CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: eiyoei

Bosan dgn harta2 ni

Originally posted by putrisakura at 6-3-2007 10:26 PM
setakat plan, aku pun ble wat plan. tapi plan tu kenalah diikuti ngan tindakan. ko ni asyik tengok perangai orang sekeliling ko, pastu ko jadik takut sorang2. abaikan la sikap2 negatif orang seke ...

yaa :setuju: ... dr pemerhatian ko dgn masy. sekeliling tu mmg bagus jdkan panduan
so...ikut cth yg +ve.. & abaikan yg -ve...

hmm... kenapa laa ada orang yang selalu nak berfikiran terlalu jauh seoalh2 tidak percaya pada qada' dan qadar ALLAH....

aku bukan nak berceramah atau apa.. tapi aku mengingatkan diri aku juga.. kita ni manusia hanya boleh merancang tapi yang menjadikannya ALLAH..  kalau kita dah buat yang terbaik untuk diri kita dan juga keluarga  kita.. maka tawakal laa kepada ALLAH dengan keputusannya kelak.. tidak kira laa keputusannya baik atau tidak... yang penting kita kene redha dengan takdirnya...

semuanya habuan masing2... kalau dapat habuan baik.. baik laa segalanya.. kalau tidak redha dan terima sahajalaaa seadanya...

jangan terlampau nak menjadi sempurna tapi sebenarnya kita tak sedar yang kita makin jauh dengan kesempurnaan itu...

Rate

1

buat pembuka thread

aku nak tanya sikit
kalo ko takde masalah duitla kan
napa dalam ayat2 terakhir ko cakap ko nyer azam ini tahun nak kumpul duit pegi umrah
tu macam nada aku yg tak banyak duit jer
umrah takdela mahal sangat
setakat ko yg takde masalah duit 3 kali ganda gaji hana siap ot tu maybela gaji ko riban2 dan of coz leh sponsor bini ko sekali or mak bapak ko ke sekali
so kenyataan ko nih dah ada keraguan munasabahla di pandangan mata aku

Rate

1

PureSilk This user has been deleted
Originally posted by eiyoei at 3-1-2007 04:21 PM
Sebenarnya aku segan nak cite, sbb ni hal kecik.. tapi just nak cite ajelah... nak mintak pandangan korang sikit.. iyelah asyik settlekan masalah org aje kan.. huhuhu..

Aku ni keje mkn gaji (grafik designer). Anak emas kat opis ni. Gaji lebih dari cukup (3 kali ganda dari Hana ), bleh OT lagi.  Umur blom 30. Ada isteri yang penyayang, sahabat sejati yang ramai. Xde masalah langsung la dlm kehidupan seharian sbb aku dikelilingi oleh orang2 yang sangat2 rapat ngan aku. Kehidupan yang serba sederhana. Tiada langsung masalah kewangan.

Tetapi masalahnya...
aku dah boring semua2 ni... rasanya cam idup pura2...aku nak tinggalkan semua2 dlm life aku skang ni dan aku nak gi Mekah belajar agama. Aku rasa aku ni dah biol... buang tebiat namanya.. tapi itulah yang aku rasa skang.

Aku ni agak kuat beragama, malam2 aku ngaji, surau x miss, kekadang join tabliq. Sebelum tido aku jarang mis baca buku2 agama kisah2 sahabat nabi & wali2 Allah (hobi aku mmg baca buku sebelum tido). Sedikit sebanyak pengaruh2 dari ustaz aku, para penceramah, penulis2 buku sudah lekat dlm kepala. Aku pernah plan nak cuti sehari kendian aku nak qada' solat2 aku tu. Azam tahun ni dasat gak, aku nak kumpul duit pastu nak buat umrah siap sponser bini aku lagi.

Aku pernah ckp ngan bini aku, andai kata jodoh x panjang, ape kita nak buat? Bini aku ckp dia nak jaga anak2 buah dia. AKu plak, nak gi mekah belajar agama, hafal quran dan hidup sendiri kat sana. Ada lagilah plan gile aku pasai2 ni.

Jadi aku nak tanye korang, aku ni betul ke x?

maaf cakap lah..ini sekadar pandangan..

i rasa u kena dalami apa yg u baca..saya percaya sahabat2 nabi amalannya berganda tapi masih lagi dalam keadaan merendah diri dalam percakapannya..- simboliknya i nak beritahu u ni seakan riak..siap boleh compare ni gaji lagi tinggi dr orang lain..dah kenapa?

bagi aku..selagi aku bukan lagi kaya daripada bil gates... aku still xkan bosan dgn harta2...

aku rasa ramai yang tak faham kehendak pembuka thread ni..

bagi pendapat aku, his 'dream' is quite fair dari satu segi..
aku paste something yang aku rasa ada kena mengena ngan saudara ni..

Allah berfirman,
鈥淜etahuilah, bahwa sesungguhnya kehidupan dunia itu hanyalah permainan dan suatu yang melalaikan, perhiasan dan bermegah-megah antara kamu serta berbangga-bangga tentang banyaknya harta dan anak, seperti hujan yang tanam-tanamannya mengagumkan para petani; kemudian tanaman itu menjadi kering dan kamu lihat warnanya kuning kemudian menjadi hancur. Dan di akhirat (nanti) ada azab yang keras dan ampunan dari Allah serta keridhaan-Nya. Dan kehidupan dunia ini tidak lain hanyalah kesenangan yang menipu.鈥漑/i] (QS. Al-Hadid: 20)

disebaliknya ada zuhud yang bidaah dan menyesatkan..Zuhud yang menyelisihi Sunnah tidak ada kebaikan sama sekali di dalamnya. Karena ia menganiaya hati dan membutakannya, membuat agama menjadi buruk dan hilang nilai-nilai kebaikannya yang diridhai oleh Allah bagi hamba-hamba-Nya, menjauhkan manusia dari agama Allah, menghancurkan peradaban, dan memberi kesempatan bagi musuh-musuh Islam untuk menguasai mereka; merendahkan kemuliaan seseorang serta menjadikan seorang hamba menyembah kepada selain Allah

see http://muslim.or.id/?p=380&akst_action=share-this

islam menggalakkan umatnya try the best and the rest tawakkal je lah..

Follow Us
Allah berfirman,
鈥淜etahuilah, bahwa sesungguhnya kehidupan dunia itu hanyalah permainan dan suatu yang melalaikan, perhiasan dan bermegah-megah antara kamu serta berbangga-bangga tentang banyaknya harta dan anak, seperti hujan yang tanam-tanamannya mengagumkan para petani; kemudian tanaman itu menjadi kering dan kamu lihat warnanya kuning kemudian menjadi hancur. Dan di akhirat (nanti) ada azab yang keras dan ampunan dari Allah serta keridhaan-Nya. Dan kehidupan dunia ini tidak lain hanyalah kesenangan yang menipu.鈥漑/i] (QS. Al-Hadid: 20)

disebaliknya ada zuhud yang bidaah dan menyesatkan..Zuhud yang menyelisihi Sunnah tidak ada kebaikan sama sekali di dalamnya. Karena ia menganiaya hati dan membutakannya, membuat agama menjadi buruk dan hilang nilai-nilai kebaikannya yang diridhai oleh Allah bagi hamba-hamba-Nya, menjauhkan manusia dari agama Allah, menghancurkan peradaban, dan memberi kesempatan bagi musuh-musuh Islam untuk menguasai mereka; merendahkan kemuliaan seseorang serta menjadikan seorang hamba menyembah kepada selain Allah

..itu yg aku risau pd tuan rumah ini!
Seharusnya, tuan punya diri mengadu masalahnya ini kpd yg bebetul Agong dan Yg Maha Memahami kerana Dialah yang menciptakan manusia ini dan MAHA MENGETAHUI apa yg sebenarnya terkandung dalam isi hati setiap manusia ni.
Semoga dosa2 kita diampunkan.

Reply #162 zuas's post

Walaupun aku tak bape paham ayat di atas tu (ye la, aku bukannya alim sangat pun), tapi sebagai manusia biasa kita kenalah hidup seperti biasa cam manusia biasa yang lain la. xdelah nak kata boring2 bab harta ni, kalau tak, naper ble ada ayat yang kata perniagaan tu 90% dari sumber rezeki. tu maknanya Allah menyuruh hamba-Nya berusaha mencari rezeki dan harta yang diperoleh dari rezeki tu digunakan untuk jalan yang diredhai-Nya. Selagi kita hidup kat muka bumi ni kita kena sentiasa berusaha.

Mungkin hidup kau bertuah kerana dilengkap dengan segala kesempurnaan yang menjadi impian semua orang. Kau patut bersyukur kerana ada ramai insan kat luar sana tu yang jauh tidak bernasib baik macam ko contohnya kat Iraq, Somalia etc. Ko yang dikurniakan harta berlimpahan nie patutnya menggunakan harta tersebut untuk membantu orang2 yang memerlukan.

Reply to verticalforce : Aku pun sama cam ko gak. hehehe...

faslissen This user has been deleted
Originally posted by eiyoei at 3-1-2007 04:45 PM

aku rasa anak tu beban bagi aku ... sbb bila ada anak ko kena bertanggungjawab kat dia sampai ko mati atau pun sampai anak ko mati..

aku skang ni sebolah2nya nak bertanggungjawab hanya  ...

mengucap panjang I bila baca apa yg you tulis....

kalu benda tu tak elok, takkan nabi muhammad suruh kita kawen utk ramai kan umat islam??

ko boleh zuhud, tapi tak boleh tinggal kan dunia ni terus! kalu umat islam mundur, tak tahu teknologi, siapa nak lawan pihak musuh nanti??

lagi satu, bercerai tu kan suatu benda halal yg Allah paling tak suka.... Eh, ko ni betul2 alim ker? sanggup ko buat benda yg Allah tak suka hanya kerana nak gi mekah belajar ngaji?? atau ko ni kena godaan syait*n??  

Ustaz aku kata, kalu kita belajar sendiri tanpa guru (e.g. baca melalui buku2), syait*an yg akan mengajar kita!!!   Hati hati...........

faslissen This user has been deleted
Originally posted by putrisakura at 14-3-2007 11:11 PM
Walaupun aku tak bape paham ayat di atas tu (ye la, aku bukannya alim sangat pun), tapi sebagai manusia biasa kita kenalah hidup seperti biasa cam manusia biasa yang lain la. xdelah nak kata bori ...

kalu iye pun bosan ngan harta, perbanyakkan bersedekah, itukan lebih baik....
kalu aku jadi ko, tukar azam tuh... setaip bulan ko akan kerja keras, pastu sedekah kat org miskin sampai dah takde org miskin kat m'sia nih.... haa... baru mantap!

...dari ko nak jual sume harta ko, pastu nak jadi zuhud, cerai bini, gi mekah belajar ngaji!

alhamdulillah bersyukur dgn apa yg ada
memang kenkdg ko rasa cam cari duit byk pun tak guna
bagi aku tue normal but life must go on
kalau rasa dah kaya sgt watlah sedekah and amal jariah
g makkah, mintak ALLAH kurniakan zuriat

aku bercerita ikhlas... bukan nak riak...

tujuan aku bukak thread ni sbb aku berpendapat korang2 semua akan think +ve bantu aku.. stakat page 3 semuanye membantu.. bila masuk yang blakang2 ni semua dah pertikaikan cite aku...

aku ni bukan org kaya... keta x abis bayar.. duduk umah sewa... tv pun ada 21" je.. aklau korang kata itu kaya... aku tatau.. tapi pada diri aku.. aku kata aku dah kaya...

bagi aku kalau ko ada JARI ******KING pun dah cukup kaya... sbb ada yg xde jari.. kaya tu byk definisi... kerpulang korang nilai camne...

aku bukan ape selalu terpikir... cukup ke amalan yang aku buat selama ni?

tuhan akan tanye setiap ape yang ko pandang, makan, pakai, harta, cakap...
kan bleh taubat? sempat ke kau taubat.. ko tau ke bile ko mati... manusia diuji ngan harta.. nabi pun ada cakap pasai tu... bila aku makin nak kurangkan harta... Allah tambahkan lagi harta aku ni... aku dah tatau nak buat ape... setan dlm kepala ni dok hasut je.. beli la baju tu.. makan la kat hotel ape salahnye skali skala... tapi aku nak buat kebaikan... jadi aku bagi lah 70% org lain 30% utk diri sendiri & family...

nape ko pandang awek seksi tu? kan haram.. (tapi ko x sempat taubat utk itu)
nape ko pakai baju mahal sedangkan yang murah pun menutup aurat jugak?
nape gaji ko 1 ribu... derma kat masjid singgit je?
nape Aku dah bagi ko anak.. ko x didik dia betul2? kita dah berusaha tapi kita tak tau ape jadi esok hari...

nabi cakap 99% kekayaan datang dari meniaga... nabi x cakap 99% nak masuk syurga kena meniaga... Nak masuk syurga kena amalan... jadi  byklah stepnye... so kisah aku dah tutup sbb kalau korang baca reply2 yang terdahulu aku dah beramal ke arah kebaikan dgn rezeki yg ada... tutup cite

Reply #166 faslissen's post

ko kena masuk kelas tasawuf baru paham ape aku maksudkan...

belajar lagi.. ilmu tuhan luas

Originally posted by faslissen at 15-3-2007 11:36 AM

lagi satu, bercerai tu kan suatu benda halal yg Allah paling tak suka.... Eh, ko ni betul2 alim ker? sanggup ko buat benda yg Allah tak suka hanya kerana nak gi mekah belajar ngaji?? atau ko ni kena godaan syait*n??   

aku tinggalkan isteri utk dgn harapan aku akan jumpe dia di akhirat esok dgn syafaat... tapi so far wife aku sokong ape aku buat.. jadi aku bawak dia skali la... no problem...

andai kata isteri aku x suka xpe... tapi aku tetap nak jumpe dia di akhirat esok.. sbb allah janjikan kpd para penghafiz keselamatan 7 ahli keluarganye ke syurga...

target aku kat syurga bang... dunia ni ape sangat... paling lama idup pun 60-70.. kat syurga selamanya

Reply #172 eiyoei's post

Aii...susah jugak jadik manusia yang tak tau bersyukur nih. Rujuk ayat "bila aku makin nak kurangkan harta... Allah tambahkan lagi harta aku ni... aku dah tatau nak buat ape..."

Aku rasa tak cukup sekadar belajar dari buku je, kau perlukan seorang pembimbing untuk menunjukkan jalan yang sepatutnya. bukan la aku nak kata kau ni dah sesat, tapi cuba ko mintak pendapat alim ulama cam Ustaz Harussani ke, Dato' Noh Gadot ke, Ustaz Harun Din ke... kitorang kat dalam forum ni kebanyakanya hanyalah insan cetek ilmu agama kalau nak bandingkan ngan kau dan para alim ulama yang aku mention tadi.

Originally posted by putrisakura at 16-3-2007 01:19 AM
Aii...susah jugak jadik manusia yang tak tau bersyukur nih. Rujuk ayat "bila aku makin nak kurangkan harta... Allah tambahkan lagi harta aku ni... aku dah tatau nak buat ape..."

Aku  ...

camne plak ko ckp aku ni org x bersyukur... orang yang kejar harta dunia je yang tak bersyukur... ada RM1 nak RM10... pastu nak RM1000 pastu sejuta. pastu beli banglo kereta mewah.. itu namanye org x bersyukur sbb sepatutnya dgn duit yg banyak tu kongsi ngan org lain yg duduk atap nipah... walaupun sikit sekurang2nya membantu..

jadi rujukan ayat tu bermaksud allah murahkan lagi rezeki aku.. itu je
tulah aku ckp masalah aku nih dah selesai.. xperlulah diulang2 lagi...

bagi red lak, kalo Allah beri harta banyak (tak kire lah rezeki wang ker rezeki anak) red akan syukur sangat2.. Alhamdulillah dgn apa Allah beri pada red.. kiter tak leh pikiq camtu.. kalo ko tak nak harte2 tu, ko bagilah derma kat anak yatim ke, mangsa2 banjir ker.. lagi lah dapat pahala kan.. (sekadar memberi pandangan, bukan kutuk ye)

[ Last edited by  red_borris at 16-3-2007 07:17 PM ]

Salam
Kesian kat pembuka thread.
My hubby ada beberapa org kwn yg mcm ni. Some of them adalah org2 yg educated, overseas graduate dan ada yg pernah tinggal dan kerja di luar negara berbelas thn. Tp bila sampai satu tahap, i would call it Allah dah pilih, dunia dah x de lg dlm hati mereka. So they choosed to live everything utk memberi tumpuan pd agama. My hubby used to say this term "fanak".
Mana yg x faham akan kata mereka ni bodoh, ikut ajaran sesat etc. Malah ada yg bercerai-berai sebab wife x leh terima perubahan. Ye lah dr hidup mewah beralih ke kehidupan "zuhud".
Kalau x silap ada seorg sahabat bernama Abdul Rahman Bin Aus. Seorg yg kaya raya. Rasulullah saw pernah memberitahunya dan sahabat2 yg lain bhw dia akan masuk syurga sambil merangkak. Dan dia akan masuk syurga 500 thn lewat dr sahabat2 yg lain. Sebabnya? Pasal harta dia byk sgt nak dihisab. Dia menangis dan beberapa kali cuba membangkrapkan perniagaannya sebab x nak jd kaya .Tp, takdir Allah, beberapa kali dah bangkrap pun, jd kaya balik. Allah tetap tambahkan rezekinya!  Apakah dia x bersyukur?
Kpd pembuka thread, bersyukurlah dpt isteri yg memahami. Niat u sungguh murni nak jd hafiz. InsyaAllah kalau u benar2 ikhlas, Allah akan bukakan jlnnya.
What u have to do now is solat isytiharah. minta petunjuk pd Allah. Andaikata rezeki semakin melimpah, bersyukurlah. Dah takdir. Gunakan dgn sebaiknya spy x dihisab di sana!!!

Just my 2 cents. Allahu alim

Originally posted by eiyoei at 22-2-2007 05:26 PM
bukan riak bang... betul ni...

aku bercerita ikhlas xde plak niat nk riak2 ni (niat utk mengorat tu ada la sket2 )..

the red colour part explains all.....hehehe..aku rasa kau ni dlm sambil2 nak ckp kau nak berbuat baik, tp dlm masa yg sama kau ada niat lain (nak jual ubat..nak ngorat)...sebabnya..perlu ke kau nak cerita gaji kau 3 kali ganda, kau anak emas boss, keje bagus, etc etc....hehhehehe....bagi aku, tang tu yg tak kena tu...niat tu biar betul dan jgn ada sekelumit punrasa riak atau nak menunjuk2 kat orang akan kelebihan diri....