?
lagipun pompuan ade ambik cuti bersalin etc.... produktiviti kurg......