CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: jac_diehard_fan

GOT TIPS FOR FINAL EXAM??share kt sini..

kalau kos korang lebih ke reading

- buat short note

- study past year que...

- makan banyak kismis..minum air masak banyak2

tu je tips2 yg aku buat..

study past year pnya q..---->sgt berguna kat ak, skali ak xready lgsg utk one paper , ak revise soklan last year jek, tgk2 kuar sebijik...aminnnnnnnnnnnnn

jgn la duk xr mslh nk dkt2 exam ni...jgn duk gdh ngan bf,gf pe ntah lg dgn mak ayah...kerna hnya menambah serabut n xleh focus

bl dh bes bc tu , tulis atas kerata pe yg kornag fhm n then compare balik

hafal, hafal n hafal

citer pe yg kt fhm kat rumate or kwn2

bercanda bersama kwn2...hihi kejap pn jd lar

Rate

1

nak exam kena study tp kalu boleh kurangkan atau elakkan last minutes study (dulu pun pernah study lastm inutes, last2 kwn2 yg leh stay up yg score, awak ni pulak jenis tido awal, alih2 kita gak yg rugi... ) tp lepas dah dpt cara nih, result pun dah mula ok...

1. pergi kuliah JANGAN PONTENG sebab dlm kuliah ni apa yg lec terangkan tuh berguna... pay 100% attention pada apa yg diajar. kalu ada lec bg notes/handouts slides, tulis additional info kat situ, kalu tulis dlm buku org kertas lain takut susah nak refer balik.... guna pen colour2, baru sedap mata memandang & sonok ak bc later

2. tutorial kena buat, sebab soalan ni yg akan keluar dlm exam especially nak dekat exam, lec akan bg tips masa nak akhir2 kelas kuliah/tuto.. itu sebab saper yg x dtg kelas/tuto selalu x tau unless ada kawan yg nak tolong itupun kalu ada, tp x berkatlah, nak belajar, kena lah dtg gi jumpa tok gurunyer kan... baru ok...!

3. kalu jenis boleh study bising2, study lah kat tmepat yg ramai org, kalu x boleh, nak privasi, gi library... aman damai sungguh, pergi kat tempat yg kurang org spy x bising... best tau study kat libraby, mcm2 boleh buat... kalau ngantuk, boleh bc newspaper ker, pergi tengok email jap ker... bc buku motivasi ker... nak take a nap pun boleh asalkan jgn berdengkur sudahler....

4. dptkan soalan past year & buat latihan, soalan pi mai pi mai tang tuh gak, lec pun pening na kpk soalan lain, cuma ubah sket2 jer, lain2 samer...

5. solat misti cukup, solat hajat, doa, bc quran.... doakan spy bleh buat dlm exam tuh...

6. minta parents doakan untuk kejayaan kita... kol diaorg , kater esok ker next week ker ada exam apa, minta tolong doakan kita berjaya... restu, doa parents nih mujarab tau...

7. dptkan notes2 drpd senior2 dulu, kalu ada jual beli sebab kengkadang nota kita x lengkap. tp kalu g kuliah /tuto n concentrate, misti lengkap nyer notres kita kan...

itu jerlah kot... good luck pd mereka yg nak amik exam.. score the highest u can...

Rate

1

yg penting skali pada seri.. nak kena cium tgn mak ayah sebelum gi exam.. tapi kalau jauh.. tepon la.. mintak deorang doakan.. dan mintak mahap salah silap.. bagi clear sumer..

kalau pasal study utk final exam lak.. seri suka buat mind map.. malas baca ayat pjg2.. buat nota yg ringkas tp padat.. dan buatlah formula2 nak mengahapalnya..

finally.. jgn lupa solat hajat..

sblum final exam,ni lah benda2 yg biasa aku buat..
1.Aku pastikan aku ada nota2 yg lengkap psl subjek tu,samada nota sendiri,nota senior2 dulu n nota budak2 yg power subjek tu..pegi fotostat la hehe
2.Aku juga akn pastikan aku ada byk set soalan2 past sem utk dibuat..klau ada jawapan lg bgs, boleh hafal..klau xtau buat,discuss ngan mmber2 yg reti.
3.Ni perkara yg terpenting selalu aku buat,iaitu pergi cari kwn2 yg power dlm subjek tu n study la ngan dia,study bg paham semua skali n pastikan smua yg dia tau ko pun tau jgk..Lps tu balik, study la sorg2..
4.klau ada hint bgs jgk..so rajin2 la tanya kwn2 lain samada ada hint ke x or klau berani pegi trus jmpa lecturer mintak hint..jgn tanya direct,kena pandai ayat la..
5.klau bole jgn study smpai x tido sblum exam,takut kepala jd bengong time exam tuh..ada org boleh tahan tp ramai yg xleh cam aku heheh..
6.lps tu aku slalu mintak parents aku doakan kejayaan aku..heheh..
7.last skali biasa klau hari exam tu aku bgn subuh awl n lpas tu review la balik apa yg telah dibaca..lps tu dtg exam hall awal sikit..

Rate

1

tips:

-kalau suka study group,ko study la dgn kwn2 ko..tapi aku jenis suka study sorang..sbb bila study dgn kwn,bebual je lebih..baik aku study sorang lg focus..

-better focus bila lecturer ajar,bila tak phm,tanya or seek consultation,aku jrg g consult,kalau ada pun selalu utk math je..

-stay up tapi make sure mase esoknya nak exam tdo cukup..

-math kena buat latihan sebyk mungkin..cover semua topic dlm syllabus..

ceh..mcm la pandai sgt aku ni nak advise org..tp bole nak kate,aku buat camni la bila nak exam..

Rate

1

Follow Us
eh,1 lagi lupe..
jgn lupe doa..smayang biar cukup..smayang hajat skali kalau boleh..dah usaha baru doa.. jgn doa je.. hehe.

just nak share tips je......kalau2 time nak final exam tuh.....

elak2kan laa ada masalah, cari masalah or apa2 yg melibatkan masalah,
cos masalah nih even kecik pun, kita cam tak senang duk, smpi leh ingat je.....

bykkan doa, buat sembahyang sunat, minta ketenangan jawab soalan pada tuhan

bykkan minum air, otak pun cam cuci je.....

kalau yg tinggal gan parent tuh, selalu arr sharing gan dia org ttg apa yg korang nak exam esok,
bukan laah bgth all subject, just bgth arr--esok saya ada exam math laa--
minta ur parent pun doakan u, kalau yg tak tinggal gan parent pun still leh contact bgth gak....

byk buat latihan.....pada yg suka buat last minit pun,
pandai2 arr bahagi masa smpi the end time pun.....
cam lisa lak jenis suka belajar berterusan pun mesti buat latihan selalu gak

even time nak exam---i know kena mmg kena study---
but at least bg gak laa masa kuar jap 10minit, bual2 gan kawan on phone ke,
tgk tv ke, sembang gan family ke.....
bukan laa maknanya kalau dah exam tuh,
24-7 u must focus to ur book only,
this is wrong cos lagi mereng and stress kebykkan lagi ada laa....

tidur gan cukup......

tawakal pada tuhan.....alhamdullilah everythings akan berjalan lancar.....

Rate

1

cukup tidur
x rasa takut
pegi tonton wayang
jangan baca buku / ulangkaji
x tension

aku nih UPSR dlu aku terok dpt 1A4B jerr la.. tp tu lpas da...n aku skang nk mula yg baru...kowang ade tips ekk???

for final exam??

1. jangan sekali2 miss kelas terakhir dan kedua terakhir.2 kelas ni sangat penting sebab waktu ni lah hint2 utk soalan exam akan kluar.cukuplah kalau lecturer tu cakap "ni penting ni awk kena blaja" maknanya ade lah dalam exam tu kluar nanti.

2.study week,manfaatkannya.study je sepanjang minggu tu dan bahagikan masa utk blaja2 subjek tertentu.nanti xde la stress.

3.sediakan student id dan pen yg bagus.

4.tawakkal kalau dah usaha dan selamat berjaya.