CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: eiyoei

Bosan dgn harta2 ni

Reply #129 eiyoei's post

ko ni cam bf aku lak, dia ada plan nak bela jambang ngan janggut panjang la, nak pakai serban la, nak pakai jubah la. aku pun 'basuh' dia abis-abisan, xjadik la dia nak wat tu sumer.
sebenarnya niat ko tu tak salah, baguslah tu sebab zaman sekarang ni susah nak jumper orang cam ko. tapi aku rasa ko nak jadik camtu sebab terpengaruh dengan buku je, bukan diri ko yang sebenarnya. (sorila kalau aku silap). ibadat-ibadat jugak, tapi tanggungjawab dunia ni jangan dilupakan. mesti ko pernah dengar ayat ni kan :

"Beribadatlah seolah2 kamu akan mati pada esok hari dan bekerjalah seolah2 kamu akan hidup selama2nya.." (lebih kurang gitu la ayatnya)

Teruskan jela kehidupan ko seperti biasa, siang keja, malam beribadat la.kalau ko rasa nak jadik zuhud, takdela ko layan masuk forum cari ni kan?baik ko pi sembahyang sunat ke, mengaji ke...

One more thing, aku tak setuju ngan pendapat ko yang kata anak tu sebagai beban. Anak tu kan anugerah Allah dan boleh juga jadi satu ujian buat ko. orang yang beriman takkan menolak ujian Allah kerana menganggapnya sebagai beban.

Rate

1

Originally posted by eiyoei at 3-1-2007 04:21 PM
Sebenarnya aku segan nak cite, sbb ni hal kecik.. tapi just nak cite ajelah... nak mintak pandangan korang sikit.. iyelah asyik settlekan masalah org aje kan.. huhuhu..

Aku ni keje mkn gaji (g ...

Tuntutlah ilmu sampai ke negara Cina...

Tak giler tu...cuma nak buat anjakan paradigma

tak bersyukur kot ko nih..syukur lah dengan semua nikmat Allah kasik pada ko...niat nak jadik alim tu bagus laa..tapi niat nak jodoh x panjang ..x mo anak ....idup sendiri2 tu ..pikir2 la semula.

Rate

1

aku cadangkan ko cari aktiviti amal yg buleh ko join atau organize sampai membuatkan ko penat atau puas daripada aktiviti biasa (keagamaan atau tidak) yg setiap hari yg ko buat.

org melayu msia banyak camni aku tengok. rutin sampai 20 tahun hidup pegi keja balik keja, layan anak bini, tengok tv. lelast boring2 sgt pi cari pasal buat affair atau keje2 laqo lain.

contoh2 aktivitii:
start la ajak anak2 ko himpun baju2 sedekah kat anak2 yatim
hujung2 minggu masak banyak2 sedekah kat budak2 skolah pondok atau anak2 yatim

org lain leh tambah lagi.....please.

Reply #133 almari_buruk's post

tu lah skang ni aku try bantu2 sape2 yang susah...

baru2 ni tpt aku ada org meninggal... yang aku kesian tu anak ada 4, balu dia xkeje ngandung lagi 6 bulan... sian siott... jadi kitorg kariah bantu2 la dari segi kewangan tetiap bulan sampai dia dapat keje.. mcm buat keje utk 'BersamaMu' plak...

byk org susah kat malaysia ni.. kita je yg tatau.. jadi masyarakat prihatin la skang... jadi aku membantu ke arah itu... kata org menderma sambil beramal..

korang nak join ke

baiknya eiyoei. susah nak jumpa orang cam ko nih. baik ko teruskan life camtu. jangan pikir yang mengarut2 la.

Follow Us

Reply #1 eiyoei's post

mmmm...
aku dah bc semua posting2 ko...
apa yg ko posted tu tol ke ko?

ko nampak riak & hipo...
mula2 ko ckp ko cukup sgl..pastu nak berubat dpt anak berkira plak...
kalau ko kata ko mampu..12k x de hal...jgn 12k..100k pon ko x de
hal...

pastu ko ckp ala2 mmg ko agak alim...pastu bila sentuh hal anak..
leh ko ckp anak tu membebankan...sdgkan ko beribadat 100 thn pon bila ko mati..abis situ melainkan doa dr sang anak salah 1 saham bg
ko...
pastu org sekeliling ko yg ada anak & idup susah pastu ada yg
bercerai berai..ko seakan2 menidakkan kuasa tuhan...
jodoh ..maut ..rezeki tuhan yg tentukan...

pastu ko sdr akui ko blajar & berguru...& mmg nampak ko byk info..
x kan x leh nak pk ... dunia & akhirat mcm mn nak handle...

Rate

1

aku setuju dengan dealova.. aku rasa kau belum bersedia sebenarnya untuk membuat perubahan dalam diri kau.. kalau kau betul2 ada azam.. kau takkan buka cerita perubahan kau disini.. melainkan kau bersujud beristikarah memohon ALLAH memberi petunjuk yang mana yang terbaik untuk kau dan keluarga kau...

bukan dengan membuka thread dan mencanangkan perkara ni.. seolah2 macam kau nak beritahu semua orang yang kau ingin berubah menjadi baik.. ingat menceritkan tentang kebaikkan diri ini boleh mendatangkan perasaan riak.. dan penyakit riak ini adalah penyakit yang paling parah dalam jiwa...

kalau kau rasa kau inginkan perubahan.. minta laa restu dan hidayah kepada ALLAH semoga ALLAH tanamkan keyakinan dan keazaman kau untuk berseia meninggalkan harta dunia demi akhirat..

wallahualam...

[ Last edited by  aza at 2-3-2007 12:36 PM ]

Rate

1

cerite ko mengkompiuskan aku la..
aku xnmpk main point die skrng..
ko just dh bosan ngn harte or ko btol2 nk dalami agame?

"org yg buat amal sikit tp berterusan lg baek
drpd org yg berubah sgt drastik tp hnye sementare"

so, mayb ko kne pk la dlu b4 wat decision ape2..
sumtimes kite mmg nk berubah..
tp kite sbenanye jiwa kite x prepare lg nk terime smua tu..
so better change urself slow2 la..

Rate

1

soalan kepada kalian semua?

ko ada duit lebih sket.. pastu gi barang2 seperti baju, kasut dll keperluan diri sendiri.. (sedangkan ko kat umah ada baju & kasut lain) adakah korang x rasa bersalah ke sedangkan setiap hari ada orang susah sampai nak makan pun x cukup... ape korang nak jawab kat tuhan esok? Aku tak cukup baju Ya Allah..., Ya Allah baju yang aku beli hari tu x cukup cantik laa... sedangkan jiran ko baju koyak (kena faham definisi jiran.. x semestinye jiran sebelah umah atau lorong belakang...)

pasal statement anak tu... atau tau anaklah yang akan doakan aku kalau aku mati kelak.. doa2 anaklah yang akan terangkan kubur2 bapanya... tapi masalahnye blom ada lagi.. macam mane.. abih aku nak cakap mcm mane...

setiap dugaan ada hikmahnya... aku xde anak sekurang2nya aku bahagia.. yang ada anak bunuh plak.. cerai berai.. tuhan dah bagi rezeki yang banyak korang x bersyukur... sepatutnye membantu.. bukan menghina orang lain...

Reply #139 dealova04's post

aku takkan padam statement tu sbb aku bertanggungjawab ape yg aku cakap...

korang x paham bahasa kiasan ke? Anak tu suatu beban... keje pun suatu beban gak... tapi keje dapat gaji.. beban camne pun ko buat gak sbb nak dapat gaji...

anak tu plak beban sbb tanggungjawab.. ko tak takut ke kalau ko salah didik anak.. sbb anak lah ko pun terjerut masuk neraka... jangan main2 woo.. berape lama ko bleh idup kat dunia ni... ko ninggal.. anak ko still buat maksiat ko ingat ko kat kubur tu boleh gelak2 tgk anak ko berkinja2... tuhan tanye tu nanti? Korang x tanye kisah sahabat nabi yang dia tertidur kat kubur mimpi semua ahli hubur bawak lampu suluh yang terang.. sorang tu x bawak ape2.. sbb anaknye x doakan ape2 kat bapaknye..

kalau ko bleh jamin anak ko semuanya hafiz.. ustazah.. imam... aku pun nak ada anak.. tapi mcm mane klaua ko sendiri pun sembahyang x cukup.. nak ngajar anak hafiz... bapak pun masih iqra' lagi...

aku cakap sbb fakta... ko tengok masyarakat skang ni... yang dah xde dara berape ramai... ko boleh jamin anak ko ada dara sampai dia kawen... jangan main2 hal mcm ni... TUHAN TANYE KO BESOK....

Rate

1

kalau gitu, cakap je la anak tu sebagai tanggungjawab, jangan cakap sebagai beban. manusia dijadikan untuk jadi khalifah di muka bumi. kalau jaga anak pun tak mampu, macam mana nak jadik pemimpin dunia? memimpin keluarga (isteri dan anak) pun tak daya. Kalau anak tu tak menjadi seperti yang diharapkan, bermakna kita yang x pandai membimbing dia. tapi kalau dah ajar anak tu segala ilmu agama, tapi dia still wat kemaksiatan kerana pengaruh2 luar, tu dah bukan tanggungan kiter. tu kira dosa dia jela, kiter sebagai ibu bapa tak berdosa la sebab kita dah beri bimbingan sewajarnya. Contoh cam Nabi Nuh, anak isteri dia sumer tak mengikut ajaran Allah dan akhirnya tenggelam dalam bah. tapi Nabi Nuh berdosa ke? Tak, sebab dia dah cuba sedaya upaya membimbing diorang sehingga tiba hari melapetaka tu.

ko takde anak lagi, ko amek je la anak2 orang miskin jadi anak angkat ko. ramai budak2 dalam rancangan Bersamamu tu, kesian aku tengok.

Rate

1

Originally posted by eiyoei at 3-1-2007 04:45 PM

aku rasa anak tu beban bagi aku ... sbb bila ada anak ko kena bertanggungjawab kat dia sampai ko mati atau pun sampai anak ko mati..

aku skang ni sebolah2nya nak bertanggungjawab hanya  ...

ko ni ckp belit2 aarr.. kata ko nak jd baik  n alim...tp statementkat atas cukup m'yedihkan. jgn pentingkan diri beb. kalu itu niat npemikiran ko x heran kalu ko xder anak atau ko dpt bnyak anak. dan lagiteruk pemahamn ko lg teruk dr fhaman sesetngah budaya. Apa tak nya adebudaya yg hnyam'benci dan m'anggap anak pompuan jer sbg beban ttp kosemua anak pun anggap beban. kdg2 blaja agama mula ler dr asas.

maaf kalu aku salah dlm hal ni...sbb aku pun bukan thp alim.

Rate

1

Reply #1 eiyoei's post

yang... bersyukur la ngan apa yang ada...   Ramai orang kat luar sana nak apa yang awak ada skarang ni...

Betul la manusia tak reti bersyukur...

Ada hikmahnya tu allah bagi awak sume kesenangan.... mungkin dia nak awak tolong orang lain... mungkin dia nak awak mlengkap kan idup orang-orang disekeliling awak?... pernah terpk dak?. mungkin awak yang bawak rezeki lebih kat bos awak... bantu bini awak jadi isteri yang baik.. buat kawan-kawan rasa dipunyai...

Tahla... nak cakap orang idup saya pun terumbang ambing la nih...

Btw apa yang patut awak buat ialah mintak petunjuk dari allah tentang jalan idup awak seterusnya.

Islam tak suruh kita lupakan dunia... islam tu wasatiah...
Berkerja lah kamu sprti kamu akan hidup utk 1000thn lagi..
dan beribadat la kamu sprti kamu akan mati pada esok hari...

Ha... dia tak suruh kita tinggalkan keluarga, anak bini, kerjaya... semata-mata nak suruh kita beramal pada NYA...

Semua benda yang kita buat actually adalah pahala... keja pun pahala... asalkan niat betul... kerja tak salah sisi islam .

Reply #144 putrisakura's post

aku bukan ape... kita plan nak dapat anak yang solehah.. bleh doakan mak ayah bila mati... tapi andai kata x seperti yang dirancang.. takut wooo...

baru2 ni aku ada join tahlil org ninggal... masa 12 jam kematian lakinya nangis bagai nak mati aku tengok... seminggu lepas tu (tahlil hari ke 7) terkejut gile aku... org tgh tahlil dia sembang2 sambil gelak2... bukan nak baca sama ke.. tulah yang buat aku terpikir2 ni... itu orang lain.. kalau aku camne plak...

Reply #147 eiyoei's post

mana ko tau dia tak sedey?... bukan ko tinggal serumah ngan dia pun...
tah tah tetiap ari dia nangis, tetiap malam tdo ngan gambo bini... mana ko tau?

Btw pompuan lain... kalo suami pergi dulu lambat baru diorg cari pengganti... biasala kan... jiwa sensitif...

Jangan takut la... insyaallah ada orang yang ingat ko lps mati...

bukan anak solehah je yang dapat tolong... derma, ilmu yang diberikan pada orang lain, amal ibadat.... sume tu bole dibawa sama nanti....

Reply #143 eiyoei's post

aku nak tanya ko 1 jerk...
ada ke mak bapak yg nak anak jd x betol?
xde kan? mcm mak bapak ko jugak..dia nak ke ko jd x betol?
so..bila ada anak...didik lah dgn cr betul disamping doa...
kalau lah anak tu jd x betol..setelah ko dah usaha utk jdkan dia
soleh/solehah...hanya tuhan yg tahu & tentukan...tuhan tu maha
adil..x kan ko didik sebaik mungkin..tp anak jd setan..tuhan still nak
hukum ko jugak?

apa pon statement ko..setiap org ada penilaian/penerimaan
tersendiri..ko x leh nak samakan kan penilaian aku dgn maksud ko...
so melalui statement ko tu...bg aku .. tu sbb tuhan x kurniakan ko
anak...
sory aaa kalau keterlaluan...
cuma kalau itulah yg ko rs...

Reply #149 dealova04's post

stujuuu... cayoh dealova....

Reply #149 dealova04's post

ada anak ke.. xde anak ke... tu kuasa tuhan.. kalau dia bagi aku terima mcm tu gak kalu dia tak bagi...

aku selalu terfikir kalau tuhan bagi aku anak maksudnya Dia dah tau aku bersedia nak didik anak tu... mcm tu gak kalau dia x bagi... tu pasai aku x kisah... sbb aku tatau ape akan jadi esok2 hari...

Aku selalu plan kalau bleh nak jadi family cam Lebai Din (bapak pada Ustaz Haron Din, Abu Hassan Din, Ishak Din dll).. kalau raya ke-3 tu pagi2 semua berkumpul baca quran sampai khatam... semua anak2 jadi ulamak laa... gitu la plan aku... bleh gak anak jadi Dr atau Ir tapi ilmu agama bukan calang2 la...

Reply #147 eiyoei's post

setakat plan, aku pun ble wat plan. tapi plan tu kenalah diikuti ngan tindakan. ko ni asyik tengok perangai orang sekeliling ko, pastu ko jadik takut sorang2. abaikan la sikap2 negatif orang sekeliling ko, wat je apa yang ko patut wat untuk mencapai apa yang ko hajatkan tu.

Rate

1