CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: mesomeone

survey punca pengangguran

kbykn memilih. bukan aje gaji tapi syarikat yang popular. padahal diri tu baru kuar uni. tp alhamdulillah, aku tak sempat memegang gelaran penganggur. rezeki masing2. kawan2 aku yg lama menganggur pun, tak sampai setahun dah dapat kerja idaman. kekadang bidang kita memainkan peranan. sbb tu sepupu aku nk amek akaun, aku larang. akaun dh byk kat malaysia ni. hampir semua IPT mengeluarkan graduan bidang akaun (termasuklah engineering dan mereka yang sekutu dengannya). jgn pilih bidang yang popular

terlalu byk pengajian yg tiada peluang pekerjaan,
mcm contoh, nurse. tak lama lg bakal ada lebih 40k graduan yg bakal tiada kerja,
supply terlalu byk compare dgn demand,
course nurse antara yg menguntungkan,
dip mencecah 50k skrang,
mana x galak semua berlumba2 buat kursus

Ni pengalaman aku la, sebab aku ni jenis akui yg aku lack human skills, jenis nerd sikit masa belajar, grad engineering pointer agak tinggi jugak. Tapi lepas grad aku mintak kerja dekat Starbucks, orang tu tanya pasal apa aku jawap la kau nak perbaik communication skills, belajar business bla..bla..bla. Dia bagi aku job tu.

Bila dapat kerja ni, aku banyak masa untuk belajar skills yg lain, duit gaji boleh buat bayar yuran masuk short course IT. Bila dah ada sijil baru la apply kerja yg setaraf degree aku, extra aku ada skills IT tu. Dapat la gaji lumayan bersama skills communication Starbucks ajar dan berinteraksi dengan orang ramai.

Lepas kumpul duit banyak sikit, boleh pergi sambung belajar oversea. Lepas balik nak dapat kerja bidang aku ni memang payah, tak banyak tempat, dan yg pasti banyak company lebih suka advertise by mouth. Tak banyak yg akan iklan di media massa atau internet kecuali memang diorang dah tak dapat cari orang yg nak apply untuk position tu.

akhirnya aku apply practical tanpa gaji beberapa bulan dekat satu syarikat. Pada masa tu aku tanya-tanya kalau ada position yang kosong di mana-mana. Akhirnya company yg aku practical tu ambik aku sebab ada orang resign dan diorang dah tahu aku kerja macam mana.

Untuk buat macam aku ni, kena la ada simpanan jugak, jadi bila dapat kerja apa-apa pun menyimpan la duit banyak-banyak. Muda-muda komitmen tak der boleh je simpan banyak. Satu lagi masa praktikal buat la kerja dengan bersungguh-sungguh, banyak bertanya, sembang dengan semua orang.  Sebab diorang yg akan tahu kalau ada kerja kosong.

Buat kerja rajin-rajin, baru orang boleh recommend dekat bos. Kalau kerja syarikat seperti McD, Pizza Hut, Tesco pun sama, rajin-rajin la bertanya. Diorang nak orang yg dirasakan boleh berkerja dan ada potensi. Kalau ko ada degree bahasa greek pun dia ambik kalau ko boleh buat kerja dan tak amalkan sikap pemalas.

Soft skill kurang
Niat cari kerja salah
Niat cari kerja sebab nak duit smata
Tapi....

Kalau nak duit takyah masuk univ susah2 achieve macam2 perah otak..

Lepas spm g bukak bisnes
Macam kaum cina tu

Sebab diorang pk bisnes  buat sales..duit..

Daripada masuk univ takat bergelar siswazah tapi tanam anggur dengan loan nye.. takyahla