CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tigger

maternity and employment

dah pegi ofis hr, barulah kunun tergedik2 dia janji nak bg esok surat tu. agaknya, kalau tak tanya n pergi jumpa, entah kurun ke berapa lah dapat ye?! esoknya pun, tunggu punya tunggu, takde gak dipanggil ambil surat. so lagi sekali kami pergi jumpa hr tanpa dijemput. barulah nak bagi surat tu. bukan susah mana pun nak buat surat tu, fotostat jek. yg lain sket cuma selai dua jek. so kena sign every page. dah lepas sign, hantar terus ke hr. i ada baca klaus t&c dlm surat tu, takde apa2 psl maternity leave.

so i tanyalah psl maternity leave dlm tempoh probation. dia terkejut sbb tak tau i preggy. i admit, officially mmg takde beritahu i pregnant. tp unofficially, cikgu2 n kerani2 lain mostly dah tahu. masa kerani sekolah tanya aku psl my pregancy, si head of school yg interview aku mula2 tu pun ada sama. ni terjadi a few weeks b4 surat offer dikeluarkan.

btw, pd aku, aku tak anggap aku cuba sembunyikan pregnancy aku fr school. cumanya, takde pun dlm borang yg suruh aku bagitau kalau aku preggy. n also, time interview, takde plak aku ditanya ke hapa. n masa dgn BOD, ada 4 org time interview tu..so takde sorang pun tanya apa2 psl tu. aku assume, takde apa2 masalah laa.

okay..ni dah nak msk bab masalah aku. sorry mukadimah panjang lebo..aku cuma nak korang gambarkan bagaimana 'efisyen'nya sekolah ni yg kunun feelin2 international..tp...
so bila aku dah tanya psl maternity leave dan hr kata aku kena amek unpaid leave sbb aku msh dlm tempoh probation. dlm surat tulis tempoh probation 3 mths. tp hr kata max 6 mths. jd aku tak layak dpt gaji time tu. itu satu hal. kat atas tadi, aku ada baca. org kata dlm labour law, dah keje 4 mths dah layak dpt maternity leave. if ikutkan aku, date aku di ofer jd permanent staff adalh sept 8. so by the time aku nak bersalin, i.e bln 1 next yr, insyaAllah dah 4 mths.

tu aku tak kisah lah dulu. nak cerita ni psl my current problem. hr kata, kalo sekolah tak kisah aku pregnant, so hr tak kisah nak hire. jd head of skul kenalh cari org nak relief my class. tp bila aku dah blk ke sekolah semula, aku dpt call dr hr ckp HRM nak jumpa aku selasa depan ni. aku tanya ada masalah ke? dia kata ada sbb kununnya aku tak beritau diorang aku preggy...

aku tak tau lagi apa HRM nak ckp..tapi ada a few persoalan:

1. bolehkah surat perlantikan aku ditarik balik atas dasar ni? apa dasarnya? sbb aku tipu diorang tak bgtau aku preggy? if aku tipu, bila masa?
   - dlm borang (3 kali aku kena isi borang, 1 borang setap kali gi intterview pelbagai peringkat), takde langsung tanya psl pregnant atau tak. pastu, aku ada kat sekolah tu dah dekat 2 bln. boleh aje aku dipanggil bila2 masa oleh head/hr, tanya psl condition aku.
   - masa aku buat medical check-up, aku bgtau nurse situ aku tak blh buat x-ray sbb tgh preggy. so takdelah gambo x-ray aku time aku submit result check-up pd kerani. aku bgtau, x-ray takde sbb aku preggy.
2. mula2 hr staff kata, diorang takde masalah nak hire aku andainya sekolah pun takde masalah. bila aku jumpa head of school tanya kat dia whether dia tau tak aku preggy, dia jawab dia tak tau. then bila aku ckp HRM nak jumpa aku regardg this matter, dia takde pun kuar ayat2 nak backing aku since masa tengahari tu, dia ada cakap nak kekalkan aku as subjek teacher yg aku tgh ajar (maybe sbb dia tau aku bagus...*angkat diri sendiri*)

so aku ni tgh nak cari ilmu sket b4 menadap HRM. aku tak tau apa nak jd time tu, tapi aku ada rasa, mcm offer aku akan ditarik balik. tp aku dah sign n dah bg copy kat HR. aku dah keje pun dkt 2 mths kat situ. takde masalah ponteng keje ke, lewat ke hapa..sume okay insyaAllah. aku siap jd cikgu kelas pd 1 kelas yg plg nakal yg sume cikgu2 urut dada n kepala tiap kali masuk. aku ajar subjek berat kat 2 kelas..1 kelas budak pandai n parents terlebey2 pandai..1 lg kelas nakal tu lah. so far, so good. aku geram tau!

adoi kak nur... dah lama i tak men CARI, cari cari je i baca thread ni nampak post akak,
i dapat bayangkn la letihnye urusan die... susah gak ye akak...dgn preggy lagi..
what can i suggest.. (dari cdgn seorang yg zero-experience tapi based on logic je), apa kata
akak buat rayuan, either in letter form or verbally asalkan mereka faham akak benar2 committed n responsibled, getting pregnant is not a big deal... 2 bulan maternity boleh covered by substitute what...
lagipun dokumen semua dah arranged properly kan kak nur... so dgn harapan akak succeed...coz international ni considered swasta kan? i pun tak faham the gap between international school ngan government.
Kalu government, susah time nak masuk maktab je...once dah setel, posting everything..nak preggy ke nak ape senang je urusan...tak ade hal da.. mm...
"Mereka" ni kadang2 saja nak untungkan diri di atas kesusahan orang lain. i geram bagi pihak akak... i pray that urusan akak dipermudahkan... amin

thanks jhu lian...harap2 tak perlu merayu lah..sbb i benci merayu2 ni..sdgkan i rasa i deserved berada di situ..hehhe...

Follow Us
Kalau dah sign surat offer tu mana boleh diaorg tarik sesuka hati? Boleh saman macam nih.. hehehe... anyway, kalau baca posting awal2, ada byk clause yg rorouni bagi in terms of legal & labour law.. I think kalau depa tarik balik surat tu, u boleh suruh diaorg bagi alasan kukuh la kenapa buat camtu kalau dlm terms & condition x de ckp apa2 pasal maternity...