CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Nape?Tak caye?

[merged] Jemaah Tabligh

Originally posted by semesra86 at 2004-12-3 12:40 PM:

Siapakah Ulamak yang Sebenarnya?

Ramai orang di sana-sini memperkatakan tentang ulamak. Malah tidak kurang juga ada di antara mereka yang mengaku diri ulamak. Walhal, tidak pernah berlaku dalam sejarah, ulamak itu melantik diri mereka ulamak. Imam Syafie, sebagai contoh, rakyat yang mengakui dirinya ulamak tetapi dia sendiri tidak pula mengaku ulamak. Imam Ghazali pun begitu juga. Ramai orang cakap-cakap yang Imam Ghazali itu ulamak. Tapi bagi Imam Ghazali sendiri, tidak pula dia mengaku ulamak. Namun, apapun yang telah disebutkan tadi, ulamak itu bukan dinilai oleh orang ramai. Bukan juga dinilai oleh kerajaan. Lebih-lebih lagilah bukan dinilai oleh tuanpunya diri yang merasa dirinya ulamak. Kalau begitu bagaimana hendak kenal ulamak?.....

(Ditulis berdasarkan ilmu Ybhg Us. Hj Ashaari Muhammad)
3-12-2004 12:40 PM         

Minda dari Abuya laaagiiii....memang betullah minda abuya ni boleh selesaikan banyak persoalan yg sukar diketemukan jwapannya dan jawapannya berbeza dgn ulama2 yg biasa. Heh heh....sememangnya kita umat islam kini sudah sgt memerlukan pemimpin yg berwatak mujadid yg Tuhan jadikan setiap 100 tahun yg mana ilmu2nya berbeza dan unggul dr ulama2 sezaman dgnnya.  
:clap::ting:

Originally posted by semesra86 at 2-12-2004 09:17 AM:
1.  Mendidik diri dan keluarga untuk menjadi peribadi dan keluarga Islam contoh di kalangan masyarakat.  Kalau diri dan keluarga tidak dapat dijadikan contoh kepada masyarakat, jadilah ia seperti bapa ketam yang menyuruh anaknya berjalan betul sedangkan ia sendiri tidak melakukannya.  Maka mustahil bagi si anak untuk mengikutinya.  Sebab itu langkah awal bagi kejayaan perjuangan Islam itu ialah membangunkan keluarga Islam.

i nak share ngan korang...i jumpa sorang tabligh ni...berjanggut cam bagus...dok bagi tazkirah kat kita....menangis2....tapi...anak bini dia macam pelacur...sorry to say la...bini dia tak pakai tudung pun...hisap rokok lagi....si tabligh ni pun dulu seorang penzina....sampai sekarang...kat opis dia...semua pompuan..siapa yang tak pernah kena raba....tu ketegori hipokrit la tu kan...

sampai sekarang aku jijik sangat dengan golongan ni....nf:

Originally posted by Cutie at 3-12-2004 04:02 PM:

i nak share ngan korang...i jumpa sorang tabligh ni...berjanggut cam bagus...dok bagi tazkirah kat kita....menangis2....tapi...anak bini dia macam pelacur...sorry to say la...bini dia tak pakai ...

nie I nak kupas story u...

bukan ke perkataan yang yang u guna tu DULU dia seoarang penzina...tapi sekarang tak lagi bukan ke begitu...dia dah taubat..kenal lagi siapa dia Sayidinna Abu Bakar r.a ?  Sebelum dia dapat hidayah memeluk agama islam..siapa dia sebenar?? dia adalah di kalangan org yang kejam..pembunuh..tapi Allah swt telah beri hidayat...itu bukan hipokrit namanya...

and then pasal anak bini dia lak..pernah dengar cerita Nabi Noh..yang anak bininya tak mo dengar ajarannya ..hingga mati kena azab Allah SWT....

sorry to say too...biasanya org kita nie suka tengok mende yang lepas lepas..then suka sgt carik kesilapan org...cubalah bersangka baik...tak payah le cakap pasal taubat..tapi contoh je lah seorang penagih dadah yang telah insaf....kenapa lepas tu ulang balik buat kerja tu..kerana masyarakat kita nie suka mengutuk org...tak mo terima bekas penagih?????

tak pa...mahkhluk tak terima tak pa...asalkan Allah SWT tau betapa ikhlas dia...

emm..cam mana ngan kita sendiri??? pernah tak bertaubat???

wallahuahlam...

Insya Allah..sama sama lah kita tingkatkan iman...

[ Last edited by CatLady on 3-12-2004 at 07:37 PM ]

gigi kuning This user has been deleted
bukan sumer org terpilih utk dapat hidayah kuar tabligh ni

Originally posted by fazamania at 2-12-2004 04:57 PM:

:hmm:

Nak pergi kerja lepas tu ada mamat tabligh tumpang ?  Pow duit dan mintak songkok ?.... Just nak tanya u kenal ke tabligh nih camner ?...

Geng ...

1. aku tak kenal pon mamat tabligh nih..mamat bangla..dia mintak aku tumpangkan..aku tumpangkan la..dan dan nak pow aku plak..mana aku tau..tabligh pon manusia gak..depa buat silap..bukan semua zuhud..kalo nak tumpang boleh..nak pow sori..aku kerja siang malam bagai nak mati..senang2 je nak pow aku..kalo aku bg pon tak ikhlas bakper..pasal ko cakap golongan tu tak de yang minyak sedekah aku tak tau...aku tak kata sume tabligh teruk..cume kerana segelintir rosak nama mereka..

2. pasal tabligh ketuk pintu mcm nak pecah..ko pi la mana2 ipt..especially uia..aku ex student sana aku tau la..kalo stakat nak cong aku pasal org2 kononya 'wali' Allah nih mintak maap...aku tau sgt..pada aku bangsa..jemaah tak bermakna apa2..janji kita jaga tahap iman  kita..bukan mcm ada persatuan tuh..cogan kata amar makruf nahi munkar..tapi dalamnya penuh samseng dan gengster..skang nih org islam pon tronggang sana sini..so go figure..

aku tak buat kesimpulan..aku cakap berdasar pengalaman..kalo kat sini dah tak leh kasik pendapat atau buah fikiran atau menerima teguran....ternyata apa yg aku cerita sia2 jer..wallahualam..:lebai:

Originally posted by CatLady at 3-12-2004 04:28 PM:

nie I nak kupas story u...

bukan ke perkataan yang yang u guna tu DULU dia seoarang penzina...tapi sekarang tak lagi bukan ke begitu...dia dah taubat..kenal lagi siapa dia Sayidinna Abu B ...

dapat hidayah apa kalau raba  pompuan sesedap hati...dok dalam bilik berdua2an ngan pompuan...pegang2 tangan...tengok aurat pompuan.....apa..ingat dia tabligh apa yg dia buat semua betul ker? kita nak tegur pun tak boleh...dia jer yg betul...kalau dah penzina tu...dah biasa makan taik....tak dapat makan cium bau pun jadik....

lagi satu...suami tu kerjanya memimpin keluarga...kalau keluarga dia tak terpimpin...macamana nak pimpin orang lain.....nak ajak orang ker jalan Allah? Orang tgk dari situ pun dah tak yakin...ini bukan zaman nabi....takde orang sebaik saidina abu bakar tu...sebaik nabi....takde...

Lagi satu...perempuan takkan masuk neraka melainkan dia tarik sama 3 orang lelaki....suaminya, saudara lelakinya....bapanya...Allah dah janji perempuan baik untuk lelaki baik...penzina takkan kahwin melainkan dengan penzina jugak...

aku baca qurabn gak....still boleh beza orang beriman ngan orang munafik....dah ayat dalam quran sendiri tabligh tu bagi kat aku salah....

moralnya...kita kena ada ilmu....bukan nak ambik sewenang2nya ajaran orang....zaman sekarang ni ramai orang pakai topeng...munafik la tu..sekarang ni kan banyak ajaran sesat....jangan sebarang2 terima ajaran orang...kita kena ada ilmu...macamana nak dapatkan ilmu tu....study the quran...study sejarah nabi....

[ Last edited by Cutie on 3-12-2004 at 10:56 PM ]

Follow Us
salam

asal-usulnya baik...yg tak baik adalah pengamalnya..

cam kawan kita kata sebelum nie..kelebihan org kita nie suka meniru dan menurut dan suka rasa mereka dimiliki dlm golongan tertentu..jadi pada saya bila lihat org tabligh nie byk sgt yg keras kulit drp keras isi...

tapi sekurangnya mereka ada kesedaran utk jadikan diri mereka baik drp join club planet hollywood....dan yg sedihnya ade gak golongan yg professional yg sanggup tinggal duty semata nak berdakwah ke india.....bukankah duty dia sebagai professional doc tu juga ibadah...

isu nie pernah dibincangkan secara terperinci dlm artikel mingguan...sgt menarik hati bagaimana mereka menterjemahkan perkataan ibadah dlm kehidupan seharian...

Originally posted by semesra86 at  12:18 PM:
Izinkan saya menjawab :

kalau bidang ekonomilah yg menjadi titik persoalannya, sudah terang lagi bersuluh, ulamak yg kerja full time di pejabat secara logiknya memang tidak mampu membuktikan kepada masyarakat bukan islam bahawa umat Islam juga mampu berjaya di bidang ekonomi;

Kita lihat dulu maksud Ulama tidak boleh kerja full-time di pejabat.

Ia bermaksud seorang ulamak yg tidak menghadkan masanya dipejabat sahaja iaitu bekerja dari 8 pagi hingga 4.30 petang. Sebaliknya berperanan sebagai ulamak tanpa mengira masa iaitu seperti di dalam petikan tersebut :Mereka mesti turun ke tengah masyarakat untuk sentiasa bersama-sama masyarakat, mengajar, memimpin dan menasihat mereka.

Tentu suasana dan pendekatan ini lebih menguntungkan kepada masyarakat Islam. Apabila ulamak berperanan dengan peranan yg tepat, akan lahirlah umat Islam yg bertakwa dan sentiasa positif di dalam setiap perlakuan dan pemikirannya. Secara tidak langsung, masyarakat akan jadi baik dan ini akan mengurangkan masalah sosial malah kesedaran sosial akan meningkat di kalangan mereka  maka dengan ini terbangunlah ekonomi di kalangan umat Islam kerana menyedari maruah umat Islam mesti dijaga dan fardhu kifayah akan dibangunkan.

Jadi mana yg lebih untung ?

Ulamak bekerja full time di pejabat atau yg tidak ada had masa berperanan sebagai ulamak?

Kalaupun dengan bekerja full time di pejabat, beliau hanya mampu menyara keluarga beliau sahaja tetapi bagaimana dengan masyarakat? Apa peranan ulamak?...jadi berbalik kepada soalan saya di atas :

apakah yg saudara/i faham mengenai kejayaan dari sudut ekonomi...apakah yg lebih penting kejayaan ekonomi secara perseorangan atau secara jemaah/masyarakat?

manakah yg lebih memberi keuntungan (tak kira untung material atau sosial) bekerja full time dipejabat atau bekerja full time di pejabat di samping buat kerja part time di luar pejabat?
Harap maaf kalau ada kata-kata saya yg kurang disenangi bagaimanapun saya hanya menjawab berdasarkan kefahaman saya sendiri.  ...

Saudara,

Mungkin saya confuse sedikit dengan pengertian ulama itu sendiri .... Apa yang saya maksudkan ialah golongan tabligh yang berjuang di jalan Allah dengan mengajak masyarakat beriman dan beramal kepada-Nya...Mereka ini terdiri dpd golongan profesional yang juga secara langsung terlibat di dalam pembangunan sosio-ekonomi....

Pada pendapat saya tidak semestinya Ulama yang harus memainkan peranan penting tetapi golongan biasa juga perlu berganding bahu memastikan umat islam hari ini tidak terbabas...Jika kita mengharapkan hanya ulamak sahaja sudah tentu impian untuk melihat umat islam bersatu padu,kembali ke jalan yang benar tidak akan berjaya ...

Ini sahaja pendapat dari saya yang daif ini...

semesra86 This user has been deleted
Merujuk kepada petikan dari diskusi Fazamania;

[i]Saudara,

Mungkin saya confuse sedikit dengan pengertian ulama itu sendiri .... Apa yang saya maksudkan ialah golongan tabligh yang berjuang di jalan Allah dengan mengajak masyarakat beriman dan beramal kepada-Nya...Mereka ini terdiri dpd golongan profesional yang juga secara langsung terlibat di dalam pembangunan sosio-ekonomi....

Memang benar petikan saya (dari minda Abuya) tidak merujuk kepada mana-mana pihak ia adalah umum utk menerangkan bagaimana umat Islam harus berperanan khususnya para ulamak. Abuya ingin membawa kita kembali menyirati bagaimana sebenarnya Rasulullah SAW berdakwah.Supaya  kita berjemaah dengan cara rasulullah SAW yg terbukti sangat berkesan. Sehingga dapat melahirkan masyarakat Islam yang bertakwa dan menguasai tiga perempat dunia dengan kekuatan ilmu dunia dan ilmu akhirat.

Fazamania menulis Pada pendapat saya tidak semestinya Ulama yang harus memainkan peranan penting tetapi golongan biasa juga perlu berganding bahu memastikan umat islam hari ini tidak terbabas...Jika kita mengharapkan hanya ulamak sahaja sudah tentu impian untuk melihat umat islam bersatu padu,kembali ke jalan yang benar tidak akan berjaya ...

Benar, apabila ulamak berperanan dengan tepat, golongan biasa akan mendapat kepimpinan yang tepat, maka akan lahirlah golongan awam yang akan bersama-sama berganding bahu utk memastikan satu masyarakat yg cemerlang dunia akhirat. Setiap golongan masyarakat akan faham tanggungjawab masing-masing, saling membantu, rasa bersama dan bekerjasama. Alangkah indahnya masyarakat waktu itu, ini telah terbukti kepada masyarakat di zaman rasulullah SAW. Tidakkah kita juga rindukan utk mengulangi saat itu?...maka jalan yang telah diterokai oleh rasulullah SAWlah ikutan kita, mari kita baca sejarah dan kita buka kitab, kita gali ilmu dari al quran dan hadis dan kita cari siapa ulamak yg sebenar supaya kita terpimpin dan dipimpin.

Sekian. Saya juga ingin memohon ampun dan maaf sekiranya ada perkataan saya yg kurang menyenangi hati.

[ Last edited by semesra86 on 4-12-2004 at 09:38 AM ]

Originally posted by Cutie at 3-12-2004 10:43 PM:

dapat hidayah apa kalau raba  pompuan sesedap hati...dok dalam bilik berdua2an ngan pompuan...pegang2 tangan...tengok aurat pompuan.....apa..ingat dia tabligh apa yg dia buat semua betul ker? ...

emm..yup..I agree with u..study the Al quran..study sejarah nabi muhammad saw and study the sunnah....kita akan dapat hidayah. Apa kata kalau org yang punya tinggi ilmu tapi tidak di amalkan dan di sampaikan..adakah dia insan yang mulia..sedangkan dia berilmu untuk diri sendiri??

sorry kalau saya silap tafsiran..but from what i read..u kata dia penzina sebelum dia dia masuk tabligh? is it true lepas dia tabligh..dia masih buat kelakuan dia sebagai penzina?? or..dia tak leh berdakwah sebab dia pernah jadik penzina? so..sekali org jadik penzina dia..tak leh taubat gitu??? bila kita benci ngan org..semua perbuatan org tu kita tengok buruk dan carik semua kesilapannya. Itu mungkin kelemahan saya bukan org lain...berusaha untuk perbaiki diri...

terpulanglah kepada apa pandangan..tapi dia masih jugak manusia yang punya nafsu dan keinginan..and not an angel..kita senang je jijik tengok org lain..tapi kita tak sedar sejauhmana kedudukan kita sekarang...

yang paling penting..hanya Allah SWT sahaja yang dapat mengukur sejauh mana tahap keimanan mereka....

Wallahu'Ahlam...

[ Last edited by CatLady on 4-12-2004 at 05:46 PM ]

Originally posted by my-alja at 4-12-2004 03:36 AM:
salam

asal-usulnya baik...yg tak baik adalah pengamalnya..

cam kawan kita kata sebelum nie..kelebihan org kita nie suka meniru dan menurut dan suka rasa mereka dimiliki dlm golongan tertentu. ...

alja....

duty sebagai doktor = keperluan dunia
duty ke india = menimba ilmu dan berdakwah

Mereka menjadi tak keras isi sebab asyik di pertikaikan oleh saudara sesama islam sendiri.  Bukan semua org punya kemampuan untuk meninggalkan hal dunia untuk sementara waktu kerana ingin mengejar pahala akhirat..dak gitu..

and yes kerja Dr tu ibadat ..Dalam kerja pong kita nak naik ke pangkat lebih tinggi..tak jauh le..lam forum pong nak kredits banyak...begitu jugak dalam hal ibadat, apasalah nya carik pahala lebih tinggi..

[ Last edited by CatLady on 4-12-2004 at 05:43 PM ]

Originally posted by CatLady at 4-12-2004 05:29 PM:

alja....

duty sebagai doktor = keperluan dunia
duty ke india = menimba ilmu dan berdakwah

Mereka menjadi tak keras isi sebab asyik di pertikaikan oleh saudara sesama islam sendiri.  B ...

salam

me tak setuju kalau kata kerja itu bukan satu ibadat....
kerja juga satu ibadat jika kena dgn niatnya..apatah lagi seorang doc yg menyelamatkan nyawa manusia....

apakah perlu ke India kalau nak menambah ilmu?....dunia lain takde ilmu ke?..hihihihihi...cat..me tak larang org berdakwah tapi jgn terlalu narrow minded, kalau nak berdakwah mesti join tabligh...kita sesama islam juga patut berdakwah..

mentaliti sebegini pada me...yg membawa jurang perbezaan antara golongon professional di m'sia dgn golongan pendakwah..mereka takleh sepakat utk duduk bersama dan berdakwah bersama-sama cuma approach saja berbeza...
bagaimana nak tarik golongan cerdik pandai bursa saham kalau pendakwah tak pernah dgr istilah blue chip...bagaimana nak bertikam lidah jika memasing merasa ilmu dia lagi tinggi drp org lain...

ok cat...kalau ade lagi kita teruskan..:love:

Originally posted by my-alja at 4-12-2004 06:42 PM:

salam

me tak setuju kalau kata kerja itu bukan satu ibadat....
kerja juga satu ibadat jika kena dgn niatnya..apatah lagi seorang doc yg menyelamatkan nyawa manusia....

apakah perlu ke  ...

hehe..alja..:hug:

but then mana u tahu depa tak kongsi ilmu dan duduk setempat..
I know them every well..and I'm also inside the community...
but for me ..the narrow minded people is ppl who cannot accept the truth that have been shown infront of them..

ye lah kan..alja..ramai betul org murtad nie..takut benar dengar...kalau tak de golongan pendakwah siapa lagi ?? kat tempat me nie..pong pendakwah kristian berkeliaran..napa kita tak menentang mereka? kenapa orang yang seagama dengan kita iaitu beragama islam berdakwah..kita mula terasa, kiritik..korek sana korek sini..cari alasan tak mo terima?

ishh..isshh...ehh lupa lak..dah sihat ke?? :love: :love:

Originally posted by CatLady at 4-12-2004 07:29 PM:

hehe..alja..:hug:

but then mana u tahu depa tak kongsi ilmu dan duduk setempat..
I know them every well..and I'm also inside the community...
but for me ..the narrow minded people is  ...

salam

me tak paham apa yg cuba you tanya?:stp:...sapa kata kita menentang pendakwah kita utk berdakwah...cuma kita nak mereka mendakwah dgn cara yg lebih proaktif....

betulkan dulu pahaman kerja bukan satu ibadat..sebab sejarah membuktikan kenapa org kristian ortodox gagal membawa komuniti mereka keluar dr kemiskinan akibat mentaliti begini...kerja adalah ibadat, ibadat utk meningkatkan taraf ekonomi negara...syarat NIAT kena betul!:pray:..kenapa perlu tinggal tugas utk menyelamatkat manusia hanya kerana nak pergi beribadat sedangkan diperlukan kepakaran mereka disini...

saya jugak lihat pendakwah kita suka beraksi di atas pentas...gagal turun ke padang utk bersama selut org biasa....saya pernah menegur rakan yg agak alim mengutuk anak buah dia yg rosak akhlak...apa tindakkan mereka, hanya bersyarah...org tak perlukan syarahan jika tak cukup duit utk makan, mereka perlukan duit dan pendengar setia yg sedia mendengar...apakah ini tugas pendakwah saja?.....kita kena pikul sama-sama beban komuniti begini, suka atau tidak..

my mom sendiri terlalu taksub dgn org yg pergi sekolah pondok...me tanya dia...kalau semua pergi sekolah pondok jadi pendakwah sapa nak jadi polis?... apa kata polis juga berdakwah....tak ke mudah skit tugas kita...
org kita bila nak panggil org baca doa ..mesti kena panggil ustaz, kenapa doctor haiwan takleh baca doa ke?...yg me nak tekankan disini jgn terlalu taksub dgn satu ilmu hingga lupa tugas kita yg lain atas dunia nie...

salam

ehh lupa pulak...me dah sihat ff:..hihihihihi

Originally posted by my-alja at 4-12-2004 08:01 PM:

salam

me tak paham apa yg cuba you tanya?:stp:...sapa kata kita menentang pendakwah kita utk berdakwah...cuma kita nak mereka mendakwah dgn cara yg lebih proaktif....

betulkan dulu pahama ...

me tak kata pong..kalau nak jadik pendakwah kena berhenti kerja jadik polis ke Dr... ehh..me bukan cakap psal pendakwah lain but tabligh je..hehe

memang pon..mereka yang sedia ada nie..lebih produktif dr org biasa..sebab org biasa menjurus kepada ekonomi negara sahaja but they can do both negara dan akhirat sekali..betui tak..alja..heheeh

ramai yang tahfiz jadii Dr kan..tu lagi le berkat..
part bawah tang baca doa tu pong betul..yup cant agree with u more...:ah:

bab depa kuar 3 hari or 40 hari tu..anggap je lah they all tu kuar outstation atas urusan akhirat..bukan lama tu..kalau org biasa gi kursus kerja setahun .or pi berenang lautan pasifik or jelajah seluruh dunia guna motor ..berbulan bulan ... tak bising pulak family depa .

Originally posted by CatLady at 4-12-2004 05:20 PM:

emm..yup..I agree with u..study the Al quran..study sejarah nabi muhammad saw and study the sunnah....kita akan dapat hidayah. Apa kata kalau org yang punya tinggi ilmu tapi tidak di amalkan ...

memang dia dulu penzina...bila dah masuh tabligh..perangai dia MASIH MACAM PENZINA.....raba2 breast pompuan lagi....sambil bagi ilmu  sambil raba2...taubat ker tuh?sorry la...u tak tau perangai dia...so jangan la pandai2 cakap...bini dia dia tak expose kat orang sebab macam pelacur...

ilmu dari orang macam tu kita kena terima ker? sedangkan ilmu yang dia bagi tu kita tau memang salah.... bini dia siap main ilmu hitam lagi tu....

[ Last edited by Cutie on 4-12-2004 at 08:57 PM ]

Originally posted by Cutie at 4-12-2004 08:40 PM:

memang dia dulu penzina...bila dah masuh tabligh..perangai dia MASIH MACAM PENZINA.....raba2 breast pompuan lagi....taubat ker tuh?sorry la...u tak tau perangai dia...so jangan la pandai2 cak ...

leee..sebab saya tak tau le..saya tak pandai pandai cakap..ke tuduh apa apa..

just bersangka baik je le..tu saye  je le

hal taubat tu..between dia ngan Allah swt ..
kalau salah ilmu perbetulkan..kita kongsi kongsi ilmu..:ah:
lagi berkat...

[ Last edited by CatLady on 4-12-2004 at 09:00 PM ]

Originally posted by CatLady at 4-12-2004 08:25 PM:

me tak kata pong..kalau nak jadik pendakwah kena berhenti kerja jadik polis ke Dr... ehh..me bukan cakap psal pendakwah lain but tabligh je..hehe

memang pon..mereka yang sedia ada nie.. ...

salam

hahhahahah....get the point:lol...ntah nyer ponnn...bercuti berbulan madu sampai tak balik-balik kerja...

niakan org nak gi berdakwah....ehhehehhe...betul!..cat i get the point:cak:

salam,

Originally posted by Cutie at 4-12-2004 08:40 PM:
memang dia dulu penzina...bila dah masuh tabligh..perangai dia MASIH MACAM PENZINA.....raba2 breast pompuan lagi....sambil bagi ilmu  sambil raba2...taubat ker tuh?sorry la...u tak tau perang ...

Cutie nak citer pengalaman u mengenai seorg yg mengaku sbg ahli tabligh itu okay la....  Baik utk forumners di sini buat ikhtibar.

Tapi please jgn jadikan thread ini sbg tempat mengumpat...  

Kerja sama Cutie terlebih dahulu I ucapkan terima kasih dan harap maaf jika I ada menyinggung perasaan.