CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 19173|Reply: 52

[Idea] Membudayakn pemikiran orang cina

zasssss This user has been deleted
Edited by seribulan at 11-4-2018 10:15 AM

Kalau dilihat kat malaysia nir... dari segi ekonomi, org cina memang kedepan bebanding bangsa lain khususnya Melayu.
Mengapa agaknya? Nak dikata kan depa semua rajin, kite org melayu nir rajin gak, kadang keje dari 8 pagi sampai 8 mlm. Tak kemana pun. Nak dikata kan org cina ni cerdik2, tak le jugak, kita nir ape beza nyer, cerdik2 gak, rami gak yg masuk
keluar universiti dan spm, pmr scor A maksima habis. Dan nak dikatakan org cina nir banyak modal berniaga, tak lak gugak, kita org melayu ape bzanya, babyak modal dan agency yg ditubuhkan kerajaan dan kerajaan bagi saport 200% pada org melayu dan dah berpuluh2 tahun lamanya. Mengapa kita masih tak sending ekonmi dan tahap hidup dng org cina.

Jika diteliti dan dikupas pelbagi sudut, ader 6 sebab org cina nir maju (pendapat saya ni),

Pertama:
Mereka ada tabiat menyimpan wang. 20-% -30% pendapatan bulanan mereka simpan.Mungkin sebab mereka percaya
wang adalah tuhan dan penentu nasib baik dan buruk. Dan kalau mati pun merka perlu bnyak belanja kerana kos mati mereka mahal! Itu sebab kita lihat kalau org cina macammna miskin sekalipun seperti rumah nak roboh, keje kutip sampah, pakai selekeh, dalam bank paling kurang ada 20 ke 30 ribu ringgit. Orang kite nir, rumah besar, kereta besar kadang2 dalam bank satu sen abuk pun tak ade. Harii2 berhutang dng kad kredit.

Kedua:
Duit2 orang2 cina ni tak mati dan tidur. Maksudnya, orang kaya dikalanggan mereka tidak menyimpan duit tampa dilaburkan.Meraka akan melaburkan wang, jadi slipping partner pada banyak sayarikat. Dan mereka akan bagi modal kepada sesiapa dikalangan mereka yg nak berniaga, seperi berniaga hp, bengkel, kedai runcit dan macam2 perniagaan. Merka hnya jadi slpping partner dan mendapat persen keutungan sahaja. Itulah kadang2 ada dikalangan mereka menjadi slipping partner lebih 20 syarikat. Ini berbanding dengan orang2 kaya Melayu. Suka menyimpan wang dalam ASB, bank. Haya suka membesarkan rumah, membeli kereta dan buat umrah 20 dan 30 kali. Dan mana yg panjang akal selalu fikir nak kawin 2,3 dan 4 sahaja... Kalu tak percaya, anda berminat nak buka kedai HP, minta modal kat orang kaya melayu , mati hidup balik dia takkan bagi!!!

Ketiga:
Mereka percaya pada perniagaan runcit. Kalu kita lihat rumah2 kedai semua dimonopoli oleh org cina. Merka percaya berniaga runcit sumber kekayaan sebenar. Kita lihat rumah2 kedai.. kat mana2 di Malaysia semua milik org cina. Org melayu tak berapa berminat utk berniaga begini. Ini mugkin sebab sikap kerajaan sendiri yng tidak beri galakan dan Kerajaan hanya menggalkan orang Melayu membeli saham ASB/ASN. Dan pemikiran bekas PM, Tun Mahadhir sendiri tidak menggalkkan orag melayu berniaga rumah kedai. Dia pernah berkata, apa bezanya org melayu dari ada kedai dari ada saham?. Lebih baik ada saham!!

Keempat:
Mereka saling bantu membantu sesama mereka. Falsafah mereka " Cina kena tolong cina maaa!!" Tu sebab pasarya dan benkel kereta orang cina maju kerana mereka semua bagi sapport. kalu org melayu buka pasarya or bengkel , mati dup balik merka tak akan masuk!! Mereka anggap itu sebagai penjatuh maruah dan persiangan yg akan mengugat bangsa cina. Tetapi berlainan dng org melayu, sikap tolenrasi/lemah lembut, memnyebabkan mereka berduyun2 beli brang2 disupermakit org cina. Sikap baik kdng2 boleh merugikan bangsa!

Kelima:
Mereka pandai bercakap. Kadng2 kebolehan mereka tak da, tapi cakap pandai, berdentung dentang. Berbanding dnag anak melayu yg lebih pendiam dan kurang cerdik berkomunikasi!!

Keenam:
Orang cina tak akan berhutang utk benda2 yg remeh temeh/tak penting. Mereka jarang berhutang hanya utk menghiaskan rumah. Merka tak berhutang utk beli tv, peti ais, sofa, kusyen,. kalu merke tak ada duit, mereka kumpul dulu kemudian beli cash. Itu sebab kat Court Mammoth dan Hup Seng penuh dang hutang org2 melayu sahaja. Mereka hanya berhutang utk benda2 besar seperi beli rumah, kereta dan berniaga. Benda2 itu nanti mereka akan gunakan bila terdesak, dengan menjual atau refainance.

walahualammm...

Rate

1

zasss..

mebe ko kenal hanya segelintir kaum tersebut sahaja....
aku pernah kerja ngan dorang ni... byk juga sikap yg tak baik... cuma kdg bila aku fikir balik, syukur aku jadi org ISLAM ada batasan dan sentiasa beringat bila nak buat sesuatu yg menyalahi hukum...

aku ckp begitu sebab boss aku berlainan agama dan bangsa ngan aku.. jadi aku lihat byk kelemahan dia...

pd sesetengah benda je  boleh ikut... pada sesetengah lagi.. jgn la.. kan sesia menempah neraka.. tapi org melayu pun berlambak yg maju dan bagus.. cuma tidak didedahkan secara terangan sahaja...

aku jumpa berlambak org melayu yg berjaya kat luar negara... cuma pendedahan tiada.

Rate

1

akmala This user has been deleted
semua orang memang ada duanya Bro

Rate

1

zasssss This user has been deleted

mmm

maksud i, ambil komponen yg baik buang yg tak baik..tui? Jadi bangsa kita akan jadi lebih gemilang...
Harap jangn bagi tangapan nagatif pd tulisan i...

Keburaukan org cina lak.
1. suka menipu
2 tak percaya tuhan
3 suka berjudi
5 Kasar didik anak
6 Suka berpura-pura...
dan bnyak lagi...

Kita perlukan kombinasi utk lebih gemilang..
Jangan malu akui kelemahan...

Rate

1

sori ler aku tak dapat nk bagi  opinion yg bijak pandai dlm hal nie.. tp aku nak kongsi pengalaman aku ngan bos aku..

.. aku kene design sport compleks.. aku design agak cantik ler di mata aku.. tp bos aku komen... "why u did such things,.. u know wat.. that will consume alot of money... we need some thing simple and very cost effective... u know wat.. this is all about money.. money...".
.. lepas tu aku kene design banglo layout.. ".. ayat dia cam tuh gak.. u know what this is money... money.. money.. "

.. lepas tuh aku kene proposed hotel extension...  ayat yg sama gak.. ".. think... this will cause me alot of money... money.. "..

... patutlah design firm dia tak pernah dapat satu anugerah pong.. w/pon firm dia pernah glamor satu ketika dulu :kant:

Rate

1

If in business, you have to be hard at the core, but soft on the fringe...
especially when it comes to the buck...no compromise or too trusting...

Follow Us
encik_hyper This user has been deleted
cina, melayu, india ke...apa2 kaum pon...sama jer....ada kelemahan, ade kebaikan masing2...
sejak aku keje kat negara singa ni, yg of coz 90% adalah chinese, aku byk blajar benda baru dlm bisnes beb....their culture are totally different siaa....n positive thinking+berani amik risiko+bisnes smart is the first thing to go....untuk dapatkan keuntungan yg besar2....kena mula dari benda kecik2....
once we have a contact, even though the contact is just a very small person....takpe...jaga contact tu baik2...sebab dia maybe penting in future beb...

erkkk anyway...semuanya sikap diri masing2 jer...mau tak mau nak berjaya....klau kau nak idup senang...berusahalaah, klau tak, smpai bile2 kat takuk lama...

susah2 dulu, senang2 kemudian beb.....pegang ayat ni jer....

Rate

1

Pengalaman aku kerja ngan cina.....
Cina nih ader 2 jenis gak...macam melayu.....
1. Jenis baik ati ler..... tak kisah nk tolong org.... sambil meniaga,sambil tlg org....nih bukan semater2 base on profit punyer bisnes.... kalo ngan org susah,bagi ler murah sket.....

2. Jenis nih, mmg cekik darah..... selagi leh dapat duit,selagi tuh dia nk kenakan kita..... tak kira ler org susah ker,org senang ker..... asal dapat untung.....

tp satu jer aku tgk org cina amalkan yg patut ader kt org melayu nih.... cina nih pemurah.... makin banyak untung dia dapat...makin banyak derma dia bagi......

my 2 cent ler..... dari pengalaman aku....

Rate

1

its not a matter of race - but attitude.  Memang chinese ni antara the most survival species..due to their determination, strategy, hard work - but please dont generalise

Rate

1

There is a great difference between migrant chinese and non-migrant.

They are also very traditional and racially bounded when in other country.Their "us versus them" mentality are very strong. Often they choose not to assimilate and try to mantain their difference and socio-emotional distance in whichever country they reside.

A good books to get insight on their behaviour and mentality would be Chin Ning Chu's "Thick face Black Heart" and another previous book that I'm not sure what the title is.

Rate

1

melayu maju gak tapi maju dari semua berlumba-lumba nak jadik artis, nak tackle datuk2 & vips so that boleh kaya cepat.....

pelajaran??? no. 2 dh la nih... esp. org2 luar bandar... bulat ambik contoh sedare bulat sendiri lah.... although anak dapat gred antik dlm upsr tapi support utk further sekolah bagus2 tu xder... alasan diorg dok rumah jer lah boleh jaga adik2... tu pasal lah bulat geram sgt... sia2 jer tawaran gi MRSM tolak cam tu jer.... sedih sgt... sampai biler lah nak mcm tu....

Rate

1

Reply #9 journey7148's post

:setuju: :setuju: :setuju:  sume org boleh berjaya tapi dengan attitude yg betul.. xkesah laa cina ke melayu ke india ke... :hmm:

Originally posted by zasssss at 3-1-2007 01:39 PM
Kalau dilihat kat malaysia nir... dari segi ekonomi, org cina memang kedepan bebanding bangsa lain khususnya Melayu.
Mengapa agaknya? Nak dikata kan depa semua rajin, kite org melayu nir rajin  ...

Yes...I stuju dgn u...Actually memang kite bleh belajar...from t chinese....Kite ambik contohi sikap2...positif die org...Especially when it comes 2 money & business..

In my opinion....Die org monapoly t economy...business....Is Because...Wealth comes from Business itself!..Even dlm Agama Islam pun, Kekayaan...9 drp 10 comes from Business!!....So kite sendiri dpt lihat btul tak?...Tapi tgk jer la...kat mana2....Majoriti yg offer service....or produk...adalah org Cina....Ini hakikatnye...

In my opinion jugak....Mungkin t Chinese punye Prinsip dlm Hidup is 2 B

1-Super Duper Successfull....Not just Successfull!

2-Super Duper Rich...Not just Rich

3-Super Duper Perfect.....Not Just Perfect....

4-Super Duper Gemilang...Not Just Gemilang....

5-Supe Duper Rajin...Not just Rajin

Ini semua adalah kelebihan.....org Cina...yg kite bleh contohi.....

Rate

1

Reply #1 zasssss's post

Faham apa ko cuba sampaikan...

Bukan takder melayu yg berfikiran camni tp tak ramai. Tp I hv to agree that menda2 camni jrg diberi perhatian oleh anak2 muda zaman skrg termasuk aku. Ada part of it yg dh dibiasakan oleh kuarga aku cam no.1 & 6 tu... Pemerhatian aku kat pantai timur tak byk sgt courts mammoth sbb kurang sambutan... Bangunan2 komersial dorang pun nama2 Melayu cam Wisma Cikgu Hamid etc.. Dorang ni nampak jer tak loaded, rmh biasa2, pakai biasa2, tp duit kat bank, harta tanah, rmh sewa, bangunan kedai tu la asset dorang. Ada aku kenal sorang atuk ni meninggal, takder pekerjaan tetap, ada bisnes kecil kecilan, keter takder tp cash kat bank ratus riban... (untuk org kerja bergaji ribu riban sebulan maybe biasa tp atuk ni petani biasa jual hasil tanaman & kutip duit sewa kedai & sewa rumah) Pusaka tuk anak2 selain cash, tanah2 & rumah2 & kedai2 sewa, so don't underestimate dorang2 ni...

Aku cukup respect parent aku (melayu tulen) sbb dorang ada praktikkan perkara2 cam yg si zasss tulis:

Pertama:
Mereka ada tabiat menyimpan wang. 20-% -30% pendapatan bulanan mereka simpan
.

In fact aku rasa lebih dr 30%... Dorang ni jd banker pd anak2 & sedara mara...  

Kedua:
Duit2 orang2 cina ni tak mati dan tidur. Maksudnya, orang kaya dikalanggan mereka tidak menyimpan duit tampa dilaburkan.

Parent aku laburkan duit dgn bg modal sedara mara berniaga, untung dpt %. Laburkan tanah buat rumah kedai bg sewa, satu pintu dh berapa.. bulan2 kutip duit sewa...

Ketiga:
Mereka percaya pada perniagaan runcit. Kalu kita lihat rumah2 kedai semua dimonopoli oleh org cina.  

Parent aku tak berniaga runcit, tp dorang bg modal tuk family members yg nak berniaga cam bukak restoran, bukak kedai cuci keter & laburkan duit buat rumah kedai tuk disewa tuk org2 melayu, dgn sendirinya tolong org melayu berniaga.

Keempat:
Mereka saling bantu membantu sesama mereka. Falsafah mereka " Cina kena tolong cina maaa!!"

Bapak aku akan beli brg di kedai runcit melayu sahaja. Tak pernah g supermarket. Ms kecik2 aku heran sbb bg aku brg di supermarket jauh lebih murah esp. klu nak beli in volume, aku fikir bapak aku too conservative tak nak g supermarket / mall. But now i tend to agree w him.

Kelima:
Mereka pandai bercakap. Kadng2 kebolehan mereka tak da, tapi cakap pandai, berdentung dentang. Berbanding dnag anak melayu yg lebih pendiam dan kurang cerdik berkomunikasi!!

Aku rs mat saleh la yg pandai bercakap & memuji diri sendiri yg melayu / asian masih dgn sikap rendah diri. Kekdg we hv to sell ourselves, kerja saja tak cukup...

Keenam:
Orang cina tak akan berhutang utk benda2 yg remeh temeh/tak penting.

Ini mmg aku perasan sgt, takder duit tak beli. Perabot, hiasan & peralatan rumah cam peti ais, mesin basuh, tv etc.. tu takkan beli hutang sbb depa ckp rugi kena interest. In fact parent aku beli keter pun secara cash sampai BPR dtg rmh sbb dorang just org biasa2... Inilah pemikiran setengah org, dah biasa berhutang sampai org pandai rotate duit simpanan & beli keter baru secara cash pon jd pelik... Nak renovate rmh ker apa2 ker sumernyer tak harapkan bank, at the same time boleh pinjamkan anak/sedara buat rumah or beli keter...

Aku bukan nak cerita & berbangga psl parent aku ni mampu, tp aku nak cerita cara pemikiran depa w anak2 depa pon tak mengikut semua jejak depa ni... Nak cerita camner org2 biasa (dorang pendidik jer, bkn vip, bkn kerja besar, bisnes man) andai berfikiran spt di atas, tak mustahil kita akan jd lebih bermaruah, tak terhegeh2 nak pinjam dgn org but kita yg boleh pinjamkan kat org, dpt tolong bangsa kita. Instead of takder duit tp nak bergaya, hutang sana sini endup hidup pon tak berkat... Apatah lg if sorang tu mmg ada koser, ada duit cam org2 kaya skrg ni, setengah ahli korporat, politicians, wat've they done? Tambah bini???

Rate

1

hmmm...why want to compare?tepuk dada tanya selera sama ada kitorang melayu betul2 dah give our level best to reach success?

jika ditengok melayu yg betul2 bekerja keras, memang pun successful dorang.kalo malas,jangan harap nak berjaya

Tekun itu tangga kejayaan ( moto sekolah Star wei!!!)

kenapa cina kebykan lebih berjaya 'mencari' duit dr or melayu...ini salah satu faktor je la kan...yg pernah lecturer aku ckp...dia sendiri tny kat member cina dia kenapa cam bersungguh betul cari duit. Org tu kata...diorang nak mati pun kene pakai duit bannyak, tempah keranda bukan murah

Perangai Melayu

Melayu Bila sesuatu berlaku - dia akan berkata dalam hati kalau aku tak berjaya aku akan balik kg tanam kacang

Orang cina pula bila sesuatu berlaku- mana ada kg nak tanam kacang kecuali balik kenegara asal- Malu

Melayu bila tak berjaya- rezeki ditangan tuhan kita berdoa je.

Cina bila tak berjaya- kita cuba lagi kalau tak jadi kita menipu atau rompak ler

Melayu bila tak dapat sesuatu - belum ada peluang relek beb relexx tunggu dan waitx

Orang cina pula - kita rasuah kasi pelempuan, kita kasi kawin sama anak/ bini  kita loh sap sapsap suai loh

orang melayu bila kene tipu - jangan pukul dia, tuhan akan balas sabar tu dah tak ada rezeki, kenapa  bodoh

olang cina kalau kene tipu- kita tanam dia hidup2 supaya sueh hilang loh:@

melayu bila dah kaya kasik peluang kepada - anak .bini kaum kerabat., nenek, cucu cicik, kucing, drebar, dah takhabis makan baru muntahkan kat kita itu pun dah basi punyer

cina pula - kita kongsi  - anak kita, kita train dia macam mana nak jadi kaya bukan kasi macam tu
je. 99% betul

ahh panjang lagi tau...

[ Last edited by  bizsari at 11-3-2007 05:29 AM ]

Rate

1

kelemahan org melayu yg aku dok perati selama ni:

1.suke cpat kaya (tu ahh selalu kene tipu tu)
2.suke membazir pd bende remeh (suker beli rokok, funiture baru, beli beg/baju mahal)
3.suke ikut ckp org walaupon ckp org lagsung tk leh pakai (tk suker ambik risiko dan explorer)
4.suke ikut org (tk penah nk fikir formula kejayaan)
5.suke bersenang lenang(tk suke bekerja kuat, klau leh nk tido jek)
6.suke disuap(asyik nk mengharap org. mengharap kerajaan, mengharap famili dll)
7.suker berhutang(suke minta duit bile suro bayar cabut/bg alasan langsung tak de malu)
8.suke menunjuk nunjuk (duit yg dpt bkn disimpan tp digunakan utk berlagak)
9.suke buat tak tau (walaupon byk inisiatif kerajaan diberi, still tak tau nk apply)
10.takde integrity (keje setakat cukup2 dan takde professionalism )
11.takde keinginan nk maju (motto : kenyang perut dh laa watpe nk susah2)

hmmm .... klau bende2 ni still ade dlm diri org melayu sampai bile2 tk maju2

Rate

1

Originally posted by twinstar at 24-2-2007 05:07 AM
hmmm...why want to compare?tepuk dada tanya selera sama ada kitorang melayu betul2 dah give our level best to reach success?

jika ditengok melayu yg betul2 bekerja keras, memang pun successful ...

Well...kalu kite bc btul2...Tajuk topik ni...objektifnye ialah utk belajar ssuatu yg baik drp org lain utk memperbaiki klemahan diri.Bukannye nak banding2kan.Pd pendpt saye, kalu benda tu positif dan tak salah disisi agama Islam....bleh jer guna...utk kebaikan....

Keempat:
Mereka saling bantu membantu sesama mereka. Falsafah mereka " Cina kena tolong cina maaa!!"

sometime i as chinese still think some malays are more united. as there`s a chinese proverb " you die your business, don`t
drag me in your business"

i think the language greatly influence the chinese mind.
here`s a few.
gotta strive to win!
3K -kiasu ( takut kalah)
    -kiasee (takut mati)
    - kiabor (tabut bini) keke.......

i think another critical reason is that malay special rights. we do not have it, so we gotta work more harder.....
in the nut shell, do not generalize.... it is all dependent on each individual on his/her background!

Rate

1