CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: niceaniesz

Pengalaman Umrah dan Haji

Reply #4 cik_kaer's post

Seronok baca pegalaman  cik kaer.  Saya juga mengalami perkara yang agak serupa ketika mengerjakan umrah bulan Ramadan yang lalu pasal makan-makan ni.

Pada satu hari tu saya beritahu suami terasa nak makan ayam panggang golek yang ada di jual di restoran kalau kita nak ke Masjidil Haram tu dan minta beliau belikan malam nanti.  Tapi bila balik solat tarawih pada malam tersebut, tiba di hotel dah jam 11.00 malam dan saya lihat suami saya dah baring nak tidur.  Selalunya kami memang pergi dan balik kadang-kadang berasingan  Saya perhatikan tak ada pulak ayam golek yang saya minta beliau belikan tu.  Rasa malas nak bertanya suami kerana perut pun sebenarnya kenyang, esok-esoklah pulak.  

Saya pun terus offkan suis lampu dan baring untuk melelapkan mata.  Tetapi mata tak boleh tidor kerana terkenang-kenangkan ayam golek tu.  Sambil baring-baring tu, tak semena-mena terbau-bau  ayam golek tu di hujung kepala saya.  Saya meninjau-ninjau  dan memerhati kalau-kalau suami saya bergurau dan menyorokkannya dekat katil kami.  Baunya tersangat harum dan meyelerakan.

Saya bangun dan mengejutkan suami bertanya  samada beliau ada beli dan sorokkan ayam panggang tersebut, konon bergurau.  Tapi tiada katanya dan beliau juga terbau-bau ayam panggang.  Langsung beliau bangun, menukar pakaian dan keluar untuk membeli ayam panggang.  Ketika memakannya saya lihat jam dah hampir jam 1.00 pagi.  Begitulah kisahnya.  

kalau cik kaer rajin, bacalah kisah-kisah umrah  di ruangan umrah kerana minggu lepas saya ada juga menceritakan pengalaman saya ketika mengerjakn umrah baru-baru ni.

Maha  Besarnya Tuhan...

sambung2....

Reply #10 cik_ani73's post

sume ni jadik sbb madinah n mekah adalah tanah haram......so memang mustajab la apa2 yg kita doakan

~nak tanya korang .......especially pompuan la.....korang dpt peluang x merapati makam rasulullah......dan sempat x g dekat ngan raudhah.....kitorang flight delay...so masa kat madinah terhad.....

pastu takut gak x sempat g raudhah.....kan arab bukak sekejap je kan? dan pd ari2 tertentu je kan........nak jd kan cite,dlm flight jupe geng2 indon....dia kasi doa smoga leh berpeluang ke raudah tu......aku amalkan......bila dh dpt tu rasa cam x caya........sbb dgr2 org ckp susah nak dpt peluang....alhamdulillah.......

Reply #14 Rosputih's post

cik ros.....kita doa kat sana semoga leh pegi lagi dlm masa terdekat.....nak wat aji plak......tp skang x keje lagi....kita sabar je la dulu.....heheheh

best citer2 yg byk leh wat pengajaran.....

Reply #142 ussopp's post

ussopp, dah kunjungi bod perjalananan,pengembaraan dan pelancongan? di sana ada kisah-kisah mengenai pengalaman umrah ni.

Follow Us
testtttttinggg

Reply #141 Rosputih's post

nanti kite bace cite awak...benang ni smalam demam..kite pos something die tak saveee

pengalaman aku lak, masa kat mekah lepas solat, rasa lapar, cepat2 masuk restoran terus duduk . .
mat arab cakap haram, haram . . terkebil2 je aku ngan kawan aku, ruper2nye pompuan
tak leh masuk dan makan kat restoran  . . . la ni aku tak tau la pulak, ade lagi ke tak peraturan
cam ni kat sana, kejadian aku ni tahun 1992 . .

aiskerim kat sana mmg sedap, kat sini tak sedap . . even cola-cola pun sedap kat sane . .

jus mangga . .adoh adoh adoh . . . teringin nyer . .

Reply #149 ummy43's post

Memang ummy, sampai sekarang terasa-rasa keenakkan jus mangga tu.  Tentang makan kat restoran tu, Ramadan lepas, selepas solat Isya' saya makan nasi beriani arab di sebuah restoran, o.k. saja, mungkin dengan suami agaknnya.  Kalau  perempuan saja yang masuk restoran macam kebiasaan kita kat KL atau Malaysia ni, memang bagi mereka agak pelik dan tak dibenarkan.

Asalamualaikum semuer,

ADa sowang sedara teman nie biler balik Mekah, dier cakap gini..."Haaaaa.................tengok, tak ada apa apa perubahan pung!!!"

Haper komen komer mengenai nya??

Wsalam

Originally posted by niceghost2005 at 3-12-2007 12:21 PM
Asalamualaikum semuer,

ADa sowang sedara teman nie biler balik Mekah, dier cakap gini..."Haaaaa.................tengok, tak ada apa apa perubahan pung!!!"

...

Berubah dari segi apa?.

Bentuk badan, rupa atau kelakuan serta tingkat keimanan dan ketaatannya kepada Allah.

Kalau tubuh badan maintain okeylah.  Tapi kalau dari segi kelakuan, keimanan sama macam belum pegi tidak bertambah rasanya tak patutlah dia merasa bangga.  Sebab sepatutnya dia menjadi orang yang lebih baik daripada sebelum pegi Mekah.  

Ataupun dia rasa dia sudah perfect, jadi pegi dan balik Mekah tidak perlu berubah apa-apa.

Originally posted by ummy43 at 2-12-2007 11:37 PM
pengalaman aku lak, masa kat mekah lepas solat, rasa lapar, cepat2 masuk restoran terus duduk . .
mat arab cakap haram, haram . . terkebil2 je aku ngan kawan aku, ruper2nye pompuan
tak leh ma ...

Semasa saya menunaikan fardhu haji 4 tahun lalu, boleh dikatakan kerap juga saya makan kentukey (sure silap eja kot) fried chicken.  Setiap kali kami buat umrah malam, dan balik ke hotel jam 2.30 - 3.00 pagi, kami (suami) akan singgah di tempat jual ayam ni.  Duduk2 tepi tempat jual jual ayam tu sambil makan.  Setiap kali balik dari Masjidilharam waktu malam, kami akan singgah dikedai2 yang jual minuman dan makanan untuk minum teh.  Lepas makan dan hilangkan penat menunaikan umrah atau tawaf, baru balik ke hotel.  Tak ada saper2 kata aper pun.

Saya juga dapati buah-buahan di Mekah sedap dan manis.  Hinggakan orange pun manis.  Bila bawa balik ke Malaysia konon nak suruh anak rasa (sebab dia suka orange), rupanya rasa dia berubah menjadi masam.  Agaknya disana memang semua buah-buahan sedap.  Maklumlah tempat berkat.

Originally posted by haniman at 3-12-2007 04:44 PM

Berubah dari segi apa?.

Bentuk badan, rupa atau kelakuan serta tingkat keimanan dan ketaatannya kepada Allah.

Kalau tubuh badan maintain okeylah.  Tapi kalau dari segi kelakuan, keimana ...

Kui kui kui......

Kami pung terkezut biler dier cakap cam g2.

Haper sebenar nyer yg dier HARAPkan or EXPECT selepas balik dari Mekah???
Macam yg selalu di perkatakan oghang kot??
Kalau balik Mekah..........terbahagi kpd bbrp kategori.
1. pergi jahat..........balik jadi baik.
2. pergi jahat..........balik jadi jahat
3. pergi baik...........balik baik
4. pergi baik...........balik jadi jahat

Yang selalu di harap olih oghang ialah:
Pergi jahat/baik......................balik menjadi lebey baik!!!

BAIK di sini ialah..............bertambah nya IMAN, IBADAT. (menjaga amal spt solat, sedeqah, tidak kikir, sabar, iman, akhlak. Menjauhi maksiat, perkara or perbuatan sia sia)

Waallahua'lam

saya lak.....tahun 2004 wat umrah...memula sampai dr madinah tgh mlm kena wat tawaf wida..wat tawaf ok la tapi pastu kena wat saie jenuh gak nak abiskan.....tapi Alhamdulillah second day mcm kacang je laju je jalan. Dahtu masa tawaf akhir (lupalk istilah die), kena wat pukul 12 tengahari, dlm ati abislah aku panas terik kena wat tawaf, tapi miraclenye tak rase ape2 cos w/pun panas tapi berangin....and now tetiba je aku rindu lah kat tanah suci Makkah...bila aku dpt pegi lagikan....

Balas #155 abee\ catat

Insya Allah akan pergi lagi.  Allah Maha Mendengar bisikan hari dan Maha Mengetahui  apa yang terkandung di dalam hati sanubari setiap hambanya.

Bisikan hati bukan hari , typing error pulak.

Originally posted by abee at 8-12-2007 11:33 PM
saya lak.....tahun 2004 wat umrah...memula sampai dr madinah tgh mlm kena wat tawaf wida..wat tawaf ok la tapi pastu kena wat saie jenuh gak nak abiskan.....tapi Alhamdulillah second day mcm kaca ...

Tawaf qudum kot, bukan tawaf widaq.  Tawaf widaq masa nak balik.

Originally posted by hanieliza at 13-10-2003 02:02 PM

K.Lizapun masih terbayang suasana seronoknya di sana...samada di Masjidilharam atau Madinah...bilalah nak dapat kesana lagi agaknya....Inysaalah...

itulah yang daku impikan ....semoga Allah beri lagi peluang untuk kesana!Rasa aman, tenang, bahagia yang tidak dapat diungkapkan dengan kata-kata!

Masih kuingat.....hanya titisan air mata jernih keluar bila terpandang makam Nabi SAW...seolah2 kerdilnya diri yang sarat dengan dosa menziarahi makam RSW.....macam RSW 'nampak' kita dengan dosa yang ada.....  

Originally posted by niceghost2005 at 3-12-2007 12:21 PM
Asalamualaikum semuer,

...

Selalu dengar ceramah Ustaz Wan Sohor Bani Leman dan ustaz2 kat Tabung Haji masa dihotel penginapan....
Kita pergi kerja Haji dengan sumber yang halal, hati yang 'terbuka'/ikhlas untuk mohon petunjuk...Insyaallah akan ada perubahan yang kepada yang lebih baik..