CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: amir1976

Asal Usul Keturunan Korang

Di Semenanjung Malaysia orang Islam dianggap Melayu. Ini satu generalisasi. Kalau kita mahu mendalami lagi, 'melayu' di tanah semenajung terdiri 2 kategori 1. Kelompok Melayu dan 2. Kelompok Melayu pseudo(nama julukan ini saya cipta sendiri).

Kelompok Melayu kategori 1 adalah Melayu asal yang turun temurun tinggal di pesisirin barat saperti di Muar dan Melaka dan mereka munkin pengikut Parameswara yang berasal dari Palembang. Di Johor, Kota Tinggi dan Singapura adalah Melayu Riau yang ada pertalian dengan kepulauwan Batam, Lingga, Karemon, Bangkalis dan persisirin pantai Sumatra saperti Dumai dan Pekan Baru. Pernah saya ke Pontianak dan Melayu disana boleh dikategorikan Melayu Riau. Di Semanjung juga mempunyi orang Melayu yang di kategorikan Melayu Palembang, Indragiri, Jambi dan Medan ( Batu Bara, Asahan, Langkat,Deli  dll). Orang melayu pantai timur boleh dikira sabagai Melayu dalam kategori pertama.

Kategori yang kedua ialah terdiri dari orang Jawa, Minangkabau, Mendehiling, Rawa, Banjar, Bugis, Batak ( Tapanuli,Simalungun dll) dan Aceh. Kelumpuk ini punya budaya tesendiri yang agak berbesa dengan adat-adat Melayu dan di Nusantara kita bilang 'rumpun Melayu'.:hmm::hmm:

Di Malaysia Timur orang Melayu di sana saya anggap sabagi Melayu yang kategori 1 kerana mereka pernah satu ketika di bawah naungan kerajaan  Melayu Brunei. Lain-lain sapeti Bajau, Sulu dan dll saya tak berani nak komen....:lol

Penting bagi kita bertanya kapada orang-orang yang lebeh tua tentang sejarah keluarga dan usul asal kita
Again this is my humble opinion aje.

Ini tidak termasuk orang asli penghuni original semenanjung Malaysia.

Reply #18 emOtsuXX's post

Anda di kira Melayu kerana Melanao adalah suku kaum Dayak Laut dan sekarang di anggap sebagai Melayu kerana process assimilasi.

aku keturunan melayu biasa jer... tak tau lah yg mana satu. Tapi muka aku nie mmg oriental... macam org kat far east. Sampai pernah kawan aku doubt, aku nie betul2 melayu ker tak. Camner nak jawab tue?

Family emak i dari Kedah...ade campuran mamak sedikit..
FAmily father i pl ade keturunan Chinese..dari surname "chong" klu tk silap i..
So i ni ade mixed from both side, kulit cerah dari belah father, berbulu (dada juga) dari belah mother i. Hmmm...

I sgt bersyukur kerana dilahirkan didalam Islam. Alhamdulillah...

aku ade manyak...kekkee

bapak aku = melayu jawa + paki
mak  aku = melayu banjar + melayu + cine

aku muke semua ade..melayu de, indian sket,

Originally posted by edmundo at 2-1-2007 05:38 PM
Family emak i dari Kedah...ade campuran mamak sedikit..
FAmily father i pl ade keturunan Chinese..dari surname "chong" klu tk silap i..
So i ni ade mixed from both side, kulit cerah dari belah father, berbulu (dada juga) dari belah mother i. Hmmm...

hehe.. detailnyer...

Follow Us
aku tkder satu pon di atas...sebab arwah atok aku ke dua2 belah mak n ayah aku dr tempat lain..huhuhuhuuh cmner aku nk undi....

keturunan nabi adam :lebai:

Originally posted by lonely_surina at 3-1-2007 12:34 PM
keturunan nabi adam :lebai:

mmg r..

suma org pun macam tuh..

hampeh tul !

aku siam + maybe ada indon skit kot..

bapak aku bugis.. mak china+jawa+bugis...
so keturunan bugis..

pok aku jawa..
mak aku..erm, erm.. pok aku cakap, maybe keturunan mak aku dr acheh..
tapi, aku tak tau..
mak aku pon tak tau..
so, takder saper tau..
huhu..

hmm...aku plak...asal usul aku...belah mak...i mean atuk aku...asal mmg dari madras..menjadikan mak aku mamak..and my dad plak..asal usul nenek aku..i mean mak kepada bapak aku keturunan raden dari indonesia...hmm...aku...dah jadik mcm2 mix dah...ada darah melayu..jawa..mamak...iban...hmm...complicated nyer...sukar tuk aku tafsirkan..hehehe...famili mmg mengamalkan kawen campur....

[ Last edited by  abby_R at 4-1-2007 07:35 AM ]

laaa....
sorg pun takde yg betul2 melayu kat sini....
heheh...

bapak keturunan banjar..
mak lak keturunan jawa..
aku lak, ade org kate muke cam india.. ade org kate muke cam cina..
padahal rase mcm muke pure melayu jer..

bapa kita=jawa+melayu brunei manakala ibu kita=aceh+banjar+melayu terengganu...but honestly kita takleh cakap ikut memana dialek pun...setakat satu dua perkataan tu tau la sesikit....

[ Last edited by  narvmarishka at 3-1-2007 06:57 PM ]

ayah aku banjar,mak aku tak pasti la
selalu kalu belah kedah ni byk keturunan dari mana eh?
hummm pesal banjar takde dalam vote??

ramai gak jawa kt cni...

Aku anak Minang.
Ibu bapak aku berasal dari tanah seberang Bukittinggi.
Bapak aku pernah ditangkap oleh Jepun di singapura dan semasa hendak dihantar ke Siam, dia telah diselamatkan oleh askar British dan dibawa ke ceylon. Di sana dia telah menyertai Force 136 dan dihantar balik ke Tanah Melayu untuk berperang secara gerila di hutan. Tugas dia untuk mencari rekrut2 baru di kampung2 supaya bekerjasama menentang Jepun.
Selepas Jepun bapak aku balik ke Bukittinggi dan masa tu agressi Belanda ke2. Teruk kampung bapak aku kena bom oleh Belanda.Bapak aku telah membawa lari emak aku menyeberangi selat melaka menaiki tongkang waktu malam-malam gelap dan akhirnya sampai ke Kelang.

Aku kira generasi pertama anak minang lahir di Malaysia.
Masa kecik2 dulu antara kawan aku ialah Aznil AF yang juga seorang minangkabau.

dikatakan,di zaman penjajahan belanda,kebanyakan orang bugis dikatakan belot dan banyak membantu akan penaklukan indonesia itu sendiri dengan bantuan orang bugis.tetapi ada juga mengatakan,orang bugis itu sendiri pada zaman revolusi menentang penjajahan belanda adalah bangsa yang sering membelot dan penakut.maka itu,dikatakan,dalam sistem pemerintahan indonesia sendiri,(tak tau la kalau ada)kebanyakan jawatan tertinggi dalam pemerintahan indonesia itu adalah dalam golongan orang jawa,kerana mereka semenjak dahulu lagi memang giat menentang penjajahan belanda,jika dibandingkan dengan bangsa bugis itu sendiri.

assistand SBY la ni kat Indon memang bugis

Aku anak Minang.
Ibu bapak aku berasal dari tanah seberang Bukittinggi.
Bapak aku pernah ditangkap oleh Jepun di singapura dan semasa hendak dihantar ke Siam, dia telah diselamatkan oleh askar British dan dibawa ke ceylon. Di sana dia telah menyertai Force 136 dan dihantar balik ke Tanah Melayu untuk berperang secara gerila di hutan. Tugas dia untuk mencari rekrut2 baru di kampung2 supaya bekerjasama menentang Jepun.
Selepas Jepun bapak aku balik ke Bukittinggi dan masa tu agressi Belanda ke2. Teruk kampung bapak aku kena bom oleh Belanda.Bapak aku telah membawa lari emak aku menyeberangi selat melaka menaiki tongkang waktu malam-malam gelap dan akhirnya sampai ke Kelang.

Aku kira generasi pertama anak minang lahir di Malaysia.
Masa kecik2 dulu antara kawan aku ialah Aznil AF yang juga seorang minangkabau.

Aku ni pun minang gak belah bapak aku, tapi since aku dibesarkan di tempat jauh dari adat minang, so automatically semuanya aku tau sendiri dari internet/buku. Bapak aku masih maintain "merantau" tu la culture generasi aku dah nak pupus hahaha