CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 121695|Reply: 901

MASIH BEKERJA TAPI MINAT BISNES ( takut2 )

salam semua...

sesiapa yg masih bekerja tapi minat sangat nak niaga tp masih takut2 atau modal tak cukup atau tk tau nak niaga apa atau takut tak laku dan byk lagi alasan..... sila citerkan sikit ttg hal demikian... mana lah tau... ramai kawan usahwan otai kat sini bleh tolong bagi pndapat utk teruskan minat bisnes korang tu...

mlm tadi aku gi downtown cheras.. aku jumpa kawan aku jual pelbagai jenis jeruk... best gak.. dia ckp masyuk gak 100 lebih satu mlm kat situ... dia dulu kerja hotel selama 7 tahun... dia nekad berenti dan terus buat bisnes jeruk tu... maksudnya dia berani buat bisnes... so amacam korang...?

kenapa korang masih takut2... apa masalah sebenarnya... aku just nak tahu je... sory lah... sebab aku tak penah keja.. so apa yg aku buat ni kena buat betul2.. jatuh bgn aku yg tanggung...

tima kasih

[ Last edited by  sinar_inspirasi at 18-11-2008 11:24 PM ]

allyshya This user has been deleted

Reply #1 sinar_inspirasi's post

tu ler sinar..aku nih masih lagi bekerja..makan gaji..hujung bulan yg pasti dapat gaji..
tapi  dah lama buat biz jual aksesori pompuan ni dan tambah sket..sekarang ni jual diapers lak..memang ada hati nak buat full time biz..tapi tulah..takut2 nak berenti..takut tak dapat nak cover apa2 yg patut dicover..biz tu okaylah..alhamdulilah..memberangsangkan..tapi masih takut nak berenti..

bagi sy pulak, niat hati mmg mmg nk bhenti and buat biz fulltime.. hubby pun mmg fulltime biznesman.. tp satu jer hal yg buat sy masih bekerja.. still tunggu greenlight dr parents.. yer lah, xmo kecilkan hati derang.. kene income parttime atleast cecah 10K sebulan, baru derang senang hati kasi berhenti.. huhu

bagi aku.. kalau tak buat full time pun ok lah... asalkan bisnes parttime tu menjadi dan masyuk... kira alhamdulillah..

tuna last yer (2006) penah buka topik tanya pasal persediaan sebelum berhenti kerja

sbb target taun 2007 ni nak buat fulltime
tapi target tak tercapai atas beberapa sebab tertentu

masa taun 2005 lagi dah berniat nak berenti keje.. postpone 2006.. masuk 2007, postpone lagi.. kira 2 taun postpone

alasan :
1. taun 2006 : beli rumah sbg kedai, byk guna duit
2. modal dah abih utk rolling 2007
3. adik pun plan nak berenti keje so kena tanggung dia byr keta dan gaji dia
4. kalau adik pun berenti keje, tinggal abah sorang keje sbb jantan 2 ekor tu tak keje
5. so, kalau semua benti keje, 2 family tak de sapa nak bg makan ler
6. taun 2007 : beli lori, so simpanan utk 2006 dah abih, kena simpan lagi

ecelli my hubby byk bg semangat masa nak berenti keje tu.... diakata,kalau wat fulltime, business mmg leh masyuk sbb dah concentrateberbanding sekarang... cuma disebabkan tuna ni yg bg makan katfamily,terpaksa la adakan simpanan sebelum betul2 nak berenti...

kiranya InsyaAllah dan Alhamdulillah benda2 wajib beli dah dibelipdtahun 2007, dah takde plan utk beli brg besar yg wajib selepasnih....maka rasanya dah boleh berenti kot...

taun 2007, business mmg masyukkkkkkk giler giler... so, mungkinpertengahan tahun dah leh berenti kot... lepas dapat honorarium eventutk 4 bulan ker... kalau rajin tunggu 8 bulan nyer honorarium...

aku hanya merancang....

[ Last edited by  tuna_sandwic at 16-2-2007 11:02 AM ]

Ya la sinar...akupun kira termasuk dalam golongan ni....masih bekerja dan rasanya dah bosan dah bekerja makan gaji. Tengok kengkawan yang dah berjaya rasa cemburu jugak. Nak keluar dari zon selesa ni memang sangat susah. Ada buat sikit perniagaan secara kecil2an tapi secara parttime.Tengah belajar jugak. Kelemahan aku ni ialah merancang tapi tak melaksanakannya.牋Tapi aku dah sedar kalau begini selama nya takan ada kesudahan. Aku berdoa agar  perancangan kali ni akan sukses. Berniaga kat pasar malam/minggu...produk aksesori wanita tu laa.

[ Last edited by  g2guy at 16-2-2007 11:11 AM ]

Follow Us
Originally posted by <i>g2guy</i> at 16-2-2007 11:08 AM<br />
Ya la sinar...akupun kira termasuk dalam golongan ni....masih bekerja dan rasanya dah bosan dah bekerja makan gaji. Tengok kengkawan yang dah berjaya rasa cemburu jugak. Nak keluar dari zon seles ...
<br />

buat apa yg patut dulu... lebih baik perancangan tu dilaksanakan beperingkat...

bismiza This user has been deleted
thehehehehe sinar aku pon tergolong ngan golongan ini sebab.....

1. tanggungan banyak....utang belajar...utang rumah..utang keta..peribadi.kalo beranti kena byaor balik semua wooo..takder lagi 4%...
2.simpanan bagi persediaan berhenti tak cukup lagi...
3.bisness lom stabil dan kukuh lagi..untuk menggantikan/menampung pendapatan sedia ada.
4.dan paling penting aku mesti settlekan benda tertunggak akibat kejatuhan bisness terdahulu...baru boley full swing..

ok ok... patut jugak takut nak buat full time... agak2 bila nak buat full time?

dzed pon tergolong dlm situasi ni, huhu..skrg ni tgh keje..makan gaji...gaji pun tak de la berapa sgt...lepas la jugak bayar keta, bil2 umah etc..plan nak bukak kedai makan .. berangan nak buat side bisnes ladies (fashion & accesories pun ader gak ) tapi tang budget tu..payah skettt..lagipun dzed keje sambil blajo..insya allah dlm 5-6 bln nanti abis kott..pastu baru nak tetapkan hati..nak bisnes ke sambung keje...tapi mmg dah boring gilosss keje makan gaji ni..ye laa..masuk kul 830, balik kul5-6, tapi dapatnyer tang tu gakkk

Aku sekarang nie buat part time, dulu lepas kena retrench aku buat full time business, tapi kena kencing ngan member...

Tapi bila buat part time nie, masa ngan family plak kurang , aku rase kalau dah o.k & dah ada customer base yg kukuh baru aku berenti. Aku taknak ler terkejar2 kan duit tapi anak2 tak terbela... berusha, bersyukur,sabar & redha itu yg paling penting

saya lak mmg slalu tolong akak jual barang.. dia jual mcm2 barang termasuk jadi ejen insuran tapi dia pun tak berani resign...  so saya apatah lagik...

tapi rasanya cukup buat part time jer dulu until kita betul2 confident... dan yg penting biar lepas dulu tanggungan yg berat2, bila utang tak keliling pinggang rasanya baru leh consider renti keje

serius.... saya dah serius skrang hehehe ...

baru last week gi prosper, la ni tgh buat bisness plan. Keja ok dah stable. tiap bulan gi obersi meeting tapi mcm tak puas hati lagi. nak buat bisnes gak.

cumanya ... mcm mana first time deal dgn supplier? saper bleh bagi tips ... thanks.

catz kagum dgn org yg berani berenti keje utk buat bisnes...
meaning dia sanggup ambil risiko..kerja keras...

salam pada sumer

dulu2 masa belajar selalu & kuat beniaga
skng baru keja mkn gaji 2 1/2 tahun
syukur utang tarak, brg besar apa pun xbeli lagi
sbb utama nk mkn gaji -> nk kumpul duit modal buat niaga
cita2 nk stat beniaga awal tahun ini
syukur lagi sekali dpt mula beniaga kecil kecilan
modal xderla seberapa, tapi bak kater org2 pengalaman-> sekali x cuba terjun beniaga, smpai bila takkan dpt terjun
tp skng nih kalut lah jugak
moga2 ditambah kekuatan aminnn

hehe... bagus lah... semoga kuat semangat lah....kalau semangat tak kuat.. jgn cuba main2... kena bagi kuat...tambah dari hari ke hari..

sory lah kalau off topik yg aku buat sendiri nih....

aku nak tanya lah korang.. pendapat... kalau korang rugi atau jatuh dalam perniagaan... korang teruskan niaga ke atau korang cari keja dulu kumpul2 modal balik... ?..

... dok ajim kijo jadi kuli ore.....

Originally posted by sinar_inspirasi at 16-2-2007 11:19 AM
<br />

buat apa yg patut dulu... lebih baik perancangan tu dilaksanakan beperingkat...

yeaahhh... ini yang cuba aku buat...
aku xleh nak resign skrg... byk faktor... tp antaranya... my parents..
aku xpenah nk salahkan dorang.. sbb ape yg dorang nak ialah kesenangan anak2...
tp... aku ade lagi lebih kurang 10 years... cukup umur 40 aku nak amik option...
dlm erti kata yg lain.. aku xresign laa.. aku amik option pencen awal...

tp aku xde la nak goyang kaki skrg... or asyik nak kumpul modal je...
sbb bg aku... kalau kita ada modal 1 juta skali pun.. tp xtau nak wat biz camne... xleh jadi gak kan...??
tul tak...?? pendapat aku jer la nih...

so... target aku... by da time aku amik option tu nanti... aku dh ada biz yg stabil...
paling2 tidak... biz aku tu dh bleh generate income utk aku...
sbb tu skrg nih... w'pun aku makan gaji.. aku sentiasa cari peluang2 biz yg aku leh run...
penat tu mmg la penat... 8-5 keje kt off... 5-12 cbuk ngan biznes lak...
kalau xletih badan... letih otak... tp kalau nak seribu daya kan... teruskan jer...
inshaallah... kalau kita usaha...

ada jugak yg buat bisnes ni sebab tak de pilihan utk kerja, ada yg takleh keja makan gaji, ada yg tak minat...
so dia buat bisnes lah.. pastu ada jugak buat bisnes ni kerana minat sangat2.. untung sikit pun takapa.. asalkan bisnes.. ada gak yg bisnes ni utk jadi kaya raya tok kaba ingat... ada mcm....

so kalau dah ada income bln2 yg lebih mencukupi... tak pa lah tak buat bisnes pun.. sebab aku ada baca dalam majalah ape ntah... dari 100 orng buat bisnes hanya 5 orng yg berjaya ( eee takuttttt ) ... kenapa jadi gitu.. sebab bisnes ni bukan perkara mudah dan bukan susah... yg -penting perancangan tu betul dengan tepat dan produk tusekali...

produk  mahal tapi tak ada pembeli...
produk murah tak ada pembeli gak..
produk ntah apa2 lagi takada pembeli...   semua hal ni yg menyusahkan usahawan...

semua kna ada cara dan sambutan utk bisnes yg betul... buat betul2.. dengan cara betul.. .insyaALLAH.. kita pakat2 baiki kelemahan masing... tegur menegur amalan mulia... selamat maju jaya