CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: UMMI_MAI

takutnya nak drive..

Reply #18 cinta_ungu's post

kg baru?? wakakakakaka no komen.. mmg selalu jem

Diela_79 This user has been deleted
Aku nipun samala... lesen keta dah masuk 7 tahun. Dulu masa blm kawin adalah jugak bwk keta ayah.. pas 2 bile dah kawin laki x kasi bwk pulak.. Aku nipun dah lama x bwk keta mmg x confidentla... Tp kalau time emergency bolehla kot...

rupanya ramai gak memberx2 diatas mempunyai pengalaman semasa dapat lesen & mula nak bawa keta....memang aku akui time nak parking tu memanglah susah bangat, sampai berpeluhx2 aku nak masuk kotak parking tu... mulax2 aku bawa kereta memanglah perlahan , nak tekan minyak pun takut..bila nak pegang stering lagilah seram sejuk..tp terpaksalah beranikan diri ini....mcm manalah keadaan aku nie bila drive nnti...mgkn g opis nnti kena keluar awl takut keta byk kat jln raya...

pernah gak aku bawa keta manual, bila aku nak tukar gear 2 ke 3 tangan aku dah kelam kabut, ada ke aku nak tukar gear siap tengok kotak gear tu, bkn aku t'gok depan, kena marah aku dgn adik aku...lepas tu bertaubat aku x nak bawa keta manual..... masa test JPJ ok, tiada masalah siap boleh potong bas lagi tu masa bas tu berhenti...senyum je pemeriksa JPJ tu..dapatlah aku 19/20 (kurang 1 mata sbb penggunaan gear yg x betul)..aku ambil lesen skali je terus lulus begitu juga dengan lesen moto.....

Berani mencuba & yakin pada diri....insyaallah pasti boleh...

Reply #23 honey_star's post

haah, aku pun sama..setiap kali nak tukar gear mesti kena tgk..takot salah masok...sbb aku tgk gear tulah, stering aku pun berjalan sama...

memula asben aku cakap, bawaklah..abg nak tido kat sebelah...pastu dia tgk aku bawak cam org mabuk....caner nak tido...

hehheheh... ramai yang takut2 rupanya... bila tengok org drive cam confin\dent je...tapi bila drive sendiri, terkial2 nak tuko gear.. tersengok2 keter... saya cam tak baper pandai nak bawak slow2... cam nak parking tu... hai... seram sejuk... tapi ari ni nanti balik kerja nak drive dan esok (sabtu) berazam naj bawak keter sorang2 sebab sabtu tak sibuk sangat... hehhehhe... tapi seriau betul... bila  tanya adik saya yang kat sebelah.... ok je katanya... cuma saya bawak laju.. , tapi tang slow, terkial2...dada cam nak pecah rasanya...

Follow Us
Originally posted by UMMI_MAI at 26-1-2007 10:56 AM
hehheheh... ramai yang takut2 rupanya... bila tengok org drive cam confin\dent je...tapi bila drive sendiri, terkial2 nak tuko gear.. tersengok2 keter... saya cam tak baper pandai nak bawak slow2 ...

:pompom:  go gurl go:pompom:  insyaallah lama kelamaan you akan okay...

aku pun macam tu jugak dulu...lepas pass aje ujian driving terus peram lesen (lebih kurang 2 bulan gitu). tapi bila ayah aku belikan kereta, mahu tak mahu kenalah jugak drive...mula2 tu setakat dekat2 rumah aje. masa mula2 drive dalam kl sampai sejuk kaki tangan, bawak pulak kereta manual..kelam kabut jugak mana nak jaga gear, mana tengok cermin tepi, cermin pandang belakang...

teringat pulak 1st accident aku ialah aku pergi langgar tiang talipon masa reverse...

[ Last edited by  jellyfish at 26-1-2007 11:33 AM ]

Reply #27 jellyfish's post

Tq...Tq...   hopefuly ok...

kena start drive....lalu jln sesak/selalu jam...mesti pakar punyer lepas tu...
first time meng akan selalu terkejut2...

Originally posted by lyly at 26-1-2007 10:44 AM
haah, aku pun sama..setiap kali nak tukar gear mesti kena tgk..takot salah masok...sbb aku tgk gear tulah, stering aku pun berjalan sama...

memula asben aku cakap, bawaklah..abg nak tido ka ...

sama ar..nak masuk gear siap tgk dua tiga kali....sekarang ni...handbreak tak lepas pun aku tak perasan...hahahahahah

hihihihi...jgn takut...masa mula2 dulu aku pun sama..bawak jer jgn peduli rasa takut tu..tapi kenen hati2 la...
du;u masa mula2 bwk enjin asik mati je..
klu benti kat bukit mmg takut giler..rasa cam nak kuar tinggalkan kete tu..
bawak ari2..
lama2 rasa takut akan ilang..yg penting konfiden...
jgn teragak-agak...
sbb klu teragak-agak bole bahayakan diri dan org lain..
kat kl ni byk kete sume org nk cepat je..
try kat tempat yg x bz dulu bile dah konfiden pi kat jln yg byk kete pulak..
lama2 mst ok...nak cilok pon dah pandai nnt..

hhehehehe gelak gak baca kisah2 nie...

sebenarnya semua org yg first2 bawa kereta mengalaminya.... so kena yakin, sabar, hati2 + ikut peraturan....

signal tu kasi awal2 sikit....senang driver blakang nak tgk... jgn lupe tampal P....

stereng nie jgn pegang kuat2 sebenarnya.... cuba lepaskan stereng time bawa...sebenarnye dia akan terus + lurus je... so kite pegang just untuk maintain jalannya lurusnya...  time belok pun kena hati2...

gear nie kena hafallah + ingat... gear satu masuk mane, 2 kebawah... 3 atas...bahaya woo kalu tukar gear tak tgk depan... kalau nak belok biasenye kena tukar gear rendah lah...kalau tak semput...

tuk kegunaan gear... biasenya gear satu meter time kete nak jalan...dari 30-40km/j...utk  gear 2...pastu gear 3 just sampai 60-80 dah boleh tukar...dan seterusnya....kalau kete dah slow pun kena tukar gear yg sewajarnye.... kalau rasa kete semput tu...cepat2lah tukar gear rendah.... sama mcm tgh naik bukit....kalau rasa berat @ takde pickup...drop gear sewajarnye.....

parking tu...cari je kawasan parking yg besar2...jgn cari tempt sesak lak... kena biase bawak kereta juga baru mahir

hai..ramai rupanya takut ye. kelako baca korang nye story psl driving ni.lepas dpt lesen mmg peram je.lagipon, lepas tu ikut laki aku gi jepun. masa kt kg ari tu hubby aku suh drive keta kancil ayah aku, dia kt sebelah. masa tu ada org parking keta kt depan, so aku kn undur keta.kt tepi umah tu ada pokok matahari liar, abih kena langgar dek aku.siap masa undur tu, cabang pokok bunga matahari tu masuk dalam keta.sempat mengusap muka aku. balik pula, aku sagat keta ayah aku kt tiang umah.tiang tu plak jenis menggerutu.best aa garuk..masuk bilik, nangis. rasa teruk nye aku ni.
tapi nak tanak driving ni bende perlu, utk survive idup kt bandar besar ni. lagipon keta yg aku hubby aku belikan utk aku, mungkin ptg ni dpt. insya Allah esok, leh start training.
mcm kl ada baby,patut ke aku memberanikan diri bawa dia sekali?

Reply #32 darkharis's post

aku suka pegang stering kuat2..

asben aku cakap...tak yah...cool jek...

pastu aku uat lah pegang sebelah tangan...

kena marah gak...

Originally posted by whitedevil at 26-1-2007 12:15 PM
hihihihi...jgn takut...masa mula2 dulu aku pun sama..bawak jer jgn peduli rasa takut tu..tapi kenen hati2 la...
du;u masa mula2 bwk enjin asik mati je..
klu benti kat bukit mmg takut giler..ras ...

betul tu whitedevil...kat bukitlah yg paling suspen...hendak2 ada pulak traffic light. kalau kena berhenti takut kereta mengundur kebelakang pulak....

Originally posted by <i>jellyfish</i> at 26-1-2007 02:51 PM<br />

<br />

<br />
<br />
betul tu whitedevil...kat bukitlah yg paling suspen...hendak2 ada pulak traffic light. kalau kena berhenti takut kereta mengundur kebelakang pulak....
<br />

heheeh kalau kete berhenti kat traffic light + berbukit.... guna handbrake lah.... kan masa blajar dulu pun ada buat... practise make perfect...

bawak sebelah tangan tu....mcm profesional driver dah... hehehheeh hati2...

kalau nak masuk line org...kena kasi signal + tgk kete blakang dulu ada ke tak... jgn main masuk je... nnt jd mcm iklan kete kena langgar lori tu.....

dulu pun norsha camtu jugak..
tapi norsha takut nak drive kete manual sb dah terlalu lama dimanjakan dgn kete auto..
sekali divorce, habis laa semua kemewahan tu..so, kena la belaja balik bawak kete manual for survival..
apa yg norsha buat, norsha masuk class memandu balik, bukan untuk ambik lesen sb lesen dah ada..tapi nak gain the confidence balik...norsha ambik class dalam 2-3 hari je, lepas tu, rasa ok sket..

Reply #4 honey_star's post

ya saya sokong..dulu punyalah kiter takut nak drive..bila bwk keta manual dok terhoyong hayang..pastu bila nak beli keta ,my bf suh amik auto je senang..and taraaa skang dah terror dah..dah not a typical lady driver lagik heheh....

aku dulu pun takut nak bawak kereta jugak...
bawak kereta semata2 nak amik lesen, masa tu 2-3 bulan lepas spm
dapat lesen, aku tak bawak kereta dah...
setahun pastu, masa aku nak amik result matrik baru aku sedar yg aku ni dah lama gile tak bawak kereta, takut memang takutla, dah lama gile tak bawak tiba2 nak bawak sebab nak amik result matrik
so ape aku buat, sehari seblom aku amik result tu aku drive dari wangsa maju pegi pj, non-stop...ok je sebenarnye...esoknye aku drive lagi, kali ni tak berenti2 lak, dah sampai pj, pegi klcc, pegi kepong, hari yg sama tuh...tapi setakat drive manual jela...aku kadang2 naik bukit pun tak lepas, nak parking lagila pening...tapi semua tu duluuuu....skang dah expert dah..

kawan aku pun alami benda yg sama...takut nak bawak kereta tapi aku suggest dia drive banyak2 kali, dah ok pun skang

tu la orang selalu cakap, practice make perfect...benarla kata2 tersebut

kalau ko masih kurang confident nak bawa kereta tu masih
haku suggest ko minta hubby ke adik ke abang ke saudara mara ke suh dorang ajar ko driving balik

cara haku dulu nak bina confidence.... abang haku selalu suh aku driving time malam masa keta tak banyak nak 2 minggu gitu .... lepas tu baru la dier suh  haku drive masa pagi ..nak bina confidence la tu hehe
skrng license P tu jadi Pelumba hahaha
good luck!