CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: yays

Financial Freedom

we have to admit, our people in malaysia, esp malays, lack of financial education. they dont know how to manage money properly, let alone managing their debt.
we're producing lots of intellectuals and professionals who are very well educated, but lack of financial knowledge. and as the result, the fall in the trap of debts. they dig their own grave..

Originally posted by mat403 at 27-3-2007 01:17 PM
merancang kewangan ni tak de sampai ko ikat perut sampai asyik nak makan maggi or makan kat rumah jea. semua belanja tak boleh even nak pergi melancong ke takut duit habis. tu bukan merancang tap ...yg buat diorang papa ialah tang kereta, rumah sendiri

TRUE,paling teruk KERETA...saya rasa majoriti org malaysia habis "at least" 50% dari gaji mereka utk kereta (atau pengangkutan)...tak caya? boleh analyse ni:

1) Car instalment (every month)
2) Minyak (everyday, or every week)
3) Insurance kereta (every 6 months or every year)
4) Maintenance kereta (every 3 months)
5) Accesories kereta
6) etc

So kira lah sendiri..anda akan dapati most of  us habis from 50% to 80% of their money utk kereta ...pergh...

Originally posted by drsalehuddin at 27-3-2007 05:15 PM
we have to admit, our people in malaysia, esp malays, lack of financial education. they dont know how to manage money properly, let alone managing their debt.
we're producing lots of intellectu ...

Yerp, most malaysians LIKE TO ENJOY and HANYA NAK START SAVING BILA DAH TUA nanti, maybe 30an, ata 40an, baru nak saving, atau ada yg siap taknak saving lagi, sbb ada yg kata EPF dah ada, atau DUIT PENCEN nanti ada...kadang2 org2 mcm ni, memang susah nak ubah kepala diorg, kena ada kesedaran sendiri la...

Originally posted by pentium_catz at 26-3-2007 07:51 PM
mcm catz, catz letak target supaya excited utk achieve target..

dlm buku financial planning, dia soh kita bubuh target, jangka pendek, jangka sederhana  dan jangka panjang bila kita menyimpan, ..tapi bila cerita benda mcm ni kat kwn2 kan..
ada yg cakap:
" buat apa simpan duit banyak2...beli insurans, simpanan tetap, beliunit trust saham bagai, punyalah tahan2 selera dan nafsu nak belimcm2..dah half way tup-tup kita mati..yg kaya org yg tinggal...dapatduit, saham..epf,rumah,insurans...tiba2 yg jadik jutawan orgyg  tinggal/ waris....baik aku spend puas2..beli mcm2...buat apasimpan.last2 bukan kita yg dapat.."..

Sebenarnyer apa yg catz ckp ada betul nyer jugak, tapi tak semua...sebenarnyer, kita perlu menyimpan, tapi jgn la sampai kedekut, MAKAN pon makan maggi, atau makan sehari sekali, atau sebagainya...kita menyimpan "sebyk mana yg boleh" tapi at the same time, nak enjoy, bole la enjoy, tapi jgn "over enjoy" , tu aja...and betul jugak, kalau kita nak saving sgt, last2 kita mati nanti, anak kita yg enjoy duit kita, kita tak sempat merasa..

.so, atas sbb tu la, kita kena target ACHIEVE FINANCIAL FREEDOM as SOON AS POSSIBLE, so that insyaAllah kita sempat menikmati hasil simpanan kita tu...kalau kita target financil freedom by 60 yrs old, maybe tak sempat la kot nak nikmati puas2...tapi apa pon, ajal tgn Tuhan...

And sebenarnyer, jgn la enjoy betul2 duit simpanan kita tu sampai habis pulak, tingalkan la utk waris kita

just my 6cents

wslm

mmg aku akui berbelanja ni mmg berhantu dan banyak godaan dia....
tu ramai yg dah rebah.

aku pun selalu dengar macam catz, buat apa nak ikat perut pun kalau mati tinggal jugak.. tapi sesungguhnya nak menyeimbangkan antara menyimpan dan berbelanja tu sebenarnya amatlah payah..

dulu aku ingat pasal aku di dalam golongan rakyat marhaen, tu pasal ler tak cukup2 duit.. sket sangat duit untuk berbelanja apatah lagi untuk menyimpan.. tapikan bila gaji sudah naik, bila pendapatan semakin bertambah pun, masih tak cukup lagi.. makin bertambah-tambah la plak keinginan untuk ada itu dan ini.. barulah disedari sebenarnya bukan duit tuh yang jadik hal, tapi attitude kita ke arah duit tu yang menjadik pokok pangkalnya..

Follow Us
matlamat biar jelas. memang setuju.

pasal tu aku ada exact figure berapa yang perlu aku ada untuk capai financial freedom. Aku siap ada senarai nilai yang perlu aku ada setiap tahun agar akhirnya setelah 12 tahun tercapai nilai besar yang diharapkan.

bab biarlah target lebih tinggi daripada yang sewajarnya tuh dulu aku amalkan dalam hidup aku.. dalam semua benda ar aku apply, bukan takat pasal duit aje.. cita-cita, kerja..

tapi lepas tuh end up dalam hidup aku banyak benda yang aku frust.. bila akhir tahun baru bukak diari, tengok banyak yang aku cita-citakan tak tercapai.. kuciwa aku!

sekarang, setiap tahun aku tulis cita-cita dan azam dan anggaran simpanan yang realistik, jelas, bersifat kuantitatif dan memang dalam lingkungan kemampuan sendiri.. aku akan semak sepanjang tahun dan tick mana-mana yang dah tercapai walaupun kecik bendanya.. jadik bila akhir tahun, lega rasanya bila nampak banyak azam aku dah tick dah.. andaikata pulak dapat lebih daripada apa yang aku target, maka jadik bonus dalam hidup aku dan terlebih-lebih la gembiranya dan puashatinya... dah 2 tahun aku buat lagu nih dan memang berbaloi. Perasaan puashati tu menaikkan lagi semangat aku dan buat aku lagi berasa lebih dekat dengan financial freedom yang diimpikan

pasalkan selalu kita set sungguh-sungguh best tapi lepastu rasa macam tak terjangkau dengan kemampuan diri sendiri, berenti takat tengah jalan! terutamanya pada orang yang selalu hangat-hangat taik ayam.. sayang ooo kalau financial freedom ni setakat jadik impian dan terus menerus menjadik impian..

[ Last edited by  yays at 27-3-2007 07:01 PM ]

setuju dgn apa yg u all ckp..
menyimpan tapi jgn kedekut..especially utk family dan mak ayah kita.
sedekah yg paling afdal ialah pada keluarga.
yg aku pernah rasa, walau kita rasa duit kita tak banyak mana, tapi kita tak lupa memberi pd mak ayah dan tanggujawab pada family, Insya-Allah cukup duit kita sampai akhir bulan.kdg hairan gak..tapi mungkin sebab berkat.

sebenarnya, rezeki yg kita terima bukanlah semua milik kita.ada sebahagiannya adalah utk org lain, mungkin Allah bagi rezeki tu melalui kita utk disampaikan pada orang lain.  

Bila cerita2 dgn u all kat sini, cat pun terasa, sesungguhnya mmg cat byk jugak abih kat kereta, tapi nak wat camna...hehhehe...sedor nih....

Catz simpan dan invest pd apa yg termampu...tapi biasanya dah put target awal2..
sebelum spend, bila gaji, cepat2 pi bank simpan dulu.
then lepas tu spend apa yg ada je...
Tapi apa yg catz rasa, walau kalau compare dgn kwn2, catz jarang beli itu ini, tapi catz rasa ok coz at least kita byk duit simpan..kalau teringin beli apa2 bila2 je boleh beli..

now catz dah boleh beza dah yg mana kehendak, yg mana keperluan. kalau dulu setahun asyik lah nak beli henbeg ngn kasut..now no more...coz?...baru sedar bahawa yg ada tuh pun tak terpakai, dan dlm satu masa kita cuma boleh pakai satu henbeg, satu kasut jek...

hmm..
aku masa start keje sampai tahun lepas, tak de financial infromation langsung. alhamdulillah dibukakan pintu utk baca buku azizi ali last yr lepas tu baru macam terbukak dunia ni.
tu yg aku nyesal, terbeli kereta yg tak berpekdah (maksud aku, beli kereta time tu, lebih utk puaskan nafsu). Sekarang, baru 3 tahun umurnya, dah banyak masalah, tiap kali service, mesti tak kurang 500. value dah turun kurang drp 1/2. nasib2..
insya Allah financial iq naik skit dah la ni.. tengah dok invest kat diri sendiri dulu skrg ni..

setuju sgt dgn pendapat kawan kawan semua ... dr, mat, abg zan, catz, yays, yusrin dll ...
harap kita adik adik yg tgh baca benang ni boleh ambil iktibar ...

Reply #70 drsalehuddin's post

aku ni sama doc, buku azizi ali mmg menyedarkan aku esp tang financial planning, then hampir semua buku dia aku baca. then aku baca buku rich dad poor dad n yg paling best buku ada " duit hati senang" by ex boss ASNITA dulu yg mane dia ulas dalam skop islam. mmg best sangat.
aku rase buku2 azizi ali terbaru dah tak best, asyik repeat benda yang sama. lagipun aku rase dia sekarang focus towards talk dia kot.

Reply #72 mat403's post

hahaha.. stuju mat
aku dah baca semua buku dia
latest book 'pesara jutawan' langsung tak best!! ulang benda sama.. pehtu asyik promote buku2 dia yg lain.. buku dia yg paling best ialah: 'millionnaire in me'
tapi better baca 1st book dulu lah. mXe pun baguih.
buku2 keluaran US n UK tak banyak yg kene dgn market di mesia, tapi most investing principles do apply in any part of the world

aku pun setuju yang buku azizi ali dah ala2 tak sincere dah.. marketing jerk dah lebey padahal isi tak seberapa.. yang tak tahan tuh, siap kalau nak tau lebih lanjut pergi seminar dia.. pergi conference dia.. alahai

jadik sesape nak beli, beli ar yang edisi awal.. takyah kedekut sangatler nak mengeluarkan 28.00 tuh.. kot ler memang tak berduit, sapa2 dekat tuh bleh ler pinjam kat aku... meh kita sama-sama berkongsi, tak rugi woo..

aku paling minat buku pertama dia (millionaire from ....), kedua (millionaire in me ) n landlord's millionaire n start dari situ dah mengarut dah.

[ Last edited by  mat403 at 28-3-2007 08:54 PM ]

Originally posted by yays at 28-3-2007 12:16 PM
aku pun setuju yang buku azizi ali dah ala2 tak sincere dah.. marketing jerk dah lebey padahal isi tak seberapa.. yang tak tahan tuh, siap kalau nak tau lebih lanjut pergi seminar dia.. pergi con ...

aku berterimakasih dgn Azizi Ali utk bukunya yg pertama (yg asal ialah Millionaire from a different Planet...manakala yg translation punya ialah Jutawan dari planet Jupiter). juga terimakasih utk buku pasal hartanah/landlord yg warna biru tu. buku2 lain tu adalah sekadar siaran ulangan. Utk buku yg pertama tu (Millionaire fr a different planet) aku dah praktiskan most apa yg azizi ali sarankan iaitu antaranya
1.kill your debt with higher interest (htg kredit kad, diikuti dgn hutang rumah dll...)
2. bina empangan at least 3 bulan gaji.
3. ambil insurance utk protection sahaja iaitu jenis yg kita bayar sikit tiap bulan tapi protectionnya besar but after that apa yg dibyr akan burn.
4. byr rumah guna kaedah 'fortnightly payment' utk kurangkan interest sebyk mungkin.
5. byr rumah kaedah morgage plus extra.
6. keluarkan EPF setiap 3 tahun sekali (sekarang setiap tahun pun boleh) utk setel loan rumah to reduce dia punya prinsipal.
7. invest dlm investment vehicle yg agak tinggi pulangannya tapi low risk(bank rakyat & bank persatuan).
8. buat auto deduction 35% daripada gaji terus masuk dlm separate saving account utk avoid dari terbelanja utk benda yg tak perlu. duit yg terkumpul akan diguna utk invest dlm any investment vehicle yg tinggi pulangannya tapi low risk.

yg azizi ali tak ajar tapi aku buat:
1. aku buat loan 50k & invest dlm bank persatuan.
2. i hv started my own business & dlm masa yg sama masih bekerja. at least ada gak side income walaupun tak byk.

[ Last edited by  shahgti at 28-3-2007 06:42 PM ]

Originally posted by mat403 at 28-3-2007 05:29 AM
aku ni sama doc, buku azizi ali mmg menyedarkan aku esp tang financial planning, then hampir semua buku dia aku baca. then aku baca buku rich dad poor dad n yg paling best buku ada " duit ha ...

aku pun..baca buku azizi ali baru leh betul2 motivated utk simpan duit n wat finacial planning..
catz beli 'jutawan dr planet jupiter'.. berkesan betoi baca buku ini walau sesetengah apa yg dia soh buat ni sukar le nak direalisasikan oleh aku yg bernama manusia nih.. maklum le..byk tol kehendak..

then catz beli buku ex-bos asnita tuh.. " cukup wang hati tenang"- hajah ruhani... buku ni bagus sgt..segala aspek disentuh dan tak lupa dia menerapkan kepentingan  merancang dr segi agama islam..dan cara2..
buku ni catz bawak kemana2 jek..buh dlm beg/ dlm kereta.. catz baca berulang2 dan tak pernah jemu..
ia betol2 buka minda catz..

bj mula baca buku azizi lepas terkong keng kong keng 1 tahun bekerja pd 2003
nasib baik sempat selamatkan diri walaupun dah terlambat.
sekarang ... alhamdulillahhh ...

tarik napassss ... lepassssss ...

sudah hampir mencapai kebebasan kewangan ... syukur ...
terima kasih azizi ...

Originally posted by pentium_catz at 28-3-2007 07:51 PM

aku pun..baca buku azizi ali baru leh betul2 motivated utk simpan duit n wat finacial planning..
catz beli 'jutawan dr planet jupiter'.. berkesan betoi baca buku ini walau sesetengah apa ...

buku hajah rohani mmg yg paling best antara banyak2 buku perancangan kwangan walaupun aku ni hardcore buku2 lama azizi ali. sesiapa yg tak baca lagi boleh la baca coz buku ni mmg sgt menarik esp bila kita nak cari financial freedom n nak cari keberkatan dalam hidup.
sesiapa yg tak buku minah ni : dia lah yg pegnang ASNITA yg beri pulangan sampai 20% dan antara amanah saham yg memberi pulangan tertinggi pada masa tu. then tak tau tiba2 dah di take over by AVENUE sampai la ni..
sekarang pulangan ASNITA dah se cun dulu..

bagus betul forum kat sini..macam2 info yg berfaedah ada kat sini..apa2 pun kat malaysia ni takde yang senang..kena kerja keras lepas tu baru boleh menyimpan..bukan senang sebenarnya lebih2 lagi dgn kos hidup skg tinggi dicampur dgn inflasi tu yg kena kerja keras utk mencapai target financial freedom