CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mYa

Bela Ikan guppy

Originally posted by mYa at 8-5-2007 04:19 PM
1 lagi..

tgk ikan ko aku teringat ikan2 guppy aku dulu..bestnyeee.....ni tk sabar nak start balik ni...:clap:

RED COBRA

NEON BLUE TUX

LYRE TAIL

LEMON COBRA

GREEN COBRA

Rate

1

JIWA_LUKA This user has been deleted
SAYAPUN NAK BELA GUPPY LAH KALAU CAM TU

SILVER STREAK FLAMINGGO, LYRE TAIL ngan GREEN COBRA
biasa aku jumpa ni..yg lelain belom lagi

LYRE TAIL tu ade seekor betina aku beli..seko rm2..tapiyg jantan mesti
lagi cantik..tak pernah jumpa lagi..yg betina sume badan warna grey ..std la ..kurg cantik...

Reply #164 mYa's post

kalau tak silap aku ada lebih dr 30 jenis semuanya. seelok2nya jagn buat cross breeding. biarkan kawin sejenis jer. kalau dapat bela semua jantan dari pelbagai jeins dlm satu akurium cantik ooooo....

Originally posted by azam2066 at 3-4-2007 09:16 PM
jom lepak kat board animal lover. kat sana aku ada terangkan.kat sinipun aku dah ceritakan rasanya.

Azam, boley tak ko terangkan kat aku camner nak buat CO2 tu.. guna bekas terpakai , pehtu letak yis kan.. pastu camner nak salurkan co2 tu ke pokok pokok?

Follow Us

Reply #166 HazelNut's post

ada email tak. nanti aku emailkan pd kau. panjang ceritanya. ada versi inggeris dan indonesia. yg mana satu kau nak? basicnya sam. tatacara berlainan. kita boleh sesuaikan dgn keadaan peralatan yg ada di m'sia.

ok.. aku dah pm ko my email add... thanks... versi inggeris lah senang.. kang indon ni susah lak aku nak paham...

nak tanya la azam..
lepas aku beli pokok kiambang dr nursery ni kan..aku letak dlm akuarium
pastu air jadi kuning plak...dah tu ikan mati..padahal air jernih..dah lama ikan aku tak mati tu..

pokok kiambang tu ade racun ke ape?

Reply #98 nenektua's post

hehehe... yg jantan kalerful cantik2 especially tang ekor meka yg kembang2 beraneka warna tu... yg betina tak lawo langsung, 1 kaler jer mcm ikan bilis, kekadang kaler sawo matang sket.. perut pun mudah buncit.

Reply #158 azam2066's post

ish...harus aku gi Pasar Pudu cari udang nih!  Siput tu taliair mana la den nak poie...  Beli udang jelah dulu ek...  Maceh Azam!

kicapmanis..
jom tempek gambar ...musti cantik ikan2 ni..

azam aku rasa air akuarium aku dah banyak nitrat semula kot..rasa2 dah 3 minggu tak tukar..filter aku pun tak power ...

ujung minggu ni tukar air la

Reply #172 mYa's post

bila banyak ikan, banyak la ammonia dibebaskan. sedangkan filter masih lg macam dulu. tak cukup kuasa dari segi mekanikal dan biologi

Reply #173 azam2066's post

mya, alang2 minat biar biar bersungguh2. beli la tes kit . test dari segi hardness, pH, dsb. bair dapat keadaan air yg sesuai untuk ikan tu. dari mata kasar shj tidak mencukupi. ikan perlukan keadaan air yg sesuai mengikut spesis sebagaimana kita perlukan udara yg segar untuk hidup.

baek boss..

nanti aku beli itu kit sume...

yeehu ..azam aku dah dpt vakum yg kau ckp dulu2 tu..so mmg senang keje aku lah..aku pam kuar taik2 ikan kat bawah tu..

bole nampak beza ikan berenang bersukaria ngan air baru..sblm ni mandom jek...

thank u azam..

Originally posted by mYa at 8-5-2007 04:16 PM
aku cuba - jaya ..ni gambar ikan aku..

Berapa lama ikan-ikan awak blh hidup? Saya punya guppy dan swordtail cepat matilah. Biasanya blh tahan 3-6 bln saja.

Nak tanya, kat mana ada jual wall mounted aquarium? Ok ke kalau pakai wall mounted aquarium ni? any pros n cons?

son...
guppy saya ade yg dah lebih 4 bulan pun ade...tapi sword tail ni macam mudah mati saya tengok..
ikan2 saya yang tak mudah mati platty & sunset matty...sama guppy lah..
tapi boleh kata ade jek yg mati tiap2 kali...

kalau tgk ikan cam berenang tak semangat..tukarla air..itu pengalaman saya...kadang air jernih tak bermaksud air tu sesuai untuk ikan hidup...tak yah tukar sume air..beli pump yg ade jual kat kedai tu..mcm vakum la..rege dlm rm7..so vakum dasar aje di mana taik2 ikan banyak tu..kuarkan separuh air...pastu masukkan air baru..note the difference..ikan berenang gumbireee jek...

camanapun..kadang2 kalau ikan nak mati tu dia mati gak..dah sampai ajal kot hahha...

Reply #174 azam2066's post

Azam & kawan2,

Saya kat umah pakai air RX water tu untuk bela ikan.  Tapi khas utk ikan guppy, sepat yg kaler2 tu jer (tak ingat nama depa) + yg jenis kecik2 mcm transparent nampak tulang2 dia tu. Suka tengok ikan kaler2 beaneka jenis & bentuk nih... release tensyen kita balik keje penat2 kan..

So far Alhamdulillah, bila nampak cloudy jer sket, saya tukarlah airnya...tahan la seminggu... RX water ni cam mineral water gak, takde clorin kan...tu yg kami confident nak guna tu... cuma bagi kolam ikan koi tu kami guna air paip campur sket anti clorin drop la... kekadang time air lam kolam tu nampak surut jer nak cepat tu saya pakai curah jer sebaldi dua air paip lam kolam ikan koi tu without boh anti clorin...hehee...tengok ok plak...so far takde plak ikan2 yg timbul...  
teruk la kalau kolam ikan koi pun nak guna RX water gak... hehe...

Saya letak kolam ikan koi tu pun at 1 corner lam umah gak, buat 2 aras pasang gak la motor oksijen tu sebab suka tengok air terjun mencurah2 jatuh - cooling sket lam umah rasanya.. La ni anak2 sibuk soh bela udang & kura2 lak.  Emm...tak tau la kat mana nak letak lagik... dah jadik cam zoo plak nanti... yelah nak bela kucing, takut lelah asthma lak... so, bela jelah ikan ek... syok jugak bela ikan ni tapi nak kene rajin ganti air & cuci kolam/aquarium la...

Yg buat bersemangat tu bila anak2 yg kita bela tu dah membesar, perut pun dah buncit... maka mak2 ikan guppy tu dah banak & banak lagik... hepi sesangat!   Time nak asing2kan baby guppy tu la yg excitednyer sebab nak kene cepat2 ek...kalau tak, harus kene ngap dgn omaknyer.. dulu kami ingat bapak ikan tu yg ngap..rupanya bila tengok video yg Azam post kat sini, mak dia punya keje rupanya yer... apala...dah penat2 beranak dia makan balik anak dia...

Anyway tima kasih banyak2 la kat nasihat2 bernas dari Azam... bagus betoi la join u all kat sini... now saya dah tau camne nak buat...tu yg kemarin usaha la kerat botol mineral buat lubang2 kecik & masukkan lam aquarium kecik tu sekali dgn rumpai air utk standby in case ibu2 guppy kami yg dah buncit2 tu nak banak anytime...before that kami memang dah awal2 asingkan ibu2 yg buncit2 ni kat bekas aquarium kecik2 tu... kami letak sepasang2.. senang nak monitor kot2 meka banak kan..
syukurlah kebetulan lepas boh perangkap tu, mlmnya, salah sekor ibu dah banak...mujurlah anak2 dia tu pandai lak masuk lam perangkap botol mineral yg saya buat tu...so dapatlah kami selamatkan meka, hehee.. maceh banyak2 yer Azam!  :tq: :tq: :tq: