CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: wiranordin

Kat mana korang bela kucing korang.Indoor cats vs Outdoor cats?

My  cat yg sekor tu (Max) jenis suka main2 kat luar. Makin besar ni makin menjadi2 dia memujuk kita bagi dia keluar. Masalahnya bila nak bawak keluar kena tengok dia sebab kitaorg dok kat Putrajaya rumah takdak pagar and ada jiran2 yg takut kucing jadi kalau biar tanpa supervision takut mengganggu jiran2 plak.

Yg lagi sekor penakut giler. Bukak pintu dia berani la main dekat2 tapi bila nampak org yg dia tak kenal terus kelam kabut melarikan diri.  susah nak kawal.

Yana plak - anak2 duduk dlm sangkar masa Yana kerja, bila balik, semua dpt lari2 keliling rumah....with the exception of Fizzy (yg nie taiko - bleh rewang ikut suka and belah mlm tido dlm dlm bilik dlm air cond....).

ada dua ekor ibu - satu org buang satu lagi Yana bawak balik dari spital. Diorg dah kena kasi so ikut suka diorg nak balik ke tak. tapi ada sekor tu rewang ikut suka, balik mlm untuk makan je. yg sekor lagi tak nak kuar, kerja dia tido atas sofa saja...hahaha, janji jgn berak dlm rumah sudah....

Selama ni sejak kecik lagi mengenal dunia, kucing kitaorg termasuk anak2 kucing yg masih kecik memang tinggal kat luar sana. Kalau baby kucing jarang parents bagi masuk rumah. Tapi hairan diaorg sehat & membesar jadi kucing dewasa sampai hidup berthn2 lamanya & ada yg masih hidup sampai sekarang.

Yg anak2 kucing sekarang memang tak bagi keluar rumah. Diam dlm cage & kebanyakkannya mati w/p dah pergi bawa vet utk injection dsbnya. Tu yg menghairankan. Paling lama hidup cuma 3 bulan & lepas tu mati. Cuma 3 ekor yg hidup jadi kucing dewasa. Sekarang ni ada 3 ekor anak kucing umur sebulan lebih. So beli cage besar utk mrk. Nak bagi hygienic. So far alhamdulillah. Belum bagi diaorg keluar rumah. Selalu letak cage kat beranda nak bagi diaorg berangin dgn cahaya matahari.

kami baru aje dapat 2 ekor anak kucing hari nie   kedua2nya memang 100% indoor...memang berbelanja banyak juga untuk toys...dan bila baca article yang diletak by wiranordin, nampaknya kena beli animal videos ataupun on Animal Planet Channel masa kami tiada di rumah

Balas #104 nhuser\ catat

heheheh..kucing Jezze pandai bukak tv, kekadang balik jek tgk tv terbuka..diorang ni suke tengok cite cine tkpun berita..klu jezze buka channel animal planet diorang cam tk heran sgt..camno tu?

Reply #105 jezzebelle's post

wah jezze...kena beritahu macam mana you ajar kucing you turn on the TV...mesti kucing yang sentasa inginkan berita terkini , tu yang suka tengok berita

Follow Us

Reply #105 jezzebelle's post

Cute nya kucing jezzebelle ni boleh bukak tv tengok berita. Agaknya nak mengikuti perkembangan tanah runtuh tu kot.

kucing cinta indoor sepenuhnya......
dia tak suka duk dlm cage
dia bebas suka suki hati dia nak bermain dlm umah...
merempit tak hengat punyerrr

kucing misa yang sekor skrg ni dok indoor, spesis maine coon. dulu penah bela kucing  DLH, ada la dlm 6 ekr.dok outdoor n indoor, tp ilang/mati. 3 ekr ilang masa roaming kat luar.sumer cantik2 silver mackerel.rasanye dicuri.tak lame tuh sekor lagi ilang,brown mackerel. lama2 tinggal la ibu ngan anak kucin berdua.. tapi ibu plak la yg ilang lepas anak die mati mengejut. maybe kena patuk ular kot.dah banyak kali DLH ilang/mati, misa jd serik ar nak biar kucing kat luar. banyak dugaan kat kucing kalo dok luar..

skrg kucing dok indoor. penah bagi dia kuar dgn pengawasan. baru je jejak tanah, trus berlari dgn lajunye (tahu je lah kalo maine coon tuh spesis kucing besar). dia lari keluar ke pintu pagar rumah, pastu patah balik sbb takut..sib baik sempat kejar. serik woo...

aku mmg takleh nak wat pe aa.kucing aku ni sgt2 penakut kepada semua org kecuali famili aku.jgn kan nak kuar,aku bukak pintu pun diorang lari cam lipas kudung nyorok dlm bilik.kejamkah aku sbb tak bg kucing aku kuar rumah??aku dah puas suruh,tp...???huhuhu

kucen aku iger pantang bukak pintu assik nak kuar jer...kalau dah kuar x ingat nak balik umah....merewang sampai pagi tu.... lucy & paulie duk dalam sangkar jer... tapi bila aku balik kerja dapatlah dorang kuar...
bila dapat kuar dia punya happy tak tau nak ckp .... lari sana sini samapi abis bunga mak aku dorang kerjakan...

kucing boocik pulak, bila dlm rumah asyik termenung tengok pintu nak keluar.
tapi  bila kita bagi keluar, nampak org lain jer lalu, lintang-pukang lari masuk dlm rumah mcm nampak hantu !

kucing akak dulu dok dlm umah... takut btol kalau tgk org tak kenal..
skg dok luar dah... cam hepi jer... tp pantang dgr kita bukak pintu.... sume nye sore cam jerit2 nak masuk umah.. bukan nak masuk sgt ekceli, tp nak makanan dr kita...

kucing boocik pulak, bila dlm rumah asyik termenung tengok pintu nak keluar.
tapi  bila kita bagi keluar, nampak org lain jer lalu, lintang-pukang lari masuk dlm rumah mcm nampak hantu !
boocik04 Post at 24-12-2008 09:16

Samala dgn kucing eija... bila buka langsir sliding tu.. dia siap berdiri pegang langsir, jalan 2 kaki.. nak tolong tolak langsir cepat2 emm nnt kena record video nih.. cam kelakar jer, tapi kalo ada org lalu.. kelam kabut masuk dlm umah

kucing moi semua indoor (3 ekor), sinki ngan sinchan bila bukak grill kalo dgr slipar org jalan, berdesup lari lintang pukang masuk dlm bilik, si zorro jer pantang org bukak grill dia pon sibuk nak keluar, tapi xbagi sgt takut kang hilang plak, kalo kita pegang dia dok amik angin kat tembok umah tuh ok la, tak bagi lepas sendirian, sayang wooo kalo hilang

kucing saya pun indoor gak..si chin2 mak dia je yang pernah jejak tanah..tu pun waktu dia merayau2 tak bertuan dulu..umah saya plak tingkat 23..mula2 ambik chin2 memang dia slalu melalak nk kuar..pastu dia ilang...sebulan jumpa kt parking..bwk balik umah trus cam serik je nk kuar umah...rupanya ngandung....bila beranakkan si angah n along ni dia just lepak2 luar umah je..dah tak berani masuk lif dah..takut sesat lagi kot..tp sian gak k along n angah..tak merasa jejak tanah...apapun dah beli umahbaru...sbar ya along ngn angah....

kucing aku ada 3 ekor,yg si comot aku tu ikut suka  hati dia je,nak keluar masuk rmh,tapi mlm memang aku suh dlm rmh .takut anjing gigit.yg dua ekor tu ,kalau siang aku simpan dlm cage. kalau aku tak da kat rmh,.kalau yg dua ekor tu keluar takut tak reti nak balik.dah lah takut dgn anjing:geram:.kalau aku ada kat rmh,tutup semua tingkap takut dia org keluar,dgn aku2 sekali terkurung.

Anak2 Mizz sumer dok umah jer, jadik anak dara/bujang pingitan..Mak diorg, Mimi je penah dok luar sbg kucen jalanan b4 Mizz rescue dia ngan baby2 time tu. Skang ni kalo ada kuaor pun maybe nak gi vet ker...or gi gathering CLL..(btw bila nak wat gathering ni???)

Ada gak diorg teringin nak kuar rumah. Dulu si Abang ngan Dodo kalo Mizz balik ke nak kuar ke bukak je pintu berdesup keluar, tp eksyen lepas tu brek je kat luar grill tu. Kalo dgr bunyi tapak kaki owang lain nyebok la nak masok balik, tp kalo mmg xde org, Abang boley lak nak guling2 kejap kat koridor luar tu then Mizz ajak masuk dia masuk ler...

Skang ni sejak sumer dah kena zass, dah xde plak keingingan diorg nak keluar. Bg diorg panjat rak buku tepi tingkap yg kecik bukaannya, nengok pemandangan kat luar dah cukup la kot...

Post Last Edit by boocik04 at 27-8-2009 12:19

actually, kalau ikut research omputih yg boocik baca ler, it's better to keep cats indoor sebab susah sikit nak kena penyakit berjangkit.
kucing2 strays yang kat luar tu banyak penyakit yang kita tak tau.
ada panyakitnya yang transfer melalui air liur so dorang bole jangkit bila kongsi air & makan...
ada yang jangkit melalui gigitan so kalau kucing2 gaduh tu mesti dapat jangkitan penyakit.
lagi satu, bila kita lepaskan kucing2 kita kat luar (tanpa supervision) ada kemungkinan jiran tak suka...
tu nanti jadi gaduh bila ada kucing yak2 kat kawasan rumah jiran (walaupun bukan kucing kita yang buat)...
that's why it's also advisable to neuter your cats sebab keinginan dia nak keluar cari pasangan dah takde so dia duduk diam2 jer dalam rumah tak kacau kucing orang, tak kacau kawasan rumah orang and tak dapat penyakit berjangkit