CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: dexa

Masalah Pengangguran Graduan -- Latest: Graduan Lemah Minda -

Reply #28 kayangmai's post

boss kat tempat keje sy snggup resign sbb nak involve fulltime dalam unit trust ni as a advisor..cimb advisor sama gak kan cam public mutual kan?

sama dari segi core biz. Lain dari segi company.

..anak saya masih menuntut kat U...

..arie sambutan MERDEKA..jual soft  toys...

..sale satu hari jer..rm1200.00..

..arie sabtu..masuk pasar malam...

..sale..rm350.00....

Originally posted by DanIno at 9-9-2007 02:12 PM
sama dari segi core biz. Lain dari segi company.

sama tapi banyak berbeza dari segi performance, returns, preservations etc

Originally posted by manaya at 9-9-2007 07:19 PM
..anak saya masih menuntut kat U...

..arie sambutan MERDEKA..jual soft  toys...

..sale satu hari jer..rm1200.00..

..arie sabtu..masuk pasar malam...

..sale..rm350.00....

saya pernah menuntut di U...
pada suatu hari...
dalam tempoh kurang satu jam jer... RM3,857.00
ari sabtu ahad rilek...
kalau tiap-tiap ari....???

haidy08 This user has been deleted
sape yg menganggur minat nak jadi full time trader boleh contact i...

edy 0166925806

i boleh ajar

Follow Us
kepada yg mengangur tuh, korang keje jek ape2 dlu walopon gaji rendah, jangan le dok memilih sangat. bile dah ade experience baru la pegi cari keje yang lebeh ok.

Originally posted by dCrook at 18-9-2007 10:05 PM
kepada yg mengangur tuh, korang keje jek ape2 dlu walopon gaji rendah,jangan le dok memilih sangat. bile dah ade experience baru la pegi carikeje yang lebeh ok.

betoi tu.. keja carik duit bekoyan-koyan pastu baru korang menganggur

menggangur jer......tunggu tunggu tungggu...kerje dtg mengolek

...niaga ni utuk org jiwa besar, nak kayo, nak  bebas, nak ader power,

...financial freedom...

aku adalah seorang graduan yg menganggur.mintak maaflah kalo aku ckp masalah sebenar graduan ialah attitude.mental lemah.tipu la kalo kata x de kerja.warga asing dtg berjuta2 kat msia bekerja.dorang ni bukan setakat jd buruh kasar atau kuli jerk,tp ada jgk yg bekerja di bidang profesioanal n separuh profesioanl berdasarkan cert yg dorang ada.

graduan kat msia ni sbnrnya mental x kuat.bila dpt keje kata keje tu x stended la.kalo setakat jd technician jerk bolayan.semua nak jd engineer.pastu bila dah dpt keje yg baik sikit mula complain keje susah n banyak,pressure tinggi.pastu g lari cr keje lain.pastu softskill kurang.x dpt nak bergaul dgn bangsa dan org dr negara lain.yer la kalo tgk kat universiti pun geng2 semua dgn member sebangsa.assignment jd passenger,tutorial tiru member,atenden member tlng sain.exam bawak toyol.

aku mintk maaflah kalo kt2 aku menyiggung perasaan org lain.kalo nak kt graduan x de skill dlm teknikal sbg alasan susah nak dpt keje penipu besar la.apa igt graduan dr oxford university dorang ada bnyk aspek teknikal ker?mana ada.tp bila blk msia berebut2 kompeni nak ambik.

sbbnya kat sana dorang telah dididik dgn spirit cintakan ilmu pengetahuan,rajin berusaha n yg paling penting kebolehan utk survival di tempat org.dah lah letih menaip.aku harap graduan2 n student ipt dpt mengambil iktibar di atas kata2 aku ni.

dulu masa grad dari uni, ekonomi kita jatuh merudum dek soros. seminggu lepas grad saya antar beratus-ratus job applications. hampir semua company besar saya apply. dari 200 applications hanya 2 jer yg panggil interview. itupun company forex & trading yg menipu bangsa sendiri. so, saya amik keputusan join supermarket jadi trainee. blajar banking tapi buat keje supermarket. mcm ala-ala sales assistant jer. kerja teruk gak tapi belajar byk benda. gaji starting rm1,300 jer tapi ada overtime. kalau rajin bole dpt nett rm2,200. umah dok kat hostel semua company tanggung. pegi keje pun naik bas company. save kan..

perlahan-lahan saya amik experience. bukannya pengalaman related sgt ngan study dulu tapi pengalaman bergaul dgn pekerja, belajar jadi pemimpin, deal ngan supplier, speaking ngan boss.. lelama ianya built my confident bila berdepan dgn org. nampak mcm tak relevan tapi saya byk belajar suasana pekerjaan yg totally different from study time. perlahan-lahan saya mintak kerje lain. after 1 year plus baru dpt interview. semua bank saya dpt gi interview smpi la dpt keje kat salah satu bank tempatan yg besar. masa diorg interview, diorg tanya camna saya nak adapt to banking environment sedangkan la ni dok keje supermarket mcm kuli. saya balas balik.. i'm a survivor. intelligent person bole survive any environment. saya tambah lagi.. kalau saya bole survive keje supermaket yg lebih teruk, kenapa saya tak bole keje opis hawa dingin. dia cakap la saya ni takde experience banking but saya balas balik.. saya ada determination yg saya buktikan dgn bekerja di luar bidang saya sendiri dan juga cita-cita besar ingin improvekan diri dimana ditambah dgn pengetahuan asas banking, saya "amat-amat yakin" dgn kebolehan diri dan mampu bekerja di bank. so at last, after 3 interview, saya diterima bekerja.

kesimpulannya, bukannya pengalaman kerja yg spesifik yg bole menjanjikan pekerjaan tapi cara menjawab interview disamping keyakinan diri. tapi dgn cara yg saya percaya dgn usaha tangga kejayaan. tak kisah usaha macam mana pun tapi lama-lama klu betul cara kita berusaha membaiki diri maka kita pasti dpt apa yg kita mahu.

jgn memilih sgt pekerjaan pertama tapi lihatlah dari sudut mana boleh membaiki diri. at least keje pertama saya bole bagi modal utk pegi cyber cafe print resume dan buat tambang bas pergi job hunting. betul tak? malulah kalau asyik nak habiskan duit mak bapak. jgn memilih sgt. hampir semua batch saya yg keje supermarket dulu dah dapat kerja lain di bank dan sykt-sykt besar. yg tinggal pun 2-3 org dah jadi manager supermarket dgn kewangan yg stabil. jadi pilihlah jalan anda sediri jgn harapkan org lain yg tentukan hidup anda.

Reply #81 nhas_sweet's post

Saya bukannya nak promote bidang ni tapi dari pemerhatian saya selama hampir 10 tahun bekerja di bank, saya fikir salah satu karier yg menarik adalah unit trust consultant ataupun jual insurans. Ramai fresh grad yg tak nak sbb takut nak rosakkan imej. Ramai yg segan takut org kutuk. Takut org kampung pandang ringan imej anda. Tapi percayakah anda ramai-ramai kawan-kawan saya yg skrg ni dah boleh beli rumah dan kereta secara tunai disebabkan jual insurans dan unit trust ni. Tahukah anda kalau anda pandai memilih agensi, maka suasana kerja anda lebih fleksibel. Saya yg telah berkerja di bank pun lama-lama rasa iri hati dgn kejayaan kawan-kawan saya tu. malahan pekerja-pekerja sykt besar pun ada yg part-time jual insurans dan unit trust sbb income nya yg tiada had. Semakin rajin anda bekerja semakin byk anda dpt income. Jual insurans bukannya jual kereta. Diorg ni byk buat consultation, advisory dan malahan financial planning. Nak join pun kene ada licence & exam. Sesapa yg nak majukan diri, bole enhance buat financial planning professional. Klu dah ada profesional certificate, lagi senang dpt clients.

Sesapa yg still nak job hunting bole join bidang ni dulu sbb bole dpt side income sementara nak carik kerja tetap. Masa kerja pun lebih fleksibel mengikut kepandaian anda menyusun masa. Bole allocate time nak pergi interview kalau ada. Satu lagi kelebihan, bidang ni akab bawak anda semua berjumpa pelbagai golongan manusia. Bole jugak riki-riki kot ada kerja kosong. Bole built rapport ngan bakal pelanggan atau kenalan baru. Mana tahu dpt client yg jadik HR manager company besar, bukan ke senang nak submit resume. Fikirkanlah.. kadang-kadang tu tuhan sengaja bagi kita jalan yg susah supaya dpt kesenangan di kemudian hari. Tapi jgn terkejut kalau anda pulak yg lebih selesa menjadi insurance agent atau unit trust planner.

Fyi, saya ada kenalan perempuan yg dahulunya overseas graduate dan kerja besar kat bank then try buat insurance pastu berjaya jadik top agent & buat agency sendiri. Husbandnya pulak keje kat di badan berkanun to position gak. La ni dorg berdua dah buat agency insurans sendiri dan kaya giler

amak_dexa This user has been deleted

35 peratus graduan masih menganggur

35 peratus graduan masih menganggurOleh WAN SYAMSUL AMLY WAN SEADEY
KUALA LUMPUR 12 Nov.

Reply #1 amak_dexa's post

ak rase baik kerajaan atau maner2 pihak yg jadik pemerinth ..isu graduan mengganggur nih xkan settle ..aper plak kaitn ngn gov ...serasa ak dh byk program dibuat tuk bantu graduan ....aisehh ....dr pihak kerajaan or non kerajaan ...yg pntg memula jgn ler pilih kerja ..wat jer lah aper2 dulu ..pastu slow2 cr ler keje bersesuaian ngn kelaykn ...xpun smbg lagik ...master ker ...

graduan ni yg kategori mana? kelas 1, kelas 1, kelas 3?

Reply #2 juju_amin84's post

comelnye ko nyer avatar...

amak_dexa This user has been deleted
Originally posted by juju_amin84 at 13-11-2007 10:03 AM
ak rase baik kerajaan atau maner2 pihak yg jadik pemerinth ..isu graduan mengganggur nih xkan settle ..aper plak kaitn ngn gov ...serasa ak dh byk program dibuat tuk bantu graduan ....aisehh .... ...

tapi dengar kata negara lain lebih teruk? memang tak kan setel. sedih jugak.

ape2 hal...yg menganggur tu 4 sure memilih keje...aku nie yg xgrad nie pon leh dpt keje...xkan yg da grad susah sgt nak dpt keje kot...

kebanyakkannyer memnag memilih keje lahh....

kat mesia nie... org yg malas jer tak dapat keje....

neeway diorg nyer defination mengangggur ni camner...

adekah termasuk mereka yg keje part-time..?.. sementara dapat keje setarap diploma/degree/master/phd datok nenek tuh...

Reply #6 masrogue's post

ko keja apa?