CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: MegatDin

Pengalaman menakutkan naik kapalterbang

pernah sekali time naik Airasia tetiba kena airpocket jatuh mendadak then naik semu.Semua dalam flight teriak but seronok Rasa mcm main roller coster

Selama ini Pengalaman ngeri tu aku lom merasai cuma pengalaman biasa je sepeerti Turbulence, Ini aku rasa paling teruk ako kena sewaktu on sector Denpasar - Singapore cawan air ako bergegar dan terus tumpah ..ini aku naik A340  memang that sector in between Denpasar - Surabaya quite strong the wind..B777 i tink quite stable kat this sector tak banyak gegar dalam turbulence, another sector pada ako quite turbulence prone Singapore - Jakarta sector antara Palembang - Jakarta sini selalu aku mengalami turbulence quite serious..masa tu B747 boleh rasa pesawat naik turun, ke kiri & ke kanan swaying macam roller coaster.

Originally posted by itiknila at 25-3-2007 11:55 AM
What are the odds? Extremely slim

Ada banyak benda lagi untuk ditakutkan. Flying is not one of them

http://www.nsc.org/lrs/statinfo/odds.htm

Flying is extremely safe...1 in  a 1000 only met with incident or accident...

once happened, you knew it, chances to survive, very-very slim.
bukan nak takutkan yer,, just a fact.

baru minggu lepas naik flight...u all know la kan skang nih cuaca x menentu...ok..first masa hari khamis aku fly 737 malam ke KB...masa dah sampai ruang udara kelantan tu masa tu thunderstorm....OMG korang nak tau, flight tu terhoyong hayang atas bawah kiri kanan...masa tu lampu dalam flight dah blinking...i dont knowwhat happen but it was darn scary....plak tu masa nak touch down kena crosswind landing...kesudahnya terhentak macam nak maut...masa kat atas tu aku dah ngucap panjang dah dan siap cakap "kalau nak mati macam nih takpela...redha je"....ada abang kat sebelah aku tu siap peluk anak dia kekuat...mmg menakutkan...

pahtu jumaat pagi balik KL dan petang tu kena fly ke JB plak...pegi x da prob but masa balik...masa capten announce yang skang dan berada di ketinggian sekian2 dan berada di ruang udara melak...AGAIN!!! thunderstorm...masa nih mmg cuak habis sebab masa tu crew tengah hidang air...korang nak tau, masa tu flight goyang teruk....sampai satu point maybe airpocket crew yang tengah pegang dulang air tu jatuh sampai air tu tercurah kat pssnger......sorang lagi crew yang tengah hidang kacang meniarap kat lantai...dia cuma peluk je dulang tu ngan kacang2 sekali...ada sorang mamat india nih boleh cakap "HEY!! PLEASE SOMEONE TELL ME WHAT HAPPEN...I DONT WANNA BE IN THIS FLIGHT ANYMORE...KALAU DAH TAU CUACA BURUK KENAPA FLY JUGAK!!!"...lepas tu ada sorang abg sebelah aku nih dok cakap (oppss masa tu dah tenang balik dah...captain siap mintak maaf lagi tu)....balik ceta abg tadi..."I dulu pernah fly to Zurich masa tu ribut salji...lagi rasa macam nak mati.tapi nak buat macam mana, bukan boleh tekan loceng soh berenti macam bas...tawakkal je la"...aku masa tu senyum kelat je lah sebab aku pun cuak nak mampus...so ceta abg tu masuk ngan idak je kat tinger aku...

itu antara pengalaman buruk la naik flight...biasanya aku seriau kalau kena fly dalam negara je sebab naik 737 mmg rasa unsecure...pasal dia kecik kot...masa naik 777, 747, A330 rasa ok plak...emm macam ada yang cakap la...nak bezakan naik Kancil ngan BMW mana boleh kan....but, mmg seriau naik 737...apalagi time take off, bunyi + gegar tak hengat rasa macam nak tercabut enjin dia...

[ Last edited by  chupa-chups at 18-7-2007 10:15 PM ]

heheh best baca experience macam2. apa2hal cabin crew must remain calm at anytime. kalau turbulence macam mana pun, terbalik tertumpah camner pun kena cakap "it's okay, happens all the time" sambil tersenyum and lap air yng tumpah. Dalam hati lain citer la...

i ada few experience myself..

1) Dhaka, Bangladesh to KUL. Lepas takeoff 30 minit, capt buat announcement ada problem and terpaksa patah balik. Luckily EMritabes AB6 ni agak besar la but bayangkan sorng manusia pun tak cakap sepatah apa...seram jer...

2) Chicago - Sprringfield, MO. United Airlines kapal terbang kecik jer. dalam 20 orng. Dr takeoff sampai landing 2 hours flight turbulence plng teruk in my life. sebab kapal kecik, cabin crew sorang jer and duduk depan sekali mengadap passenger. Dia pun muka panik gila nyer. Lepas tu drop for 500ft 3-4 kali. aku x sure whats happening until capt buat announceent cakap air pocket. Mat saleh sebelah aku muka takut..... nasib baik dia tak peluk aku...kalau awek blondie takper gak.

3) KUL - TGG.... aircraft nak land tapi thunderstorm and crosswind so berlegar2. go around few times tak dpt gak so patah balik KUL. Penat gila. My friend muntah kaw kaw air milo habis seat kapal terbang. Aku time ni rasa ok sikit kot bcoz after pengalaman di atas di US, aku rasa Boeing 737 ni dah ebsar la compared to some Regional Jet.

Follow Us
mangkuk_ayun This user has been deleted

Reply #1 MegatDin's post

tumpang lalu....

kapalterbang dari jakarta ke pontianak...

kapalterbang takleh nak land sebab airport takde letrik

pastu captain kata - kita kena patah balik kat jakarta sebab kapalterbang dah takde minyak...

huwaaa!! giler punya announcement!!!

pengalaman kite paling tak best naik vietnam air...
menakutkan sungguh...goyang semcm jer...
dah la panas dalam flight tu kena kipas sendiri..
diorang mmg kedekut nak pasang ekon...

Aku , pengalaman paling menakutkan ...tahun early 90s masa tu tengah fly dari Subang ker Ipoh...sebab short distance, MAS masa tu gunakan Fokker 50....flight malam ..dan yang menariknya ada VIP naik..tak silap aku , Sultan Perlis..dia duduk kat seat depan sekali gan pengiring2 dia ...mula2 weather kat subang ok...so flight awal2 smooth aje...cam normal...

Tapi mid flight ,all hell break loose.....

... mula2 pesawat ..jatuh2 sket..kena air pocket....pastu makin teruk dan bergoncang kiri ker kanan....naik turun, naik turun ..memang rasa macam takde kawalan....tengok kat luar tingkap ada cahaya sejap2 ..ingat kan ape...rupanya  ada petir lak kat luar..memang huru-hara....lampu cabin pon nyala tutup nyala.....menakutkan..

...pastu yang paling tak sedap hati tu..captain mula2 cakap akan sampai dalam masa 10 minit lagi...tapi lepas 10 minit still berlegar-legar...pesawat lak terhuyung hayang....bleh dengar bunyi engine turboprop tu ..turun naik..turun naik power dia..mungkin pilot dia tengah decending, so letak engine tu idle... tapi sebab angin kencang , dia terpaksa naikan balik power..

Lepas dekat 15-20 minit  minit dalam keadaan camtu...baru lah captain cakap kena patah balik subang sebab cuaca kat airport Ipoh tu terlalu bahaya nak turun...ada thnderstorm dan angin kencang....dah ler Fokker turboprop yang lembab tu...semua orang gelisah..bilah nak turun kapal terbang tu....last2 selamat touch down kat Subang balik....sampai ker hari nie aku tak naikan dah prop punya plane.....

Rate

1

Pengalaman aku ni takde la menakutkan sangat pada diri aku. Tapi mungkin trauma pada yang lelain tu. Flight dari KLIA ke Kuching. Naik A330. Masa nak landing tu, pilot "tekan" brake terlebih kot, sampai aku terpaksa tahan pakai tangan - letak kat belakang kerusi depan tempat aku duduk.

Lagi satu, masa nak landing kat Bangkok. Tiba2 pilot tu buat macam U-turn, pas tu brake sampai kapalterbang tu naik ke atas sikit, then turun balik kasi level. Terasa cam naik rollercoaster.

Rate

1

Pengalaman aku plak,masa first time naik flight dgn mak ayah aku dr KLIA ke Labuan, masa dlm 15 minit nk landing tu, bergegar punya kuat sampai kopi tumpah, yg paling teruk mak akula, sbb dia awal2 ckp takut naik kapal terbang, siap jerit2 mcm nk histeria, malu jg aku,  mujur pax yg lain senyap jer,xde plak yg sound. dia sorang je jerit2, pastu abg sebelah tmpat tmpat duduk tu ckp, dia pun takut jg sbb dia dh biasa naik flight ke KK ini kali pertama gegar yg paling kuat.aku ngan ayah x lah menjerit2 tp dlm hati kecut jg perut, maklumla first time.

Rate

1

pengalaman menakutkan aku lak...aku cukup fobia ngan org kita yang cepat mabuk biler naik kapal terbang...habis busuk...hahahaha......

anyway ada laa satu pengalaman aku laaa tahun lepas LHR - KUL , aku tengah ngorat2 stewardess nih ...lepak kat aisle dekat dier nyer dapur sebelah business class...tgh syok syok ayat ...bupppp kapal terbang masuk ai r pocket .....dah laaa x der warning seat belt ...melantun jap aku ...sempat gak  aku pegang rail tuh.....aku terpaksa pegang kuat2 seat kat lavaratory nak balik sampai kat seat aku....member aku dah gelak macam nak mampus...aku pon terus kensel nak ngorat dier....hahahah

last last bile dh touchdown kat klia, awek stewardess tuh kasik aku satu paket besar kacang2...huhu....dier siap kater lagik, lenkali jgn gatal nanti terus terbang...hahahaha\\

aku dengan tak malu nyer gelak....

but memang memories y menakutkan jugak laaaaa.....nasib baik nyawa aku panjang

Originally posted by nakama at 3-8-2007 09:45 PM
pengalaman menakutkan aku lak...aku cukup fobia ngan org kita yang cepat mabuk biler naik kapal terbang...habis busuk...hahahaha......

anyway ada laa satu pengalaman aku laaa tahun lepas LHR - ...

bab lantun... dah biasa gak...
bab kena muntah dek budak kecik pun dah rasa....

paling menakutkan naik kapalterbang lalat tuh....
dah laa nak naik kena timbang kan... lagi laa seriau....
lepas tuh time nak landing tuh.... adehhh... leh nampak kan.... camna dia cecah tanah...
melantun lagik......

yg benornyer.. tiap kali landing tuh... memang laaa takutttttt
fear to death maaaa

Reply #53 nuha's post

Same ngan aku beb....pengalaman naik kapal terbang twin otter tu...1st time aku naik dari lahad datu balik ke KK....aku check in...pastu dia suruh aku naik timbang...rupanya dia nak timbang aku berat berapa supaya dia nak tentukan aku duduk mana..supaya berat kapal terbang samer rata dengan penumpang yg lain..Naik aku rasanya boleh tahan lagi...tapi maser turun ..HUH...2 kali baru lepas....ko bayangkanlah....1st time dah jejak landasan dah...dia naik balik....dahlah melantun...pas tu try balik...Taubat aku tak nak naik twin otter lagi..

Rate

1

Sekarang pengalaman aku pulak :
Pengalaman 1: 1998 (Fokker 50)
Penerbangan dari Sibu ke Kuching last flight lewat petang. Di airport Sibu cuaca mendung. Semasa flying 7000 kaki takde masalah sehinggalah nak approach Kuching airport. Pilot announce keadaan cuaca hujan ribut petir dan angin bertiup selaju 80mph. Final approach aircfraft terasa tak stabil, sekejap naik sekejap turun. lampu blinking. airpocket pun boleh tahan. Duduk pulak sebelah asso tua (makcik cina) pegang tasbih wong fee hong sambil mulut kumat kamit. Ini yang buat aku rasa suspend giler. lastly aircraft selamat landing. semua passengers tepuk tangan.

Pengalaman II : 1992 (DC-10)
Pengalaman yang paling ngeri dan terburuk yang pernah aku alami menaiki aircraft. Menaiki MAS DC10 dari Kota Kinabalu ke Subang. Actually flight berkenaan transit dari Manila. Boarding jam 2230. Punyalah seronok kat airport KK yelah naik aircraft besar. Semua penumpang masing2 gembira dapat naik kapal besar. Lebih kurang ketinggian 33000 kaki selepas makan malam selesai, stewardess cepat2 angkat cawan, tray dengan muka daripada senyum masa berlepas kepada pucat lesi, kurang bercakap, kerja pun cepat2. Aku pun tanya stewardess kenapa cepat sangat angkat tray?Dia jawab takda apa2, cuma cuaca buruk. Tapi pandangannya membuat aku terus mengatakan pesawat tersebut ada masalah. Ketuanya pulak sibuk bercakap dengan interkom...agaknya pilot cakap sesuatu yang buruk akan berlaku. Belum sempat aku membetul kedudukan punggung, pesawat senget 70 darjah dan terus menjunam. Semua yang ada berteriakan, menjerit, sambil ada yang laungkan azan
Pesawat menjunam laju. Kepala aku ingat Tuhan, ampunilah dosaku dan kedua ibu bapa. Selama 20 minit pilot berhempas pulas membetulkan kedudukan pesawat. Ruang kargo atas kepala terbuka dan segala macam luggage terkena penumpang. Akhirnya pilot berjaya mengendali pesawat dan landing dengan selamat di subang. Masa bisik2 ngan stewardess mereka cakap ada hidraulik failure. aku pun x habis2 mengucap panjang.

[ Last edited by  mombok4 at 2-1-2008 12:58 PM ]

Rate

1

Selalunya aku enjoy je naik flight, walaupun turbulence teruk, tapi ada 2 pengalaman buruk dlm hidup aku naik flight nih:

1. 1995, SBW-KCH, Fokker 50, MAS

Sebenarnya flight nih smooth je, tapi lepas touchdown pilot tuh brek kuat giler sebelum taxi in taxiway Bravo. Nih mesti gara2 hampir overshot taxiway Bravo nih sampai buat hard braking. Kalau ikutkan dia boleh terus je taxi in kat Charlie. Kan landasan tuh pjg

2. 2005, KCH-JHB, Boeing 737-400, MAS

Masa tgh descend, tiba2 kena air-pocket. First time hati aku kecut naik flight. Tp enjoy gak akhirnya

Rate

1

menakutkan?

emmm...ada sekali tu dari Kedah ke KL.
memula ok je. tapi tak berapa lepas tu, pilot umumkan soh pakai tali pinggang sebab awan tebal sangat.
taim tu rasa nak runtuh jiwa raga nenek sebab gegarannya gila terok la... rasa mcm nak terbalik je kapal trobang tu. dalam hati doa je la bebanyak.
moga2 selamat.

dan alhamdulillah selamat. kalo tak, nenek takde la citer kat sini..

Rate

1

heheheheehehehahahaha..

nenek..nenek....

Reply #58 janggoat_7's post

ehehehe...

tak baik gelakkan nenek tau

pasal cuaca buruk ni la aku takut nak naik kapal terbang