CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: captain_scubby

kenapa aku kureng sikit baca novel melayu....

Nak kata tak suka tak juga, tapi takder "temptation" (maybe this is not the right word) nak baca.  Hayat hidup aku pernah baca <5 novel melayu. Tu pon tak ingat  dah nama penulis2 dia.

Tapi, tapi... aku sker baca majalah melayu, especially yg gossip2 tu. Heh.

Dulu2, masa aku sekolah...aku rajin baca novel melayu sbb, abg2 & akak aku yg beli. Aku tumpang baca. Buku2 yg aku baca tu sebenarya agak 'dewasa' utk aku masa tu, tapi aku memang enjoy. Yg still aku ingat, sesudah fajar sebelum senja, salina (buku ni pun dah dimakan anai2), karya Pak Nora.Satu author yg memang aku suke dulu Khatijah Hashim...

Ade aku beli buku2 Sri Diah, pas tu aku jual kat forumer sini gaks..heheheh...

Sekarang ni? Hmm...aku cam pembuka thread gaks, ke kekedai buku aku mesti belek2 buku melayu yg disuggest forumer2 sini, tapi letak balik...tak terbeli2 jugak....

Rate

1

Originally posted by captain_scubby at 4-1-2007 02:10 PM

secara jujurnye..aku mula berminat baca novel melayu ni setelah membaca Mereka Yang Tertewas..itupun aku pinjam dari member yang amik subjek sastera masa tu....masa tu, bila aku baca, aku ras ...

mimah nama pompuan yg lebai pa berkenan tu. masa lebai pa balik kg laman dia dlm myt2 pun terharu gak
bila dia jumpa adik mimah

kita pon jarang sangat baca novel emlayu..dulu time skool adalah..ntah..macam..ntahlah..meleret-leret kot..:geram:

Originally posted by neeziee at 31-12-2006 12:45 AM
dah baca mereka yang tertewas dua?

cuba baca IMAM - ABDULLAH HUSSAIN, PAHLAWAN TAK BERNAMA-ABDULLAH HUSSAIN (ini koleksi cerpen)
AL-ABRAR-HASANUDDIN MD ISA (novel ni berat sikit bagi aku)

...

ha ah..
aku pon der bk nih..
abah aku beli..mmg jalan citer die besh..
aku more into novel2 heavy n family issue dr cintan cintun kot..
dulu ader gaks bacer alaf 21..tp skrg nih..asal bacer jer..x sampai suku mesti dah x abis..ehehe bosan..
lebih suker bace2 buku bdk2 aliran sastera..n lagenda2 purba laks..
:bgrin:

daripada dok nganga depan tv tu baikle membaca... byk pilihan sekarang ni kalo nak membaca... buku alaf paling syiok, kedua buku creative... paling tak lalu buku dbp... kalau dbp minah beli yg ala-ala buku pak samad said, buku penulis besar yg lain...kalau takat biasa-biasa ni buhsan baca. tak baik tau sapa kata tak nak baca buku melayu... jgn pukul rata... byk jugak ilmu yg boleh kita dapat. kalau baca koleksi rahim awang, terasa dia punya cerita penyiasatan + cinta tu mcm real depan mata, kalau baca buku anis ayuni, konflik dan mood dia turun naik mcm rollercoster, kalau baca norzailina banyak dpt info sebab dia memang novelis yg infromatif, kalau baca sri diah byk pasal rumahtangga, kalau aisya sopia melankolik dan membuai, kalau lily haslina nasir, bahasa dia memang class dan memukau, kalau baca novel macam nyanyian tanjung sepi, penuh dengan permasalahan dan buat kita terfikir tentang realiti kehidupan... baca jangan tak baca...
iqrak!!!!

Rate

1

Follow Us

Reply #26 minahleter's post

kalo alaf 21..aku cuma collect buku ramlee awang murshid jer..yg lain rasanyer tak boleh nak layan lah...:hmm: ....tapi aku suke buku2 dbp....naper ek...bukan nk cari buku yg cintan-cintun tu..tapi citer yg lebih pada kisah masyarakat kita....dan lebih bercorak sastera......buku dbp ok jgk apa...:jeling:

Reply #27 captain_scubby's post

buku dewan memang lah okat tuan captain...tapi kekadang bila nak baca nak beli jadi terencat tau... buku dewan ni kalau tahu title best pun dari kengkawan... kat kedai mamak haram tak ada... nak beli pun kat kedai tertentu aje... yg kekakadang tu mcm tak kuasa aje kedainya... promosi pun
kurang.... tu yang malas nak cari buku dewan... rasa penat.. memang
penyakit sungguh dewan ni... sejak zaman dulu, buat buku suka perap dlm stor... minah minat sgt karya mcm anuar ridhwan, arwah razak mamat,
pak samad, kak zaharah nawawi... kalo koleksi puisi dewan memang
superb...

Reply #28 minahleter's post

bagi aku...itu yg buat dia unik...buku2 yg susah nk cari ni:love: ....aku tau buku2 dbp ni tkder jual kt kedai mamak.......so, aku mmg haram takkan cari buku novel kt kedai mamak......

sadly aku lah salah sorang yg kureng baca novel melayu.. yg aku suka pun cuma penulis veteran such as fatimah Busu and Shahnon Ahmad... their works are so spellbinding yet still touches the reality of life... kalau ada watak dlm citer Shahnon kena gigit ular, aku pun mcm terasa2 sakitnya...

but the rest especially the current crops of love novels mmg tak leh masuk... sebab aku geli sikit baca ayat2 cintan-cintun lam bm .. aku rasa cam tak logik jer, too much non-sensical imaginations... tak tahu nape... hehe.. maybe I should not be harsh, since I manage only to read a few and can barely hold in my 'uweekk' after a few chapters.

peace!

Rate

1

scubby aku suggest ko pergi cari buku ayat-ayat cinta.. memang best novel ni.. universal.. terbuka minda , ilmupun dapat..

Reply #31 sandera's post

ayat-ayat cinta..itu tajuk novel dia ker?....hmmm:hmm: :hmm: ....aku suke jgk baca novel cinta....tapi depend...aku suke citer cinta yg berkisar zaman perang or zaman dulu2 or klasik....citer cinta old-timer ni lebih realisticlah dari citer cinta zaman skrg....

Reply #32 captain_scubby's post

captain... rugi tak baca ayat-ayat cinta tu... best woo... penuh ilmu, falsafah, hukum hakam islam

Reply #33 minahleter's post

:geram: :geram: korang bagitaulah capt. siapa pengarang dia.....:hmm:

ok2...aku dah jumpa dah buku tu....nama pengarang dia Habiburrahman El Shirazy....woo...aku nk pegi cari buku ni secepat yg mungkin...thanx guys coz kenalkan aku ngan buku ni....

Reply #31 sandera's post

Saya ader tgk buku tu kat kedai...Thanks for the recommendation..

aku dah beli buku ayat-ayat cinta tu....korang pegilah mph subang parade..skrg ni tgh buat clearence stock...less sampai 50 percent....rugi kalo tk pegi...

Reply #37 captain_scubby's post

kapten:
kasik cadangan novel english yang best2 sket.
nenek baru nak blajar2 baca novel english.

genre life dan love

kalo citer cinta..maybe u can start with buku2 nicholas spark....aku dah baca a walk to remember dan the notebook....best citer dia...tk terlalu heavy....aku tk particular with certain writer...selalunyer..bile nk beli buku yg baru kt market tu....aku akan buat homework dulu...maklumlah..buku2 english ni mahal nk mamposs.....aku sages..ko pi cari buku kat kedai2 2hand.....it's really worth it....kat payless ke, buy trade and sell ke.....atau mana2 kedai buku 2hand yg lain....cube ko baca chinese cinderella-adeline yen mah....boleh menitis air mata aku baca buku ni....aku baca dlma flight ke tawau..malu kat org sebelah.:malu: ...citer dia tk terlalu heavy...
satu lagi the orphan-roger kiser jr(kalau tk silap aku)......citer ni pun sedih gak...kisah benar ttg anak2 yatim....apa yg ada dalam buku...pernah terjadi depan mata aku sendiri.....itu yg buat aku menangis bila aku baca buku tu....emosioanal lak aku ni...:malu:

Rate

1

Reply #39 captain_scubby's post

oh yes, i agree with captain scubby.. buku 'a walk to remember' is good..
kalau about life, mungkin nenektua boleh cuba buku 'the 5 people you meet in heaven' dan ' tuesdays with morrie'. both book are written by mitch albom