CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2882|Reply: 3

Sisa2 Budaya Penjajah Ni...

Salam....

Actually nak sentuh tentang menghantar anak ke sekolah berasrama penuh...

Ini adalah budaya British sebab diorg ni  sering bertugas di luar kawasan, so anak2 dihantar ke asrama utk kemudahan hidup.

Aper ke hal nyer yg anak2 Malaysia pun turut membudayakan cara hidup sebegini.

Tak kira la anak org miskin ke atau anak org kaya, ibu bapa seolah2 merasa bangga apabila anak2 duduk di asrama.

IMHO..

Byk buruk drp baiknyer anak2 yg tinggal di asrama. Cuba lihat anak2 ada semacam ego, malas menolong ibu bapa di rumah, nak hidup senang... bla bla bla

Macamana pulak dgn kehidupan asrama di sekolah2 pondok?

Rate

1

Reply #1 fleurzsa's post

Macam tu ke? Setahu saya imam syafie pun kena keluar rumah pasal nak menuntut ilmu ni, tak salah saya masa umur 7 tahun dan lepas tu jumpa imam malik. Masa dulu mungkin tak ada ler asrama yang proper macam sekarang. Okay aja... dan setiap iktibar dari pengajiannya menjadi rujukan kepada kita sehingga kini

Saya ni dulu pun dari sekolah berasrama penuh juga  dan dari mula kerja sampai sekarang tak pernah miss sekalipun menolong kedua-dua orang tua. Nak kata ego atau malas itu terpulang kepada individu. Juga saya pernah bekerja di negara penjajah ni dan saya dapati mereka lebih mengutamakan menghormati sesama sendiri yang saya rasakan perkara ini kurang berlaku di dalam masyarakat kita.

Baik buruknya atau sistem penjajah itu bukan soalnya. Saya pun bukannya lahir sewaktu penjajahan dan saya tak dapat menerangkan samada sesuatu sistem itu sistem penjajah atau tidak.  Disebabkan  sistem penjajahlah  kita boleh berfikir secara rasional, mana yang  baik dan mana yang tidak. Jangan ambil keburukan sahaja tapi ambil kesempatan dari keburukan yang ada untuk kebaikan semua.

Pasal sekolah pondok tak dapat nak cerita pasal tak enrol pun...

Rate

1

Originally posted by pink panther at 2-4-2007 01:44 AM
Macam tu ke? Setahu saya imam syafie pun kena keluar rumah pasal nak menuntut ilmu ni, tak salah saya masa umur 7 tahun dan lepas tu jumpa imam malik. Masa dulu mungkin tak ada ler asrama yang pr ...

Thanks krn respon..

I tak der masa nak tulis panjang... I kasi point je..

- pengalaman I memang kebanyakan yg bersekolah asrama n study luar negeri.. ada mcm malas n ego sikit... yg tak sekolah asrama n luar negeri pun ada yg ego tapi tak la menonjol sgt...

- Yg dlm bidang English Language, kebanyakannya ego semacam je...  walau pun tak belajar kat asrama atau luar negeri..

- Yg biasa gi holiday ke luar negeri pun ego semacam je... he he he

pengalaman I je, kay...bukan semua..

I nak tanya u la...

Cuba u perhatikan... dlm keluarga atau sekeliling...

Siapa yg sering nak bertekak ketika membincangkan sesuatu.. cuba semak asas pendidikan diorg...

Reply #3 fleurzsa's post

Nak cerita pasal sekolah beasrama penuhl atau pasal cerita lain ni??