CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: amir1976

Asal Usul Keturunan Korang

Reply  Az_zy

hukum mengubah-ubah nasab sendiri atau org adalah LAKNAT...
AadiGoth Post at 6-7-2011 18:31

macam mana dengan konsep bangsa melayu yg diamalkan di malaysia? kawan aku india muslim tapi ditulis melayu jugak dalam surat beranak walaupun pure indian.

ada certain soalan aku x fhm...yg aku maksudkan mengubah2 nasab tu maksudnya cmni...

korang menyambung nasab korang ke dlm mana2  cth nasab keturunan Raja (cth) tapi korang letak nasab korang ke dlmnya

Nasab sebenar
Ahmad bin Abdullah bin Sulaiman

Nasab Bathil
Ahmad bin Abdullah bin Raja Kapor bin Raja Wakarima <-- Akulah Tajul Zaman

mungkin ayah Ahmad ni beristerikan anak Raja Kapor iaitu Raja Mainunah binti Raja Kapor. Something masyarakat kita dedulu wat amalan salah ni...

Rasanya kalu sseorg bukan Muslim pastu masuk Islam timbul soal bin/binti. Ada yg guna bin/binti Abdullah. Tapi ada yg berbin/binti nama Emak (walaupun masih bukan Islam).

Mcamana kalau seseorang tu letak nama anak dia =
Soraya Davidson Hussin binti Ramli  (itu kes yg nak letak bin/binti - ada gak yg tak mahu letak bin/binti..jgn tak caya..)  
So.. Davidson tu nama datuk belah bapa. Hussin tu nama datuk belah mak.. boleh camtu? hee he  diorang ni tau main bantai saje.. urban konon

Reply 503# Az_zy

so Ramli tu Ramli Davidson la kan?

ofkos yg cucunya bleh la guna surname Davidson (belah ayah) tu...belah mak pun bleh gak guna (hisyam), tapi wat per? pnjang sgt n lagipun biasa org guna belah lelaki je kan...

aku anak jawa asli...susur galur keturunan berasal dr jawa indonesia...

aku pelik sket nape seset ...
md_nana Post at 14-5-2011 12:21

tapikan ...di indonesia,    memang ada kaum yg dipanggil melayu, contoh melayu riau, melayu acheh dll.  Kalau moyang2 mereka2 ni berhijrah ke malaysia dulu2, tentu  anak cucunya pun  berdarah melayu.

bangsa banjar sekarang pun dikatakan berasal dari penduduk sumatera yg dulu2 berhijrah ke kalimantan selatan.  Tak pasti masa ni bangsa banjar dah wujud atau belum, kemudian mix dengan dayak, bugis dari sulawesi dan jawa dari pulau jawa.   Semua mereka ni dipanggil banjar tak kisah dari mana asal nenek moyangnya.  Bermula  1890an barulah banjar dari kalimantan ni berhijrah ke tanah melayu (bagan serai, bagan datok, batu pahat) dan brunei.   

Banjar = sawah padi dalam bahasa jawa. Di Banjarmasin, Kalimantan Selatan ada sawah2 padi yg dibina di dalam daik, macam kat Belanda.

aku sudah mula berminat mencari gali asal usul nenak moyangku.  Dulu masa muda, arwah ayah ada tunjukkan salasilah keluarga kami, tp aku bodoh,  aku buat2 tengok padahal  tak baca pun.   Sekarang aku tak tau di mana salasilah tu hilang.

Follow Us
mak aku Batak Mendeleng and ayah aku mamak+cina.....aku punye look more to anak mami laa.....sedare mak aku lg ramai kat Medan,Indonesia compare kat Msia ni....aku tau salasilah family belah mak aku...siap ade smpn lg dia punye map salasilah tu....family belah mak aku still ade kat Brastagi dkt2 dgn Toba Lake ctu..aku pon penah pegi sane gak...tp mostly family belah mak tu dah convert dah masuk Islam n pindah tggl kat bandar Medan sane....kalo dulu2 dorg agama Hindu ngan Kristian....dlm surat branak aku pon tulis aku bangsa Melayu....mane2 pon aku ngan adik aku considered kitorg sebagai melayu....nnt nak eksplain pnjg plak citenye

Reply 503# Az_zy

wah..

owh.

bukanke bin or binti ni bahasa arab?
bin-anak lelaki
binti-anak perempuan

kan?

Mcamana kalau seseorang tu letak nama anak dia =
Soraya Davidson Hussin binti Ramli  (itu kes yg na ...
Az_zy Post at 7-7-2011 12:22

arab pun ada nama keluarga, mana ada bin/binti.bin/binti kat malaysia je, sama mcm a/l dan a/p utk kaum india/org asli/etnik lain

yang nama bin dan binti, takde nama keluarga tu sah lah kaum diorang/bangsa tu bangsa campuran, bangsa baru

Masa dok kat penang depa kata DKK x boleh pakai Bin dan Binti kan walaupun Islam...n  bumiputera kat Sabah ramai yg pakai Bin Binti walaupun non Muslim. Konpius sangat time kat uitm dulu

Reply 505# aurorae

Betul.

Jawa, Melayu sume boleh jadik Banjar...Banjar neh macam sebuah negara n bangsa macam Malaysia neh.

Tapi mesti pandai cakap Banjar kalau nak ngaku Banjar la...kalau Jawa tu boleh cakap Banjar...automatik dia dah jadik Banjar...

Sebab time dulu kat belah2 tempat orang Banjar neh ada ramai suku puak...Minang, Melayu, Dayak, Jawa dah bercampur2 n menjadi Bangsa Banjar...tempat asal orang Banjar neh dikatakan tempat asal orang Bugis sebelum bergerak ke Sulawesi.

Korang pernah dengar tak teori orang2 nusantara berasal dari Borneo...ada teori yg cakap bahawa orang Melayu yang berpindah ke Kalimantan sebenarnya depa kembali ke tanah nenek moyang depa.

Reply  aurorae

Korang pernah dengar tak teori orang2 nusantara berasal dari Borneo...ada teori yg cakap bahawa orang Melayu yang berpindah ke Kalimantan sebenarnya depa kembali ke tanah nenek moyang depa.nobito Post at 11-7-2011 01:07

tak pernah, tolong cerita lagi

Sebelah mak akak pure bugis..
datuk= bugis.. moyang, moyang kepada moyang semua pure bugis
nenek=bugis..moyang, moyang kepada moyang semua pure bugis
moyang kepada datuk dan nenek mempunyai talian persaudaraan
Salasilah sebelah mak lebih tersusun kerana ada teks, tertulis dan bukti.
kata anak buah akak nak tengok sejarah lagi boleh g muzium Selangor.

Belah bapa = melayu acheh + arab (arab belah mana tak pasti..tak de teks lengkap)
tapi ada nama lebai dan syeikh..
Bapa selalu jadi johan musabaqah (tempat kerja dia la)
tapi kalau peringkat negeri pernah jadi naib johan je.. sbab kat kedah banyak yg lebih terrer (akak masa tu ada g tengok kat Masjid Zahir..Alor Star)

anak2 dia? hampehhhh sorang pun x de bakat.. kalau bulan puasa dia makan kurma mcm
mkn kacang rebus atau coklat jer..  akak maksimum pun 3 biji je.. haii menjelang bulan puasa ni teringat kat arwah ayah..alfatihah..sayang ayah..

Reply 514# Az_zy

Bugis Selangor gak ek...memang Bugis kat sini ada yg masih simpan Salasilah keluarga masing2..macam kitorang x pernah pown nak sambung tulis sampai moyang je salasilah tu.

tak pernah, tolong cerita lagi
aurorae Post at 11-7-2011 03:30

Link bawah neh journal research depa...kajian neh berdasarkan bahasa.

http://www.sabrizain.org/malaya/library/malaycomefrom.pdf

arab pun ada nama keluarga, mana ada bin/binti.bin/binti kat malaysia je, sama mcm a/l dan a/p u ...
manap77 Post at 9-7-2011 18:58

itu sistem baru kena ada nama keluarga...
bin n binti sistem lama zaman purba punya

Reply 516# nobito

Disebabkn dlm journal tu x da research pasal bahasa Bugis...so aku quote ayat Christian Pelras...dia neh asainya nak nak wat thesis pasal Melayu kat Tanah Melayu tapi terlajak or excited semacam agaknya so thesis dia bertajuk Manusia Bugis...

“Dari mana nenek-moyang orang Sulawesi Selatan berasal? … jika anggapan Mills benar bahwa lokasi pertama yang ditempati para pendatang adalah sekitar muara Sungai Saddang, maka kemungkinan besar asalnya dari Kalimantan Timur, yakni sekitar Kutei-Samarinda, atau dari bagian tenggara Kalimantan, yakni sekitar Pegatan-Pulau Laut (belakangan, pada kedua wilayah itu terdapat perkampungan bugis. Mungkin tanpa disadari, mereka sebenarnya telah kembali ke tempat asal nenek-moyang mereka) …”

Post Last Edit by winamp05 at 14-7-2011 09:48

~ EDITED ~

abah sya org bugis campur  acheh, mak sya org minang.. tapi sya vote kat atas tu minang.. hehe.. tapi oleh kerana sya ni tak reti pun pasal adat2 ketiga2 suku kaum di atas, jadi sya mengatakan saya adalah org melayu.. hehe.. tapi adat melayu pun tak tau byk gak ni, camno??