CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 32480|Reply: 120

Hati2 Bila Menziarahi Orang Meninggal

Walaupun kita digalakkan menziarahijenazah..namun berhati-hatilah. Beringat sblm kene... ingatlah orangtersayang...please take note of this for our on good.... org tua-tuaused to say.... bila balik from melawat org meninggal, terus ke bilikair, cuci muka, rehat sebentar baru tegur anak2 dirumah.

Terbaca kisah Ura, teringat saya pada tragedi yang menimpa bayiperempuan saya, ketika itu masih berusia 7 bulan. Memang tidak bermaya,tidak tidur, tidak menangis, tidak ketawa, tidak makan dan tidak pulamenyusu. Hati ibu mana yang mampu menahan bila keadaan anak begitu.Saya bersama suami sering lakukan solat hajat untuk meminta Allahlindungi dan pelihara kesihatan dan kesejahteraan kami sekeluarga.

Masa berlalu sehinggalah rumah ibu di datangi seorang lelaki yangagak berusia lewat 50an dan memperkenalkan dirinya sebagai Cik Man,seingat saya waktu itu hari raya Aidil Adha. Sesungguhnya kamisekeluarga memang tidak mengenali dan tidak pernah pula berkenalandengan lelaki tersebut. Cik Man tu kata selepas beliau selesai solatAsar tak tahu pulak gerakan hati untuk kerumah itu (rumah ibu).

Beliau terus saja menjengah ke buaian anak saya sambil mengucappanjang. Beliau terduduk sambil memadang wajah seorang demi seorang.Beliau kata di dalam buaian itu bukannya anak saya tetapi wajahperempuan tua yang hampir kecut. Ya Allah! Waktu itu rasanya kaki sayatidak mencecah ke bumi, terasa terlerai segala sendi yang ada. Cik Mantu menawarkan diri untuk mengubat bayi saya selama tiga hari(itu pundengan izin dari Allah...katanya) . Dia meminta saya mendapatkan airlebihan mandian jenazah (air yang masih ada di dalam getah) dengansyarat yang meninggal mestilah seorang lelaki (sebab yang menumpangpada bayi saya adalah mayat perempuan tua bukannya seorang tetapi tujuhorang, benda tu menghuni di setiap sendi bayi perempuan saya) jika sayaterlewat bayi saya mungkin turut meninggal.

Sampai ketahap saya berdoa agar adalah makhluk Allah yang meninggalpd hari itu. Hampir tiga jam saya bersama suami bertanya ke sana-sini,mencari rumah orang yang ada kematian. Dgn izin Allah saya terjumpapetang itu, alhamdulilah.

Petang itu Cik Man ke masjid dan dia hanya berpesan agar bayi sayayang sekecil itu dimandikan menghadap ke kiblat berserta sepotong doayang diberikan. Suami saya terus memandikan bayi perempuan saya sepertiyang disarankan oleh Cik Man tadi. Selepas dimandikan separuh badanbayi saya (dari pinggang kebawah) bertukar menjadi lebam. Rupa-rupanyakami
tersilap kerana mana ada jenazah perempuan orang lelaki yangmandikan. Sekali lagi hati saya tidak keruan, mencari hingga ke malam.

Keesokkannya pagi-pagi lagi saya telah ke rumah mayat HSA menantikalau-kalau ada orang yang meninggal ketika itu. Allah maha penyayangdan akhirnya saya bertemu dengan kawan lama yang kebetulan kematiandatuk. Saya meminta izin dari neneknya untuk meminta sedikit airlebihan mandian untuk membuat ubat anak saya. Saya menceritakan denganlinangan air mata, tersentuh hati saya bila nama bayi perempuan saya disebut. Bila air itu sudah diperolehi terus saja saya serahkan kepadaCik Man (tak mahu ada sebarang kesilapan lagi). Cik Man meminta sayamemandikan bayi saya tu tapi saya tidak boleh kerana kedatangan haid,terpaksa ibu yang mengambil alih tempat saya. Cik Man berpesan apa juayang berlaku pada malam itu beliau meminta kami semua bersabar daningatkan Allah banyak-banyak.

Pintu dan tingkap diminta dibuka seluas-luasnya. Cik Man memintaibu tanakkan sepiring pulut kuning. Benar seperti apa yang Cik Mankatakan. Malam itu adalah malam pertama saya mendengar tangisan bayisaya, tangisan yang saya rindu selama beberapa bulan yang lalu. Bayisaya meronta-ronta dan dengan sepontan terasa seperti ada imbasan anginyang keluar terus menuju ke pintu dapur rumah ibu. Dalam masa yang samaterdengar suara ibu memekik dari dapur (seperti suara orangterperanjatkan sesuatu) tutup pengukus pulut itu dipenuhi cecacing danulat yang berwarna hitam. Adik lelaki saya mengucap dan terus membuangulat-ulat itu ke longkang.

Bila kesemuanya telah selesai, Cik Man memberitahu tahu kepadasaya,suami dan keluarga yang ada. Ada seorang daripada ahli keluargayang menziarah orang meninggal dalam kemalangan, kemudian balik dariziarah terus menegur bayi saya tu. Cik Man cakap itu badi mayat.Kebetulan waktu itu bapa saudara saya pula sampai ke rumah untukbertanyakan khabar bayi saya. Rupa-rupanya orang yang Cik Man maksudkanitu adalah bapa saudara saya, dia pun akui dan tak sangka perkara ituterjadi kpd bayi saya.

Cik Man menawarkan diri sekali lagi untuk merawat bayi sayasehingga berusia setahun. Saya pernah sekali ke rumahnya dan membawaserba sedikit keperluan dapur untuk dia dan isterinya. Gembira danbersyukur kerana bayi saya sudah pandai bertatih.

Setelah segala kesulitan terurai saya bercadang untuk menziarah CikMan sambil membawa sedikit sedekah dan tanda terima kasih. Saya danmencari alamat rumah spt yang diberikan oleh Cik Man. Apabila sayasampai ke alamat itu saya lihat disitu cuma ada sebuah rumah tinggalyang papannya sudah pun berlumut. Saya bertanya dengan kedai mamak yangberhampiran, tempat saya membeli keperluan dapur waktu pertama kalisaya bertandang kerumah Cik Man. Mamak tu kata rumah tu dahbertahun-tahun kosong, tuan rumah tu tak ada waris.

Saya dan suami berpandangan sesama sendiri. Barang yang telah terniat untuk Cik Man saya sedekahkan ke surau yang berhampiran.

Benar kata Ura,apa yang berlaku elok dijadikan pengajaran dan iktibar.

Oleh: Zalimah Bte Hj Harun

Rate

1

ladyhermanas This user has been deleted
mcm dah ada jeeeeeee

emmm.... bahyer nyer badi mayat nih.....
emmm nih aku xtau la badi mayat ker aper...
tp yg aku tau dah sampai ajal....

crite nih dah lamer..... maser aku form 3... 15 taun umo maser tuh....
kat kampong aku tuh ader bayi meninggal.... dlm kul 10 pg mcm tu laa...
abg bayi tuh skelas ngan aku.... n spupu spapat aku gak... kire pangkat pakcik aku la...
time tu waktu skola.... member aku tuh balik laa umah... dah adik dier mninggal...
tp.. tu bukan crite yg nk aku sampaikan kat sini.... cumer salingan n sdikit salasilah kluarge jer...
criter nyer nih... mak aku gi mlawat la org mninggal tuh... maklum la dah sdare... mesti laa kene dtg... dah mlawat tgh ari tu mak aku balik laa umah... sperti biase lepas smayang zohor... mak aku bacer Al-Quran n kitab... dah memang rutin harian dier... ptg tuh dlm kul 4 ptg, tgh mak aku bace kitab... dier pulak yang meninggal.... aku xder kat umah mase tuh, aku gi tuition  nk amik PMR taun tuh...
menurut kater dokto mak aku sakit jantung....
ni la kisah arwah mak aku....

[ Last edited by  semibrain at 26-3-2007 06:12 PM ]

badi mayat??
emende tuh...??
baldi untuk mandikan mayat tau ler aku....

hisshhh bahaya tuu

bagusnya mak ko sebelum meninggal sempat lg baca al-quran
aku harap esok2 aku mati dlm keadaan mcm tu laaa
InsyaAllah...

Follow Us
Originally posted by arni_jamal at 26-3-2007 20:55
bagusnya mak ko sebelum meninggal sempat lg baca al-quran
aku harap esok2 aku mati dlm keadaan mcm tu laaa
InsyaAllah...

Mudah-mudahan, Amin

Originally posted by semibrain at 26-3-2007 18:09
emmm.... bahyer nyer badi mayat nih.....
emmm nih aku xtau la badi mayat ker aper...
tp yg aku tau dah sampai ajal....

...

Alangkah bertuahnya ajal tiba di kala masih dalam keadaan berwudhuk & membaca Al-Quran .

Originally posted by semibrain at 26-3-2007 18:09emmm.... bahyer nyer badi mayat nih.....emmm nih aku xtau la badi mayat ker aper...tp yg aku tau dah sampai ajal.... ...
Alangkah bertuahnya ajal tiba di kala masih dalam keadaan berwudhuk & membaca Al-Quran .

hmm...betul mmg kuat badi mayat nih...

last 2 years cousin dreamy meninggal accident kat penang...so semua pi sana..
bila malam kakak ipar xleh tido dia dia mimpi ada pompuan tua muka hodoh dok jilat sisa darah tempat mandikan mayat kat umah cousin dreamy tu...
pastu dia terkejut terus terbangun dari tido...masa dia bgun tu dengar bunyi suara macam org mengecap bende or jilat something kat sebelah dia...bila tgok xder org pun...lepas tu my sis demam...

pi berubat ambik air tawar ngan ustaz baru ok...coz dah pi klinik tapi x jalan....

aku rasa tajuk ni ada kat Parenting & pregnancy kan...?kalau x silap aku la...BTW ini bagus utk pengajaran..TQ audioslavefan

tp cmner plak kalu bwk budak kecik lebey kurang besar 6-7 taun atau ke bwh?kene gak ker badi myt?aku dulu maser 6 taun pnah gi kat upacara pengebumian pak sedara aku..tp leklok jer..x kena pepon...

badi memang wujud... sometimes bukan badi mayat jer badi binatang pun ader... jiran umah aku terkejut tengok seekor kucing yang mati di depan dia.. mungkin jiran aku tu lemah semangat... lepas tu dia sakit, tidak bermaya, pucat dan macam nak mati.... lepas berubat baru ok...

tu sbb kalu pi umah org meninggal wajib salin baju n mandi terus kalu dh sampai umah.

wwaaa..sedihnyer denga bayi dah macam tuh..kene dgn bukan satu jer pulaks tuh..
aku jarang menziarahi org meninggal..
sbb kalo sedra aku meninggal pon..mesti aku x der..
blaja jauh dr rumah derang..
tp seram gaks denga badi2 nih..

tak tau ler betul ker idak...aku terperasan masa kat kg dulu,bila ada kematian..biasanye budak2 kecik yg ikut or ada kat persekitaran majlis tu akan disapukan sedikit bende putih kat telinga (maybe kapur or something else,aku pon tak tanya lak)..maybe bende nie petua org tua2 nak elakkan badi kene kat budak2...

ladyhermanas This user has been deleted
ingat lagi hari tuh, pada hari yg sama ada dua majlis yg berbeza, satu kematian, satu lagi kenduri kawin.dua dua melibatkan kawan lady.jadik kitorang pi melawat majlis kematian dulu, then terus je pergi ke majlid kawin pakai baju yg sama..meaning takde nye stop mana mana nak bersih muka ke apa.alhamdulillah semua ok tapi ironylah..dalam saat ada yg berduka, ada lagi yg bergembira.

mintak jauh la badi2 ni....

itu baru badi org meninggal...korang belum dgr badi mayat lagi. Mayat as in yang orang main2 lepas kat laut tu. India kan suka buang abu mayat diowang kat laut..Just imagine kalau kau terkena badi yang itu pulak...

mengarut jer semua tuh.orang yang dah mati tetap mati,takkan tinggalkan badi ker baldi ker hapa.......mereka yang mati tiada kuasa dan kaitan dengan yang hidup.

manusia akan teruskan hidup mereka.dan yang mati akan terus menerus menghadapi alam baqa.

aku pun pernah jugak usung jenazah dan sediakan peralatan untuk mandikan jenazah....takde apa apapun lepas balik umah.sampai ari ni aku sihat walafiat....