CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 15397|Reply: 109

kenapa aku kureng sikit baca novel melayu....

knp aku kureng sikit baca novel2 melayu yg korang listkan tu ek....aku cuma baca n collect novel2 Ramlee Awang Murshid jer.....dan novel melayu pertama yg aku baca "mereka yang tertewas"-hasanuddin m.isa.....bagi aku, itulah novel melayu yg paling indah bahasanyer yg pernah aku baca.....aku pernah beli Bukan Putri Lindungan Bulan..sbb promosi yg gila2 masa tu...hampeh...tak sempat abis baca pun...menyesal gila bile buku tu...dah lah mahal....pastu, aku tk pernah dah nak baca or beli novel melayu....aku lagi prefer baca buku cerita budak sekolah.....tak dapat nak feel jalan cerita novel2 ni sume....novel melayu yg ada dlm collection aku selain RAM adalah Jibam...citer tu pun menyentuh hati aku...

Rate

1

setiap kali gi bookstore, aku cuba gk baca sinopsis kat novel2 melayu ni..tapi ntahlah.... nak kata aku takde feel dalam love story...aku pun bercinta gk.... cuba korang "sages" novel2 melayu selain dari keluaran Alaf 21 ni....

aku pon cuma mampu baca shahnon ahmad je (pre-# punya title je laa)
yg penulis cinta2 nih....mcm kureng sikit
bukan apa...selalu mesti jalan cerita sama je...

novel kanak2 yg aku baru abis baca tajuk dia NOHAN....aku tak ingat publisher dia.....orait gak citer tu.....citer kanak2 zaman dulu.....
dan untuk pengetahuan korang....aku ni peminat setia drama "diari ramadhan rafique" yg main kt tv3 masa pose aritu....mmg tak penah miss.....:hmm:.....

try baca novel karya NOOR SURAYA atau terbitan Jemari Seni..

Rate

1

jalan citer diorang kadang2 melampau2...dan..byk khayalan..yg tak wujudpon ader..:jeling:

Follow Us
Originally posted by evita_ina at 29-12-2006 01:38 AM
jalan citer diorang kadang2 melampau2...dan..byk khayalan..yg tak wujudpon ader..:jeling:

:hmm:..betul gak....

Originally posted by evita_ina at 29-12-2006 01:38 AM

mekna setuju tu evita..tu la sebabnya mekna beli/baca novel berdasarkan author and recommendation dari yang pernah membaca novel tu....
I was once like you scubby..jarang baca buku melayu kecuali masa sekolah (kerna terpaksa) sebab mek tak gemar 'bahasa sastra'.....tapi bila currency kita teramat la rendah n bila nak beli sebuah novel inggeris mek kena bayar RM30-40 utk satu buku mek jinak2kan diri mencuba novel melayu...itu pon tak beli dulu:bgrin:...baca buku kawan dulu..
"bicara hati" was my very first malay novel..memang bayk buleh dibahaskan dgn novel tu ..which I did with my sis...but what the heck..I want to read kan..especially mek  baca novel utk riadah....so mek pun mula la cari novel2 melayu dari alaf 21..bila terjumpa bod ni kat cari...bertambah la koleksi novel melayu mekna BERDASARKAN rekommendation...and what more..I made my mother happy cos she can read them too:lol

..isyyyy panjang plak posting..heheh

Rate

1

alasan2 kenapa aku tak baca buku melayu:

1. aku tak dpt menghayati jalan cerita n message2 tersembunyi yg selalunye ada dlm buku cerita.
2. moral n jalan cerita tak relevan
3. kurang research about a topic featured in the book
4. STEREOTYPE!!!
5. bahasa melayu aku yg kureng mengancam...huhu  :nyorok:

Rate

1

A380 This user has been deleted
Tgk "samarinda" je lah, jalan cerita sama je....cinta antara 2 darjat, projek juta2, goda sana sini...hehehe...jgn marah ye akak2 semua :nerd:

dah baca mereka yang tertewas dua?

cuba baca IMAM - ABDULLAH HUSSAIN, PAHLAWAN TAK BERNAMA-ABDULLAH HUSSAIN (ini koleksi cerpen)
AL-ABRAR-HASANUDDIN MD ISA (novel ni berat sikit bagi aku)

pernah dengar nama REMY SYLADO?tapi dia penulis indonesia.cubalah...mantap..

Rate

1

buku bahasa melayu - saya ada buku spritual mostly
macam wanita solehah -  (tak solehah solehah pun lagi)
or all about hari kiamat  and kisah2 nabi --
ada baca buku dari prof hamka - (tulisan ada ala ala indon sikit)

suka baca apa saja - tapi oleh kerana interest dah ada
kat english authors -- penulis malaysia tu saya tak berapa
minat - dan tak kenal - so tak pernah beli novel melayu -

Originally posted by dexa at 31-12-2006 06:51 AM
buku bahasa melayu - saya ada buku spritual mostly
macam wanita solehah -  (tak solehah solehah pun lagi)
or all about hari kiamat  and kisah2 nabi --
ada baca buku dari prof hamka - (tulisan ad ...

cuba la kenal.mesti ada yang kamu minat :nerd:

kurang minat novel melayu sebab jalan cerita kebanyakannya sama..bila baca mesti terfikir macam pernah baca..

Originally posted by neeziee at 31-12-2006 12:45 AM

cuba baca IMAM - ABDULLAH HUSSAIN, PAHLAWAN TAK BERNAMA-ABDULLAH HUSSAIN (ini koleksi cerpen)

pe ...

IMAM - ABDULLAH HUSSAIN...aku ada buku ni....tebal gak buku dia....tapi tak ingatlah jalan citer dia...
mereka yg tertewas dua-:hmm:.....kureng sikit dari mereka yg tertewas 1st...aku nk cube cari AL-ABRAR-HASANUDDIN MD ISA.....

Originally posted by captain_scubby at 3-1-2007 08:27 AM

IMAM - ABDULLAH HUSSAIN...aku ada buku ni....tebal gak buku dia....tapi tak ingatlah jalan citer dia...
mereka yg tertewas dua-:hmm:.....kureng sikit dari mereka yg tertewas 1st...aku nk cube  ...

pasal Haji Mihad.cuba baca koleksi cerpen Abdullah Hussain.sangat2 menarik.

Al- Abrar tu berat sikit pendekatan dia.aku ambik masa yang sangat lama nak habiskan Al-Abrar.

satu koleksi yang aku suka Patah Sayap Terbang Jua - A Samad Ismail

hehe :nerd:

Abdullah Hussain, Hasanuddin Md Isa ngan A Samad Ismail
memang aku minat sangat kat hasil kerja diorang ni.

gian

[ Last edited by  neeziee at 3-1-2007 10:49 PM ]

Rate

1

novel2 melayu mcm ni lah yg aku suke sbnrnyer....tapi knp kurang promotion dan tak ramai org bercakap mengenainya.....selalunyer aku tahu kewujudan novel mcm ni, bila novel tu dah menang anugerah mcm novel IMAM yg menang hadiah novel nasional...

Originally posted by neeziee at 31-12-2006 12:45 AM

pe ...

yg dua tu sha ada. mmg best sgt. for me, mereka yg tertewas 2 tu mmg menginsafkan. rasa kerdil sgt
diri kalau nak banding dgn lepai pa, dgn jemilah.. dll. yg imam tu pulak sedih + geram dgn perangai
org islam sesama sendiri

Originally posted by eleisha at 4-1-2007 12:29 PM

yg dua tu sha ada. mmg best sgt. for me, mereka yg tertewas 2 tu mmg menginsafkan. rasa kerdil sgt
diri kalau nak banding dgn lepai pa, dgn jemilah.. dll. yg imam tu pulak sedih + geram dgn  ...

secara jujurnye..aku mula berminat baca novel melayu ni setelah membaca Mereka Yang Tertewas..itupun aku pinjam dari member yang amik subjek sastera masa tu....masa tu, bila aku baca, aku rasa terlalu indah bahasa yg digunakan sehingga aku boleh merasakan yang aku turut berada dalam cerita tu.... dan aku boleh menangis bila lepai pa dihalau semasa pegi meminang..(hmm sapa entah..aku dah lupe nama makwe dia masa tu...)..tapi mmg sadis....

Rate

1

saya byk baca buku bahasa melayu tp memang dari segi jln cerita dan pengolahan agak kureng sikit dari novel english. so far yang terlekat dihati cuma karya fatimah busu, dr hamka dan pak sako. contoh ombak bukan biru, di bawah lindungan kaabah, tengelamnya kapal van der vicj, dan anak mat lela gila. yang baru-baru  skrg saya tak minat sangat sebabnya cerita selalu tak berapa berkesan, bahasa tak cantik,

Rate

1