CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mYa

Bela Ikan guppy

mia
saya masih di tahap bawah lag dr amatur..nak try buat cam mia tu...biakkan

azam
dah dapat dah sword tail betina tuh..dr bapak saya..eheheh..banyaaaaaaakkkk..sekali dia bawak ngan anak2 yg baru kuar sekali..halus2..lagi la challenging nak bela dari kecik but i like...

ikan sunset matty saya pun dah ade kawan..campur plak sama anak2 molly yg halus2 warna hitam..makin meriah akuarium aku..

cuba suggest ikan ape lagi yg kecik2 yang bole idup dlm 1 akuarium..tak mo yg garang (tiger barb , angel fish etc)..

skrg dlm akuarium ada:
1) gupi
2) sunset matty
3) molly
4) sword tail
5) platty
6) neon tetra
7) sila tambah ..saya nak gi carik..ehehehhehe

Originally posted by mYa at 17-4-2007 04:40 PM
mia
saya masih di tahap bawah lag dr amatur..nak try buat cam mia tu...biakkan

azam
dah dapat dah sword tail betina tuh..dr bapak saya..eheheh..banyaaaaaaakkkk..sekali dia bawak ngan anak2 y ...

mmg best bela ikan comel2 ni, tk silap ikan guppy leh survive walau seminggu tk makan,pastu makanan dia pun murah,kalau U beli guppy betina kt kedai,cari yg bawah perut dia agak hitam atau gelap,that's because dia tgh preggy tu psl perut color gelap,so bawak blk umah terus dpt anak2 express....ikan lain yg saya pernah bela moly fish,,tp molly ni bg saya ade skit lembap cuma montel tu yg wat dia comel,tp guppy mmg mudah tak attack ikan lain walau put together with other ikan cuma ikan lain yg saya tau leh cmpur ngan guppy ke tidak tp molly, yes can

mia
baru2 ni ayah saya beli ikan betina gupi yg saiz besar tu..beli di shah alam akuarium..1 ekor rm4..
mmg gemuk gila la..tunggu masa nak beranak..bawak balik kg..beli 4 mati 3..mungkin sbb tukar air..tu yg sekor tu pun tak tau ape nasib kat kg sana..bapak buh dalam kolam dia..kalau ade rezeki ujung bulan ni bole la saya balik and sauk anak2 ikan ..hahaha..

tapi bela dlm kolam lagi puas hati..cuma tak leh nengok ikan dr tepi la..tgk kot atas jek...

ikan2 ni saya perasan suka makan ape tah kat pokok2 hidup...sume dok berkumpul kat pokok tu...azam ape yg ikan ni makan ek?

Originally posted by mYa at 18-4-2007 08:52 AM
mia
baru2 ni ayah saya beli ikan betina gupi yg saiz besar tu..beli di shah alam akuarium..1 ekor rm4..
mmg gemuk gila la..tunggu masa nak beranak..bawak balik kg..beli 4 mati 3..mungkin sbb tu ...

setahu aku ikan ni makan jentik2 dgn makan aku beli kt kedai,mahal laa sekor sampai RM4,saya dulu thn lepas selalu beli kt Setiawangsa sini sekor dlm RM1 je tk kira laaa apa jantina...plg mahal sekor RM 2.00 tu kalau yg jenis besar skit and lawa

Reply #123 mYa's post

apa yg dia makan ha? kau tanya macam la aku ni pakar. kau beli teleskop, kemudian kau ambil air atau apa2 benda dalam air tu, kau tengok kat mikroskop. mcm2 ada....sebab tu anak2 ikan suka lepak kat sana. so, sbb tu kalau nak buat breeding trap kena taruk tumbuhan air kat luar breeding trap tu. ibu ikan kat dalam la. bila ikan beranak jer, naluri si anak akan terus tuju ke tumbuhan air. maka selamatlah anak2 ikan dpd dimakan ibunya.

ni antara hidupan dlm air yg menjadi makanan ikan yg tak terlihat dek mata kasar.......

INFUSORIA

ROTIFER

Rate

1

Follow Us
yesza kau mmg pakar azam..
breeding trap tu aka pokok2 la ye..gitu aku beli la banyak2 sket pokok tu..tak benapas pulak kang ikan2 tu..tapi ni bukan anak ikan jek suka..sume ikan pun suka dok situ..

lepas tu aku amik sauk tu aku kebas2 pokok tu barula nampak ikan2 tu sembunyi dlm..

hari minggu ni aku target nak tambah ikan gupi betine..terlalu banyak  yg jantan..berpeluh yg betina tu kejar

hmm..camana lak ngan buih2 kecik kat permukaan air..ade org ckp itu tandanya yg jantan nak mengawan..tol ke?

Reply #127 mYa's post

BUIH? SETAHU AKU IKAN PELAGA JANTAN JER YG MEMBUAT BUIH. MUNGKIN KEADDAAN AIR KUT.

birbyrd_puyoh This user has been deleted
sorry ler ...aku malas nak baca post2 yg kat belakang tu.  Azam kedai aquarium kau kat mana... aku minat gak bela ikan .... tapi goldfish

Reply #129 birbyrd_puyoh's post

eh sapa kata aku ada kedai akuarium? aku peminat jer...dulu la. sekarang beralih kepada burng pulak. gold fish bagus gak. boleh biak gak. tapi aku nasihatkan kau supaya jgn bela dalam akuarium sekiranya filter tak cukup bagus. kena pandai kontrol makanan. dia ni asyik membedal dan melepas. berjela-jela najis dia. kena rajin cuci filter...bela dalam pond, ok.

Originally posted by mYa at 19-4-2007 08:35 AM
hmm..camana lak ngan buih2 kecik kat permukaan air..ade org ckp itu tandanya yg jantan nak mengawan..tol ke?

aku rasa air ni banyak nitrait ni. tak cukup bakteria penghurai. cuba vakum dasar kolam. buang sisa makanan dan sisa pereputan tumbuhan tu. pastu cari batu2 pelbagai saiz dan taruk kat dasar kolam. jgn cari batu yg licin, cari yg banyak jerawat. takpun isikan dgn potongan pendek paip pvc atau penggulung rambut. ni tempat bakteria melepak ....

vakum pakai ape ? maapla ...soklan bodoh dr aku untuk otai cam kau jawap..

mmg lama dh aku tak tukar air tu..dah 2 minggu setengah dah..air dia pun hijau ..haha..batu tak licin tu mana nak dapat..aku nye batu sume yg licin tu..cam batu sungai..baik yg kecik maupun yg besar..

ok got it..nanti aku potong pvc boh dlm nengok ape jadik...

Reply #132 mYa's post

pam vakum tu beli kat kedai akuarium. yg paip dia putih dan pam dia warna biru. manual punya lena pakai tangan picit. kau kena kontrol mkanan tau. mula2 bg sikit, tgk habis tak. sisa makanan ni nanti jadi ammonia

[ Last edited by  azam2066 at 20-4-2007 01:27 PM ]

oh padanla pagi ni ade ikan mati
aku cakap ko, ikan aku tu perut dia kembung sungguh..so aku budget dia lebih makan..sedih..ikan tu warna biru muda..ekor dia..lain dr yg lain
tapi umur x panjang
ape nak buat...

Reply #130 azam2066's post

k zam, filter jonih apo yg paling baguih utk goldfish.  aku tak nak jadi macam mya........hari2 jadi pembunuh  ekeh..keh.ekeh..

azam tu pompuan ko..
ces kau kata aku pembunuh ye birdy..ceh 1000x :@ ...husband aku pun cakap yg sama...kwang3..kasik can la baru nak belajar ...

aku dah tau la nape dia mati..kat filter atas tu dah jadik sarang nyamuk..seseorg dah spray pakai shieldtox..so bukan aku yg bunuh tetapi seseorg tu...

anyway smlm aku dah buat ini (bangga ngan achievement diri sendiri..)
           - tukar air (clean and clear sungguh air tu)
           - tambah 5 ekor ikan gapi betina...
           - beli kaki akuarium ..pending dah lama..rm40 hengget jek
             ..tapi pasal no budget..

hasilnye ..akuarium yang bole dibanggakan .. ..
misi : menjadik penternak ikan gupi yg sukses dan bukan :@ ikan...

Reply #136 mYa's post

mudah2an........panjang ler umur ikan gupi dan semoga beranak pinak selepas pembunuhan trajis kekawan nye. good luck. kalau nak lagi berjaya, anak pertama ikan tu kau kasi kat azam dan anak kedua kau kasi kat aku... anak ketiga dan seterusnya kau kasi ler kat sapa2. kau simpan betino dan jantan jerrrr.

tak ingin aku nak kasi kat kau la birdy puyoh
kau pi beli kat kedai apek la..singgit seko...

ikan emas lagi manja tuh...sat2 terapung..tinggal lama sikit balik kg terapung...

Reply #135 birbyrd_puyoh's post

akupun tak tau nak cadangkan filter jenis apa. semua filter ok. tapi penyenggaraannya kena kerap la. kena rajin cuci pd part mekanikal filter tu. ikan emas ni kerja dia makan dan melapas.....

[ Last edited by  azam2066 at 23-4-2007 08:42 PM ]

Reply #138 mYa's post

binatang ternakan kena zakat tau. jangan kedekuttttttttttttt

kalau balik kampung, taruk ler holiday food 3-4 ketoi....baru selamat