CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 16712|Reply: 54

Dato Maharajalela dan Dato Sagor

hehehe   dua pahlawan melayu pertama yang menentang penjajah inggeris.. apa la korang ni.. nama sikit punya glemer korang bole buat lupa..wakakkaa

Rate

1

Reply #1 panglimapetai's post

mcm kenei jer panglimapetai nih

Reply #2 sepaileman's post

sape kamu ni sepaileman? aku ni panglimapetai adek bongsu panglima nang kubai..

Reply #1 panglimapetai's post

pahlawan melayu yg PERTAMA??

pahlawan melayu pertama menentang inggeris? Ye ke? Citela lebih lanjut..
tak silap aku sblum mereka ni dah ade pahlawan melayu

[ Last edited by  shidie27 at 14-2-2007 01:44 PM ]

Originally posted by shidie27 at 14-2-2007 01:43 PM
pahlawan melayu pertama menentang inggeris? Ye ke? Citela lebih lanjut..
tak silap aku sblum mereka ni dah ade pahlawan melayu

yang pertama menentang penjajah inggeris.. perak negeri pertama inggeris masuk campur dalam hal ehwal negri.. jadi dua pahwalan ni le yang pertama menentang penjajah inggeris ni.. sebab tu perak dalam plat bermula huruf A.

selepas era dato maharajalela dgn kunco2nya.. baru le muncul pehlawan2 melayu lain seperti dato bahaman.. mat kilau.. mat saleh..dan lain2...

Rate

1

Follow Us
datuk maharajalela tak suka ingeris sebab dia ni simpan hamba abdi - SLave Trader , hamba abdi dia semua orang asli time tu ... british memang benar dengan mengharamkan perhambaan tu la m/lela ni temper kot takleh simpan hamba

kita plak nak agungkan orang camni heheheh

Rate

1

Originally posted by zenslack at 19-2-2007 07:39 PM
datuk maharajalela tak suka ingeris sebab dia ni simpan hamba abdi - SLave Trader , hamba abdi dia semua orang asli time tu ... british memang benar dengan mengharamkan perhambaan tu la m/lela ni ...

dia ni dah jadi lagenda di pasir salak dan negeri perak khususnye.. akibat tindakannye itule lagu negara ku dihasilkan melalui lagu rasmi negeri perak yang dibawa oleh raja abdullah.. kalo takde dia.. skang ni malaysia pakai lagu ape? banyak sebenarnye sumbangan dia.. aku tak tau le ko zenslack.. memang tak menghargai pejuang zaman dulu..kalo takde mereka.. ko aku rase tak hidup senang skang ni..

ko perlu ingat.. setiap benda yang berlaku tu mesti ada hikmahnya.. ko sebenarnye tak habis membaca kisah maharajela lagi... dia sanggup mati demi pasir salak dan anak bangsa dia.. kalo tak dia..ko nak banggakan sape? inggeris ke? sebab hapuskan hamba abdi? ko silap..dulu hamba abdi mana ada di pasir salak..tapi orang suruhan saja.. info ko tak tepat la zenslack..ko ni memalukan orang perak kalo ko ni org perak le.. dan memalukan malaysia je..

[ Last edited by  panglimapetai at 20-2-2007 04:25 PM ]

Rate

1

mak aku org pasir salak..
mmg ada keturunan maharajalela..
yer..org bangsawan dulu mana ada hamba abdi..
cuma org suruhan jeks..
yg pakai hamba abdi nie org putih ngan org arab ler..
selain drp memperjuangkan kedaulatan negeri perak...dgn campur tgn inggeris..
yg betol2 tak dapat diterima ialah..
j.w.w birch nie kurang ajaq dgn agama islam dan org melayu..
dahler cuba nak ngorat anak dara maharajalela..
j.w.w birch tuh mmg kurang ajaq tahap gila khinzir..
selalu kata melayu tak guna dan perlekehkan org melayu..
mana tak kena bunuh..
sampai skrg aku benci dgn penjajah..
dia dtg kat sini nak rampas hasil bumi perak..:@
last2 nak tunjuk kuasa dan perlekehkan agama islam ngan adat melayu..

Rate

1

akibat tindakannye itule lagu negara ku dihasilkan melalui lagu rasmi negeri perak yang dibawa oleh raja abdullah

lagu negaraku pula dari kabaret masa raja abdullah kena buang, dia taik nite club kat pulau tu .. la tu bawak balik .. orang kampung kat perak ingat lagu apa la terus suka... memang hiburan kabaret tak lari dari budaya orang perak kot

ko benci penjajah ? aku lagi benci slave traders and demons yang bertopengkan agama

Rate

1

Reply #10 zenslack's post

tak baik tulis org perak gila kaberet...
ko kena mintak maaf dgn seluruh rakyat perak tau...
bkn smua org kebanyakkan paham dgn kehidupan istana..

Reply #10 zenslack's post

aku benci penjajah...sbb diorg lah slave traders and demons...
kalau bkn sbb diorg sedara mara aku takderler 'ditraderskan' sampai ke afrika selatan...

Originally posted by zenslack at 22-2-2007 01:47 PM

lagu negaraku pula dari kabaret masa raja abdullah kena buang, dia taik nite club kat pulau tu .. la tu bawak balik .. orang kampung kat perak ingat lagu apa la terus suka... memang hiburan k ...

kepala hotak ko..
kesian ko ni.. ko ni dulu tak belaja sejarah kot.. mak bapak suruh pi skola lari panjat pokok kelapa.. mana nak pandai sejarah.. muakakkaka.. ko le orang yang tak menghargai sumbangan orang zaman dulu..ko merdeka skang ni hasil dari titik peluh sape? cube ko cakap? dari mak bapak ko ke??

ko merdeka skang ni hasil dari titik peluh sape?

titik peluh Tunku Abd Rahman dan jugak ihsan rakyat Empayar British yang menekan kerajaan Empayar British melepaskan tanah2 jajahan mereka di serata dunia ...

Tak ngaku aku slave trader sebagai pejuang .. Nabi pun bebaskan hamba , dia sibuk2 nak pelihara.

dempol This user has been deleted

Reply #14 zenslack's post

tapi nabi pun ade bela hamba...bukan hamba abdi macam orang putih buat kat niger tu..dlm islam ada batasannya nak mempunyai hamba suruhan ni..n juga kenapa orang tu jadi hamba...kalau tk takkan hukuman pada siap yg melakukan seks pada siang hari di bulan ramadhan..salah satu hukumannya ialah membebaskan hamba sahaya..so dlm islam sistem penghambaan ni tak salah..yg salah sistem penghambaan macam mana orang eropah buat kat niger..itu baru salah dari segi agama..zalimmm...

Originally posted by zenslack at 23-2-2007 09:20 PM

titik peluh Tunku Abd Rahman dan jugak ihsan rakyat Empayar British yang menekan kerajaan Empayar British melepaskan tanah2 jajahan mereka di serata dunia ...

Tak ngaku aku slave trader se ...

ooo..skang ni ko nak berterima kasih dekat inggeris la ni? apekebanggang la ko ni
aku nak tanye ko..tokoh mana yang pertama menentang cara inggeris di tanah melayu ni?
ko tak tau macam mane birch tu begitu kuang hajo di pasir salak.. dia banyak mengambil gadis2 di pasir salak menjadi gundik dia.. itu ko kata bagus? kepala hotak ko bejambul bagus..sultan perak pun tak bela gundik.. sebab itu le orang2 melayu pasir salak tak tahan dgn perangai birch ni. tenku abdul rahman pun ambik lagu negaraku tu daripada lagu rasmi negeri perak..w alaupun melodinye sama dgn melodi lagu dari pulau sycles..tapi liriknye berlainan.. aku rasa kalo tunku masih hidup pun.. beliau akan menghargai jasa dato maharajalela dan tokoh2 lain seperti mat kilau.. dato bahaman.. dan lain2..

otak ko ni kena cuci dulu kot..aku tak tau kalo ko yang pegang malaysia.. jahanam sampai ke dasar bumi terus malaysia ni aku rasa...

[ Last edited by  panglimapetai at 23-2-2007 10:07 PM ]

Originally posted by zenslack at 23-2-2007 09:20 PM

Tak ngaku aku slave trader se ...

lagi satu..ko ni nak cerita pasal sejarah yang ko tak tau.. toksah le ko nak kata ko tau.. nak tunjuk kat orang yang ko tau tentang sejarah pasir salak.. buat malu je la.. ko dok diam2 la.. banyak lagi orang nak kenal dgn dato maharajalela.. ko tanya la cikgu sejarah ko....sape orang pertama yang menentang inggeris.. tak lain tak bukan.. dato maharajalela.. selepas tu barulah lahir mat kilau dan dato bahaman..

itu aku belum bukak lagi kisah ngah ibrahim.. tokoh korporat melayu terkaya abad 19.. ko tau tak? ko tak tau pasal ko tak belaja sejarah.. dan ko tau tak? negeri perak masa tu terlalu kaya sampaikan tanah melayu yang dipegang oleh tunku abdul rahman pun mengunakan duit dari negeri perak.. sebab perak waktu tu ialah negeri terkaya di malaysia.. kalo ko kurang pasti..ko tanya la ayah ko ke.. mak ko ke.. kalo mereka tak tau gak.. alamatnye memang aku percaya yang ko ni tak tau sejarah kerana datangnye dari mak bapak ko.. kuikuikui

[ Last edited by  panglimapetai at 23-2-2007 10:13 PM ]

dempol This user has been deleted

Reply #17 panglimapetai's post

takpun..suruh dia baca buku "tengku menteri"..baru dia ada akai sikit pasal sejarah negeri perak ni menetang penjajah...

.sultan perak pun tak bela gundik..

caya lah rakyat marhaen caya je apa yang datang dari raja2 hehehe adeh nak putus usus aku tak tahan ketawa raja tak bergundik ...

Originally posted by panglimapetai at 23-2-2007 10:04 PM

lagi satu..ko ni nak cerita pasal sejarah yang ko tak tau.. toksah le ko nak kata ko tau.. nak tunjuk kat orang yang ko tau tentang sejarah pasir salak.. buat malu je la.. ko dok diam2 la.. b ...

wehhhh camana la org2 inggeris senang2 lak masuk ke negeri Perak ni weiii... pastu lak camana la Ngah Ibrahim leh jadi org terkaya....

cuba korang kaji !!!! pastu cerita la mai kat sini..............