CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: wml

Membujang atau Berpoligami?

aku rasa la kan.... masyarakat sumer dah tahu yg poligami itu dibolehkan dalam Islam. maknanya sumer dh tahu ttg hukum poligami itu sendiri. cuma yg menjadi isu hangat adalah bilamana mentaliti masyarakat kita masih di takuk lama. masih kolot. masih punya persepsi yg mengatakan "hmmmm....kesian perempuan tu. x pandai jaga laki la tu. tu sbb laki dia cari lain" n etc... sekadar mengambil contoh shj.

dan juga yg menjadi perdebatan adalah dr segi KETIDAKADILAN yg berlaku antara pihak2 yg terlibat. x kira dr pihak suami dan isteri2 yg lain yang mana ia diukur dr segi KEMAMPUAN untuk berpoligami itu sendiri (sama ada di pihak suami atau pun isteri2 tersebut). rata2 hari ini isu ketidakadilan ini lah yg telah mencemarkan kesucian berpoligami itu sendiri? sbb apa berlaku? sbb masing2 tidak tahu ttg tggjwb masing2. tidak tahu ttg ilmu berpoligami dan tidak melengkapkan diri sepenuhnya dgn segala ilmu termasuk psikologi.

juga yg mendasari adalah NAWAITTU tuk berpoligami itu apa. sbb darurat di pihak isteri? untuk menyelamatkan ibu tunggal dan anak2 yg tidak mempunyai bapa? sbb tidak dapat mengekang nafsu? n bla bla lg la... atau apa sebenarnya?

suka ditekankan di sini... sikap para suami membelakangkan isteri dan family juga menyumbang kepada pergolakan isu ini. rasanya jika niat ikhlas iaitu benar2 bertekad untuk berpoligami kenapa harus ada sikap sebegini? be gentlemen la. terus terang dgn isteri ttg niat tersebut.

well... sy fhm. isteri mana yg sanggup berkongsi kasih. kerana sikap tamak tersebut adalah sikap semulajadi manusia. tetapi jika kena caranya... kalau elok niatnya... insyaAllah akan dipermudahkan...

kepada mrk2 yg ingin menjerumuskan diri dalam hidup berpoligami ini... cuba2 lah cermin diri... belek2 diri tu dahulu. sanggupkan menunaikan amanah Tuhan dgn baik? mampukah untuk bertindak adil kepada semua? lengkapkah ilmu di dalam dada untuk membimbing para isteri dan anak2? dan sebagainya.... kerana SETIAP YG DTG ITU BUKAN DTG DGN TGN KOSONG TETAPI BERSERTA TGGJWB YG AKAN DIHISABKAN NANTI. all the best to all of u :lebai:

Reply #150 philipinoe2's post

ni pehal mengaku sebagai aku ni? :hmm: aku tau la ko minat kat aku .... sabor2 la sikit..

Reply #155 ifanonline's post

:setuju: :setuju:

aku baru baca post si leon ni.. aku rasa la kan.. ko tak jumpe org lain lagi tu.. tu sebab ko gila2 pk ko nak kat dia.. biasa laa... bila hati dah kelabukan otak ko.. ermm.. apa2 pun.. baik ko dengar cakap bapak ko. bukan apa... bapak ko tau laa.. org laki dah kawen ni cammana.. aku pun tau.. cuma aku tau, ko takkan nak dengo cakap aku nye...

ff: baru2 ni aku gi johor lagi.. ke batu pahat.. sian ko.. dah la banjir dua kali.. pas tu empangan plak air naik, banjir lagi.. sabtu hari tu, air naik lagi ... sebab hujan lebat dari petang sampai malam.. pegi pusat banjir, makcik2 tu sedih sangat rupa.. bila tengok kitorang datang... nampak diorang terharu sangat2.. layan kitorang macam anak raja aje... awal2 tu memang aku tension sebab penat.. tak cukup tido, etc.. tapi bila tengok org tua2.. kanak2 mangsa banjir tu.. terus hilang penat.. ada sorang kaunselor yang ikut jadi sebak tengok budak2 yang kurang upaya yang jadi mangsa banjir.. sian sungguh..

ala..kalau nak tau.. ape rasa poligami..boleh lalu ke takk..

cuba..
ape rasa first gf if bf dia ada couple dgn org lain? rasa semcm bebbb... susah nak explain..kena rasa sendiri nie..
baru tau..langit tu tinggi mana...

second gf..third gf..tak kan ada perasaan yg sama dgn first gf tu rasa.. believe me..

aku penah rasa..wakakakakka..
aku cool ajek.. wp..rasa..tak best gak.. sbb aku ada "madu"
maybe..tak melibatkan lagi persetubuhan kot..
so..tak kisah ler kalau kena bermadu..
tapi..kalau dah melibatkan persetubuhan..(dah nikah ler)
agaknye..aku jadi MONA FENDI ke 2 kot..
sbb aku takleh trima lah laki aku setubuhan dgn perempuan lain.. dua2 org tu..aku kerat 44 potongan..pastu.jual kat restoren cina..wat sup...buat banquet..

: : :
kijamnya ko hana....:kant: :bgrin:

Follow Us

Reply #165 Hana's post

hehehe... moral of the story.. kalau bf hana.. aku tak leh tekel

lom kwen mmg tak rs sgt kot..
tp bila da kwen mmg susah nk timer laki nk kwen lain..
ermmm...
ej pnh gk bkwn ngn laki org dulu..
bile da syg tu rs tak kisah je dmadukan..
tp klu leh nk jd 1st wife..
soh dia ceraikan bini tua,kwen ngn ej..
then nikah la ngn bini tua tu blk..
mcm bodo je rs klu ingt blk..
tp slgi tak kwin kite ade pluang lg utk bejupe ngn org lain..
buka mata n ati tu utk timer org lain..
byk2 kan solat istikharah mnta ptunjuk dr Nya
insyAllh Allah akn mmbntu hmbaNya..:pray:

org lelaki punya perception kongsi kasih totally different dgn org pompuan.
org pompuan = 100% belongs to her
org lelaki = it could be any number / % to him.
this is what I've learned & what i've been through.

akak rasa ini juga berkaitan dgn fitrah manusia yg dijadikan oleh Allah, perasaan lelaki tak sama & tak akan sama dgn perasaan pompuan, walaupun mereka bertukar jantina sekali pun.

mcm yg u all cakap, memang poligami dibolehkan dalam Islam, cuma application nya saja yg membuatkan ianya boleh dilihat sebagai sesuatu yg negatif atau positif. Kalau ianya dikemudikan dgn baik, alhamdulillah, kalau sebaliknya, kena berusaha lagi.

kenapa perasaan kecewa dikaitkan dgn poligami ? kenapa mesti babitkan perasaan isteri pertama ? adakah isteri pertama adalah yg agung sekali kedudukannya? adakah dalam mana-mana ayat al-quran/hadis/nas yg menyatakan kasih sayang pd isteri pertama mesti 100% atau 90% kemudian baru diikuti dgn isteri-isteri yg lain ?

isteri pertama tak boleh terima hakikat bahawa suaminya nak kawin lain, nak tambah isteri kedua, ketiga atau ke-empat. apasal? tergugat ? takut kehilangan segala-gala yg ada?

yg berkawin dgn suami orang ( istilah popular nih...), dah pikir habis-habisan ? masa, nafkah zahir dan batin, hubungan keluarga, dsb. kalau sanggup berkorban, why not.

kasih sayang tak boleh dibeli dgn RM. Kasih sayang tak boleh dinilai. wanita yg berperasaan, ada nafsu, ada akal fikiran ingin dan perlukan kasih sayang. perasaan ingin dibelai, disayangi, dicintai, dsb memang wujud dlm setiap org.
lengkap lah seseorang wanita tu kalau ada seorang suami, anak-anak, perlindungan, kehidupan yang aman. ditambah lagi dgn amal ibadat dan bekalan untuk akhirat nanti.

apa yg Allah kurniakan pada kita hari ni semuanya amanat, jaga bebaik, anytime Tuhan boleh ambik semula, tak ada due date, tak ada reminder. So, tak boleh lah mendabik dada dgn berkata suami tu hak aku, anak-anak hak aku, banglo hak aku, bmw tu pun hak aku...bersyukur dgn apa yg ada....

adik-adik kat luar sana tu, kalau boleh kawin, kawin la...dptkan restu mak bapak dgn elok...pahala yg kita dapat bila berkawin tak sama dgn apa yg kita buat kalau remain as single, w/pun kita tak tahu berapa byk pahala yg kita dapat.....jgn bercouple lama-lama...

:setuju: ngan akak khaipozi. we r in the same boat...

Originally posted by tulip at 23-1-2007 10:11 AM
hehehe... moral of the story.. kalau bf hana.. aku tak leh tekel

kalau blum tiduri & meniduri..utk bf or laki..BOLEHHHH..
kalau dah tiduri & meniduri...
hAA..JGN CUBA2...

dptkan restu mak bapak dgn elok...

err..ada ke parents ke kasi restu anak dia kawen dgn laki org?? :hmm:

sedangkan dgn anak bujang pun..ada parents tak setuju tawww..

Reply #169 khaipozi's post

yuppp...:setuju:

Reply #172 Hana's post

:hmm: ade kot..
artis bersepah je kwen laki org..

hmmmmmmm.....poligami selaul dittg oleh wanita. atr perkara halal yg seakn dianggap haram segelintir wanita...dan perkara yg baik menjadi rosak akibat kesilapan segelintir lelaki malaksanakannya. hubungan leon agak rumit. tp paling baik jlnnya kawen aje. kalu ikhlas gi jmpa isteri pertama. x baik m'gadakan hubungan dgn suami org. dan hrus tahu juga mungkin dia ader hubungan dgn ppuan lain. kalu dia menduakan isterinya yg sah apalagi kekasih gelapnya. kalu dia boleh merahsiakan dari isteri maka xder sbb dia x dpt merahsiakan dari anda. Bagi aku ko kawen ler jln terbaik......lukanya seorg wanita krna wanita.

Reply #175 itik_magic's post

:setuju: :setuju: :setuju:

lukanya wanita kerana wanita!
agak menarik bunyiknya tu itik....:ting:

dan ada benarnya kata2 ko tu bila dikaitkan dengan cinta karatz aka cinta maut. perempuan boleh jd apa saja (sesetengah shj yg mempunyai sifat sebegitu cth bwg merah :bgrin utk mendapatkan cintanya tidak kira mendapatkannya secara total atau sekadar cebisan shj. :nerd:

Originally posted by wml at 22-1-2007 08:47 PM

Boleh tak tolong blok philipinoe2 ni or philipinoe2 jgnlah tulis apa2 here....

saye stuju....:setuju: ..

:lol :lol akak pinoe...

Originally posted by tulip at 23-1-2007 09:29 AM
ni pehal mengaku sebagai aku ni? :hmm: aku tau la ko minat kat aku .... sabor2 la sikit..

:geram: :geram: :geram: ...:puke::puke: