CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Gadiskampung25

[MERGED] All about Asthma (lelah)

Originally posted by isteri_ayil at 8-5-2007 09:59 AM
saya adalah salah sorang pesakit athsma sejak dari tahun 2003. kalau nak diikutkan symtoms, sejak kecil dah ada dah.. tapi tak seteruk bila dewasa. saya di rujuk kepada pakar apabila saya mengala ...

semua makanan kita boleh mkn..KECUALI...makanan yg menyebabkan kita alergik..kebykan kita asthma sbb kita alergik ngan something...
kalo org asthma tetiba sesak nafas....kritikal lak tuh..cepat2 bwk g spitalll..tell the docs that org tuh dah kene asthma attack la..kalo ada ventolin..pastikan dia sedut/...(betul ker kak bm?)..lgk satu tenangkan dia...kalo dia panic lgk ler kat dlm tuh mau ttp2 plak...

lazyboy This user has been deleted

Reply #178 isteri_ayil's post

Hi, kawan..
Walaupun i tak mengidap asthma, tapi tahu sikit la.
Bila ada warning asthma tu mula mula, dah kena berhati-hati dan cuba menjauhi dari penyebab asthma tersebut.
Bagi i, tak kira apa sakit atau kemalangan yang berlaku, i selalu mengingati diri untuk berdoa dan cuba meredakan kebimbangan/ketakutan tu, ni juga dapat membantu dalam kes asthma. Berdoa tu amat penting.
Sementara tunggu bantuan tu, boleh la gunakan cara yg u biasa bagi kelegaan bila kena asthma attack.
Yg lain tu, i tak tau la..
harap ni dpt membantu..

[ Last edited by  lazyboy at 9-5-2007 12:41 AM ]

mrswish This user has been deleted
saya ni kena asma biler dah umur 34, masa dulu dulu tak der apa apa. mula mula batuk & selsema...yang susah nak baik..lama lama..biler bercakap jer batuk...ada org kata asma ada juga kaitan dgn stress...betul ker...so sekrg ni tgh nak baik asma..dah pulak tu mengandung....tak larat nak layan batuk...any suggestion  untk hilang batuk ni??

Originally posted by mrswish at 19-5-2007 11:27 AM
saya ni kena asma biler dah umur 34, masa dulu dulu tak der apa apa. mula mula batuk & selsema...yang susah nak baik..lama lama..biler bercakap jer batuk...ada org kata asma ada juga kaitan d ...

Sy nie bukan la pakar dlm hal2 mcm nie! Sy cuma menyarankan aje... cuba minum minuman berfungsi. Lagipun awk tgh mengandung, minuman nie pun baik utk baby. Minuman nie mengandungi 60 jenis buah2an & sayur2an.
Tapi kalau rasa was2 tanye lah gynae anda!

asma adalah sejenis penyakit alergy...manifestasi sistem imun yg 'gone haywire'...secara fisiologinya, bdn kita apabila ditembusi oleh bendasing2 spt kuman/virus/bahan2 alergen,sistem imun  akan diaktifkan utk menentang 'alien2' ini...bila semua dah dihapuskan, sistem imun akan kembali 'diam'/dormant..tetapi bagi individu2 yg hypersensitif, tindakbalas imun sistem seolah2 hilang kawalan....maka berlakulah simptom2 asma, allergic rhinitis, eczema dll. Dulu, dalam medical field, asma dan allergic rhinitis (resdung) dianggap dua penyakit yg berbeza..ttp skrg kedua2 ni telah dibuktikan mempunyai pertalian yg sgt rapat kerana kedua2nya disebabkan oleh imun system yg tak terkawal....

mrswish This user has been deleted
sheekin...kat mana nak carik minuman tu....apa ke namanya...saya pun sekarang mmg sedang mencari menda menda mcmtu utk tolong bodi ni jadi kuat skit....nanti saya boleh tanya gynae saya kat UMSC...saya akan jumpa dia tak lama lagi

Follow Us
Originally posted by mrswish at 19-5-2007 06:59 PM
sheekin...kat mana nak carik minuman tu....apa ke namanya...saya pun sekarang mmg sedang mencari menda menda mcmtu utk tolong bodi ni jadi kuat skit....nanti saya boleh tanya gynae saya kat UMSC. ...

Minuman berfungsi yg sy maksudkan ialah B'Young Gold. Awk tau produk dr sykt mana? Ia mengandungi 60 jenis buah2an & sayur2an. Fungsinya menyingkirkan toksin, merehatkan bdn & memulihkan fungsi bdn.
Formulanya diubahsuai oleh Prof Madya Dr. Azhar Mat Easa, pakar pemakanan dr USM. Kalau awk nak tau kdgn die dgn lebih detail, sy bole bg thru PM la. Pjg lebar le plak kang mesej nie.

houseofhealin This user has been deleted

IMUNOL untuk asthma

Boleh cuba produk ni. Untuk pengetahuan lanjut sila klik *link* sini.

Sori takut nak elaborate panjang panjang takun Mod x bagi promo barang pulak. Basically ia adalah salah satu daripada produk gamat HEALIN. Kalu nak tau boleh pm ok. Ataupun Mod kata OK dulu.

Boleh ke?

[ Last edited by  houseofhealin at 14-7-2007 07:07 PM ]

penyakit keturunan juga ni.

bila batuk lmbt baik je.. confirm dh ada asma.. itu sy la.. org lain tak tau la.. then bila mkn ubat asma je.. m'gigil jgn ckp la.. mcm org ketagih dadah lak.. tp sbnrnya ubat tu nak bg kite rest.. biasanya dr bg ubat batuk + asma..

aku pun kira hardcore asma. Sejak umur 5 bulan.. sampai la umur 31 ni .. kalau dlm family aku, aku lah presidennya. Family belah mak aku mmg ada keturunan asma. Adik beradik aku pun semua kena .. tp bila cukup baligh .. asma pun ilang. Cuma aku ni .. (kebetulan anak bongsu) sampai ke tua tak ilang2...

Masa kecik2 dulu .. asal aku kena attack, aku nangis, mak aku pun nangis sama sbb tak tau dah mcm mana nak redakan pernafasan aku. Bila terkenangkan balik kenangan asmara attack tu.. mmg aku berterima kasih sgt dengan perngorbanan mak aku. Kena attack tu toksah ckp la.. mcm org datang bulan, camtu gak aku... setiap bulan kena asma.

Tp bila dah melangkah ke alam dewasa, aku mcm dah serasi ngan pantang larang ni. Persekitaran kena bersih.. habuk2 ni pastikan takde, kucing tak leh dekat, makan pantang larang kena jaga. Cuma satu kelemahan, bila keadaan cuaca tak menentu. Bila kerap ujan.. esp belah malam.. senang la kena serang asma. Kemana pergi, husband aku mesti remind "pistol bawak tak?" - pistol tu inhaler le.

Aku ada 2 org anak, yg sulung perempuan, yg kecik lelaki. Yang sulung alhamdulillah takde tanda2 lelah tp yg no 2 ni.. mmg ada. Umur baru je 3 tahun, tp sejak umur dia 2 tahun setengah, dah start dah berulang ke klinik...tengah2 malam p sedut gas (nebulizer).

Petanda aku + anak aku nak kena asma,  bila aku start batuk. Bila dah batuk tu . .pandai2 la makan ubat supaya batuk cepat sembuh dan patang larang diperketatkan. Tp anak aku susah sikit la.. budak2.. mana reti nak pantang.

Panjang lak citer .. Kebetulan round2 kat sini n kongsi cerita dan aku dah 2 hari mc sbb asma.

Originally posted by mrswish at 19-5-2007 11:27 AM
saya ni kena asma biler dah umur 34, masa dulu dulu tak der apa apa. muuk la mula batuk & selsema...yang susah nak baik..lama lama..biler bercakap jer batuk...ada org kata asma ada juga kaitan dgn s ...

mmg asthma leh emerge bebiler...myself actually dah lama giler stop..by age 27-28 gitu mai balik...batk tuh mcm mana?berkhak tidak?or dry2 gitu...sometimes batuk is associated with our allergy(asthma itself antaranya)...cuba tanya doctor...mcm myself penah kene btk berbln...then 1 doc kasik ubat for 1-2month..Alhamdulillaah skang dah ok..

Originally posted by opocot at 15-7-2007 01:16 AM
aku pun kira hardcore asma. Sejak umur 5 bulan.. sampai la umur 31 ni .. kalau dlm family aku, aku lah presidennya. Family belah mak aku mmg ada keturunan asma. Adik beradik aku pun semua kena .. ...

hehe..haku nih ada gaks datang bulan datang la dia..huhu...Alhamdulillah nih ok la..aku rs dah 2, ke 4 bulan symptom free...pistol jek aku ada 2...satu ventolin ,satu daily med..lgk satu aku amik habbatus sauda..Alhamdulillah works for me...tp aku mmg set kat otak aku gaks takmoh attack nih..

kyroll75 This user has been deleted

Reply #193 honeybee1802's post

honey... asma tu boleh diselesaikan... tapi kene sabar ler..

Originally posted by kyroll75 at 15-7-2007 12:51 PM
honey... asma tu boleh diselesaikan... tapi kene sabar ler..

halamak kyroll..tetiba mai plak asthma aku semlm...br jek gi top up ubat...ms gi juper dr iyer2 aku ckp well controlled munyer..skali balik kene ujan fail le plak...sib under controlll...

kyroll75 This user has been deleted

Reply #195 honeybee1802's post

kesiannyer... takper sabar ajelah.... lama lama hilang lah tu

kalau ada yang kene attacck asma dengan teruk... bagi dia minum kopi dulu... bukan kopi pra campur tongkat ali tuh...kopi tulen..
Ia akan beri kelegaan dalam pernafasan sementara ke spital

Lelah/Asthma

Siapa kat sini menghidapi lelah? Pakai inhaler tak? Camner korang kawal lelah tu.

Kite ada lelah sejak kecil n then guna inhaler. 1 Ogos hari tu pergi klinik and amek nebulizer. Doktor syorkan inhaler baru. Turbohaler. Rase cam best jer pakai. Lagi senang dr inhaler dulu.

Balas #1 adikkeluangman_\ catat

macamana ruper torbohaler tu?
yang bulat tu ke....dari Glaxo ke

Originally posted by adikkeluangman_ at 5-8-2007 07:16 PM
Siapa kat sini menghidapi lelah? Pakai inhaler tak? Camner korang kawal lelah tu.

Kite ada lelah sejak kecil n then guna inhaler. 1 Ogos hari tu pergi klinik and amek nebulizer. Doktor syorkan ...

saye pong ader lelah... tapi saye x gunakan inhaler coz takut nnti " ketagih" so Bub ta penah guna.. ad pun try ambik ubat ajerk... Bub ni jenis kalah abok..kene abok ajer abesssssssssssss...