CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Gadiskampung25

[MERGED] All about Asthma (lelah)

Originally posted by bLUe_jaMBu at 21-3-2007 09:47 PM
hey there,
i ni mmg ada keturunan asthma ni..my mom had it my bro too..sibling i ni kalau tak yg kena sthma depa either kena skin allergies or habuk allergies..cam i ni selalu selmesa..allergic  ...

jgn luper bwk bekal ubat yer...

honey,
tang tu tak lupa risau wooo..

last night mmg tak tdo kami laki bini..dia cam sesak nafas sket..ikutkan nak bawa ke klinik/spital jer tapi hb kata nanti dulu..lama2 dia terlelap..and pagi ni tgk ceria jee..

...aku tepekkan once again an action plan for asthma khas for those yang menghidap asthma...ataupon yang mempunyai anak2 dan other family members yang menghidapi asthma...

...tujuan action plan nie ialah untuk mencegah serangan asthma...so...please take note...

...in your note book or diary...write out what you should do in the event of an asthma or an impending asthma attack...

ACTION PLAN 1 - When unwell with fever, running nose, sore throat or mild cough.  Also use when there is haze (PSI = or > 100)

--continue with daily dose of preventers

--use quick reliever (ventolin 2 puffs, 4 times a day)

--observe for wheezing, breathlessness or difficulty with breathing. If present use ACTION PLAN 2.

* follow this action plan 1 even if you think you are not having an asthma attack...the aim of this action plan 1 is to prevent an impending asthma attack*

ACTION PLAN 2 - When wheezing, breathlessness or difficulty with breathing present

--give quick reliver (ventolin 6 puffs immediately)

--continue with preventer with your usual dose

Observe closely, if no relief, seek immediate medical attention

--if imporved, continue with ventolin 6 puffs every 4hours for 1-2 days

--if improved, reduce to ventolin 6 puffs every 6 hours for 2-3 days

--then reduce to 2 puffs 4 times a day

--if continues to improve..follow ACTION PLAN 1 again for about 2 weeks

--if improve but requires 4 hourly quick reliever for more than 2 days, then see your dr for review...and in doubt..seek early medical attention...

Originally posted by blackmore at 22-3-2007 09:11 AM
...aku tepekkan once again an action plan for asthma khas for those yang menghidap asthma...ataupon yang mempunyai anak2 dan other family members yang menghidapi asthma...

...tujuan action pl ...

tq sis...tpkan preventer tuh seumur hidup ker aku kene amik?then what is safe to consume ms pregnen?mcm aku seretide aku bc yg dia tulih if taken during pregnancy leh bb leh kene kecacatan...waaa..wa nak leh menambah gak nih..

Originally posted by honeybee1802 at 22-3-2007 10:12

tq sis...tpkan preventer tuh seumur hidup ker aku kene amik?then what is safe to consume ms pregnen?mcm aku seretide aku bc yg dia tulih if taken during pregnancy leh bb leh kene kecacatan...wa ...
...when u are given the preventer...u are supposed to be followed up by a dr...and it is not for life...for certain period of time ajer...sebab tu...u will need further review from your dr to see whether u need to continue further or can totally stop using it...nie semua dia akan base on how frequent u have the asthma attack and symptoms...

...there are so many preventers available in the market...kalau ko nak have another baby...or suspected yang ko pregnat...then u have to let your dr noe...so that dia bley recommend u a preventer that safe in pregnancy...

asma, semput, lelah....

sama ke?  ada kata asma tu beza dr semput.....lelah tu camner plak?

Follow Us
dah ada thread nih..cuba u search..byk maklumat kat situ

hhuuuuukkkk hhhheeeee......bunyik nafas aku!

hhhhuukkkk hhhheeeee.......bunyi nafas aku.
ko byg kan dulu sblm aku blom mengenali inhealer ni, rase cam nak mati dah.
nak2 time malam mase nak tdo. mase kecik dulu mak aku slalu tinggikan bantal dkepala aku supaya senang
bernafas.

ade satu mase tu aku sampai dah x tahan sangat aku tumbuk sekuat hati dada aku. knapa aku jadik macam ni.
aku menangis beb sebab x tahan sgt. sape yg kene tu mesti tahu sakit die camne kan.

mase aku kecik2, time aku balik kampung, atuk aku ade syorkan akar kayu ni. die rebus pastu aku minum la air die.
alhamdulillah, aku rase selame setahun aku x kene asma. pastu kene balik, tapi x seteruk sblom tu.
skang ni, dah baertahun2 aku rase nak carik balik akar kayu tu. tapi x tahu. atuk aku pun dah xde. x tau la die carik ke, die yg buat. kalo aku jumpe nanti aku britau korang yg ade asma.

skang ni dah besar, pastu hisap rokok lak. aku tahu mesti ade kalangan korg yg ade asma tp hisap rokok kan.
x tau la...tp x la heavy sgt. paling kuat pun 2 btg sehari. pastu kalo die dtg, aku brenti jap. dah ok kang
sambung blk. ape nak jadik aku ni.

wife aku suke bela kucing. patutnye org yg ade asma ni kene jauhkan dr binatang bebulu, carpet, segalanye.
kalo ko nak tau kdg2 bila aku bersin pun( aku ade resdung, ha..satu pakej), bleh kene asma.
masalahnye, wife aku ni dr dulu mmg die suke sgt kat kucing. nak halang takut die kecik ati. aku kesian gak kat die.
nak wat camne.

Originally posted by banzai_5000 at 18-4-2007 19:56
hhhhuukkkk hhhheeeee.......bunyi nafas aku.
ko byg kan dulu sblm aku blom mengenali inhealer ni, rase cam nak mati dah.
nak2 time malam mase nak ...
...wife ko sayang kat kucing...dan ko sayang kat rokok...dua2 tak mo give up kesukaan masing2....pastu nak wat camna lagik??...

adex pon sekarang ni diserang athma yg teruklah....
dulu2 kecik2 kene gak teruk sampai masauk hospital...

tapi sejak dah meningkat remaja... atok g mekah...
dia beli hati unta.... bwk balik....
ayah adex rebus dan paksa adex minum....
lepas tu terus adex x penah diserang athma...

tiba2... sekarang ni kerap gak athma ni menyerang...
bila jumpa doc... dia kata adex x berpantang lagik...
tu yg kerap athma ni menyerang....
sekarang ni adex guna gak inhaler...yg kaler biru....

ari tuh... adex guna kat opis... sebab tak tahan... opis ni sejuk sangat...
ada sorg staff adex ni... dia cakap sebab adex guna & amalkan inhaler tuh...
itu yg buat adex susah nak mengandung...
betul ke ek...

Originally posted by chez_adex at 19-4-2007 10:23 AM
adex pon sekarang ni diserang athma yg teruklah....
dulu2 kecik2 kene gak teruk sampai masauk hospital...

tapi sejak dah meningkat remaja... atok g mekah...
dia beli hati unta.... bwk balik ...

sebenarnyer biler kita bergantung kat inhaler biru tuh(ventolin) maknanya asthma kita tak  well managed.cuba adex catat dlm seminggu baper kali adex terpaksa pakai mende tuh, n ckp kat dr...

Originally posted by blackmore at 18-4-2007 11:41 PM
...wife ko sayang kat kucing...dan ko sayang kat rokok...dua2 tak mo give up kesukaan masing2....pastu nak wat camna lagik??...  

ekekekeke..sama2 saling sayang tuh..

Reply #167 blackmore's post

tapi skang ni aku dah mula mengurangkan rokok. wife aku pun dah x biar kucing tu dok main dlm umah. die kurung kat luar....masing2 dah sain MoU.

Reply #169 honeybee1802's post

adex baru balik dari IPR, HKL... kat tepi hospital tawakal tu....
utk check respitori? (betul x ejaan)...

sakitnyer hati menungu..... just nak check jer....
coz sekarang ni adex preggy... tapi athma terukkan...
dia suh g check kat sana....
drpd amik nombor.... dapat nombor... dapat fail... xray... jumpa doc...
check tahap pernafasan... jumpa dok balik... amik ubat....
makan masa setengah hari.... bayangkan.. adex dah dok terpacak kat siti dari pukul 7.45 pg... habis semua pukul 12.13 tgh... itu pon coz diorg nak tutup klinik dah.... adex tgk mmg ramai org.... nurse & dok x cukup kot...
boleh pusing kepala kalau cengginih....
hubby adex siap cakap... inilah last datang sini....

oo..adex tgh preggy ker?Alhamdulillah..
docs...nak tanya la...ada relation antara menstrual ngan asthma?apsal asal period je mai le dia...

cuba amal herba jika rawatan lain kurang berjaya.

aku ada asthma since 3 ys old...now dah 30ys old..hihih... masa kecik2 sampai skolah dok ulang alik  klinik...buku kad klinik tu dah tebal gila..everytime dtg, doc dah tayah tanya sakit pe...cam nujum lak dah tau aku dtg pasal pe...aku nye sbb genetik..arwah atuk belah mak meninggal of asthma..mak aku lak pembawa je... suma 4 siblings temasuk aku kena..tapi dema mild je... abg aku dulu kena, org kampung ingat dia dah nak nazak dah..siap baca yasssin bagai...tetiba dia pulih,,tekejut sat org kampung...

aku lak..selama 27thn ni...time kocik makan punye la byk pil doc tu kasi..sampai 7 jenis kekadang...muak dah aku makan ubat...bila skolah menengah doc kata asthma akan ilang...erhh...tak gak ilang..bila main netball..semput pon mai..tapi since aku dah lama ngidap ni...insyaAllah kite dah pandai kontrol kan...sbb lelah aku ni ada kasi hint2 bila dia nak mai... kalo aku bersukan joging, netball suma tu...time rerasa nak kena tu aku akan stay away from crowd and take deep breath..cam meditate sket..then baca surah2 pendek lam hati..lama2 aku jadik cool dan nafas pon teratur balik =)  but still of course, aku for sure ada stok ventolin kat umah dan memana ke aku pi...dulu ada la pakai inhaler..tapi aku active outdoor activity cam mount climbing, kayak, camping suma tu..selalu inhaler tu terendam lam paya ..hihi.. so aku rasa inconvenience bagi aku...aku telan ventolin je...dulu amik 4mg..la ni reduce 2mg..kang gigil tahap cipan susah lak nak pegang brg..hihi...

along 27 yrs ni..memacam perubatan tradisional dah cuba...madu telo kampong..hati unta..yaa betul..hati unta sama cam sorang forumer tu..pastu pelampong burung merpati lah... bunga raya lah...ikan haruan lah..aku pon tak ingat dah..mang aku byk berhutang budi ngan parents aku yg sangat sangattt memahami... mak aku akan pastikan aku tak mandi mlm..dan pepagi masak air panas utk aku mandi.. bantal for sure 4 lapis..kekadang tido duduk sandar kat bantal...siulan aku dah leh wat lagu mawi dah kot..hihih...kipas pon pasang slow je..carpet mang takde langsung lah...

doc pesan time aku skolah rendah dulu, walopon lelah means ada masalah respiration, jantung kite kena activate gak..cam hotlink tu..so aku lak mang minat outdoor activities...mang ada chemistry ngan aku...ramai org tekejut bila aku kata aku ada asthma walopon aku leh reach top of mountain early from others.. dan alhamdulillah aku so far tak penah lagi kena attach time wat outdoor... time cuaca sejuk, makan jeruk2 tu mang selalu kena lah...salah posisi tidor pon leh kena...

yg aku faham, lain org lain asthma nye..treatment pon kekadang lain.
alhamdulillah sejak kawin ni tak penah lagi kena...even time preggy... mang kuasa Allah... aku sampai la ni..kalo dengar org batuk je cam dah leh determine dia tu batuk kosong ke, kering, kahak, lelah ke... dan rasa sian sangat... aku penah tido umah makcik aku..anak dia batuk memalam..mak dia tak bangun pon... aku dok dengar kung-kung-kung-kung suara anak dia batuk..terus bangun carik ubat dia... tul kan..kalo kite dah merasai sendiri penderitaan lelah ni..lelebih lagi yg lama berpuluh tahun cam aku ni..kite auto akan rasa more sensitive pada org sakit..sbb we know how does it feel..and sometimes it make us cry... coz its so painful close to death...

panjang lak cite..sowwy mode..emo lak... ehehe

chow~

baru g buat evaluation skit semlm..Alhamdulillah dr ckp ok jer..buat test PEV..ok gak..nampaknyer simptom2 pun dah ilang gak dah..

lazyboy This user has been deleted
Kita kena berhati-hati dgn asthma.
Masa i study kat universiti dulu, satu malam housemate i rasa tak selesa, so dia sendiri pun tak sangka asthma yang dah lenyap lama tu datang kembali.
Tahun lalu, i dapati aromatherapy tu dapat membantu asthma sebab i ada study it masa lapang.
Kebetulan anak kawan uncle saya serta anak seorang agen insuran pun guna aromatherapy untuk merawati asthma dan dah dapat mengawal asthma dgn berkesan. Setahu i, anak mereka tak pakai lagi alat-alat yg tolong legakan asthma tu.
Dgn adanya kes-kes macam ni, i pun teruskan pratis i dlm aromatherapy dgn yakin.
Sesiapa yg nak tahu tentang cara guna aromatherapy dlm merawati asthma, bolehlah P.M i, i sedia berkongsi.

[ Last edited by  lazyboy at 9-5-2007 12:23 AM ]

saya adalah salah sorang pesakit athsma sejak dari tahun 2003. kalau nak diikutkan symtoms, sejak kecil dah ada dah.. tapi tak seteruk bila dewasa. saya di rujuk kepada pakar apabila saya mengalami batuk2 yg tak sembuh2 selama berbulan2... ubat utk melegakan athsma ni adalah steroid. saya lak, time2 ambik ubat ni, tak pernahnye consistent... akibatnya, saya kerap sesak nafas, bila bernafas, nafas saya berbunyi... kawan2 ramai yg menasihati saya agar berhati2 memilih pemakanan. jgn makan yg sejuk2... (tembikai, minum teh, etc). tapi bila saya refer kat doktor, dia kata takpe..semua boleh makan... (nampak sgt doktor ni nak suruh aku mati cepat)... saya pernah baca dlm satu artikel tentang tahap bahaya penyakit athsma ni, sama mcm sakit jantung. boleh membawa maut kalau tak dijaga betul2...
kepada kawan2 atau kalau ada doktor kat sini yg tahu, apakah rawatan kecemasan yg boleh dilakukan sekiranya tiba2 pesakit athsma diserang sesak nafas yg kritikal sementara menunggu kehadiran ambulans atau ketika dlm perjalanan ke hospital? harap dpt memberikan tips