CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: sinar_inspirasi

MASIH BEKERJA TAPI MINAT BISNES ( takut2 )

macamana semangat dan motivasi tu datang kepada anda?... kerana tgk kawan2 berjaya?.. kerana tekanan persekitaran?.. kerana dah tak de cara lain?... kerana tekanan mcm2lah...?

wujudkan keyakinan dlm diri.... bagi jawaban yg meyakinkan... cari sebaik mungkin jawapan yg positif... kumpulkan sebanyak mungkin jawapan positif.... kurangkan alasan negatif.... insyaALLAH anda akan ketemukan jawapan ygbaik...

ermm.. kekadang bila biz kurang.. trasa down gak.. tp apa pun tawakal n usaha perlu ada ..

shb dah ready to 'burn the ship'....
dah tender..a week after raya kira 'merdeka' lah......

keja mkan gaji bagi shb tak der self satisfaction...bila berniaga ni,duit dapat dari hasil berniaga ni dia punya feel tu lain skit..walaupun tak banyak mana tapi rasa 'best' tu beza dgn dok terima pay slip tiap2 bulan dari company....

saya pun spt forumer badai.
mmg target saya utk berhenti bekerja ofis (atau dlm erti kata lain berhenti jadik balaci org, dedicated masa sehari saya utk kayakan org lain).
hubby saya line f&b. Itu yg membuatkan saya yakin utk berkecimpung dlm line nie. saya mmg punye impian utk mempunyai kopitiam/cafe sendiri kurang 5 tahun dari skrang.
Dedikasi saya skrang adalah mengumpul modal, membuat persiapan, R&D bisness nie dahulu, saya gunakan kemudahan internet secara percuma di ofis dlm usaha tersebut. aminn. doakan saya. utk dpt modal beratus ribu mmg takde. rancangan saya ialah meminjam dari PUNB.

mcm syok je tgk org bniaga nie income masuk rm5-6k...

mcm emma nie, start online biz pun sbb dah mengandung.. bila pikir2 nak kasi anak mkn, takut x cukup dgn gaji bln2....

hubby leh buat design, tp kami xde customer lg...

bizz online nie pun pun xde untung sgt... just untung atas brg yg diambil je... isk...

sedih la pulak bila xde duit modal nie....

Follow Us
boleh cuba part time dulu. Apa sekali pun, risiko mesti bole ditanggungi!
Jangan cuba yang terlalu tinggi risiko.

Memang lah letih bila buat 2 keje nih,skang pong saya keje opis lagi dan buat business sampingan ler,memang mencabar terutama bila custumer nak jumpa beli barang kita.skang ni dok pulun kumpul customer,untung sket pun tak pe janji ader customer.Tahun depan memang dah berhasrat nak berenti sbb tak boleh jadi nih buat dua kerja macam cacamarba dan kelam kabut.My office pun ader semua kemudahan Loan Rumah,Kereta,Tanah,Perubatan dan Pergi Haji tapi itulah bila pikir-pikir balik sampai bila nak jalan sebelah kaki kat sana sebelah kaki kat sini lama-lama tak kemana.Betul kata Sinar tu kalau modal 1 juta pun tak reti buat business nak buat aper.Memang saya minat sangat dengan bisness.ia lahir dari hati yang ikhlas.Kat tempat kerja tak de masalah bos pun baik tapi saya rasa bersalah sendiri ler.Tak cuba tak tahu.

masalh nih mmg bersesuaian ngan aku, aku nih mmg berminat meniaga, sesungguhnya jiwa aku nih kuat nak niaga.. tapi disebabkan oleh perasaan malu nak jumpa org...itu aku cuba buangkan...tapi susah....lagipun dgn keadaan aku ngan hutang kereta rumah, anak2 bini semua ... lebih menyusahkan dan membantutkan lagik usaha aku nak niaga...di samping takder idea aper bisness yg aku nak buat.....
mana nak kumpul modal untuk memulakan bisness....
bisness aper yg bagus untuk kita mulakan dulu...

ader sesapa yg bleh tunjuk ajar...

en. sinar slalu nasihatkan berenti keje... ada tips tak dari taiko2 bisnes kat sini utk org yg nak buat dua2... sambil keje, sambil bisnes???

aku tgk ramai org cina cam tu...keje-keje gak then at the same time ada bisnes keluarga yg riban2 income nya... so camner yer?????

ada tips utk buat 2 2 sekali?

mcm me pulak..meme nak berniaga..nak kata minat sgt tu x jugak..tp skrg ni dah jd mcm minat..sbb nak tambah income nak byr htutang2..dah start kecil2an thru online business.. nak resign, rasanya skrg ni x lg kot..sbb keja ok..& x pressure sgt..lgpun still blh bisnes sambil2 tu.. sbb dgn keja skrg ni pun x yah kuar pg2 blk mlm..
lgpun nak benti, dgn keadaan income hbx satbil..act, hb meme keja sendiri..buat bisnes kecil22 lan..tp penah kena tipu partner..penah stucj sbb x dpt payment..semua2 tu buat aku fikir byk kali..lg2 aku pulak nak kena support bln2.. itu yg buat aku fikir byk kali..
so, skrg, nak cuba kecil2lan..lgpun hjg tahun ni, start cuti bergaji penuh..sambil2 tu blh la cuba cr peluang utk kembangkan bisness..
but for now, aku x confident nak resign..any ideas?

aku pon masih keje lagi...mmg niat nak benti keje dah nie..tade kepuasan kerja dah...sekadar utk dapat gaji bulan2 bayar benda2 keperluan hidup...bisnes parttime dah start dah...mmg dah target nak benti keje bila duit income dari bisnes lebih dari duit gaji selama 6 bulan...masalahnyer skrng nie duit income bisnes pon ciput lagik...

apa2 pun usaha yg penting... teruskan usaha yg murni...

ada pelbagai jawapan yg diberikan.. ia menandakan satu alasan.... ada 2 jenis alasan..

pertama : alasan yg kukuh...

kedua : alasan yg nampak macam kukuh...

apa2 pun.. kalau betul2 nak... ia bleh menjadi.. cepat atau lambat terpulang atas masa utk hapuskan alasan tersebut...

Originally posted by barney1412 at 17-9-2007 01:39 PM
en. sinar slalu nasihatkan berenti keje... ada tips tak dari taiko2 bisnes kat sini utk org yg nak buat dua2... sambil keje, sambil bisnes???

aku tgk ramai org cina cam tu...keje-keje gak the ...

mmm... aku sarankan permulaan kerja makan gaji dulu dan parttime business.... aku tak mau korang terjun..... aku partime pun dah lebih separuh gaji gak.... kalau tak takkan boleh balik kampung seminggu 2 kali..... joli sana sini,   tapi itu tak bermakna kena berhenti kerja.... kalaulah parttime dah income lebih 3 kali ganda baru leh fikir....
pertama : Backup ko mesti ada sekurang2nya 40ribu dalam tangan dan ko dah capai dalam business sekurang-kurangnya income 2 kali dari gaji ko sekarang. tengokla gaji ko berapa.... kalau 3 ribu cam aku income niaga kali dua ko kena ada pendapatan business 6 ribu.... atau yang paling penting hutang piutang kau,
kalau hutang kau jumlah pinjaman + bil2 + keta + rumah bulan2 campurkan semua, business kau dah dapat sekurang-kurangnya 2 kali jumlah hutang kau , ohhh lupa kira sekali makan berapa dalam kos tu. barula berenti keja...... kalau duduk k.l 3 ribu tu macam air mengalir jer.... sekali aku gi genting habih 2,3 ratus.... bahagikanlah...
kena ingat, sungguhpun sinar tu suruh berenti keje, jangan ikut bulat2... ko kena tengok pengetahuan dan kebolehan dia.... ko memang sama terer ke ngan sinar.... sebab ramai yang terjun tiruk 100% niaga, 80% tersungkur tertiarap...
ini disebabkan dia ingat niaga senang, rupanya? dan salah pilih produk... contoh jual makanan tapi tak sedap, cepat basi, dan yang gagal nie disebabkan tak kawal kewangan..... duit masuk dan kluar tak tercatit. kawan kata jom gi tengok wayang, diapun cakap wei, aku belanja.... kalau dah mahu niaga 100% sikap berkira dan kedekut kena ada.... sebabnya kalau tak silap2 modal pusingan lingkup, business habis... elakkan berhutang..... kalau nak hutang jangan lebih 10,000.... nak capai 50,000 konon, sekali kena kencing. menanigs tak sudah, bulan2 tetap kena bayar dengan bank....
setakat nie paling untung bagi aku ialah niaga online..... maklumat.... dan adala yang lain.... produk sendiri..... salah satu sebab aku terjunkan adik aku ke bidang koperasi sinar nie adalah disebabkan harga... harga nak harga borong......... baru boleh untung.... maknanya, kalau nak niaga letakla harga yang munasabah.....

katalah aku nak buat laman web untuk sorang yang mintak nie.... aku akan lihat berapa lamakah masa yang perlu untuk buat laman web tu.....   jika perlu sehari, lepas tu tukar lagi, tukar lagi sok sek makan 3 hari..... aku takkan terima secara pukal. Ada mamat tu buat pada rega RM100 aku kira kalau aku memang bodo le kalau aku ikut. maksud aku sekarang kalau ko makan gaji sehari 8 jam gaji ko sehari RM100++ cam aku.... 3 hari dah RM300, takkan buat laman web kena caj 100 ajer... untuk 3 hari... bodo ler macam tu, sebabnya makan gaji lagi lumayan dari business. Sepatutnya income business mesti 3,4 kali ganda dari makan gaji.... kalau gaji RM100 sehari, so business kena dalam rm300 sehari baru ko layak terjun sepenuh masa dalam business. Business ada turun naik tau....

Business aku simple jer.... hanya perlu 5 minit untuk dapat keuntung RM30. Kalau nak dapat RM30 makan sehari... lupakan... baik tengok wayang dengan isteri/suami.... masa itu emas... tenaga kita emas... so perhambakan emas bukan diperhambakan... macam sinar dia kata satu malam (aku kira 6 jam) boleh dapat 1500.... itu takpela.... ada gak hasil.... . Lagipun tak semestinya orang beli setiap minit..... mungkin satu hari kita kerja 10 minit sahaja.... so incone RM60... tup2 musim kerja 50 minit so dapat 300..... camtulah kaedahnya..... maknanya bukan bereti goyang kaki leh dapat duit... kurang keje kurang income la.....

kalau ko nak terjun tiruk dalam business 100%, pastikan ko dah test skill dulu secara parttime..... contoh ko test jual benda x, ko ada 100 item x, 80% habis dalam masa 10 hari.... tapi bukan item pengukur ko boleh terjun tiruk atau tidak.... kalau 80% tu jual kad prepaid yang untung satu 20sen...... lupakanlah..... test jual yang mahal dari itu..... kalau sehari leh maintain rm300 untung then ko layak la kut.....

oklah ini fakta....... kebanyakan yang berjaya adalah mereka yang bermula dengan parttime selama sekurang2nya 6 bulan..... (keje makan gaji dengan business)..... 90% berjaya.... sebab kawan2 aku yang swasta nie berjaya dalam niaga sebab mereka dah test, dah develop pengalaman...... namun dilema yang keje goverment nie.... sayang la kan..... pencen,

terpulanglah.......... aku just bagi pengalaman orang yang aku lihat sendiri sahaja...... kita bukan tak mahu galakkan bumiputra berniaga tetapi tengoklah keadaan.... kalau menganggur takde keje. baik terjun tiruk dari mengabihkan beras

[ Last edited by  herba at 17-9-2007 09:26 PM ]

thanks herba...satu penerangan yang amat jelas dan bernas....aku pon tergolong dalam golongan yg berdilemma lagi...apa yg mampu aku lakukan just teruskan bisnes parttime sampai income bisnes tu jauh lebih banyak dari income makan gaji...tapi setakat nie masih belum menyaingi gaji aku lagi...masih belum cecah separuh pon...adat la bisnes, ada masa masyuk, ada masa  sakit...

bagus maklumat...... apa2 pun kalau nak terjun terus bleh.. pendapat aku.. tapi kena terima hakikat ketika terjun tu... dan cadangan aku plak... kalau dah terjun tu... terima je lah apa yg terjadi... tapi kena sabar dan terus berusaha... jgn putus asa.. sebab ujian pertama akan datang adalah penyebab putus asa.. iaitu kurang jualan...

pendapat aku lagi... ramai orng yg berjaya dalam bisnes ialah bekas2 pekeja makan gaji... samada swasta atau gomen.. sebab masa dia keja makan gaji tu sudah pasang network seramai mungkin... dan lepas leatk jawatan tu masih bernetwork dan tambah network...

cari produk sesuai utk lari dari putus asa.... semoga anda berjaya

ada juga orang yang dah ditakdirkan sebagai peniaga sejati...... dah rezeki dia gitu... terjun tiruk kuncuppun boleh senang lenang walaupun baru nak mencuba....  nasib nasib

takdir ke?

Originally posted by sinar_inspirasi at 16-2-2007 04:00 AM
salam semua...

sesiapa yg masih bekerja tapi minat sangat nak niaga tp masih takut2 atau modal tak cukup atau tk tau nak niaga apa atau takut tak laku dan byk lagi alasan..... sila citerkan s ...

Patutnya bulan 4 lepas aku dah tender....tapi sebab kena kencing ngan member , abis RM20K....
La nie terpaksa ler aku menyimpan balik....sambil2 clear2kan hutang yg ada...

Insya'allah, dalam masa 3 thn mungkin aku berenti kerja trus kot...

Buat part time nie, pernah cecah bersih dlm RM1K seminggu.....la nie nak raya ada sakit sket ler...dlm RM1-2K sebulan jer...
Takkan raya depa nak pakai baju tidoq pi beraya kot..hehe..

Terp-k gak, kalau aku buat full time .. harus cecah ribu riban seminggu...apakan daya....hati aku kecikkkkkkkkk....