CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: haizan5479

Merged : Masalah Semut

umah mek pun pkai yg paket grey tuh...biasanya malam2 mek tabur kat tempat semut2 tuh...esok pagi mek sapu balik serbuk2 yg mek tabur tu..yalah kot2 anak gi main kan...naya je, benda tu racun
memang berkesan...dlm 3-4 bulan gak nanti smut2 tak de

Reply #13 penyo's post

Buat le langkah keselamatan awal .... letakkan ditempat yang agak tersorok dari msnusia dan haiwan perliharaan. Sebaik-baiknya jangan letak berhampiran dengan makanan

memang payah nak get rid of semut ni.  infact pest control dok datang sembur, dalam seminggu 2, ilanglah semut tapi after that dia mai balik, infact makin beranilah pulak.  tension betul ngan semut ni.  kat garden i lagilah banyaknya.  kat pangkal pokok dia bersarang.  dari yang kecik, besar, itam, merah..sume ada.

Originally posted by penyo at 19-2-2009 10:58 AM
Aku pun pakai tu. Memang berkesan. Letak sepeket jer pupus terus semut kat rumah aku. Errr.selamat ke pakai racun nih?

Racun tu mcm berkesan.  Baru baru ni (ari sabtu kot) aku taburkan racun semut yang mcm serbuk tu kat luar rumah, semalam aku tgk mcm dah pupus aje semut api kat laman tu.  Tapi tulah, baru baru ni aku dengar ada racun buatan cina yang merbahaya untuk kesihatan sebab ada bahan yang dilarang KKM, so aku gunakan kat luar urmah jelah.

aku memang pakai racun ni.. umah akux da semut dh. tp elakkan dari budak2 kecik.. sebb nama pun racun of course ada effect

Dulu atas meja mkn selalu penuh dgn semut, tak boleh nak letak makanan..kejap je dah kena hurung. Last-last aku cuba guna go-go brand cni, spray kat kaki meja..berkesan semut2 tak naik, buat 3 bulan sekali, lama2 semut tu give-up, lepas 3 bln aku tak spray, semut tu automatic tak naik.
aku cuba spray kat tmpt tong sampah..pon bersih semut tak datang, bau dia tak lah busuk..mcm bau lemon, kalau nak cuba pegilah cari sendiri.

Follow Us
kantan guna ubat  semut macam kuah kacang kering tu juga, pembungkusan warna silver..tahan dalam 3-4 , tapi buh sudut2 anak x capai ... memang ok. .emm lagi satu pak sedara kantan bagi petua kalau nak tanam pokok .. seminggu dua sebelum mula tanam pokok tu ..tanah tu buh ubat semut dulu gaul  lepas tu baru mula menyemai benih .. untuk kerengga lak mak kantan kata buh ubat semut kat perut ikan kee kulit ayam yang kita dah nak buang tu ( mentah la ) gantung kat laluan kerengga tu nanti dia bawa balik benda tu kesarang .. makan dengan geng dia habis la riwayatnya.  ... tapi kalau ada telur kat sarang ... kena buat lagila selepas penetasan telur tu.

Reply #21 kantan's post

Macam ni kan! .................. Iklan Ubat Semut  

masa bw anak2 pi playsmart petronas, depa tunjuk kat kids cara halau semut. Campurkan serbuk cili爊gan gula, kemudian masukkan dalam bekas, dan letak kat tempat byk semut. Ada kandungan kimia dalam cili yg semut tak suka.

Cubalah, manalah tau kot2 berkesan utk halau semut secara yang selamat.

Semut merah ye?

Kalau ko nak guna kawalan biologi macam ni kaedahnya.

Ko cari mana2 sarang semut hitam beserta semut-semutnya. Ko longgok pada kawasan semut merah tadi.

Dulu ayah aku guna kaedah ini untuk kerengga pada pokok kuinin. Lama kelamaan xda lagi sang kerengga pada pokok itu.

SELAMAT MENCUBA

Originally posted by penyo at 19-2-2009 10:58
Aku pun pakai tu. Memang berkesan. Letak sepeket jer pupus terus semut kat rumah aku. Errr.selamat ke pakai racun nih?

ko try balun benda tu..baru boleh tahu berkesan ke tidak...

Balas #24 joey_mcintrye\ catat

Ada semut hitam pulak ........ ada ke kaedah lain nak buang semut hitam

Originally posted by harmerz01 at 8-3-2009 21:46
Ada semut hitam pulak ........ ada ke kaedah lain nak buang semut hitam

Kiut avatar ko..hehehe...

Semut hitam tu ko abaikan la, tak mendatangkan apa2 pun. Tapi awas. Kaedah ni hanya utk di luar rumah. Bukan di dalam rumah @ kawasan kediaman

hai...
utk hilangkan semut n serangga perosak tanaman, i pernah baca kat anjung seri [tak ingat bila...]
cuba rebus biji cili, bawang putih, serai wangi, tapis, spary kat pokok...
berkesan utk semut, beluncas n terutama serangga berbadan lembut...
pedas beb!!

Reply #28 raona's post

tak pun,guna tembakau..rendam tembakau dlm air..dan tapis dan siram je...

aku baru bli produk pencegah serangga serai wangi affi hanif kat giant, nk try nti ok ke x...

Reply #27 joey_mcintrye's post

Kerbau pun kiut ker ............

ni nak bagitahu senarai racun yang telah saya guna DAN TIDAK BERKESAN:

1) yang peket silver yang ditampal kat page depan tu (semut kat rumah ni tak tau lah baka apa, kebal sgt)

2) kapur yang macam kapur tulis tu

3) yang serai wangi yang cewekbopot mentioned tu (still ada separuh botol dalam bilik air, malas dah nak tuang kat tempat2 semut suka lalu, sebab didn't work)

then, makcikmengamok guna racun apa yang beli sorok2 tu? sebab before this, saya guna racun ni, bau dia busuk ya amat, memang tahan few months semut tak datang. tak silap, racun utk peladang, sebotol tinggi dalam 6inci macam tu, dalam rm5 - rm7 lebih kurang.
tapi sejak akhir tahun 2008 dah tak jual. racun tu tahan lama, tapi hubby pinjamkan kat mak dia, adik dia hilangkan TANPA guna racun tu kat rumah MIL :@  nak beli again, dah tak jual.
so, hubby managed to buy another type, botol lebih kurang sama, tapi bau tak kuat, tu pun merata cari, baru jumpa satu kedai jual.
tapi yang ni, semut hilang sekejap aje. dalam 1 week, datang balik. makcikmengamok beli racun yang macam we used before this tu ke?
risau jugak, kalau memang keluar berita bahaya tu, yang ni.

nak efektif, panggil aje pest control. dulu we used pest control punya service. memang berkesan, setiap 2 bulan dia datang. yang leceh nya, bila dia datang, kita nak kena alihkan perabot sikit etc. and sometimes timing tak ngam. so stopped lama lah jugak bila jumpa racun yang my BIL hilangkan tu, setahun lebih guna sebotol rm5.

Rate

1

Originally posted by mclaren at 10-3-2009 19:54
ni nak bagitahu senarai racun yang telah saya guna DAN TIDAK BERKESAN:

1) yang peket silver yang ditampal kat page depan tu (semut kat rumah ni tak tau lah baka apa, kebal sgt)

2) kapur ya ...

Cuma nak bagi tau...

Ada la sebab racun2 yang kita rasa berkesan diharamkan dan makanya ia susah didapati. Secara haram, ya mungkin boleh.

I terlibat dengan petani2, tahu la dia orang ni nak racun yang bila guna je perosak @ penyakit tu mati cepat. Maka racun yang pihak jabatan syorkan mereka kata x berkesan, lambat dan seribu macam alasan lagi.

Maka ada yang guna racun2 yang didapati di pasaran gelap. Memang berkesan, tapi bahaya! Bukan saja pada alam sekitar malah pada manusia sendiri.

kalo semut itam kat luar rumah tu nak buat gane.. penuh bawah bawah rumput semut itam ni menenggek.. kat pokok sume dah nampak mcm ketul ketul kelompok meka buat sarang, esp di pokok sireh dan bunga raya.. gunaer yek?

dan semut ni dah mula melangkah nak masuk umah..

semalam, try sembur "ridset" kat tanah tempat semut ni bertenggek.. tak mati pun (tak tahu la arini) elok je lepas sembur semut ni lari lari anak..