CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: wan_lo

sains aktuari....

la nak keje lah... hehehe  jadi ape ??? pegawai kewangan ke ?

Originally posted by wan_lo at 7-3-2007 04:39 PM
la nak keje lah... hehehe  jadi ape ??? pegawai kewangan ke ?

banyak keje ko boleh. dalam bidang pentadbiran pun boleh sebab tujuan utama mathematician di train adalah untuk ko asah daya logik dan pemikiran ko. bukan semata-mata matematik aje. tapi macam aku stressedkan sebelum ni, di malaysia ni, mathematician belum lagi dinilai tinggi. orang just buat pre assumption yang budak matematik just boleh jadi cikgu. so, kalau niat ko untuk kerja, better ko cari kursus lain la.. tapi kalau niat ko nak melihat keindahan matematik dan mempertajamkan daya analisis ko, aku jamin ko takkan menyesal...

Reply #22 juwaini's post

aku setuju dgn kau, itulah hakikatnya, daripada ambik maths tulen lebih  baik ambik sains aktuari atau statistik.Demand lebih tinggi kat malaysia nie.Kalau kau perasan lately nie banyk iklan kerja nak yg ada statistik compared to 5-6 tahun dulu.

kwn aku amek sains aktuari xdpt keja pun lg.demand mmg byk tp sume nk experience, last2 kwn aku amek cikgu padahai result baguih gak

pada pendapt salli (correct me kalau salah ye) yg in demand are actually the professional actuaries.  bukan hanya ada degree, kena ambik the exams nak qualify as a certified actuary (mcm accountant la). ini yg belum byk lagi ada kat msia.

also nak bagi pandangan psl mathematik degree pulak...ambil math bukan hanya jadi lecturer...byk lagi boleh di applikasi kan dgn degree ini..contohnya kerja kat bank, jabatan statistiks even multinational companies (IT dsb).  salli tak sure syllabus kat local ipta/ipts.  salli tahu kat luar negara (esp US) masa buat degree math, boleh juga ambik subjek lain seperti economics (econometrics), psychology, genetics, business yg related to mathematiks.
kalau di ipta/ipts tempatan dibenarkan buat mcm ni, salli syorkan masa buat degree math ni, buat juga cabang lain yg mengapplikasikan mathematik. in this way byk cabang boleh masuk

more info: actuarial society of malaysia (tengok especially under FAQ section)
http://www.actuaries.org.my/home ... 9S4D3S7H4Z3W5PB2AA@

ada job offering kat sini

[ Last edited by  salliwalli at 9-3-2007 01:25 PM ]

Follow Us
kalau macam kawan2 aku kat sini, diorang majoring in matematik. tapi diorang amik minor pengurusan. so takde la diorang jadi master of one aje. tapi dari segi specialization dalam matematik memang hancur la.. bila masuk master dan phd luar negara, terpinga2 la sebab tak amik subjek core pure maths. ada gak amik pengajian islam dengan sains politik, (sebab nak naikkan pointer dengan cara score minor) tapi dari segi kolerasi major dengan minor, memang out le.. kalau amik major maths, pastu minor either IT, sc komputer, fizik etc, memang smart la korang punya degree...

Reply #27 juwaini's post

kerja kat mana? kawan  tu dari U mana? setau aku kalau ambik maths, semua core sunject kena ambik so kalau ambik minor subject from Business dept/school to hanya sebahagian credit hours sahaja.Itu masalah individu itu sendiri bukan kerana dia ambik minor subject seperti business .Tapi pendapat peribadi, combination maths & business kurang kena sikit lebih baik statistics & business admin. kalau maths & IT is the best utk maths students.Kalau subject pengajian islam tu certain U wajib ambik, dan juga kena ambik subject luar faculty.

kwan aku ckp klo amik degree math ini diorng kena solve the prob pasal software math... how to develop that sofware mcm amik computing math.... sebab tu kos ini di bawah fakulti yang sama ngn sains komputer... tapi sains aktuari aku tak berape sure sgt lah.. ?

P/s : aku apply degree sc math (1 -7).... sc aktuari pilihan terakhir aku..(8) hehehe tak tau nak jd pe lepas study.. klo pakai kabel aku tu pun just ble terima diploma sains komputer  aku kot.

Originally posted by ponet at 9-3-2007 01:41 PM
kerja kat mana? kawan  tu dari U mana? setau aku kalau ambik maths,semua core sunject kena ambik so kalau ambik minor subject fromBusiness dept/school to hanya sebahagian credit hours sahaja.Itumasalah individu itu sendiri bukan kerana dia ambik minor subjectseperti business .Tapi pendapat peribadi, combination maths &business kurang kena sikit lebih baik statistics & business admin.kalau maths & IT is the best utk maths students.Kalau subjectpengajian islam tu certain U wajib ambik, dan juga kena ambik subjectluar faculty.

statistic wajib diambil oleh semua budak maths, pure mahupun applied.

tamadun islam wajib ambik, pengajian islam tak, sebab dia dalam pakej minor.

dari segi nilai, maths + sc comp better than maths + IT, atas sebab2 yang sensitif untuk diperkatakan di sini...

tak semestinya semua core subject diorang amik. sebagai contoh, ada 3 paper wajib semua student math (pure or apply) kena ambil. statistik 1, kalkulus 1, aljabar linear 1.

macam pure maths, untuk core subject, diberi pilihan antara analisis nombor nyata, analisis kompleks, matematik diskrit, teori pengekodan (da vinci code punya cite la ni..) etc..

tapi majoriti purist kat sini amik pengiraan kejuruteraan, persamaan pembezaan 2, etc yang untuk budak applied. dari segi ketepatan ijazah, memang hancur la. diorang kira bukan lagi budak pure la..

[ Last edited by  juwaini at 9-3-2007 05:42 PM ]

Originally posted by wan_lo at 9-3-2007 03:57 PM
kwan aku ckp klo amik degree math ini diorng kena solve the prob pasalsoftware math... how to develop that sofware mcm amik computingmath.... sebab tu kos ini di bawah fakulti yang sama ngn sainskomputer... tapi sains aktuari aku tak berape sure sgt lah.. ?

P/s : aku apply degree sc math (1 -7).... sc aktuari pilihan terakhiraku..(8) hehehe tak tau nak jd pe lepas study.. klo pakai kabel aku tupun just ble terima diploma sains komputer  aku kot.

kalau kat tempat aku, antara software yang kitorang belajar adalah c++, matlab dengan mathematica. fortran ada gak, tapi tak mendalam le...

Originally posted by wan_lo at 9-3-2007 03:57 PM
kwan aku ckp klo amik degree math ini diorng kena solve the prob pasal software math... how to develop that sofware mcm amik computing math.... sebab tu kos ini di bawah fakulti yang sama ngn sai ...

maknanya sains aktuari je la alternatif ko ek..aku nak try bagi info pasal course ni skt..kalo salah atau ada apa2 yg kurang aku mintak maaf awal2 ye..hehe...

sains aktuari ni calculation ada, reading pun ada..tapi more on calculation la..actuarist akan buat keje2 spt kira premium atau jumlah duit yg perlu dibayar oleh pembeli insurans, kira claim, design produk insurans, evaluate assets, kira byk mana reserve untuk sesebuah company tu utk remain solvent, buat strategy n analysis investment, selain tu ada bersangkut paut gak ngan epf & socso, dll. . .
byk tu bidang kerja...tp senang ke tak dpt kerja, aku tak berani nk komen..tu rezeki masing2...cepat atau lambat je..lagipun tak semestinya kerja aktuari je..jd financial consultant mcm mahadi tu pun leh gak..tapi ko ckp x suka jumpa client pulak kan..hehe..anyway, antara tempat kerja dak2 aktuari uitm ni yg ku tau selain kat syarikat insurans n takaful adalah...bank negara, kwsp, maybank, pnb, tnb, kustem, perkeso, shell, amek kpli (cikgu maths), exxonmobil, dll. . .

kalo ko dr kos cs maknanya sambung degree 3-4 thn. biasanya tak ramai pun dlm sekelas..dlm 20-25 org tp batch last sem 14 org je. first sem ko akan bljr intro to actuarial maths, finance & investment, introduction to life insurance & takaful, theory of interest, visual basic programming. pastu ko akan bljr risk theory, actuarial practice, pension schemes, general insurance, management in insurance...selain tu subjek2 fakulti bisnes pun ada gak cthnye marketing, financial & management accounting, economics...final sem ko kena buat satu project paper..dlm actuarial maths ko akan belajar formula2 untuk buat table mortality atau life table. ni berkaitan hidup dan mati hehe...formula2 ni unik, hanya aktuari sj yg guna... lain2 subjek cam malas je aku nk citer hehe..

ko minat numbers so aku rasa ko ni no probs kalo dpt kos ni..walaupun rata2 students kata susah (mmg susah pun!!!), anugerah canselor (Yg Dipertuan Agong) majlis konvokesyen yg baru2 ni dpt kat pelajar terbaik fakulti dari course sains aktuari ni la..dia dpt straight As except A- for titas..mcm mana kepala otak dia pun aku tak tau la...terer gilerrrrr! ko nak kenal dia g tgk kat galeri gmbr2 bertentangan ngan surau tuu..err..ko kat shah alam ke x?

akhir kata dr aku..sains aktuari ni best, interesting, challenging tp kalo ko betul2 minat, better ko further kat oversea..x pun kat ukm. kt oversea compete ngan foreigners, kat ukm compete ngan chinese, kat uitm...bumiputera jer... tapi kat oversea n ukm ko akan ada guide untuk ambik professional exams e.g SOA papers. bkn aku kata kat uitm takde tp kurang galakan kot.. pro exam qualification dpt menaikkan saham ko hehe... apapun good luck untuk ko...aku mintak maaf sekali lg kalau ada ape2 yg silap/kurang...

sekian, wassalam...doa2kan la aku dpt kerja..

kazen aku dulu amik kos ni..skrg keje di pnb...mcm best jer.. ..adik dia pun skrg ambik kos yg sama.mungkin sbb tgk akak dia kot

aku tgk jawatan untuk pegawai kaji cuaca hanya perlukan degree matemtik pun dah layak..
aku nak tanya korang ini pe kaitan matematik ngn bidang ini ?? help me

ape beze blajo sc aktuari dgn statistik?

nhaz This user has been deleted
aku amek major sc math minor management.. lect aku ckp kalo nak smbg actuari pon bole... gaji masyuk.... tp kat msia ni gaji murah sket aa kalo nak banding dgn obesea... tp sc math orait gak, keje pon senang dpt, flexible... tp blaja mmg nak mati laa compare to economics course.. sibbaik aku idop lagik uhuhu

course ni susah sket lerr..
mcm abg aku ambik course ni ler..tapi kat obesi..
tgk dia keje..bz memanjang jerk..tapi gaji besau ler

Statistik or sain aktuari??

12
Return to list New