CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mYa

Bela Ikan guppy

Reply #220 mYa's post

yer ke?sedey x abih lagi ni   smlm hubby adnilsa nak belikan ikan guppy baru tp adnilsa xnak sebab sedey giler2...

Ikan yang beranak perlu kan arus air. Kedua dua ibu bapak dia perlu exercise.
Halakan nozzle air yang masuk ke permukaan air. tapi pastikan arus tidak terlalu kuat..
Banyakkan rumpair timbul di permukaan...

Originally posted by mYa at 15-6-2007 09:00
rdz
kau tau camana nak buat co2..cheap punye..
aku dah cuba tapi ngape plak tak banyak buih2 kat atas tu
kalau air dr botol tu masuk dlm akuarium adeke ikan aku akan kiok?

Cheap punyer Co2 ko belilah rumpair. Kalau pasang air bubble boleh jugak tapi makan masa lah co2 nak serap dalam air.
Ambil perhatian bahawa micro organism yang ada dalam air tu guna co2. Apa yang aku buat selalunya aku ada satu lagi akuarium dan dalam dia aku bela rumpair. Air kat cnilah aku guna untuk top up air yang kurang dan juga ganti air.

Reply #222 rdzaccess's post

yer ke?xperlaa...kekecewaan yg sukar di ubati...kdg2 terpikir gak sb alik keje lmbt,diorg x dpt mkn tu diorg mati kot

rdzaccess
rumpair jenis ape kau bela...aku suka itu java moss..dia bole mengeluarkan bubble ..tapi mahal bangat..skrg beli yg cheap2 punye yang singgit 1/2 1 ikat..tapi takde la aku tanam ke ape..

adnilsa
ikan payah nak mati sbb tak makan...aku tlh buat conclusion sendiri..dr pengalaman aku...air mesti kena sentiasa sesuai ngan ikan..pokok pangkal air..

Reply #225 mYa's post

adnilsa selalu tukar air gak..rasenyer ari2...xtau laa klu air kat situ wat ikan tu x sesuai sb adnilsa baru jer pindah kat umah baru ni...

Follow Us
tukar semua ke 10% /20% jek..
kalau tukar sume ..hmm..mungkin jugak..pasal ikan terkejut..air yg semlm dingin dah jadik suhu lebih tinggi..dan macam2 parameter lagik..

Reply #227 mYa's post

biasenyer adnilsa tukar mesti tgal separuh...maknanya air yg lama tu ader lg..xperlaa terima jer laa

avatar tu kucing u ke?tomelnye..

jangan bersedih sangat la..kalau dia tak mati pasal air...kang dia mati pasal penyakit..ikan moli saya baru kiok pasal kena ich..ade putih2 atas badan dia...habihla nak kena selamatkan ikan2 yg lain2..

rdz,bole tak titikkan jek ubat dlm akuarium tu..bagi pukul rata..yg tak sakit pun bagi je ubat...

mission possible : nak korek kolam depan rumah ..

Reply #229 mYa's post

kucin sy pun dah mati   mula2 dia bawak diri pastu x alik2 dah...mak ckp dia dah tua..ntah2 dah mati

Reply #229 mYa's post

---deleted---

[ Last edited by  adnilsa at 21-6-2007 04:11 PM ]

adnilsa , wah harimau waris jari hantu ke tu?

untuk memberi smangat kepada semua yg berminat nak membela gupi:

anak ikan gupi saya yg beranak 3 minggu lepas dah nampak warna kat badan, sirip dan ekor dia...:love: ..
ade saya baca kat forum ikan omputeh..anak gupi ni walaupun dia lahirwaktu sama ..tahap pembesaran dia beza2 antara adik beradik tu..mmgbetul sbb ade yg dah besar sikit dr yang lain..

semua nye sekarang ni kuat makan!! dulu berkulat makanan..skrg pagibagi petang dah clear, ptg bagi esok pagi dah clear..yg tak clear taik2depa ni lah..

nak tunggu lagi 20 hari..nak tgk jantina..jantan ke betina..

nanti kalau camera bole capture gambar anak2 ikan ni...saya pastesini..skrg ..pening nak ambik..kecik pastu kejap jek dah lari ke lain...

Reply #232 mYa's post

i really love white tiger...klu dapat bela mmg terasa lengkap idup

yer ker?cepat laa mik gambar2 ikan tu nati adnilsa nak tgk

Reply #232 mYa's post

wah...!!!mya, meningkat sekarang...akupun kau dah lupa yer......

Originally posted by adnilsa at 21-6-2007 08:21

yer ke?xperlaa...kekecewaan yg sukar di ubati...kdg2 terpikir gak sb alik keje lmbt,diorg x dpt mkn tu diorg mati kot

Ada sejenis makanan ikan untuk travelling. Berbentuk putih. Kita letakkan dalam akuarium dan ia akan disperse sikit2.
Boleh tahan selama seminggu. Dapatkan ia di kedai akuarium (untuk kecemasan kalau kita nak balik kampung ke..). Jual dalam paket 5 butir.

Originally posted by mYa at 31-5-2007 09:18
salam sume

ikan swordtail putih saya dah beranak..15 ekor + - , sempat diasingkan tapi ade yg degil2 tu dah mati kena patuk ngan ikan besar..

azam,
ikan2 kecik ni dah saya asingkan dlm ak ...

Beri makan 2 sesi. Mula2 beri sikit dulu. Mana ikan yang kuat beri dia kenyang kira2 setengah jam kemudian beri lagi. Ikan yang dah kenyang tu dia dah tak ganggu lagi.

Originally posted by mYa at 21-6-2007 15:46
avatar tu kucing u ke?tomelnye..

jangan bersedih sangat la..kalau dia tak mati pasal air...kang dia mati pasal penyakit..ikan moli saya baru kiok pasal kena ich..ade putih2 atas badan dia...ha ...

Itu tandanya ikan tu kena fungus.
Titikan ubat tu segera selalunya warna kuning. yang tak kena pun tak pe.
Fungus ni ada macam2 tempat dia duduk. Yang selalunya adalah kerana benda asing yang ada dalam akuarium seperti batu batu atau pasir. Keluarkan batu dan pasir dan rebuskan dia. Buang air rebusan tu. masukkan air biasa yang telah dirawat.
Sebelum masukkan semula ke dalam akuarium cubalah belek batu2 yang ada. Buang batu yang pecah atau retak. Ia mengandungi larutan kimia yang tinggi.

Fungi juga boleh membiak di dalam filter. Salur filter(batang filter) inlet dan outlet hendaklah dibersihkan juga. Ambil filter fibre dan sumbatkan ke dalam paip tersebut kemudian jolokkan menggunakan dawai keras. anda akan dapati lendir akan keluar.

Rate

1

Rumpair juga kekadang ada benda ni jugak. Selalulah titiskan ubat warna hijau.(aku tak tengok brand tapi tengok ingredient dia) Ia membuatkan air kembali jernih.

Kalau tak de masa atau leceh , ambil arang kayu. balutkan dengan kain kasa. Ikat ngan getah dan masukkan ke dalam akuarium.
Air tak berbau dan akan jernih. Jangan cuci bungkusan arang tukar dan ganti ngan yang baru aje. Microb yang melekat kat tempat tu akan makan semua fungi tu.

Rumpair juga kekadang ada benda ni jugak. Selalulah titiskan ubat warna hijau.(aku tak tengok brand tapi tengok ingredient dia) Ia membuatkan air kembali jernih.Kalau tak de masa atau leceh , ambil arang kayu. balutkan dengan kain kasa. Ikat ngan getah dan masukkan ke dalam akuarium.Air tak berbau dan akan jernih. Jangan cuci bungkusan arang tukar dan ganti ngan yang baru aje. Microb yang melekat kat tempat tu akan makan semua fungi tu.

Filter yang aku buat sendiri..

Yang itam belah kiri tu filter air-con, yang tengah tu PVC paip dan yang kiri tu filter fibre (ada jual kat kedai akuarium)

Rate

1