CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 10767|Reply: 53

jadi penjamin

Semenjak dua ni aku kerap ditepon oleh kengkawan, sedara, makcik ada yang jauh dekat rapat nak mintak tolong jadi penjamin utk pinjaman bank (biasenye bank rakyat). Aku bukan kedekut sain atau cop jari.. tapi takut bila jadi kes peminjam lari penjamin kena bayar (abg ipar aku dah kena).

Jadi apekah alasan2 munasabah nak tolak permintaan jadi penjamin ni. Kang salah cakap putus sedara, putus kawan... tapi periuk nasi kita pun kena jaga gak...

Aku pernah ckp nama blacklist kat bank, ada je jawapannye nak mintak aku jadi gerento "bagi ajelah payslip tu diorang bleh settle"

aduiss... camane yee...

Rate

1

Reply #1 eiyoei's post

as for me... saya akan beri alasan yang hubby tak kasi... sebab nanti yang susah hubby gak... memang pun hubby tak kasi jadi penjamin untuk sesapa saja... even hubby sendiri pun pilih orang yang dia nak jamin... kalau yang dia tak kenal hati n budinya... memang dia tak nak... Alhamdulillah... nasib baik hubby amat tegas dalam perkara ni... so... selamat lah den

Reply #1 eiyoei's post

kalo aku.. biorle nak putus urat perot pon aku takkan sign sebab dah byk kes2 mcm ni.. last2 kiter yg dapat beban

idea aku mcm nie kot

mmg ye payslip gaji besar..
pastu..tulis tangan kat payslip tu..
pembayaran2 hutang yg ada..

hutang umah brp oleh bank mana..dgn nombor surat rujukan bank
hutang kereta brp oleh bank mana..dgn nombor surat rujukan bank

bila 2 hutang nie ditulis..
otomatik gaji tak layak tu..
besar bebanan 2 jenis hutang tu kalau gaji tak cecah rm10ribu..

tu ler..
pastu..lagi satu..kalau ada saving yg banyak pun masalah gak..

susah lah kalau sendiri ada aset cair yg tinggi spt tunai nie..
susah nak kata NO ..

moral of the story..
kalau gaji sendiri besar or pelasan ada aset cair yg tinggi..cepat2lah buat hutang kat bank atas aset nama sendiri..lebih untung..

kalau org nak jadi kita penjamin? haa..diri sendiri pun tak layak utk wat loan..apetah lagi jadi penjamin
kalau ahli keluarga suh kita support kenduri kawen sedara2? haa? tak cukup duit lah..sumer duit labur kat umah..

haaa..tu ler pentingnye beli umah kt sini..hehehehehehe
otomatik org lain kesiannnnn...

[ Last edited by  Hana at 13-2-2007 03:58 PM ]

cakap jer dah terkena dulu jadik penjamin pastu peminjam tu lari... ckp la dah serik amat... kalau depa paksa jugak, taktau la wa nak wat cemaner... isks...

lagi 1 cuba tanya depa nak kasi cagaran apa buatnya kalau depa tak bayar esok?

wa sendiri jadik penjamin utk ahli kuarga jer, adik beradik, anak buah jer... kalau level seupu sepapat pun wa tak jamin depa...

wa berani tolak jamin orang, sebab wa takde mintak org jamin wa.. kalau takde duit, wa tak beli apaper la... malas tanggung hutang... isks

lagi 1 kan, kalau u dah start jamin kawan2, orang lain dpt tau kan, mmg la depa akan cari u utk jamin depa gaks... kalau belum mula jamin org, ok la jugak..

dah byk sgt kes, org mintak jamin mcm kesiannnnn sgt, mcm la kita zaliiimmmm sgt takmo jamin depa... bila depa tak bayar, pastu penjamin yg kena kejar dgn bank, masa tu laaaaa kita tau sikap peminjam yg sebenar... kita yg malu nak suruh depa langsai utang sendiri...

memalukan!

ko kasik alasan, tak mo nama ko blacklist udah ler..tu jek yg sesuai....

bitau ler....

bukan saya tak mo tlg dan bukan saya tak percayakan akk tak bayar loan tu, tp saya tak mo nama saya kena blacklist kalau ada apa2 hal.akk buleh kasik jaminan ke yg nama saya ni sentiasa clear???

kang saya nak buat loan da susah..kat saper yg nak mintak tlg lagik kak oi...

kalau aku, aku jawab tu jek...

Follow Us

Reply #5 Mulan's post

asben aku jadik guarento kawan dia...bank rakyat gak lah ni...byk sungguh surat smpi kat umah aku...:@  membara jek aku....

stat lah molot aku bebel...bla bla bla...kawan2 gak, tp jgn baik sgt smpi nak jadik guarento...adoiiiii.......

cakap je, ko dah jadi gerento ramai org...dan org2 tu suma tak bayar... dan skang ni bank dok cari ko.. dan ko sedang sembunyik dari bank...
ataupun, ko cakap baru2 ni ko dah try nak jadi gerento si a, tapi tak lepas sbb nama ko bleklis.. takkan nak try lagi kot.. wat malu muka ko jekk, dah tau bleklis tetap gak nak jadi gerento..
ataupun, ko cakap ko nak wat loan tak lama lagi.. kalo ko jadi gerento dia haritu, loan ko nnt sure akan sangkut..
ataupun, ko cakap je terus terang, ko mmg takmo jadi gerento diorg.. lantak la diorg nak cakap apa pun.. kalu nak putus kawan putus sedara sebab ko takmo jadi gerento, so be it.. takde rugi memana pun pada pihak ko..

pesanan aku x yahlah jadi penjamin kat kwn/saudara-mara....aku jenis susah utk diujuk jadi guarantor..takut beb..pernah handle kes HP dimana bapa saudara jd guarntor kpd anak saudara, anak saudara cabut lari, bapa saudara yg tanggung smpi bankrupt

kalau aku..aku sudi jadi penjamin tuk pelajaran ajek..yg mana atas surat2 kerajaan yg melibatkan tandatangan saksi pulak..

lain2..tak boleh..utk bank2..tanak ler aku.. membahayakan..

kalau penjamin utk buat kenduri kawen..lagi tak boleh..wakakakkaakakaka

kalu aku jd ko iyoi, ade je member yg nk aku jd guarantor loan die, cecepat aku bg no tepon along...nah ko pinjam ngan along jele, x pyh guarantor maaa....

tp kalu adik bradik, maybe aku consider gak la utk jd guarantor die, even da bnyk kes tipu dlm famili sndiri..

Reply #1 eiyoei's post

aku penah jadi guarantor... kawan aku dah amek borang loan sumer... tetiba dtg jumpa aku soh sign...jadi guarantor...
nak ckp apa...serba salah jadinya.... sign je la... aku just ckp kalau ko xbyr... siap la ko...
harap2 jgn la dia lari... huhu

aku setuju dgn si hana... kita wat loan..sampai xlayak nk jadi guarantor..abes citer...

Originally posted by lady_cactuss at 13-2-2007 03:52 PM
cakap je, ko dah jadi gerento ramai org...dan org2 tu suma tak bayar... dan skang ni bank dok cari ko.. dan ko sedang sembunyik dari bank...

menarik idea ni

Reply #11 philipinoe2's post

cilakak ko pinoe... camni aku nak kumpul la flier along yang diorang letak2 kat keta tu.. hehe..

nak bagi kat makcik aku...

aku cume pikir, one day, kalo kite nak mintak tolong org jadik gerento camane...? aku nak sajes bank/kerajaan jgn la nyeksa org suruh carik gerento la hape la...kalo jawapnye yg spt di atas, mane lagi nak carik org nak jadi gerento.....

Originally posted by peahjamboo at 13-2-2007 08:13 PM
aku cume pikir, one day, kalo kite nak mintak tolong org jadik gerento camane...? aku nak sajes bank/kerajaan jgn la nyeksa org suruh carik gerento la hape la...kalo jawapnye yg spt di atas, mane ...

pertama skali..
1.jgn gatal2 nak wat personal loan - majoriti bank rakyat lah.
2.jgn gatal2 nak wat loan yg tinggi padahal gaji sendiri tak cukup. pastu..sebok nak mengharapkan org lain..
beli baju..ukur badan sendiri lah..kalau ukuran badan org kaya mmg ler perlukan penjamin.

note ~ kat atas nie..tak termasuk penjamin tuk pelajaran tau..
sbb pinjaman utk pelajaran pun perlukan penjamin..
kalau kes pelajaran tu..aku no komen lah..kalau boleh..
pelajaran tu penting utk seseorg insan

Reply #11 philipinoe2's post

hmmm...adik beradik pon tak leh pakai..macam ape yg berlaku kat me bebaru ni..Adik call minta jadi gerento nak beli keta satria..Kesian kat dia psl tengah sarat mengandung & nak pakai keta nak bali kg lepas bersalin nanti me setuju la jadi gerento dia.. Tapi 2/3 ari lepas tu bank call bgtau loan tak lepas sbb gaji x cukup..Dlm payslip tu ade deduction utk housing loan (almost 50% of d salary). So lega la..

Tup-tup seminggu lepas tu ade used car dealer called bgtau yg adik saya dh amik keta Gen2 tapi loan tak lepas lagi..Abis tu saya tanya ape kena mengena ngan saya, rupa-rupanya dia dah guna documents saya mase nak beli satria tu utk beli gen2 plak tanpa pengetahuan saya..

Boleh ke camtu...Jadi gerento tapi takde sign & isi ape form pon..rase macam nak report polis je...nasib baik la pikir adik sendirikan....

Reply #16 Hana's post

cam aku masa study dulu... nk cari penjamin utk pelajaran pon susah... sedara mara risau nk jadi guarantor.. sib baik sepupu aku dgn baik hatinya jadi penjamin... skrg ni aku byr sumer on time... aku xnak menyusahkan dia...

susah gak skang ni ye... semua org tgh sesak..

xde duit tapi berlagak cam byk duit... camne tuuu

bukan ko byk duit ke eiyoei....
sampai x tau nk gunakan kemana
sampai bosan ngan harta2 yg ko ada....

sikap tu... normal la manusia....
kalau x tamak dan berlagak bukan manusia la kot