CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mYa

Bela Ikan guppy

Reply #179 mYa's post

Jadi lebih kurang sama aje.

son
aah..maybe azam ngan kicap manis bole bagitau cara2 untuk maintain ikan2 tak mati

hmm..guppy saya yg 4 bulan hidup tu pasal saya baru start bela dlm 4 bulan...hheeheh kalau umur dia panjang lagi nanti saya update..

kicapmanis, syok oo...ade kolam air terjun..bila nak tempek gambar ..tingin nak tengok...

Originally posted by mYa at 22-5-2007 06:50 PM
son
aah..maybe azam ngan kicap manis bole bagitau cara2 untuk maintain ikan2 tak mati

hmm..guppy saya yg 4 bulan hidup tu pasal saya baru start bela dlm 4 bulan...hheeheh kalau umur dia panja ...

Guppy betina saya cepat mati selepas beranak. Yg jantan blh tahan lebih lama sikit. Yg anak2 nya, separoh membesar, separoh yg lain hilang.

Reply #182 mYa's post

tak reti la mYa! kicap ni rabun IT...hahahaaa...
Ala...my kolam tu sempoi jer... kolam tembikar yg bali style tu, dulu buat landscape kat luar umah tapi since nak clearkan kawasan porch utk boh 2 keta, kami tukar selera letak kolam ikan koi tu kat dalam lak... Dulu masa kat luar tu ensem gak la sebab dikelilingi dgn hiasan batu2 & pokok2... ala2 bali...(upah orang dekeret sekali dgn modal barang2 & pokok2nya >< RM850 gitu) tapi utk lam umah ni, memang sempoi jer sebab mikirkan senang nak menten & cuci kan...takutnyamuk aedes pun, kami letak kat tepi korner sliding door jer.  Jadiklah... boleh tengok ikan2 koi tu main kejar2..  

Reply #183 SONofODIN's post

nak ikutkan guppy betina saya pun kekadang ok, kekadang KO!   memang ada yg lepas banak jer tak lama kendian dia KO.  Tak tau la naper...agaknya dah sampai ajal kot...hehee
Mula2 dulu sedih gak la...tapi nak wat camne kan, kita dah jaga2 pun dia mati gak...tak tau la kot2 meka bergado sesama sendiri ke... redha jelah.  Lagipun mikirkan dia dah banak & bagi anak2 banyak gak kat kita, soh tak la rugi mana.  Kicap pun jenis tak amik pot sgt bab2 ph air ke apa ke... janji tengok air tu salu bersih & jaga bagi makan dia 2 kali sari ok la tu...

Tapi kicap ni pun jenis tak kesah...mati beli lagik... hehee...lagipun boleh dpt murah2 jer kat Pasar Pudu.  Sekor kalau yg saiz besar sket, lawa2 giler tu singgit - RM1.50...kalau yg kecik sket tapi still lawa & kalerful gak la antara 50sen - 80sen.  Kalau beli banyak dpt la tawar lg sket.  
Kekadang bila balik Kelate, kami beli lagik stok kat sana, apatah lagik bila tengok lagik lawa2 & ensem...emm..beli lagik!  Kami adikbadik sema minat bela guppy, tu yg sakan memborong tu.

Dulu bela flowerhorn tapi bila sekali tu kami balik kg seminggu, kebetulan takde lektrik, emm...bila balik umah tengok2 ikan tu dah timbul.  Sedih banget...sebab ikan tu dah jinak & manja dgn kami... dah bertahun2 bela... tapi ikan flowerhorn ni yg tak tahannyer kuat makan ekk.. hehee..  

ha...ni excited nak share dgn u all ni, smalam balik keje, anak2 akak kata, salah sekor ibu guppy tu dah banak... 15 ekor!  tu diaaa... alhamdulillah... alus2 anak dia kali nih... yelah tengok perut mak dia tu tak la boncit sgt.   Ni yg tambah semangat nak layan bela ikan nih...

kicap,amik je gambar nanti mya ajar camne nak tempek..

kicap kita rasa kita ade pm la..ade check tak?

ikan betina suka mati sbb kata sifu azam mungkin dia stress..cuba check page blakang2...saya pun penah nengok gak ikan betina mati lepas beranak..tapi anak nye manjang ilang..tak buat perangkap la katakan..

Follow Us

Reply #180 kicapmanis's post

saya bukan pandai sangatpun dalam hal ni tapi saya belajar dari kesilapan.

Reply #183 SONofODIN's post

cuba check parameter air. kadang2 kita tak ambil peduli sgt masa kita tukar air tu. perubahan pH walaupun dari pH 6.0 ke 7.0, kita nampak macam sikit je. alah...naik 0.1. itu pd manusia tapi pada ikan? air kpd ikan umpama udara pd manusia. begitu juga suhu. sedikit je kenaikan suhu boleh memaksa ibu bunting melahirkan anak sebelum waktunya. kemudian dia mati...wallahualam

satu lagi, kalau boleh la, asingkan jantan dari ibu bunting. stress ibu2 tu kalau asyik kena hambat je. guppy jantan ni, sekali di suntik sperm dia, boleh disimpan 4-5 bulan oleh ibu. tu kdg2 kita tak bela jantan tp boleh bunting gak, pd hal dah kena masa kecik2 dulu ingat! ikan adalah ikan, manusia adalah manusia. ikan tak perlukan suami sentiasa di sisi

[ Last edited by  azam2066 at 23-5-2007 12:27 PM ]

ni gambar breeding trap. jenuh aku cari kat sini . tak der.
boleh buat sendiri atau tempah kat kedai akuarium.aku dulu pakai jaring dawai jer.induk dalam dan bila beranak , anak akan jatuh ke dasar akuarium.

Rate

1

zam
sebesar alam breeding trap 2 ekor jek duduk...
barula aman anak ibu dan bapak..kalau rerama banyak plak yg kaki kacau ngan ngap..

ala zam
ngaku jekla ..kau mmg sipuk...(bukan siput tau)...

kalau nak check ph air
di kedai ikan saya dpti ade jual kit untuk tujuan tu..harga dlm rm18
bole pakai banyak kali
cuma boh jek air dr akuarium dlm 'tabung uji' , titikkan setitik 2 pengukur ph..then bandingkan warna untuk tau berapa ph..mudahkan?

mengenai ke'keras' an air tu saya tak pasti ..

best rasa bela ikan kalau kita paham nature dan habitat dia dan cycle dia..
tapi buat masa ni saya kategorikan diri sbg masih tak berjaya pasal ade jek ikan yg kiok...lagik pulak dok trial n error kan..hentam2 pun ade gak..kena banyak belajar lagi ni...

Thanks for info.

Reply #191 mYa's post

dalam breeding trap tu lepaskan ibu yg punting aje. buat apa letak jantan. mengganggu aje.

ok ..u got it..i also got it..

Reply #189 azam2066's post

hehee...baik Tuan !   
Ada sekali tu saya letak la sekor jantan 3 ekor betina... pas seminggu, KO jantan tu...
suami saya kata... 'Hai, mana tak mati...teruklah jantan tu nak layan sampai 3 bini!  hehehee...
Rupa-rupanya lepas dengar nasihat dari Azam, bini ikan pun muleh stress ek kalau asyik kene sondol jer dgn laki...  :nyorok:

Reply #190 azam2066's post

wahh... ni canggih nih... saya ingat nak cuba apply guna net jer ikut cam formula ni, dah plan nak cari gak kat kedai hardware weekend ni... bukan apa, trap yg saya buat guna botol mineral yg dikerat & dilubang2kan tu mcm tak baper viable jer.. jenuh nak monitor... tapi muleh la daripada takde langsung kan... sebab dulu2 jangan harap nak dpt tengok anak2 ikan lahir berbelas2 ekor... kekadang jumpa 2, 3 ekor jer pada 1, 1 masa.  Bila dah pasang trap berkat dari tunjukajar & nasihat Azam  ni, alhamdulillah... banyak nyawa anak2 ikan yg tidak berdosa yg kita dpt selamatkan dari mulut ibu2 meka yg durjana...heehee...

Reply #186 mYa's post

Sorry mYa, ye ke u ada pm... tak dan nak check... bizi sket la ari ni...maklum ajelah keje jadik kuli boss ni kan... hehehe... tu pun curik2 masa gak nak singgah kat sini... takut terlepas ilmu baru...  nanti senang2 i jengah ek... macehhh...

takpe kicap..
azam dah tunjuk sini berserta ngan gambar nye sekali

baiklah cucu2ku sekalian, tok nak turunkan ilmu lagi nih  acah jer....
ni aku jumpa nota2 lamu aku....bab pengenalan.......

PEMBIAKAN IKAN BERANAK ( LIVE BEARING FISHES)
Pembiakan

Ikan ini mengeluarkan anak yang baru menetas dari telur yang disenyawakan dalam perut induk betina. Benih lembaga (embryo) berkembang dari telur yang tersenyawa itu tanpa mengambil makanan dari induk betina. Induk jantan dapat dibezakan kerana ia mempunyai gonopodium. Ini adalah pengubahsuaian jalur (ray) keempat, kelima dan keenam di sirip anal untuk dibentuk menjadi organ intromittant. Ikan jantan mempunyai warna lebih cantik dan menarik. Sirip dorsal dan caudal biasanya diubahsuai untuk mencantikkan lagi . induk jantan biasanya 憄olygamus

Rate

1