CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kk_o

penylesai yang benganggg

Originally posted by kk_o at 17-3-2007 11:55 AM
aku le soc.worker. tp aku bukan kaunselor.
yes bidang aku memang ade etikanya. salah satu adalah penerimaan... problem aku, I CAN'T...

HAIYOOOOOOOOOO

..emm nampak nye u kena lagi belajar..belajar menerima...

1. bidang kerja ko skrg bidang kerja yg mak ko suke...

2. yg client ko mmg org2 yg bermasalah..

3. tugas ko menyelesaikan masalah bukan membenci client ko..

p/s pada saya client you patut diberi tahu akan kesilapan yg dilakukan tpi bukan lah sampai "padan muke kamu". You patut rasionalkan mereka tentang kesilapan yg dilakukan dan seboleh yg mungkin dgn kepakaran yg you ada menimbulkan keinsafan dalam diri mereka supaya tidak mengulangi kesilapan yg lalu.

sama ada client you dianaia atau cari pasal sendiri itu soal kedua...
sudah jadi tugas u sattlekan masalah mereka...

sekiranye you merasakan kurang selesa dengan tugas ini..saya berpendapat you akan gagal melaksanakan tugas you dengan baik..

cdgan...1. mungkin you  boleh berbincang dgn rakan-rakan setugas you bagaimana mengatasi perasaan you ini..

2. mungkin you boleh memerhati atau jadi pemerhati bagaimana rakan-rakan you mengendalikankan kes...sebab you kata you tak der sijil membuktikan kepakaran you.

3.mungkin boleh mengendalikan kes secara bersama dengan rakan setugas...

..sekiranya ada cdgan yg tidak bernas ignore saja..saya cuma org luar...TQ.

Rate

1

...problem ko bukan pasal ko tak bley nak accept...

...problem ko yang sebenar2nya ialah....

...ko nie seorang yang judgemental...a quality that a social worker cant afford to have...

...u judge them the moment they walked into your office...

...u judge them base on their problems...their attitudes...

...once u have judged them...tu yang timbul perasaan benci dan menyampah kat mereka...

...tu yang ko rasa apa yang ko buat semuanya hanya kerana ko terpaksa...

...tu yang buat ko hate yourself everyday cos u are being such a hypocrite...

...feeling strongly about something and ending up having to do something else which is against your perceptions and beliefs...

...bidang yang ko ceburi nie adalah satu bidang yang full of challenges dan satu bidang yang sungguh murni...sedarkah ko yang ko nie ada keupayaan untuk merubah kehidupan dalam masyarakat ko by improving their lives??...u have the ability to help them to get back on their feet so that they can function in the best way they can in their living context...

...u help them not only to deal with their troubled relationships...but...u also help them to solve personal and family problems...mungkin jugak mak ko once upon a time pernah mengalami problem sebegini dan hidup dia berubah for the better berkat pertolongan daripada seorang social worker??...sebab tu...mak ko berasa sangat kagum ngan profession nie kerana berkat pertolongan yang dia dapat from that social worker...dia berjaya to function back into society dan mampu membesarkan dan memberi pelajaran yang cukup buat ko...

...and...im sure...she wants u to be a social worker so that u too can help someone else yang unfortunate seperti dia dulu to get back on their feet and face live with strength and courage...like what she has been thru...

...bayangkan sis...kalau time tu mak ko dapat seorang social worker yang menyampah giler kat dia...pastu memberi pertolongan dan bantuan kerana terpaksa...would she have turn out to be like what she is today???

...quality yang aku rasa seorang social worker should start with is to be loyal to their clients...ko kena tanamkan rasa setia ko pada clients ko...only then baru ko bley build a good rapport with them...bila dah terjalin rapport nie...u will understand them better and they will open up to u easier...

...whatever u do sis...u are not to judge them or think lesser of them...they can be a scumbag for that matter...but...ko kena jugak amik kisah bagaimana dorang bley turn out to be a scumbag...cos pple just dont turn out to be a scumbag sejak dilahirkan....heh...

...cubalah tukar attitude ko tu...be a little less judgemental and a little more understanding to their situation and problems...

...insyaallah...u will be able to cope better with your work...

Rate

1

i try...

terima kasih kengkawan..

ctsueraya
sakit mental yee, kawn i slalu ajk i wat terapi tuk tengkn fikirn... cam2 la yg dia ajar. tp i tenag bl melawat klien i yg dh bahagia hasil pertolongn i. u tau tak heppy bebeno rase hati bl tengok klien gembira. tu pun klu rapport i ngan klien k.

sayawifenikmie
belajar menerima. ade gak tanye kwn2. at last diorg kt klu x de kemahuan memng x kn berjaya. yg penting jgn set kan ape2 before u jmpe klien. x de klien yg ok akn dtg jmpe u. semua ko. sbb tu dia jmpe u... tu le kt2 kwn i. tentulah tak de ubat yg di cipte tuk membhgiakn perasaan.
tuk terima nasiht memg selalu... tp nak jd pemerhati selalunye x boleh. sebb hubungn ngan klien adalah "kerahsiaan"
so i tak leh perhatikan mereka melainkn dibenarkn klien. tp kwan i slalu bg tunjk ajar....... kendalikn kes bersama pn sebolehnya dielkkn. tp i boleh mntk pndangn mereka. tq

blackmore
yes.. sometime i ngku i ni judgemental. bl dh j/mtl pasti i tak leh bina rapport. i takkan berjaya. so i kan tolok kes tu. u tau tak bl dah biase terima kes yg sm kgd2 i pk yg mereka tu sama. wlupun i tau i silap. dlm handle kes i slalu kaitkn kes dia ngan klien i fefore dia. tu memg i silap. tp i slalu yakin yg i betul.
tp bg i j/mtl bukn problem i. cozz rata2 kes bl i dh tau diorg pnye l/blkg i mula menyampah. i hya menyamph pd klien yg cari pasal. klu klien yg i gelar mangsa, i akn rasa empaty. nak tolong sangt2.
bg i diorg in thheory believe in a just world " sesuatu keburukan yg berlaku adalah salah mereka sndri... so it their choice"

yes i akui bidg ni sguh murni. atas diri sndiri tuk meletakkn kemurnian tu dimana. i seronok klu dpt change nasib klien i. tp sayang.....

yes u true about my mom.. seseorg tu pasti menghargai bl kita bg bntuan apath lg bl bntuan tu berjya.

...quality yang aku rasa seorang social worker should start with is to be loyal to their clients...ko kena tanamkan rasa setia ko pada clients ko...only then baru ko bley build a good rapport with them...bila dah terjalin rapport nie...u will understand them better and they will open up to u easier...

tanamkn rs setia.... i not clear bout that. i cant accept them. cam ne nak setia?

...cubalah tukar attitude ko tu...be a little less judgemental and a little more understanding to their situation and problems...

...insyaallah...u will be able to cope better with your work...

yg tu i akan cube .. tukar behavior. buang j/mtl. i will try. may be u true.

thanks

Rate

1

Originally posted by kk_o at 18-3-2007 22:24
tanamkn rs setia.... i not clear bout that. i cant accept them. cam ne nak setia?

...bila aku kata u have to be loyal to your clients...maksud aku...u have to stay committed to them...the way u connect with them is very2 important...u have to rethink the way u make a connection with your clients...u also have to rethink jugak your goal...your role as a social worker...and your clients too...coming up with different and fresh ideas and strategies on how to treat different clients or cases differently...tapi at the same time able to treat them with your utmost respect and basically as they want to be treated...

...u see....your work natures is supposedly to make life better for them...to help those who are failing to get a grip on life back and to able to function again as normal as before...but...u cant do all these kalau ko tak dapat kerjasama from them...that is why...u have to build a rapport with them...

...and...to start building a rapport...u have to be non judgemental...honest...dan ko kenalah berlaku ikhlas ngan mereka...providing excellent service sapa2 pon bley bikin...tapi...brapa ramai yang mampu melakukannya ngan ketulusan hati??...u think your clients cant tell the difference ke between providing a service and a genuine help??...dorang pon ada perasaan dan deria u noe...ko tak payah nak cakap sepatah kata pon they noe whether u do it kerana tugas atau kerana ko betul2 nak menolong...your body language...facial expression...all these shows your inner and true feelings...

...cuma...dorang couldnt care less cos they are desperate for help...whether ko happy ke tidak itu secondary issue to them...

...but...if u work from your heart...and u go the extra mile just to make their lives better...insyallah sis...u will see them coming back to u again...not as a client...but as a fren...

...have more faith in yourself sis...ikut kata hati ko dan berpandukan akal yang diberi....im sure u will be fine...

Rate

1

isu nih mcm best nk dibincangkan....
tp aku ada mslh sket jika involved dgn posting yg berjela2....
terus aku pulak yg jd bermslh....:ting:
bermslh dgn sikap mls nk membaca...

ev700

hya kerje ni sbg punca pencarian i... sometimes ade gak i pk cam tu. n m'buatkn i need gak berdepn ngn kerje tu.
i pn stuju ngan blackmore that i yg kene ubh diri sndiri..

tulis diari...
i memg x mint tulis diari... pernah i wat tp u know what i feel....
i hate my self. i hate everything i did. so i stopp write.

Follow Us

blackmore

thank again. your word membuatkan ku kene pk byak kali...

i kene jaga link i ngan klien.......ok.
to realisasikanny i kene bina hubungn baik. so i x leh j/mtl. so dr awal lg i kene jg epersepsi i terhdp klien...
my/klien goal, role. think betr... yap.:hmm:
u dah sedarkan i something..... before... i just think help help help. bagi je pe yg klien nak. kalu dia layak dia kan dapat.

tapi yg utama adalh lain. Goal. sepatutnye i need to think matlamt utama adalh change.........perubahan untuk klien. bukan penyelesaian ataupn how to lari.. bile i pk klien i perlukan i sebb dia x de pilihn... mintak i tunjk jaln tuk lariii / finish derita dia tp i x pk about ubah.
that mean dr awal lg i dah wat penilaian yg salah.. judgemental.

ARGHHHH I PENING NEXT TIME KITA SAMBUNG... I NEED TIME TO THINK MORE MORE N MORE......
SOMETIME I THINK I YG TAK TAU APE2 TENTG DIRI I. I TAK TAU PUNCE SEBENAR..................................

iklan jap

tension gak kalu pening2 ni...

kengkawan sume nak tau x pe yg berlaku pd diriku tadi....
td aku lunch ngan member... aku silent h/set... x nak sesape gangu........... biasenya aku kan pulg opis lewat skit.. demikian gak tadii... secara x sengaje aku tengok h/set ade 5 miss call pas tu adelah 3 mesg yg same. member opis aku yg hantarr
" woit ko lupe ke MEEETING"
haiyoooooooooooo. aku pn pe lagi. aku kerah member aku bawak kereta laju2.... mati aku kalu bos aku dulu yg sampai.
sampi je kat opis.... akupn berlari dengan kelajuan 120 km/jam... fuyyooooo kebetulan masa lalu kat satu kawasan yg member2 opis aku pngil taman shahduu..sbb kat situ memg shahdu le kononnye......
sedg aku berlariiiiiiiiiiiiiiii hehehe ntah camne kaki aku tergelincir bedebukkk nagke busukkkkkkkkkkkkkkk....
adelah beberape orng secara tak sengaje dapat tengaok aksi menghayat hati secara percume...  yg mampu bertahan tetap cover diaorg pnye machoo... tapi yg tak tahan tuuuu bersembur air liur diaorg gelakkan aku....

aku ngan selambe berkata
" welll.... ini perkara normal dalam kehidupan"..............
tapi yg aku tak sanggup abeh baju seluar putehku melekat lumut hijauuuuuuuuu...
time tu aku tak tak tau nak wat pe. tak kan aku x pergi meeting.sedgkan aku kene bentang laporan ari ni....

kalau korg le korg nak wat pe?

aku pn duk sekejap kat satu lokasi yg ku kira line clear.... sambil duk pk2 ape nak wat namaku dipanggil....aku ingat petanda bahagia... leh le aku pinjam baju budak yg panggil aku tuuu

aleh aleh

" u nak pergi mesyuart.. mari kite jalan same-same"

tu bos aku leeee.time tu dia x prasan lg lumut kat bj aku ni....
aku time tu x tau nak cakp pe..... tp bile je bos aku terpandg cork hijau kat bj putehku ini....
dia pnye gelakkkkk  macam menangiss bergoncang goncang khalimah perut dia...

aku pn ngan selambeee tye la  " cam ne bosss"

bos aku bg idea yg plg bernas
"camnilah. u ikut i g meeting. anggaplah ini fesion terbaru"

yg tak tahnn dia tarik tangn aku tu bawak g bilik meeting

smpaije bilik suare sumbang pertama keluarleee
"eh hari ni bos bawak elien"

pastu biase lee meeeting tetap berlangsunggg. memandgkan aku ni funny person so bg aku ni kenagn indahhh

yg bestt sekali...pas tu bos ku nampak cam suke kan aku Hehehe...siap belanje aku makan lagi... best giler..

Originally posted by kk_o at 19-3-2007 13:11
thank again. your word membuatkan ku kene pk byak kali...

i kene jaga link i ngan klien.......ok.
to realisasikanny i kene bina hubungn baik. so i x leh j/mtl. so dr awal lg i kene jg epersep ...
...u see...u arent being defensive bila aku menegur ko...u dont make up excuses when pple tell u or highlight to u on your faults...instead...u acknowleged them...u acknowledged your shortcomings and limitations...and showing your receptiveness...

...this to me shows that u are someone who is level headed and alert...u obviously are in control of your feelings and emotions...u are able to slow down and think and digest all inputs from us here...that is why u are able to avoid being defensive...

...good for u...

Walaupun kengkawan sume x  kenal aku... itu x bermakne korang x dpt menilai aku secara berkesan.....
ape2 bende yg korg tulis dalam ni sebenarnyeee korang banyak menunjukkan sesuatu bende yg aku tak nampak tentg diri aku.
i just think kalu lah ada sikap blind spot dalm diri i terhadap diri i sendiri  ,, selama itu i kan jd orang yg bodoh n x kenal sape diri i sebonarnyeee
untuk itu TERIMA KASIH banyak banyak kat korang sume

BERBALIK PADA KES I...........

i nak tell u what i rasa setelh dicuss ngn korggg  setakat nii

korg dah bukak satu persepsi baru dlm diri i. sebelm ni i just think cam ne nak lari n settle prob i ni. tapi sebenarnye i x paham n memang butee tntg diri i sendiri.

i pergi kepada mengapa i jadi menyampah kat klien....

sebenarnye i ni mempunyai judmentl attitude... i ni suke mengkritik klien menggunakan penilaian i sendiri...
hakikatnye penilaian i tu mungkin salah.
so dr j/mtl telah mempengaruhi emosi i... i jadi menyampah kat klien i... kerana penilaian i dah membuatkan otak i set " padan muka sape suruh cari pasal" - like that lah...... so secara automatik i jd menyampah kat klien i walaupun i sedar sangat yg klien i tu x boleh dipersalahkan 100% kerana diiorg cari pasal pn disebbkan faktor lain... memandgkan i ni j/mental orangnye... i x nak pandang aspek tu walupn i menyedarinyee...

satu lagi kenape i x minat n benci ngn kerjaya i sendiri.... sebbnye i buta n salah tafsir ngan bidang i...
dilihat secara kasar PENYELESAI MASALH ORANG... dah tentu semua org akn PK kerje ni murni...
tp bila dilihat secara spesifiknyeee... sape ORANG yg i tolong tuuu... diorg adelah PENCARI BALA....
so klu dah pencari bala......... wat pe i nak tolong.. padan le muka dia... baik i just pilih org yg benar2 mangsa sajee......

dari situ i dapat lihat rupe2nye i tak tau goal sebenar profesion i.... sebelm ni i PK yg i ni membantu klien settle masalah or lari dr masalh... tp sebenarnyeee satu aspek yg lebih penting adelah PERUBAHAN... Sebenarnye klien i perlukan perubahan.... daripada pencari bala,,,, i must change diaorg kepada kehidupan sepatutnyeee...........

akan bersambung

bila cakap pasal judmental... ia berkaitan ngan nilai yg ade dlm diri aku
untuk ubah nilai bukan mudah..... nilai ni dah sebati ngan diri ku..

aku sekarg masih di tahap dilema...
samaada nak quit atau aku patut ubah cara pemikiran aku...

kalu quit aku akn berdepn ngan masalh baru.........
cam aku kate laa
1 mak
2 kerjee
3 hutang

kalu aku teruskan.... aku payah nak ubah cara pemikirn aku......................
NOT EASY GUYYYYY.....................................................................

cam ne ubah ye?  :hmm:

afja n MelahJanda

tak dapet den nak nolong   :gila:

hmmm

cam x de respond jeee

Nampaknyee terpakse lah kk_o tutup forum niiiiii

Mr.Forensics This user has been deleted

Reply #33 kk_o's post

sabar bang...reply session bukannya simulataneously...
nanti ada ramai masuk bagi reply..

apa pun,
i got satu advice aja..
do what u like,be yourself and smile always.

Reply #34 Mr.Forensics's post

tak pee... aku bersabo  :pray:

:cry: :cry:   :cry:

[ Last edited by  kk_o at 24-3-2007 08:39 PM ]

bakpe jadi gittu tu?...

aku rase ko kne wat prinsip untuk keje ko...

aku amal kan

cool
smart
cruel

aku sbnr minat dalam bidang kaunselor...

cool bg aku tenang...ko kne tenang kan diri ko n cube selesaikan masalah anggap kan klu bende tu kene kt diri ko...

smart that means bijak...ble ko tenang ko kne ada kebijaksanaan...try to understand them...ye ko rase diorg yg salah n cari pasal...let u see from positif view...if u do that what u will do?

cruel=kejam...kejam bg aku bukan utk bunuh org...but tegas...ble ko dah wat keputusan ko kne tegas dan jgn pedulikan pe org laen kate...tp sebelum ko buat keputusan tu ko kne ready untuk bg alasan mengapa that keputusan ko wat...

tu prinsip aku...aku just share....myb it can help u...

Reply #38 cloud_hardcore's post

aku kagum ler ngan orang yg berprinsip ni...
smoga prinsip ko kekal ke akhirnya...

dari ape yg ko tulis... byak nak suruh aku letakkan diri aku sebagai klien  :no: selamanya aku akan benci diri aku...

aku ni lagi kuat prinsip dari ko... sehingga abaikan perasaan aku yang sebenar...yang kadang-kadang member aku naik :geram: ...

aku menjadi diri aku kerana aku yakin aku benar...

tapi aku terima kata2 ko mungkin aku kena cipta prinsip untuk kerja aku...  nanti aku kan :hmm:

:jeling: :hmm: :nana:
line clear
best gak kalu tempat ni dijdkan tempat aku meroyan...:nana: nf: :clap: :cak: :devil: :gila: :jeler: :blah: : :@ ff: :setuju: :blah: :tq: :kerek: :gado: