CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: amir1976

Asal Usul Keturunan Korang

Reply #160 dutchy's post

Ich komme aus Malaysia

keturunan aku takde dlm senarai. huk huk

my grandpa dtang dari kashmir, dia keturunan punjabi... my grandma lak jawa...

aku.. atuk lelaki sblh mak aku jawa dr acheh manakala nenek pula ialah melayu biasa..

sblh ayah aku..bugis + arab..

banjar mane?

aku orang minang...
ayah aku keturunan minang dari Pagar Ruyung, Sumatera.  My mom citer, ayah aku punya mak came all the way from Pagar Ruyung with her family. Konon nya, depa tu keturunan di raja.  That's why, kitorang adek beradek masa lahir sambut ngna kain kuning.  Masa aku beranak kan anak-anak aku pon, my mom suruh lapik tilam baby ngan kain kuning.  Masa anak yg pertama aku buat jugak.  Tapi lepas tu aku malas dah...

aruah nenek aku mmg cakap minang ..Tapi bila aku respon cakap minang ngan dia, mesti dia kata aku saja-saja nak buat lawak..habih tu, camner aku nak terer kan bahasa Minang aku???

my mom now still speaking Minang ngan kitorang .  tapi kitorang cakap melayu ngan dia..hehheheh

Follow Us
non of the above...
wakakakaka....kuang-kuang-kuang

mak abah tok nenek aku semua orang banjar :nerd:

dalyna This user has been deleted

saya??

arwah atok seblah ayah berketurunan siam.(bukan org siam jus keturunan) dan isterinya berketurunan cina. dari empress cina dulu kala... tok dari sblah mak pula, keturunan jawa.. acheh.. adk bradik panglima awang, tok perlis, tok jaya dan tok tina aluih.. kubur diorag ni, btu nisannya ukiran acheh. kubur2 nya digelar yang paling lama dan datang dr acheh.. tok wan sblah mak pula.. kterunan wan mat saman.. MB kedah yg pertama yg buka terusan dikenali terusa wan mat saman. dari WAN MAT SAMAN ----> WAN SHARIFF---> WAN SAARI---->
SAAD(tok wan)--->MAK SAYA------>SAYA... ABIS CERITA... kire byk tmpat la asal usul saya da wan mat saman ni dulu datang dari patani thailand...

belah ayah, melayu+india+cina
belah mak, acheh+banjar+melayu+scottish

opah yg mmg keturunan acheh citer, dulu asalnya dari sorang puteri raja acheh yg lari ke perak sbb tanah acheh kena jajah...nama puteri tu, long puteri...dah sampai ke perak, dia pun berkahwin dgn org2 melayu yg kat situ...

opah tak berapa tahu citernya yg betul, sbb dulu masa arwah nenek (mak kpd opah), ada lg, opah x bertanyakan sungguh2..

yg opah sure, dulu long puteri ada bw bersama dia keris, tali pinggang, tombak, kain sarung n beberapa brgan n senjata lain dari acheh..opah kata lg, dulu keris tu ada kat arwah nenek, tp skang dah x tahu kat mana...

opah citer lg, long puteri tu, orgnya lawa..kulit dia putih melepak..klu tgk dekat2, boleh nampak urat2 darah dia..

yg belah tokwan plak, i x berapa tahu sbb tokwan pun x tahu...hehe..yg pasti tokwan org banjar...

saya pulak sebelah ayah keturunan bugis ,sebelah mak keturunan syed+patani(siam)

so far sebelah ayah masih ada lagi dikalangan ahli keluarga bernama Raja,Wan serta menggunakan bahasa istana seperti patik(saya)Enda (bonda),Abang(kakak)istilah ini hanya raja selangor je yg pakai tapi tak tau ada kaitan dgn daeng atau tak.cuma diorang selalu sebut diorang keturunan Sultan abdul samad.

Sebelah mak pula datuk adalah keturunan syed Penang tapi merantau ke Perak tukar nama sebab tak mau di kesan(kes merajuk ke salah faham keluarga wallahualam)nenek pula memang keturunan melayu pattani ,so jadi la saya keturunan Melayu Bugis+siam+Arab

kira ada la darah kacukan !tapi muka masih melayu

bapak aku bugis (sampai sekarang terer noo cakap bugis), mak aku orang melaka jawa

ni nak kira macam mana ni?
belah mak dgn belah bapak ke?
banyak campur la...

i just call myself malay jer walau ghuper cina...

Originally posted by villossa_blue at 16-5-2007 04:57 PM
Tak ada yg banjar ker???

...a'ah.. ....banjar sg manik...bagan serai...taiping...(perak)....sg besar(s'ngor).....tongkang pechah(johor)....kat neg. kedah pun ramai gak susur galur banjar,tp lama dh asimilasi & tak bleh d kenali lg.

melayu siam keturunan wan sebelah mak+(darah kesultanan banjar+raja perempuan dr sumatera+putera diraja perak) sebelah ayah

[ Last edited by  disclaimer at 3-1-2008 07:29 PM ]

saudara mara blackloverrosie banyak kat area mana? wan tinggal area mana?
if betul n diikutkan dari blackrosie nyer cerita..maybe ada sangkut paut

salah satu harta pusaka al quran dari kesultanan uthmaniyah.al-qurantertua yg ada di malaysia skrg. If xsilap nama raja perempuan tu adalhputeri kechil.makam puteri ni ada di kuala kangsar.

[ Last edited by  disclaimer at 3-1-2008 08:57 PM ]

ramai golongan muda keliru....kalau selatan thai tu bermaksud negeri patani besar yang majoriti rakyat adalah orang Melayu yang tentunya beragama Islam....manakala jika disebut siam maka bermaksud bangsa siam yang berkepercayaan budha. Contohnya nenek Tungku Abdul Rahman berasal dari keturunan siam. Kesan dari permainan penjajah maka orang-orang Melayu di Selatan Siam terasing yang sepatutnya berserta dengan Kelantan Kedah dan Perlis. Cengkaman orang siam keatas orang Melayu menyebabkan mereka di'siamkan' dengan memperkasakan bahasa dan budaya siam di kalangan orang2 Melayu.

mak, tok nenek dan suku sakat diaorg sendiri yg membahasakan diri sbg melayu siam........... org muda yg keliru atau org2 lama yg keliru?? apa  kes
Umpama botol2 kosong yg bersepah ditepi2 longkang... isinya kosong..... hanya berbunyi tanpa erti.
Siapa makan cili, rasakanlah kepedasannya

[ Last edited by  disclaimer at 4-1-2008 12:23 PM ]

oh ni kira susur galur la...

ok ok... my mum punya keturunan ada campur siam, cina... dan bugis.
my dad tak pasti... sbb tak kenal. tapi rasanya ada campur mamak tu...

aku:

belah nenek= autobot, belah datuk = decepticon

belah bapak= space cop gaban

jadi aku pulak= voltron!