CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: horatio_macho

Hubungan Dgn Mentua

rosasa replied at 13-6-2016 04:16 PM
akak both MIL FIL dah meninggal masa masih kapel dengan husband. al fatihah to both of them.. dua2 b ...

arwahnya memang baik kan???

sarahmirza replied at 12-6-2016 10:19 AM
Pak mertua gue bekas pemain bola sepak negeri.
Terpilih nak wakil negara tapi mak dia (nenek husban ...

Dia tahu malas nak mamps hang bukan bermaksud dia berkenan....tunggu hang buat silap Jer...

Edited by kaksarah66 at 19-6-2016 04:04 PM

Hubungan skrg dah tak ada sbb dah meninggal pun orang tua tu. Tapi dulu hubungan kami mmg baik sangat. Bagi akak mertua sangat baik orangnya, jadi kita kena buat baik dan hormat dia seperti yg sepatutnya. Susah nak jumpa mertua yg tak byk soal terus terima hasrat anak lelaki bongsu dia nak nikah dgn perempuan yg lagi jauh tua dr usia anak dia. Pak mertua akak tak bertanya banyak pun, katanya kalau sama2 sudah suka baik cepat nikah. Mak mertua akak ikutkan aje keputusan suami dia. Walau kt belakang2 ada makcik pakcik suami yg cakap2 tapi mertua akak tetap layan akak dan anak2 dgn baik. Dah lama sikit kahwin, yg cakap2 belakang pun dah tak ada cakap lagi, semua terima kami dgn muka manis dan layan baik2.

Saja-saja nak share..aku selalu teringat moment2 lawak dan terguris hati dengan mil.. Satu yg paling aku ingat masa kitorang baru-baru kahwin.. Aku still duduk rumah bujang sebabnye x jumpa rumah sewa lagi and suami pulak sebulan 2 minggu je die cuti so dalam awal-awal kahwin tu ktorang selalu la balik umah mil untuk berjimak, kedekut lak tu xnak duduk hotel.

Ade satu pagi tu aku dah siap iron tudung tapi tertinggal kat bilik bawah (bilik iron) so suh la suami amekkan. Sekali mil nampak. Suami aku naik die cerite la, mak ingat die ironkan tudung aku, siap cakap jangan jadi kuli bini. Pehh suami aku pulak jenis xde nak bagitau bende sebenar. Boleh die senyap je, dah ape pulak orang tua tu pk nanti. Aku pon geram jgk dgn suami aku ni, aku cakap dgn die dah tau mak awak jenis suke pk bukan2 awk jangan la berat mulut bagitau nanti salah paham. So sekarang ape2 yang mil sangsi kitorang cakap teros explain walaupun die tak tanya. Die pon selalu pk bukan-bukan dengan yang lain kat biras la especially, teros aku backup kalau aku tau cite sebenar. Bahaya la orang dah umor camni paham2 la dorg cepat sensitif, pikir yang burok je. Pantang nampak orang berbisik ke ape yang buruk dulu die pikir. Xde yang positip...

Tapi alhamdulillah la sekarang aku jenis layannn jeee...segala yang die cerita pasal biras pasal sil aku layan je dengar dan memang aku xkan komen lebih2. Pastu kalau aku yang bercerita banyak yg aku tapis..sebab mil dgn sil suka investigate aku masak ape kat rumah, banyak kali pulak tu tanya. Setiap kali balik itu yg ditanye, risau sangat aku tak masak untuk anak die. Aku jwb masak simple2 je.. Senang end of story.

Edited by miz_butcher at 25-6-2016 11:47 PM

Satu lagi peel mil die suke call sil yang sulong pagi-pagi update cerite pasal menantu itu menantu ini. Macamana aku tau? Sebab aku terdengar banyak kali mil mengadu itu ini kat sil yang sulong (aku pasang telinga). Dah lama lah sejak dari mula aku kahwin dulu memang mil selalu kol sil sulong cerita (ngumpat) macam2.

Nak dijadikan cerita raya korban tahun lepas bergaduh ler mil dgn sil sulong, pasal isu kecik je. Then awal tahun hari tu pon gadoh salah paham lagi sampai menangis mil...aku sebagai saksi..sekali lagi pasal isu kecik jugak..

Haaaa gituler mil pun cerita la kat aku mengadu sume yg sekarang dah jarang kol pagi-pagi nak mngumpat anak menantu.. Hahaaha aku kata dalam hati...cash laaa mengata/ ketawakan orang belakang-belakang.. Bende kecik pon nak diumpatnye macam suci sangat je tak pernah buat salah.. Gitu ler sampai sekarang aku tengok mil tak boleh move on...bile teringat die sedih siap bercerite dekat biras aku sorang. Padahal cerite dah lama pon..

sejak MIL sakit nyanyuk ni, alhamdulillah hubungan tea dengan MIL dah improve sangat2.. sebab ape bila nyanyuk jadi baik? haa.. bila nyanyuk dia terlupa nak call anak2 pompuan dia mengumpat mengeji tea/ biras2 lain... even no henset / cara guna henset utk dail no anak2 pompuan dia pun dia lupa... phone pun kdg2 dia tak angkat sbb lupa mana nak letak.... hehehe.. maka, berakhir sudah sesi umpat mengumpat 7-8 kali sehari.... fuhhh... hubungan tea ngn ipar2 pun dah ok sket, cuma takde mesra cam adik beradik tea sendiri lah...

nak dekat raya ni, tea dah tak prepare kuih muih raya macam tahun2 lepas... kalo dulu2, setiap tahun tea akan borong kuih samperit dahlia, biskut makmur, tat nenas, choc chip cookies, kek lapis sarawak, kek cadbury.. mmg kalo kira2, dekat RM2,000 lah tea borong kuih tetiap tahun wat balik kg raya puasa.... tp tahun lepas tea sangat terkesan.. kes difitnah etc... tea kena boikot teruk dgn adik beradik in laws & MIL jugak... sampai tahap diorang boikot tak sentuh pun kuih muih tea bawak balik kg... sampai hari raya ke 4... cuma 2 balang je biskut tea diorang sentuh, tu pun sbb bukak balang tu kasi tetamu yg makan.. bayangkan... bila hari raya ke 4 SIL tea bgtau tea "bawak balik semula laa kuih2 tu, takde orang pun nak makan kat sini..." berkotak2 tea packing balik kuih muih tea & tea distribute dekat family tea yang susah2.... nasib baik sedara mara ramai... Allah je yang tahu cemane terasa hati tea ni... orang boikot sampai camtu skali.. bygkan diorang 12 beradik (semua dah kawen & ada family - 40 cucu).. tp sepakat tak sentuh kuih i.. (one of my SIL keep my box of kuihs kat belakang2 so that tak dibukak)

tahun ni.. tea cuma beli kerepek aje 150 ringgit,, tu pun tea distribute 2 box je setiap rumah...

Follow Us
miz_butcher replied at 25-6-2016 11:46 PM
Satu lagi peel mil die suke call sil yang sulong pagi-pagi update cerite pasal menantu itu menantu i ...

sama jer peel your MIL ngn mine... punca utama is diorang kebosanan takde bende nak buat.. layan drama indon etc siang2 hari tu, so byk pengaruh buruk &jadi suka sangka buruk akt orang... solution is actually  kena isi masa diorang ni dengan hadir kelas2 agama kat surau & attend ceramah.. attend kelas mengaji.. bykkan tolong menolong jiran tetangga... sibukkan gardening... jalan2 kat taman / eksesais ke... baru kurang aktiviti mengumpat & tengok tivi,.. i think lah.. tp since MIL tak duduk dengan tea, ada laa jugak duduk kejap2 dalam sebulan gitu je... tp byk duduk ngn my other SILs yang malas nak bawak MIL attend kelas2 camtu.. hati jauh dari masjid..

Mak i pon suka tengok citer indon tapi menantu pompuan dia sorang tu bertuah sangat.. Kalau abang i ngadu mak backing kak ipar i okeh.. Dulu kak ipar datang rumah selalu muncung sedepa (pasal dia tak pandai berlakon).. Mak i cakap kat abang kalau bini dia nak dok rumah mak dia tak payah paksa2 suruh balik rumah mak.. Tunggu dia sendiri cakap nak datang..

Kak ipar baik je sebenarnya cuma silap tak pandai berlakon.. I lak balik rumah MIL dalam bilik gaduh dengan husband, kat luar boleh cam takde pape    

I pulak ok je dengan MIL, xde issue apa2.. Dok jauh & sesekali je balik.. Dulu2 kalau ada dia cakap apa2 yang terasa hati pon i buat derk sudah..

Edited by theredbobo at 20-7-2016 12:36 PM

mertua i plak pilih kasih like crazy, jenis ada cucu favourite. let say anak i tgh main apa2 permainan, klu cucu dari ank kesayangan nak mainan yg ank i pegang, MIL akn pegi rampas toys tu and bagi kt cucu kesayangan walaupun toys tu i yg beli utk anak. pernah i terdengar SIL marah2 anak i smpai tahap ckp bapak ko x ajar.

my MIL ni pun suka kutuk2 anak menantu org lain. tp yg sbenarnye ank ngn menantu kesayangan dia perangai lg hazab dari org yg dia kutuk2.

theredbobo replied at 20-7-2016 12:35 PM
mertua i plak pilih kasih like crazy, jenis ada cucu favourite. let say anak i tgh main apa2 permain ...

siankan...pelik la nk beza2 kasih syg ni...

nk ngadu jugaklah, mak men kuceng ni pon skali skala nmpk la beza sayang kt ank..mane xnye, kalau abg ipar kuceng balik kpg, order je nk makan ape, mak men masak  x membantah (selalu mak men masak sorang sbb maksu (adik mak men) ajak abg ipar ngan bini  bejalan g sana sini...so mak men tinggal sorang kt umah. msak mcm2, kari ayam, asam pedas, ikan bakar, lemak cili api ayam..huuu...sebut je

kalau kuceng ngan asben balik kampung, kuceng jugak la yg ke dapor, mak men tolong siang ikan, sbb kuceng x reti siang ikan pakai pisau..pas tu mak men goreng ikan, lauk lain kuceng masak.asben plak mmg x reti mntak2 suruh mak masak itu ini.actually, bukan xnk masak, tp kuceng rasa biar la mak dier masak kuceng boleh tolong.mesti anak tu rindu nk makan air tangan mak kan. tp mak men kuceng buat bodoh je.terasa hati jugak la kan...ye la, anak ko dah la jarang balik kampung, so sekali sekala balik, why not mak tu masak lauk feveret anak.x paham aku jenis mak macam ni.mak kuceng pon siap dah tau feveret dish menantu dier, tp mak dier mcm x tau pa pe.bila kuceng masak dier boleh tanya, laki ko makan ke ni? ade la skali merajuk..asben kuceng pujuk. kalau abg ipar balik, kadang2 mak men dah siap masak, so diorang sampai terus makan.kuceng n asben? never! xpenah ade lauk terhidang atas meja untuk ktorg.nk makan? masak sendiri...sedih ati ni

kucengcomel replied at 27-7-2016 12:14 PM
siankan...pelik la nk beza2 kasih syg ni...

nk ngadu jugaklah, mak men kuceng ni pon skali skal ...

bab lauk tu mmg sama sebijik sejibon la kite kuceng oi.
kalo menantu kesayangan nak dtg, tak muat meja lauk nya oi.
kalo kita ni kadang2 dapat sisa jahh.

kadang2 me rasa hubby me ni anak angkat ka?
family dia layan dia mcam babu. dah tlg mcam2 pun xpernah appreciate.
ada je yg tak kena di mata orang. yelah, mereka orang ada2, kami suami isteri org susah.
mungkin sbab tu kami xdipandang. anak kami pun orang tak suka.

xpela, dah nasib kami macam ni. terima ja la apa orang buat kat kita.

theredbobo replied at 28-7-2016 05:46 PM
kalo menantu kesayangan nak dtg, tak mua ...

senasib le kite...menjeruk rasa je....besabo je la

theredbobo replied at 28-7-2016 05:46 PM
kalo menantu kesayangan nak dtg, tak mua ...

eh macam sama jerr .. sofi pun di treat cara yg samalah ... tak pahamlah ... ingtkan org tua2 ni bila dah tua tak ingtkan dunia lg dah ... rupanya ada jgk org yg dah tua ni ... plg teruk dah pergi haji berkali2 tp hati dia masih mencintai dunia .. materialistik!

sofi bab2 lain masih boleh pejamkan mata lg .. tp bab2 makan pun klu nak dibeza2 kan mmg terasa hati sgt2 & mmg takkan dimaafkanlah ... sbb sofi pun klu benci cemana pun kat seseorng tu .. bab2 makan sofi layan sama jerr ... lepas makan baru benci balik

sofi_sofia replied at 29-7-2016 04:17 PM
eh macam sama jerr .. sofi pun di treat cara yg samalah ... tak pahamlah ... ingtkan org tua2 ni b ...

ye btul sofi, dah haji hajah berkali2 dah masing2. bahagian umrah jgan cerita ya, setiap tahun tak miss.
tp bab layanan ke anak2 depa beza2. i pun pelik. yela, kami pun sedar diri kami ni bukan orang ada2.
x setaraf dgan anak2 dorang yang kerja bagus.

i pun sama, kalo bab mkn pun org berkira mmg i kck hati sgt. walaupun makpak i org kg, tp dri kecil lg makpak i dah ajar bab mkn jgan berkira.
kalo xde sama2 cari, kalo bnde sikit sama2 merasa. dah abis dah la, xde nk merempan ngungkit bagai.

beza sgat dgan attitude org kaya ni.

metua okay tip top baik sangat...
mak n bapak aku lagi garang okay...

tapi kesian... anak menantu buat memacam kat dia...
aku bukan baik sangat tapi bengang perangai ipar duai...
tunggu nak meletop je.. sbb dapat mak bapak baik..

tak penah bersyukur...

ayah n mak aku pesan jangan masuk campur.. tapi tahap kesabaran tak tahu la smpai bila bole bertahan.

gujiwa replied at 2-8-2016 01:48 PM
metua okay tip top baik sangat...
mak n bapak aku lagi garang okay...

i stuju dgan mak ayah u. jahat mcm mne pun ttap anak n menantu dorang.
i pernah kena, konon nasihat adk ipar yg buat perangai,
tp hujung2 i plak yg di cop batu api. lpas insiden tu i trus berhati2.

biarla in laws nk kuang ajar dengan mak deyols ke, nk hambakan mak deyolls ke.
i dun give a damn. skrg ni i mengamalkan konsep hidup lantak ko la.
ckap lebih2 nanti dikata kita ni mcm2. so better u buat tak tau je.

btw saya since dr awal percintaan, pertunangan dan perkahwinan...xpastila sama xsebulu atau mmg xdaa bulu lgsg! heheh

ak boleh category mak mertua ni xcaring/xhargai menantu2 dia..
even masa ak tunang dulu ak tercampak jauh dari malaysia pon sekali xpernah telefon tanya kabar.. sedih teramat..walhal stp kali balik malaysia aku xpernah lupa buah tangan tok dia..salah satu contoh, bila ak balik rumah mertua jarang sekali dia nak masak kan walhal kami balik sebulan sekali dan mertua aku masih sihat. ak xminta pon masak yg mewah2, telor masak kicap pon ok...tp nak merasa mertua masak xda la....selama ak kawen dptla rasa 2-3kali dia masak, kalau tak lauk kenduri, makan luar dan....AKU YG KENA MASAK...erm....
stp kali umah mertua, sntiasa bw buah tangan tp last2 aku kena hidangkan, kena buat air sendiri..self-service.....ko rg rasa???

ak cemburu dgn laki ak dan ipar2 aku sbb mak ayah aku layan menantu smua tiptop! sampai makanan kegemaran menantu pon dia tau.......
kl ak tnya mertua aku febret ak sure dia xtau...

wanyta_tercypta replied at 25-8-2016 12:22 PM
btw saya since dr awal percintaan, pertunangan dan perkahwinan...xpastila sama xsebulu atau mmg xdaa ...

Nanti nick blingbling...Akan kasi tips pada hang bagaimana nak memupuk budaya ikhlas dalam diri pada mertua...it does not matter how they treat you but what you can do to be good to them...IKHLAS KERANA DIA....

wanyta_tercypta replied at 25-8-2016 12:22 PM
btw saya since dr awal percintaan, pertunangan dan perkahwinan...xpastila sama xsebulu atau mmg xdaa ...

biasalah tu wanyta ... klu dah stok2 bukan menantu pilihan ... spec2 spt diatas akan termasuk sekali dlm itu package ... sofi tak pernah buat keje gila nak harapkan mertua masak kan makanan kegemaran .. sbb dah tau tak kan ada & tak kan mungkin ada ... tak kiralah blk setahun sekali ke .. 3 tahun sekali ke .. 5 tahun sekali ker ... mmg takkan ada ...

skrg hubungan aku dgn mertua xberapa baik.. dulu masa awal kawin 4thn lps, hubungan mmg baik gak lh.. aku bkn menantu pilihan sbb aku org Johor, suami org Kedah..mertua nak jodohkan suami dgn org sekampung, tapi suami xnak.. jadi lps kawin suami minta jaga hati mak dia n suruh cuba pikat hati mak dia.. I pon follow lh dgn niat nak berbaik dgn mertua..

suami cikgu,aku akauntan.. kami stay di KL.. bayangkan setiap kali cuti skolah kami di WAJIBKAN balik Kedah..aku pon trpksalah amik cuti pnjg ikot cuti skolah suami aku.. balik Kedah,  mmg byk aktiviti mertua aku dh plan..kami ikotkan jelah..kalo balik Kedah seminggu, confirm2 berhabis duit dlm 3k jugak.. maklumlah kena blnja makan semua adik beradik suami.. adik beradik suami smua tinngal dgn mertua.. then cuti skolah bln 12 kan panjang dlm sebulan lbih, xkan aku nak cuti sebulan gak kan..so boleh cuti seminggu jelah teman suami balik Kedah.. ko byg kan, mertua aku suruh aku balik KL naik bus sndiri sbb aku dh xboleh cuti dan biar suami aku dok Kedah dgn dia spjg cuti.. dah lah kereta yg kami balik Kedah tu kereta aku.. geram sgt..mujur laki aku xsetuju dgn cadangan mak dia...

lps tu spnjg 3thn pertama kawin, raya aidilfitri,raya haji,cuti sekolah wajib balik Kedah.. aku sdih sgt sbb xdpt beraya jb..mertua xbg..masa thn ke 2 kawin, pernah lah nak balik raya di JB,mertua mrh2 suami xbg balik..katanya dia mengharapkan suami utk bwk dia g beraya di rumah sedara mara..padahal ada smua anak2 dia yg lain ada je kt rumah dia.. lps tu kalo cuti raya tu seminggu, wajiblah dok seminggu beraya kt rumah dia.. lgsg xbg kami balik JB raya ke 2..  mcm tu sekali mertua aku control kami.. mula2 suami aku pujuk supaya kami dpt beraya di jb, tp mertua guna kuasa ibu dia ckp jgn jd anak derhaka kt suami aku..siap call suami kata dia pengsan sbb sedih.. nak x nak, trpksalah kami beraya di Kedah

raya thn 2016, aku nekad nak raya aidilfitri di rumah family aku di JB.. aku siap ckp dgn suami aku nak balik jugak beraya di JB,kalo suami nak balik beraya di Kedah, aku ok dan xkisah.. tapi suami nak ikot jugak balik beraya di JB..masa mertua dpt tau, dia nangis2 kt suami aku,,siap mengadu kt semua anak2 dia , n sedara mara yg lain..katanya sedih anak laki dia xnak beraya di Kedah..

thn ni kan raya jatuh hari rabu.. so kami plan sabtu (sebelum raya) nak balik JB n stay jb smpai raya ke 2.. tapi mertua paksa suami balik Kedah dulu sabtu tu.. jadinya, sabtu tu dh balik Kedah naik kereta.. selasa pagi(sehari sebelum raya) kami dh balik JB naik flight.. mertua siap ckp raya pertama ptg tu kena balik Kedah balik.. tapi aku tipu dan beli tiket flight hari jumaat ( raya ke3).. mengamok mertua aku bila dpt tau kami balik Kedah hari jumaat..dia mrh smpai dia nak pengsan katanya sbb sedih kami xbalik awal..

byk lagi perangai mertua aku yg buat aku hilang sbr.. mula2 aku boleh lh sabar n senyap je..lama2 meletup gak aku ni.. aku pon ada perasaan jugak..