CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: sofiajane

Setuju tak kalau saya kata,kaum isteri kena ada akaun simpanan rahsia....

Reply #100 telagahitam's post

mungkin okla bule diterima pakai kalu isteri bekerja, somi tak perlu nak beri nafkah(special allowance)..tapi bab2 perbelanjaan dalam rumah, loan rumah bulan2, bil air letrik, duit taska, pakaian, pampers anak dan belanja makan minum seisi keluarga sume..maseh tetap di bawah tanggungjawab somi evento isteri kita jauh lebih mampu berbanding kita..melainkan smmgnya isteri dgn murah hati nak menghulurkan bantuan..tak pernah gue dgr lagi tanggungjawab tersebut bertukar stkt ni yang mana gue tahu..pernah me dgr org berkata haram makan duit isteri(wallahualam)..

begitu juga dgn istilah bersharing2 pendapatan dgn isteri apatah lagi dlm situasi suami kita seorang yang MAMPU..me tak rase istilah sharing itu masih lagi patut diguna pakai..

cume ade ketikanya mungkin ade isteri2 bertoleransi bab2 nak bayar duit taska disebabkan sepatutnya tempat isteri di rumah..tetapi telah dibenarkan keluar bekerja oleh suami bagi membantu pendapatan...tapi pada kes tertentu, 100% belanja seisi keluarga ditanggung oleh somi pada keadaan somi seorang yang mampu walaupon isterinya seorang yang bekerja.

[ Last edited by  aryssaharris at 6-3-2007 09:45 PM ]

Originally posted by Ratu75 at 6-3-2007 04:34 PM

bukan apa lyly... kalau dia dh songlap and habiskan..kita bukan leh buat ape pun... bg aku baik rahsiakan terus...

Satu lg.. sharing your pin number with other people (include your spou ...

Bila dgr against bank law tu dgr cam serious, tp yg takleh terima dek akal aku, laki aku tinggal atm card kat adik dia, takut kebulur... Balik mesia, duit licin daa... pin dia & aku mmg tadak rahsia tp dia tak ingat aku punya, tp aku mmg ingat no. dia sbb bila outstn dia tinggal atm kat aku, tp aku takder la pelahap...

i think tenguk apa jenis suami tu..
kalau suami tu jenis asyik mendukacitakan... tu tanda baik beringat dan mula beli barang atas nama sendiri bukan aje mesti ada akaun sendiri ke akaun rahsia... ialah kot kot mendukacitakan sampai berantakan.

tetapi kalau suami tu jenis ortodok, jenis malu nak guna duit bini... then tak perlulah rahsia..

:setuju: Tapi at the same time too, tidak menjadi kesalahan sekiranya isteri membuka personal akaun sendiri demi masa hadapan. Beringat-ingat sebelum kena. And sang suami sepatutnya berbangga sebab isteri ada inisiatif sendiri untuk menyediakan payung sebelum hujan because you'll never know what will happen in the future. Hati manusia cepat berubah. Maut datang tanpa amaran.

It's very easy nowadays to take the wife for granted when both have been sharing family expenses for so long. Bagi aku, selagi suami "behave", bertanggung jawab pada isteri dan anak-anak, this secret account issue is not a problem. At some point I'm not even surprised kalau si isteri would willingly use the money from her personal account for the sake of family. Jarang ada isteri/ibu yang sanggup tengok suami/anak menderita tak makan/minum, sakit melarat... selalu kita dengar pengorbanan dari manusia yang bernama wanita. Hati perempuan ni lembut, ...tapi tulah, kadangkala suami ambil kesempatan, pujuk isteri, pinjamkan duit, gadaikan barang kemas... in the end, yang pompuan jugak makan hati.

That is why sometimes, it's better that the husband knows nothing about her savings...

Originally posted by faraway at 6-3-2007 10:05 PM
i think tenguk apa jenis suami tu..
kalau suami tu jenis asyik mendukacitakan... tu tanda baik beringat dan mula beli barang atas nama sendiri bukan aje mesti ada akaun sendiri ke akaun rahsia.. ...

Tuh la... that's why I said.. nak berahsia atau tidak ttg akaun tuh is up to the relationship.....

My husband tuh kalau ikut bahasa faraway... is an ortodok la... hehehe...

I have ASB and Tabung Haji... every year (tiap kali after ASB & TH announce bonus) my hb yg updatekan buku... so... he always know my balance... tp mmg my hb bukan jenis yg kecek duit bini... so... Alhamdulillah....

Originally posted by telagahitam at 6-3-2007 09:24 PM

pada pendapat aku, zaman serba moden ini dimana tahap pendidikan dan karier wanita sama lebih kurang dgn lelaki,  istilah memberi nafkah pada isteri pada aku sudah agak tidak releven.

ini kerana ada wanita dimana incomenye sama and ada juga yg lebih banyak dr suaminya. so apa perlunya memberi nafkah pada si isteri,  lebih afdal kalu disharing sharingkan (leh la word nie yea ).

kalah maid indon nie..
maid indon buat segala2 keje2 umah (tak buat service malam) pun dapat gaji..
tugas isteri ape?
tugas isteri lagi teruk dari maid indon ke..tugas maid indon lagi teruk dari seorg isteri??

oooo..nafkah batin ajek dapat ye?
nafkah zahir tak perlu ye?
mcm ala2 kawen misyar ajekkk...tapi, tak diformalise kan ajekk...

baik takyah kawen mcm nie..unless..betul2 desparate sgt sgt lah..

Follow Us

mungkin i silap..tapi rasanya memberi nafkah kpd isteri tu wajib...nafkah zahir namanya...dan nafkah ni tidak termasuk dlm belanja dapur...maksudnya walaupun dah bagii belanja dapur tapi suami still kena bagi duit utk isteri sbg nafkah...kecuali isteri meredhakan if suami tak nak beri nafkah...mcm kawan2 i , hubby dia orang bagi duit walaupun sikit sbg tanda bagi nafkah...hubby i bagi duit dapur...tapi tak bagi duit nafkah...tapi i redha lah...

nafkah zahir ni penting sbb isteri boleh tuntut fasakh kalau suami tak bagi 4 bulan berturut-turut
(saya budak baru belajar..kalau salah tolong betulkan...)

[ Last edited by  serifiani at 7-3-2007 09:36 AM ]

Miell sokong.. memang patut wife ada secret account.. masa dpn x tau apa yg akan jadi.. dulu sebelum kawin Miell adalah juga duit simpanan tapi bila nak kawin x cukup duit habis duit simpanan tu Miell keluarkan... pastu lepas kawin Miell menyimpan balik unfortunately business hubby not perfome well, bila xde duit kuar sikit.. last2 habis terus.. pastu bila dah xde simpanan terpaksa lah meminjam plak...

sekrg no matter what Miell nak kena start menyimpan semula.. kali ni dah x nak kasi tau dia.. nak kena keraskan hati.. susah macam mana pun sebagai suami biar dia cari... malas nak tolong pikirkan lagi... kalau di bayar semula xpa la jugak ni hargai pun tidak... menci.......

aha..bagus gak cam tu miell......beringat2 kan....kita tak tau gak masa dpn...bella ni dua 3 menjak ni duk pikir mana lg nak sorok duit yg ada dua tiga hinggit nih....... bwh carpet ka?bawah lemari ka?

Reply #108 mielliza's post

Haaa...biasanya wives yang dah terkena dan ada pengalaman cam Miell ni lah yang selalu beringat-ingat...Baguz tu...'BERINGAT-INGAT SEBELUM KENA   "JANGAN SANGKO, CLEAR WATER NO BOYA" kuikuikuiiii...

Reply #110 sofiajane's post

hehe...betui tu tu jane ooihh....

aku suka topik ni...

mmg patut pun isteri kena ada secret saving...
kalau husband tau nnt dia take for granted...
dah belanja boros2...
siap leh ckp.. "alah duit ayang kan ada..."

Reply #112 cik_ted's post

Betoi tu Puan Ted oiii...kalau suami seorang pemboros,tak ada disiplin nak sving duit,gaji bulan2 tak tetap(kerja sendiri...),Pastu,yang gheti pinjam tapi tak gheti nak bayo...haaa...memang kena standby lah.

Originally posted by sofiajane at 7-3-2007 04:12 PM
Betoi tu Puan Ted oiii...kalau suami seorang pemboros,tak ada disiplin nak sving duit,gaji bulan2 tak tetap(kerja sendiri...),Pastu,yang gheti pinjam tapi tak gheti nak bayo...haaa...memang kena  ...

memang sejibik...

Originally posted by Hana at 7-3-2007 09:14 AM

kalah maid indon nie..
maid indon buat segala2 keje2 umah (tak buat service malam) pun dapat gaji..
tugas isteri ape?
tugas isteri lagi teruk dari maid indon ke..tugas maid indon lagi teruk dari seorg isteri??

oooo..nafkah batin ajek dapat ye?
nafkah zahir tak perlu ye?
mcm ala2 kawen misyar ajekkk...tapi, tak diformalise kan ajekk...

baik takyah kawen mcm nie..unless..betul2 desparate sgt sgt lah..

tugas maid indon bukankah utk meringankan lagi beban isteri.  jadi takleh la nak samakan status isteri ngan maid indon.  isteri adalah perempuan yg sangat dimuliakan dalam family, ibu kepada anak anak, isteri kepada suami n segalanya,  pendek kata the snow white in the family, a perincess.

pada pendapat aku timbul akaun rahsia ini, apabila tak cukup trust di antara suami isteri.  jika ko cakap (ayat yg aku label merah tu),  pada pendapat aku,  pasangan suami isteri mcm ini la yg sepatutnya tak yah kawin.   apa guna kahwin jika ada perasaan curiga antara suami isteri. apa guna kawin jika tidak dapat berkongsi segalanya dalam semua perkara.  

tujuan perkahwinan adalah utk berkongsi hidup,  bukannya kalu isteri kata,  duit ko duit ko duit aku duit aku ataupun duit ko kena bagi sikit kat aku, duit aku duit aku.  kalu gitu baikla hidup bujang.

nampaknye aku rasa semua yg posting disini semua para isteri, mana kaum bapak semua ,   n bolehdikatakan semuanya menyokong isteri kena ada simpanan rahsia.

sib baikla wife aku sporting takdak nak buat semua semua ini. dia lebih kepada sharing sharing ni.  

tapi walau apa pun tgkla jenis suami yg mcm mana,  dapat yg hampes,  mmg elokla ada akaun rahsia,  tapi kalau dapat yg baguih tak elokla ada rahsia rahsia.   apa faedahnya?

Reply #116 telagahitam's post

Bang telaga,i bukak akaun rahsia demi kepentingan suami jugak.Untuk sharing2.Bukan nak makan sorang2.cuba bang telaga selak pages belakang2 mengenai huraian saya..Ntah2 wife abg pun ada akaun rahsia.Mana u tau kan??dah pun nama akaun rahsia...Kwang...kwang...kwang

Originally posted by sofiajane at 5-3-2007 10:09 PM

ff: (Chomel lah..anak u tu..nak cubit2 wase)

Ok,10 alasan tu,banyak sangat lar...I bagi 7 jelaaa...

1.Suami pemboros
2.Tak ada disiplin saving duit
3.Kerja sendiri
4.Gaji tak te ...

no 1 & 2 tumcm sama jekk maknanya....

Originally posted by serifiani at 6-3-2007 10:32 AM
Ini alasan akak ye bing
1  Hubby boros..kalau akak tak simpan..mmg tak ada duit simpanan..kalau dia tau akak banyak duit...jom, pergi ostolia,  jom pergi korea, kita beli merc nak..
2  Hubby ak ...

notty boy somi akak rupaye....mmg kena ada org tau psl akaun secret nnt.....kalu secret sgt nnt mati takde org tau psl duit tuh plak...

Originally posted by BingkaUbi at 8-3-2007 12:46 AM

no 1 & 2 tumcm sama jekk maknanya....

Lain la bing...Pemboros - suka berbelanja.
Tak disiplin saving - maknanya tiap2 bulan belum tentu boley saving duit.