CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: niceaniesz

Pengalaman Umrah dan Haji

alamak payahnya nak cuba dapatkan credit lebih ni... saya dok aim access 6 nie... banyak lagi ke kena posting, mr moderator?

I waited for Subuh but I started palpitating. After Subuh prayers, I went back to my room and called my mother and asked how everything was and she told me everything was all right. I then called my sick friend抯 handphone. His son picked up the phone and told me his father went into a coma last night. That was why I palpitated so much. A few days later my palpitations got so bad I had to go to the doctor who told me everything was alright. I called up my family and everything was alright. I don抰 know why but I just had to call to enquire about my friend. I called his handphone and his son picked up and told me that his father just passed away that morning at 5 am about the time my palpitations were strongest. Strange feeling indeed.

Originally posted by mamuslim at 21-2-2007 01:25 PM
alamak payahnya nak cuba dapatkan credit lebih ni... saya dok aim access 6 nie... banyak lagi ke kena posting, mr moderator?

You have loooong way to go

Reply #109 antiQue's post

bagilah credit lebih lebih supaya menjadi umpan...
saya ni suka dirasuah... itukan cara hidup org dimalaysia...????

okay saya bagi kerana originality cerita awak.  bukan senang nak dapat yg original kat sini.  banyak tiru dan tampal.

[ Last edited by  ibnur at 22-2-2007 12:04 AM ]

Rate

1

PART THREE
THE HAJ

Soon it was time for my Haj. The day before we were given a tour of the Arafah and Mina and the place that Adam was thrown to earth. Many went up the Jabal Rahmah but I chose not to. We passed by the cave that the Prophet Mohammed (pbuh) first received the first words from Allah. It was steep and high and we were not encouraged to go. I saw from afar many making their journey up. I was told also to be prepared with many obstacles and tests.

Being a MILO addict and being unable to drink Tea or Coffee, I asked my Ustaz whether he would be supplying MILO. He said he would try.

On the day before Wukuf, we made our way on board the bus. I equipped myself with 2 satchets of MILO just in case Ustaz couldn't get MILO. As we arrived in Arafah, we were put in tents separated by the sexes and by Travel agent tents. Mine was Batuta and we were given the best tent. The bathroom was compact and tiny but plenty of water. That night, I experienced my first clash with God. In our food tent which was specifically written BATUTA WANITA a tent specially for the women pilgrims from the Batuta group. However there were many men from the next tent (Faiz Travel) who were making their way to the Batuta Travel food tent and taking all our food and drinks.

I was very angry but then I had to keep my cool. Why can抰 these men just use their own tent? And why were these men intruding into the women抯 food tent? My question to GOD praying for an answer. That night too there were so much food distributed to us that we were saying that God is already answering our prayers for rezeki to bertambah or for us to be prosperous. I made my own packed MILO that night as Milo was not served.

The next morning after our special Khutbahs (sermon) I made my way to the food tent bringing along my sole satchet of MILO. There again were the men from other travel agencies in our food tent. I heard a few women grumbling about the tea and food quickly being depleted because all these other men were taking ours. I must have hit the roof tent. That's it, I thought. I went to the man that I had seen the night before and chided him for taking food from the Batuta women抯 tent, "Abang Haji, ini khemah wanita Batuta, khemah Faiz lelaki sebelah sana, dekat aje...." The guy gives me a sharp look and says, "Ala, makan mana manapun tak ape lah! Semalam pun saya makan sini!" I turned away, "Shish! What an arrogant man!" I thought. I quickly poured my last satchet of MILO in a cup and poured in the hot water..... mmmmmmm its refreshingly tempting.... 'Ahhhhhh... my MILO...... " As I was about to take a sip of my delicious hot MILO I saw a packet of INDOMIE in a box on the floor. "Ahhhh, what a complete breakfast," I thought. So I put my cup of MILO on the table top and bent down to take the INDOMIE. As I got up from my stoop, I was shocked to find my MILO missing from the table top and spotted a Bangladeshi worker pouring out my MILO down into the garbage bin......

Within 2 seconds my MILO just dissipated before my eyes. I almost cried.... Yes, it was God's message to me. "Never ever not share your rezeki with others....!." Oh my GOD the power of ALLAH was so close by... I kept quiet and walked back to the tent, shamed, that GOD had shown me what wrong I had done.... I went back to the tent without breakfast, without MILO.... E asked me what was wrong and I related to her what happened...

Rate

1

BERITA BARUU DARI MAKKAH

Assalaamu`aalaikum warahmatullaahi wabarakaatuh

Semoga kita semua diberkati ALLAH.

Untuk pengetahuan semua, 2 hari lepas wakil saya ( kawan ) di Makkah menalipon saya , berbincang dengan saya hotel penginapan di Makkah. Menurut katanya tempat sa`e sekarang diperbesarkan. Oleh itu semua pintu yang bersebelahan dengan Babus Salam ditutup untuk kerja-kerja pembesaaran.

Dengan penjelasan ini adalah diharapkan kepada semua yang nak mengerjakan umrah agar meminta syarikat travel agensi masing-masing supaya tidak mengambil hotel-hotel yang mengarahkan ke pintu masuk Babus Salam kerana jemaah akan terpaksa berjalan jauh melalui Babul fath untuk memasuki Al Masjidil Haram. Diantara hotel-hotel tersebut ialah Hotel Reem, Hera` Palace, Sheraton, Najd Ar Rashid, Al `Attar dan lain-lain, saya tak ingat dah kerana terlampau banyak hotel.

Saya juga berharap supaya sesiapa yang berkenaan agar dapat menghubungi wakil masing-masing di Makkah agar dapat penjelasan yang selanjutnya dan berurusan untuk memilih hotel dari sekarang, supaya tisak kelam kabut nanti..

Sekian mudah-mudahan mesej ini memberi manfaat.. Semoga kita semua sentiasa dibimbing, diberkati, dirahmat dan di lindungi ALLAH dari segala musibah. Aamin Yaa Rabbal `aa lamin.
Wassalaamu `alaikum warahmatullaahi wabarakaatuh.

Follow Us
citelah lagi mamuslim........

Assalamualaikum wrt...

Sambung cerita saya ni...

pada satu hari ketika hampir solat maghrib di depan kaabah tu.... sedang jemaah mundar-mandir mencari tempat solat... saya dah duduk slps solat sunat.. tiba-tiba satu plastik bekas bungkusan spt plastik bungkusan kaki kerusi yg baru dibeli, berada di depan saya... bila jemaah lain lalu di depan saya palstik tersebut ikut serta kerana terpijak @ tersepak oleh mereka...

Entah mcm mana fikiranku tertumpu kpd plastik tersebut... sambil membaca al-Quran mataku tak putus-putus melihat plastik itu... mataku spt diarah utk melihatnya... yang peliknya, setiap kali ia pergi kerana tersepak oleh jemaah lain, ada saja jemaah lain yg terheretnya dan plastik itu benar-benar berhenti di depanku... begitulah berlalu sehingga hampir dua puluh minit tetap sama, berseolah-olah ada kuasa yg mengarahkan ia berhenti didepanku... lalu aku berhenti membaca al-Quran sebaliknya aku tumpukan perhatian kpd plastik tu... masa terus berlalu...

Aku terus terfikir mungkin aku sedang diuji... tinggal 10 minit sblm azan berkumandang akupun ambil plastik tersebut, aku letakkannya di bawah beg selipar yg disediakan oleh TH tu.. aku plastikan ia tidak melayang sbb beg selipar aku berat kerana ada botol air yg penuh, sandal dan beberapa buku kecil.... niatku satu, supaya ia tidak menganggu ketika solat nanti...

Selesai solat sunat maghrib... akupun teringat akan plastik tadi... aku bercadang utk mengambilnya dan membuangnya ke dalam tong sampah... tapi cari punya cari tak jumpa pun... mustahil hilang sbb beg selipar tu berat.. kalau melayang tentu nampak, yg pastinya ia tidak akan melayang sbb ditindih oleh beg selipar tadi...

Sampai sekarang aku masih tidak dapat jawapannya... ke mana ia pergi...

Rate

2

Satu hari ketika nak solat Maghrib, di Masjidil Haram aku memilih duduk di sebelah kumpulan org arab yang sedang mendengar tazkirah drp rakannya dlm bahasa arab. Saya solat sunat dan kemudian duduk betul-betul bersebelahan dgn org yg sedang memberi tazkirah tersebut dgn harapan sambil membaca al-Quran boleh juga tumpang dengar tazkirahnya.. dapat pula pahala...

Sedang saya baca al-Quran tu rupa-rupanya si pentazkirah tu asyik melihat saya je... mulanya saya buat tak tahu je, mungkin  perasaan saya je.. rupanya benar dia kerap melihat ke arah saya sambil bertazkirah. Saya teruskan membaca al-Quran... kira-kira hampir 30 minit saya pun berhenti membaca al-Quran dan kebetulan tazkirah tadipun dah habis...

Saya pun bersalam dgn pentazkirah tu... berkenalanlah sikit... bolehlah berbahasa arab sikit .. rupa-rupanya dia org Yaman..memangpun dari tadi dia asyik melihat saya katanya...(rahsia)... hebatnya bila dia kata kumpulan mereka (20-30 org) ketika mengerjakan haji hanya makan tamar dan minum air zamzam serta madu... tu je selama 40 hari...(mungkin kumpulan serupa tabligh kot).

alangkah bertuahnya jemaah haji Malaysia... layanan first class... makanan tak termakan... masih lagi merunggut itu dan ini..
apa yg paling saya sedih sekali di depan mata sendiri... jemaah wanita kita yg dipuji di mana-mana... sape tak kenal jemaah wanita Turki dan Indonesia yg tak berdisiplin... masa buat haji bukan main baiknya sampai tak kenal sbb jalan pun tunduk.... tapi sedihnya ketika nak naik k/terbang ketika balik ke Malaysia .... pakaian terbelah masih juga dipakai.. dgn gincunya dsb... sedih....sedih.. lagi sedih ketika nak keluar dari bilik k ketibaan di lapangan terbang.....

citelah lagi yr experience kat sana bayi...

Bila baca thread rasa seronok lak... saya tak ada apa nak cerita tapi nak selit sikit soalan... bagi yg berpengalaman bagi la pandangan...

Saya pernah mengerjakan umrah dalam tahun 2005 ..... dan tahun lepas(2006) saya dapat jemaah standby untuk mengerjakan haji... masa tu saya cadang nak pergi cara muasasah je... sbb kalau nak pergi ikut travel agent untuk 2 org sebilik... saya rasa mahal la... paling murah yg isaya survey hampir 16 ribu seorang ... untuk 2 org dah extra 12 ribu tuh... kalau ikut travel dan dok bilik ramai-ramai lak saya rasa macam lebih kurang muasasah lah kut cuma ada org guide kita... lagi pun dah ada pengalaman pergi umrah mungkin berguna gak... selebihnya berdoa jelah. Akhirnya saya tak terpilih pun tahun tuh.... kecewa gak sebab ada kawan yg stanby gak dia ikut travel & terpilih lak...

tahun ni tak tahu lagi lah sama ada terpilih atau stanby lagi.... kalu terpilih tahun ni,  tengah pikir nih samada nak ikut travel ke nak pilih muasasah lagi... nak tanya korang kat sini yang mana baik... muasasah ke travel agent...

lagi pun tahun ni dengar cerita Bonus company tpt  i keje pun nampak bulan agak terang sikit ... prestasi pun i baguih boss bagi ... kut...kut mampu lah pi ikut travel kut...

tu lah nak tanya korang punya pandangan baik ikut muasasah ke travel agent... bukan apa kalu banyak duit pun simpan untuk hal lain baguih gak... dari bayar travel mahal-mahal...

Originally posted by nalang at 27-2-2007 04:21 PM
Bila baca thread rasa seronok lak... saya tak ada apa nak cerita tapi nak selit sikit soalan... bagi yg berpengalaman bagi la pandangan...

Saya pernah mengerjakan umrah dalam tahun 2005 ..... ...

Saya cadangkan ikut muasasah.  

Orang ikut pekej, bayar mahal-mahal, komplen juga.  
Orang muasasah bayar murah, komplen juga.
Pekej makan buffet kena beratur sesilap yg last sekali tak dapat makan.  
Muasasah makan siap sorang sepeket.
Harga pekej ikut jumlah sebilik.  
Muasasah semua sama, kalau bilik kecik dapat 5 orang, bilik besar 12 org, bayar sama.
Bilik air kongsi sebilik satu.  Sama juga, kena beratur juga.
Orang muasasah berebut lift.  orang pekej pun berebut lift juga.
Cuma pekej lebih dekat dengan masjidil haram dan jamrah.
Tu pun kat mekah orang pekej komplen jauh sebab setengah pekej memang jauh sedikit.  
Orang muasasah memang jauh, saya dok paling jauh, okay jer.

Bukan semua pekej tu kena komplen, ada yang dapat kepujian.  Kalau tak silap ada dlm thread ni yang sebut pasal pekej.
Kalau dok muasasah, orang kata, komplen tu berbaloi juga sebab murah.

Tapi tu semua kena banyak sabar.  sebab komplen-komplen ni yang menang setan.  takut nanti banyak komplen, ibadat pun terganggu nanti.

Reply #130 ibnur's post

Terima kasih ibnur atas saranan tuh... saya & suami pun fikir nak pergi ikut muasasah  dari mengparabis duit beribu-ribu...

Cuma saya nih rasa kerinduan nak pergi ke baitullah tersangatnyalah...tumpang rezeki pun tengah ada & sihat tubuh badan ni rasa kalau boleh nak pergi secepat miungkin ...  jadi kalau tahun ini pun masih kena Stanby lagi... terfikir gak nak ambil pakej.. org kata kalau kita stanby & ikut pakej Insyallah akan terpilih... contohnya macam kawan saya yg saya cerita kat posting saya tu.

Kalau tak ambik pakej nanti tak terpilih lagi macam tahun lepas tuh...

Reply #130 ibnur's post

nalang & akak67 - org yg sama le lupe nak tukar identity he he ...

Originally posted by akak67 at 28-2-2007 05:40 PM
Terima kasih ibnur atas saranan tuh... saya & suami pun fikir nak pergi ikut muasasah  dari mengparabis duit beribu-ribu...

Cuma saya nih rasa kerinduan nak pergi ke baitullah tersangatny ...

Selalunya kalau standby tahun ni, tahun depan insyaAllah terpilih.  Berdoa dan banyak-banyak solat hajat.  Minta diredhakan diri kita sebagai tetamuNya.  InsyaAllah.

Bagaimana nak upload gambar

Assalaamu`alaikum warahmatullaahi wabarakaatuh.
Bagaimanakah nak upload kan gambar kerana saya ada gambar-gambar lama sewaktu saya belajar di Madinah dahulu.
Sekian wassalaam

Assalaamu`alaikum warahmatullaahi wabarakaatuh

Saya nasihatkan kepada sesiapa yang nak pergi Umrah bulan March biarlah akhir March kerana kita bimbang visa umrah belum dikeluarkan lagi , sepertimana berlaku di tahun-tahun yang lepas mengakibatkan ramai jemaah terkandas dan tarikh keberangkatan ditunda.

Saya selalu menasihati orang yang nak pergi dengan saya tahun-tahun lepas agar kita tidak pergi awal bulan Rabi `ul Awwal kerana belum tentu permohonan
visa umrah dibuka. Kita tak boleh lihat senario tahun lepas kerana undang-undang arab ini tak selalu sama, tahun ini lain, tahun depan pula lain. Undang-undang yang
mereka buat boleh berubah bila-bila masa sahaja.

Sepertimana tahun-tahun lepas nampaknya tahun ini kecoh lagi. Apabila kita tanya syarikat-syarikat travel agensi mereka begitu ghairah sekali tawarkan kepada pelanggan pakej umrah bulan March atau Umrah cuti sekolah bulan March. Masing-masing travel agensi berebut-rebut block seat dengan airlines, siapa cepat dia dapat. Banyak travel sejak awal-awal lagi menempah pesawat Saudi Arabia kerana mengikut perkiraan mereka di tahun-tahun lepas walau pun mereka tak dapat visa umrah tetapi kedutaan Arab Saudi mengeluarkan visit ziarzh untuk mereka yang menaiki pesawat Saudi Arabia sahaja. Manakala mereka yang nak menaiki pesawat yang lain terkandas.

Sebenarnya pemberian visit ziarzh ini hanya diberikan semenjak beberapa tahun kebelakangan ini sahaja.  Sebagaimana yang saya jelaskan bahawa undang-undang
Arab berubah. Ada diantara rakan saya tak mahu pergi dengan saya kerana saya tak mahu pergi bulan March sedangkan dia free dalam bulan March. Saya sudah
katakan bahawa dia mungkin besar menghadapi risiko. Sekarang apa dah jadi ?? Akibat keghairahan syarikat travel agensi pelanggan juga yang menjadi mangsa .

Kawan saya yang mempunyai syarikat untuk membuat permohonan visa umrah boleh dikatakan setiap hari berhubung dengan kedutaan Arab saudi dan Muassasah di
Makkah , bertanyakan tarikh visa umrah mula dibuka )tetapi sehingga hari ini tak tahu lagi bila ianya mula dibuka kerana ini bergantung kepada Kerajaan Arab saudi.

Kebanyakan travel agensi salah perhitungan, Beberapa  tahun lepas, kalau tak silap saya , visa mula dibuka untuk permohonan pada 15 Safar. Kemudian selepas itu pada tahun berikutnya travel agensi fikir visa dibuka seperti tahun sebelumnya, oleh itu mereka berlumba-lumba booking tiket awal ( siapa cepat dia dapat ) tetapi malangnya sangkaan mereka tak betul akibatnya ramai jemaah terkandas dan penerbangan mereka ditunda. Begitulah setiap tahun ada yang terkandas kerana nak pergi awal sedangkan belum tentu visa umrah di buka awal.

Untuk pengetahuan anda  semua, sekarang ini banyak syarikat yang teragak-agak
nak pergi bulan March. Tiket ( seat ) banyak kosong. Mana-mana travel yang sudah pun bayar deposit dengan airlines tidak lagi berani nak bayar harga tiket penuh. Masing-masing menunggu perkembangan dan mengharapkan visa umrah dibuka awal.

Berdasarkan pengalaman saya yang pernah tinggal lebih kurang 6 tahun di Madinah , bahawa setiap tahun tarikh visa mula dibuka berubah-ubah. Ini bergantung kepada kementerian Dalam Negeri Arab Saudi. Apabila menterinya berpuas hati dengan gerakan pembersihan pendatang asing , barulah visa umrah dibuka.

Pemegang visa umrah hanya boleh pergi ke Makkah , Madinah dan Jedah sahaja
manakala pemegang visa ziarah boleh bebas ke mana-mana sahaja dalam negeri Arab Saudi.

Nampaknya visa ziarah ini lebih power dari visa umrah tetapi pihak kedutaan Arab Saudi tidak akan mengeluarkan visa ziarah kepada sesiapa sahaja yang memohonnya.

Mengikut procedure biasa seseorang rakyat Arab Saudi yang ingin memohon visa ziarah untuk kenalannya di Malaysia ( sebagai contohnya ) menulis surat kepada kedutaan Arab Saudi di Kuala Lumpur ( ada form yang mesti diisi olehnya ) bahawa mereka yang berkenaan ........ melawat ........ dan diharap pihak kedutaan Arab Saudi dapat mengeluarkan visa ziarah kepada nya. Visa ziarah ini dikenakan bayaran yang lebih  dari visa umrah.

Ini mengikut procedure biasa, ada pun semenjak beberapa tahun kebelakangan ini
kedutaan Arab Saudi mengeluarkan visa ziarah kepada penumpang pesawat Arab Saudi, ketika visa umrah belum di buka lagi. Ini kerana kedutaan Arab Saudi nak tolong syarikat airlines Arab Saudi.

Tahun ini tak tahu samada visa ziarah ini dikeluarkan kepada penumpang pesawat Arab Saudi atau tidak. Sebagaimana yang telah saya jelaskan bahawa  sikap arab ni tak tentu, kita tak boleh compare dengan tahun2 lepas . Tahun lepas lain , tahun
ini mungkin mereka ubah pula. Sebab itulah saya nasihatkan kawan2 supaya pergi umrah selepas 15 Rabi`ul Awwal supaya lebih selamat.

Sepertimana tahun-tahun lepas nampaknya tahun ini kecoh lagi. Apabila kita tanya syarikat-syarikat travel agensi mereka begitu ghairah sekali tawarkan kepada pelanggan pakej umrah bulan March atau Umrah cuti sekolah bulan March. Masing-masing travel agensi berebut-rebut block seat dengan pesawat Saudi  Arabia kerana mengikut perkiraan mereka di tahun-tahun lepas walau pun mereka tak dapat visa umrah tetapi kedutaan Arab Saudi mengeluarkan visa ziarah untuk mereka yang menaiki pesawat Saudi Arabia sahaja, siapa cepat dia dapat.

Undang-undang Arab ni tak menentu, pagi ini mereka buat peraturan petang ini mereka boleh mengubahnya . Kalau anda pernah berurusan di negara Arab anda akan akui apa yang saya cakap ini. Saya dah masak sangat dengan perangai mereka , hanya golongan agama, ulama` dan mereka yang menerima pendidikan dinegara barat sahaja yang pandai berkomunikasi dengan orang ramai dan tak banyak kerenah.
Memang perit berurusan dengan mereka ini. Insha` ALLAH kalau ada masa saya akan terangkan pengalaman saya di Madinah selama lebih kurang 6 tahun dan di Sudan selama 2 tahun.

Walaubagaimana pun sama-sama lah kita berdoa supaya saudara-saudara kita sesama islam dapat pergi bulan March ini dan visa ziarah dikeluarkan oleh kedutaan Arab
Saudi. Kita semuanya makhluq ALLAH. Semua yang berlaku adalah dengan kehendak ALLAH dan ALLAH berkuasa menggerakkan hati kedutaan Arab Saudi untuk
mengeluarkan visa ziarah, Itulah hjarapan kita.

Walau bagaimana pun marilah kita sama-sama berdoa supaya semua jemaah yang nak pergi  bulan March ini dihantar ALLAH ke tanah suci . Hanya kepada ALLAH tempat kita bermohon. ALLAH berkuasa diatas segala-galanya.

Sekian wassalaamu `alaikum warahmatullaahi
wabarakaatuh.

Originally posted by naasiha at 28-2-2007 08:44 PM
Assalaamu`alaikum warahmatullaahi wabarakaatuh.
Bagaimanakah nak upload kan gambar kerana saya ada gambar-gambar lama sewaktu saya belajar di Madinah dahulu.
Sekian wassalaam

gunakan command html spt berikut.

[ img] http:// nama website/file atau folder/ nama fail [/img] .  

Sila lihat di http://forum.cari.com.my/viewthread.php?tid=255108&extra=page%3D1  post #5.

uploadkan gambar samada ke photobucket atau mana-mana website yg membenarkan direct linking.

sila kecilkan gambar-gambar besar ke saiz yang sesuai untuk mengelakkan masaalah loading.

Cerita sembang-sembang Madinah

Semasa di madinah, seorang pakcik dalam lewat 50an masuk ke escalator yang turun ke tempat letak kereta di hadapan masjid nabawi.  saya tak ingat kenapa dia turun, samada dia nak pi tandas atau saja meneroka apa benda ada bawah tu.  

Tetapi pusing punya pusing dia jumpa pengawal atau polis yang baju hijau tu.  Polis tanya dia "kau nak ke mana" dalam bahasa inggeris yang berterabur.  Dia cakap saja tengok-tengok tempat ni pergi mana.  Polis tu tanya dia dari mana.  Pakcik tu jawab Malaysia.  Kemudian polis tu ajak dia masuk lebih dalam lagi.  Sampai le ke satu tempat yang ada nampak dinding besi lain dari yang lain.  Polis tu jumpa lagi polis lain dan mereka bercakap arab sambil ketawa.  Polis tu bagi tau kat Pakcik ni "ini le maqam Rasulullah s.a.w."  Pakcik ni pun terkejut juga rasa sayu sebab dia berada betul-betul disebelah maqam Rasul.  Polis tu juga bagi tau kat Pakcik ni dia le orang malaysia pertama sampai ke bahagian tu (mungkin orang Malaysia pertama yang polis tu bawa wallahua'lam).  Kalau nak kata polis tu kelentong, payah juga, sebab dalam tanah haram madinah dan pulak masjid nabawi.

Malam tu juga lepas keluar dari maqam Rasul tu, pakcik tu terjumpa saya, terus dia cerita pengalaman dia.  Ingatkan saya nak cuba juga buat-buat sesat dalam tu, tapi sampai ke sudah tak pergi pun.  Mungkin bukan rezeki saya kot.

sambung cerita...

Masa haji dulu saya duduk 4 org sebilik... Yang nak saya ceritakanialah salah seorg pakcik yg sebilik dgn saya... Dia dah pencen dan buathaji dgn isteri dn jiran-jirannya. Pelik sikit pakcik ni, dia agaklebih-lebih dlm soal hukum agama. Saya bersama-sama ahli bilik seringberbincang tentang hukum terutama tntng fardu haji ni.. kadang-kadangmeleret ke isu lain... entah camne pakcik ni selalu menyampukperbincangan kami.. kerana dia tua... kami biasanya hanya mendengar apasaja yg dia kata wlpn hukum yg dibagi ikut nafsu dia yg jahil tentangagama.. sbb hormat kat org tua.. pada satu hari tu... balik solatjumaat dari masjid haram dia marah-marah sbb susah nak cari tempat,berebut dgn jemaah perempuan... lalu dia hukumkan HARAM jemaahperempuan solat Jumaat sbb menganggu jemaah lelaki.. sdgkan isterinyasendiri turut solat Jumaat..

Kemudian dia suka menunjuk-nunjuk kekkayaan... cerita pasal dia bykduit, anak dia kaya-kaya... kita dok dengar je.. malas nak menyampuk...kan tak baik menunjuk-nunjuk kat Mekah ni... sbb kita nak beribadahbukan nak tunjuk kekayaan anak bini.. bayangkan 40 hari sebilik... bykceritanya yg menununjuk-nunjuk, tak tak tersenarai kat forum ni...

Nak pendekkan cerita... kerana selalu dok cerita pasal kekayaan diri...Allah tunjukkan pengajaran buatnya.. Sampai ke Mekah sihat.. selalu kemasjid ikut saya... tapi bila tarikh Wukuf dah dekat tiba-tiba sakit...pakai ambulan ke padang arafah. doktor nasihatkannya supaya tidak bykbergerak... lepas tu semua aktiviti haji spt saie, tawaf kena upah orglain... bisinglah dia banyak kena byr.. lari budgetlah... nak shoppingnanti..

Kerana gemar cakap pasal harta maka  Allah ujinya dgn harta...adil bukan...

Peliknya... habis je tahalul tu... sihat je.. bebas pula ke mana-mana... tak perlu makan ubatpun...