CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: badai

kubur laksmana bentan, sultan mahmod >< Si Bongkok Tanjung Puterio..

Reply #40 sayangidaku's post

hurmm..tak tau jugak..:lol..

aku tak tengok sangat pun p ramlee films...

Reply #41 sayang_mulut's post

ko tanyala kwn baik ko si iscol tu...dia kan peminat setia filem2 p ramlee.. :bgrin:

setau aku laaa... makan si bongkok kat tanjung puteri... aku dapat tau pun from mak aku... dulu masa mak aku kecik2 (tahun 1950s) dia pnh pegi makam si bongkok... tp tak tau laa still ada lg ker tak makam tu... pasal aku pun lum pegi lg (aku ni lemah semangat sket... ehehhe!! ).... aku dapat info dari mak aku jer laaa....

makam si bongkok :

From stulang laut towards to OUM... nnt korang akan pass by OUM... ngan Restoran New Hong Kong... kat situ ada traffic light... depan tu korang akan nampak ada kastam checkpoint untuk lorries.... so at the left is the pantai... and right before the kastam entrance (still on your left kalu from Stulang laut) korang akan nampak satu small stall... biasa mmg ramai time Lunch (stall tu pun not bad gak...ramai cakap foods dia sedap tp aku lum try lg...) korang boleh park keta kat tepi and jalan sket pass by the stall tu and korang akan nampak satu titi kecik untuk masok ke dalam (titi tu cantik jer derang wat... so kalu nothing inside there wat for derang wat titi tu kan...? there shud be 'something' inside laaa)... so mak aku cakap kat dalam tu korang jalan jer and akan nampak satu bukit ( and now there shud be a penunjuk arah to the makam for tourist kot??).... kat situ laaa makam si bongkok... tp aku tak sure sama ada bukit tu masih ada lg or kerajaan johor dah kasi lowered kan bukit tu... but situ laa makam si bongkok.... cuba try check... betul ker salah... inform aku....

[ Last edited by  medangtamang at 18-1-2007 02:49 AM ]

Reply #43 medangtamang's post

ape kesah di sebalik si bongkok di medang..

tp abg aku pun kata makam si bongkok dkt dgn istana...mcm yg si sayangkuida ckp...

kalo tak silap aku...si bongkok ni sbnrnya pahlawan...dia sama2 menentang penjajah la...tp memberontak jugak kot... kalo sape baca hikayat tun sri lanang...mesti tahu kisah si bongkok ni... he's someone la...sbb tu nama dia tertulis dlm sejarah n kuburnya dekat dgn istana...

correct me if im wrong...

Originally posted by nazurah at 18-1-2007 08:29 AM
tp abg aku pun kata makam si bongkok dkt dgn istana...mcm yg si sayangkuida ckp...

kalo tak silap aku...si bongkok ni sbnrnya pahlawan...dia sama2 menentang penjajah la...tp memberontak jugak  ...

ok tadi aku dah double confirm ngan mak aku yang mmg betul makam si bongkok located seperti apa yang nyatakan dalam posting aku kat atas tu... so korang bole la cari...

Follow Us
Originally posted by sayang_mulut at 18-1-2007 08:14 AM
ape kesah di sebalik si bongkok di medang..

huh?? :hmm:

ahad ni aku ada kelas kat oum... nnt aku singgah la kejap kat tmpt ko cpt tu medang...

Originally posted by nazurah at 19-1-2007 08:23 AM
ahad ni aku ada kelas kat oum... nnt aku singgah la kejap kat tmpt ko cpt tu medang...

ok... nnt bgtau aku k... jgn lupa.... :bgrin:

Originally posted by sayang_mulut at 17-1-2007 07:36 PM
nak tanye sket..sape si bongkok ni???tak tau pun...:stp:

si bongkok adelah seorang pahlawan yg menentang penjajah pada suatu mase dahulu...
ape yg aku tau memang badan dia bongkok.. maybe ade ketumbuhan di belakang badannya..
penjajah telah melabelkan dia lanun.. sebab banyak kapal penjajah telah diserang dan harta penjajah dirampas..
ramai penduduk tempatan telah percaya pada dakyah penjajah tu..
jadik ramai org melayu juga telah memusuhi si bongkok kerana percaya dia adelah lanun seperti yg di dakwa oleh penjajah...
ade kisah cinta dlm citer si bongkok iaitui
ade seorang awek yg menyintai si bongkok.. tapi terpaksa kawin ngan adik si bongkok (puteh kot nama dia) kerana paksaan dr org tua...
si bongkok tidak menghalang perkahwinan kekasihnya dengan adik nyer kerana tidak mahu terjadi sengketa dengan adiknya...
walau bagaimana pun.. dengan hasutan org melayu yg berfikiran penjajah dan berhati qaudu..
si puteh telah bertarung dengan abgnya, si bongkok.. dan si bongkok telah ditikam..
selepas dia ditikam dia telah mengamuk di tanjung puteri..

tu ler citer yg aku pernah dengor...

pusaranyer aku tak tau.. kalo ikut lagu kat lereng bukit kat tanjung puteri..
tapi ade pihak mengatakan di tempat lain...

tapi yg org carik ialah kat mane gua si bongkok..
tempat dia dan orang-orangnye berlindung
tempat dia simpan rete karun.. emas.. brg rampasan...
ade setengah org cakap ade kat satu pulau..
dan hanya org bijak pandai sesuatu ilmu jer boleh kuorkan rete karun tu
aku dengor ade org dah pernah kuorkan.. tapi tak semua.. rete qarun tu dengornye dibagi pada sultan johor...
tak tau ler betul ke idak...

kalo tak silap ade tugu peringatan si bongkok tanjung puteri.. kat situ ade citer dia kot..
cube survey kat belakang Balai Polis Central tidak jauh dari Kompleks Kastam di pintu masuk sempadan Malaysia-Singapura

Originally posted by muor76 at 21-1-2007 01:13 AM

tapi yg org carik ialah kat mane gua si bongkok..
tempat dia dan orang-orangnye berlindung
tempat dia simpan rete karun.. emas.. brg rampasan...
ade setengah org cakap ade kat satu pulau..
dan hanya org bijak pandai sesuatu ilmu jer boleh kuorkan rete karun tu
aku dengor ade org dah pernah kuorkan.. tapi tak semua.. rete qarun tu dengornye dibagi pada sultan

kalu aku dapat... sure aku jadi kaya kan?? pastu aku gi bandar... aku tabur wang emas... nnt ramai laa yang datang berebut... pastu nnt aku balik umah... aku bukak peti harta aku... pastu aku sebut, "wang mas... wang mas...!!" dgn nada bangga.... sambil memegang wang emas tu.... kuikuikui!!!

Originally posted by muor76 at 21-1-2007 01:06 PM
kalo tak silap ade tugu peringatan si bongkok tanjung puteri.. kat situ ade citer dia kot..
cube survey kat belakang Balai Polis Central tidak jauh dari Kompleks Kastam di pintu masuk sempadan M ...

ada ker?? tak tau lak... aku byk kali kuar masok jb - spore... tp aku ada tau satu tugu tu... tp dah moved kat padang dalam kawasan istana muzium di raja... yang ada boya tu... yang tu ker??

Originally posted by muor76 at 21-1-2007 01:13 AM

pusaranyer aku tak tau.. kalo ikut lagu kat lereng bukit kat tanjung puteri..
tapi ade pihak mengatakan di tempat lain...

betul laa... kat lereng bukit tanjung puteri... cam apa yang aku cakap kat posting sebelum ni... tmpt tu cam berbukit sket... tp tak sure laa skang ni cmner... it has been hundred over years... so mungkin dah berubah ker... tp aku pasti kat belakang kastam tu laaa pusara si bongkok... cam apa yang mak aku cakap kat aku... :ah:

Originally posted by medangtamang at 22-1-2007 07:34 AM

kalu aku dapat... sure aku jadi kaya kan?? pastu aku gi bandar... aku tabur wang emas... nnt ramai laa yang datang berebut... pastu nnt aku balik umah... aku bukak peti harta aku... pastu a ...

kekekek tabur duit cam wak kerpin kat kluang tu.. tapi wak kerpin tu dia tabur duit singgit... kekekekkeke

Originally posted by muor76 at 22-1-2007 11:25 AM

kekekek tabur duit cam wak kerpin kat kluang tu.. tapi wak kerpin tu dia tabur duit singgit... kekekekkeke

wak kerpin?? sapa tu?? tak kenai pun...?? wak segen aku tau lerr... kuikuikui!!! :bgrin:

wak kerdin wa kenal,tp dia tak kenal wa.

ada kene mengena ngan 'wak lu' tak?? hahahaha!! :lol

dah mmg dia sedara wak lu kan :bgrin:

Originally posted by medangtamang at 18-1-2007 02:46 AM
setau aku laaa... makan si bongkok kat tanjung puteri... aku dapat tau pun from mak aku... dulu masa mak aku kecik2 (tahun 1950s) dia pnh pegi makam si bongkok... tp tak tau laa still ada lg ker  ...

aaahh..betul kat area situ...mak saya pernah mimpi kat situ....pastu tanya org yg terer pasal benda2 ghaib ni..dia kata mmg kat situ...wallahualam