CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: braun

- Lecturer- Update - Ph.D Lecturer Naik Ke Grade 51

memang ade orang pakai KABEL .... aku tahu orang tu ... tp xkesah la..
sebab...
aku tetap percaya dengan rezeki tu ketentuan Allah ... aku mungkin xdpt yg sana tu, tp yg kat sini pun alhamdulillah ... janji berkat dan halal rezeki tu  ...

Memang tensen & jeles tgk orang sesenang dpt mende2 tu semua sbb pakai kabel  ..  tapi buat per nk pening kapla pikir mende yg diluar kawalan kita....

Originally posted by copacobana at 29-12-2006 10:16 AM
aku dah jumpa, lecturer hanya Masters...memang berbeza sangat dengan PhD, mungkin sebab kat tempat tu memang kena ada PhD tapi entah kabel mana lak mamat-mamat dan minah-minah ni pakai....

ada t ...

25 tahun tuh terlalu muda laa utk jadi pengarah academic centre
sangat tak convincing

tp aku respect dengan head department civil eng kat unimas...
aku personally kenal aaa
pompuan...baru umur 30 dah dpt professor...
not prof madya ya...
tp kalau korang jumpa dia tepi jalan mmg tak sangka aaa dia cam terer giler

aku respect dengan head department civil eng kat unimas...
aku personally kenal aaa
pompuan...baru ... [/quote]

fuyooo.... power tu! :

umur 30 dah FULL profesor!!! fuyoooooo!

sapa namanya? benda-benda macam ni memang kita boleh check

Di sini beberapa kriteria layak diberi pangkat profesor;

1.profesional qualification- PhD, ada IR (perlu IR ke dalam engineering?)
2.research - memang best research dia, banyak dan boleh dan pernah digunakan oleh negara. research pernah menang anugerah antarabangsa sana-sini
3.publications - dalam jurnal yang bertaraf antarabangsa diakui oleh engineer seantero dunia...bukan jurnal-jurnal jabatan sendiri punya
4.buku-pelbagai buku dijadikan rujukan oleh engineer-engineer kat negara ni
5.khidmat masyarakat-dia ahli atau Presiden ke, AJK ke Persatuan Engineer kat negara ni atau peringkat dunia

tapi kalau tak ade benda-benda macam tu...paham-pahamlah ajelah...

aku jumpa kat few IPTA, khasnys Kolej Universiti Dekan dan Timbalan Dekan memang muda, muka pun macam bebudak...tak de PhD, takkanlah IPTA kerajaan tak boleh sambar mana-mana Prof pencen buat jadi Dekan?

about pakal KABEL tu mmg common. ada degree holder 2cd class lower tapi dpt jadi tutor sbb guna kabel. yg memalukan tu, budak ni satu hapa pun tak reti, mengajar lagi la tak reti. academic qualification dah la hampeh, tak de talent nak jadi tutor.

abt kenaikan mudah ke professor maybe dulu mmg berlaku tapi skarang dah susah sbb kena amik PTK dulu utk naik ke satu2 jawatan. ada satu kes ni, kalau ikutkan dia tak layak naik ke prof madya, publication pun tersangatlah sikit (cuma publish 2 article dlm journal), lepas 3 kali apply baru dpt naik ke prof madya sbb ada kabel baik punya.

kebanyakan IPTA utamakan master's holder utk jawatan ke lecturer. keutamaan diberi to those who graduated with master degree from oversea. kalau grad master dari local U, susah la sket nak dpt unless grad with flying color + english power.

utk jwtn tutor, uni akan utamakan bekas student. biasanya pengambilan tutor x ramai, setahun amik sorang bgantung pd kekosongan jwtn. selagi ada tutor yg lom lepaskan jwtn dia, jabatan biasanya x amik tutor baru. nowadays kebanyakan uni gantikan jwtn tutor ngan jwtn fellow pensyarah. yg bezanya, fellow dpt elaun tetap (tadak kenaikan tahunan), tutor lak dpt gaji (ada kenaikan).

bila tgk borang permohonan, kemain banyak. bertimbun2. tp jwtn yg di  offer tak banyak. well the best man win. kalau antar borang tak refer pd ketua jabatan dulu, mmg susah la nak diberi perhatian. sbb ketua jbtn yg btanggungjawab pilih calon temuduga. biasanya kalau first interview dah lepas, tak de masalah utk 2nd interview.

abt tutor sambung blajar utk phd, pd aku better naik jwtn ke pensyarah dulu, lepas sah jwtn, baru sambung ke phd. sbb tutor jwtn sementara, rugi dari segi year of service. tapi skrang ni kebanyakan uni taja tutor terus ke phd, lepas abis master immediately kena sambung phd.

aku dah pegang jwtn tutor for 5 years sbb buat PhD. rugi service. gaji kena start dari bawah bila naik ke jwtn lecturer. the best part is, being the youngest PhD holder at the faculty at age 2*.

Originally posted by CRK at 31-12-2006 11:30 AM
about pakal KABEL tu mmg common. ada degree holder 2cd class lower tapi dpt jadi tutor sbb guna kabel. yg memalukan tu, budak ni satu hapa pun tak reti, mengajar lagi la tak reti. academic qualific ...

crk..nak tanye kan..mcm choc dapat tawaran buat master under UITM..
dalam offer letter tu tulis..kalau result untuk master elok, uitm akan consider buat phd after tu..
soklan choc: kalau kite nak masuk keje ngan gomen, ade tak limit umur yg kene ikut??
sbb tahun ni masuk 25 thn, so kalau abih master let's say 2 yrs...dah 27..kalau sambung phd bape tahun eh??

Follow Us
kalau CM tutor @ TPM, takde masalah ttg umur sbb abis study then dpt kenaikan ke lecturer. normal practice tutor 25-28. jarang uni amik tutor yg over 30. PhD biasanya amik masa 3.5 to 4 yrs full time, ada juga yg amik masa lebih 4 yrs. uni di Msia tak pasti, tapi di uni saya dulu, maximum PhD 4 yrs (full time), kalau still tak complete kena tukar jadi status part time. kalau dah ada PhD, soal usia tak jadi masalah sgt.

**better buat master kat oversea kalau ada peluang.

Originally posted by CRK at 4-1-2007 09:11 AM
kalau CM tutor @ TPM, takde masalah ttg umur sbb abis study then dpt kenaikan ke lecturer. normal practice tutor 25-28. jarang uni amik tutor yg over 30. PhD biasanya amik masa 3.5 to 4 yrs full ti ...

TQ CRK )
:love:

Originally posted by reatt at 29-12-2006 10:02 AM

ic... kt UM..ade master pun dah bleh jadi lecturer ?
no wonder la rating turun .... :hmm:

- jgn marah yer geng UM  .. saje nak sakat .. he he:nerd:

ala kat uitm...mber aku ade sorg jadi lecturer.degree je..keje kat uitm alor gajah lagi...xde hal pun..
minimum...master la..tapi make sure la result ko kaw2...

[ Last edited by  leftrani_kel at 4-1-2007 04:33 PM ]

Aku dah nak habis one-year internship aku as a research assistant kat satu uni overseas. Jumaat depan dah nak fly balik Malaysia. Aku memang nak sangat jadi lecturer. Aku belajar takat master degree kat uni yang sama. Aku tengok iklan lecturer IPTS kat jobstreet ni ramai sangat nak apply bila aku check. Nak mintak lecturer IPTA aku tak konfiden sangat pasal teaching experience aku tak ada langsung. Aku sebelum sambung master, aku kerja as a research consultant kat satu kompeni. Aku memang minat sangat nak jadi lecturer. Cuma sayang result bachelor's degree (jugak overseas) kurang sikit. master degree result ok.

Korang rasa kalau aku nak try apply lecturing boleh dapat tak?

Reply #30 LLM's post

without teaching experience the chances quite slim
however - why dun u apply to teach in private tuition
centre first -- ajar peringkat secondary school -
get a year or so experience in teaching -

dalam resume nanti boleh letak teaching experience tu -

as well apply untuk jadi tutor as well -
yang ni saya rasa you can be accepted, insyallah
sebab ada degree and master as well -

all the best -

from pegalaman aku mintak keja jadi lecturer ni,(aku ada masters in management, degree in political science) selalunya aku mintak ipts  sebab aku tak der experience. banyak yang tak kasik reply, ada yang kasi reply cakap first and post grad degree aku tak related lah, ada yang cakap terlalu banyak lecturers yang ada master in management la,so just keep on trying. antara universiti yang bagi aku prompt reply and invitation ke interview iialah APIIT.Try mintak jugak international islamic college, kalau tak der masters, may be diorang suruh ajar budak budak pre u or diploma. good luck to you.

xccually ramai lecturer yg ada master tak related ngan first degree. contohnya kat sini ada lecturer yang:
both first degree & master in regional and town planning, PhD in communication, jadi lecturer communication
first degree sejarah melayu, master kaunseling, jadi lecturer kaunseling
first degree persuratan melayu, master psychology, jadi lecturer kaunseling
first degree in agriculture, master & PhD in education, jadi lecturer education
first degree and master in transportation, PhD in business, jadi lecturer marketing

bila first degree and master not related, pengalaman kerja byk membantu utk dptkan jwtn lecturer kat IPTA

of course CGPA masa first degree pun derang tengok gak. kalau under 3.0 susah la sket unless cgpa master flying colour e.g. 3.5 and above (semua master by coursework grad with at least 3.0 kan??).

and last but not least, your performance during interview!!!

banyak Uni yg nak PHD tuk lec.. ada lagi still terima master.. tapi susah dah sekarang ni.. kadg2 master pun dpt tutor je..then kena sambung stadi baru dpt jadik lec...

target uni at least 50% lecturers ada PhD menjelang 2010. kira highly competitif la. skarang ni yg ada master ramai sgt, so uni utamakan PhD holder. tak mesti ada experience but ia sgt membantu utk masuk ke academic line.

utk lecturer/tutor yg belum ada PhD, kena cari uni yg rating 5 star utk dptkan tajaan dari KPT (unless kalau buat PhD/master kat local uni).

Reply #35 CRK's post

tak seemstinya nak kena carik uni yg 5 start uk dptkan KPT...:nerd:

Reply #36 gals2's post

itu apa yg dipraktikkan di uni saya. yg rating 3 atau 4 mmg tak dpt peluang utk tajaan. uni lain sy tak tahu. 5* tu highest rating uni kat UK utk bidang khusus (department-based) bukan overall rating.

IPTS - Gaji lebih tinggi, tiada paksaan menerbit kertas, beban kerja berat.

IPTA - Gaji lebih rendah, dipaksa memerbit kertas, beban kerja ringan, senang dapat peruntukan penyelidikan, macam2 elaun dan insentif.

[ Last edited by  reinloch at 22-1-2007 12:28 PM ]

Reply #25 CRK's post

IPTA utamakan master's holder utk jawatan ke lecturer. keutamaan diberi to those who graduated with master degree from oversea. kalau grad master dari local U, susah la sket nak dpt unless grad with flying color + english power.
......................................................................
yer ker... alamak... wa grad local jer beb.... :nerd:
tp xsemua oversea grad tu bagus ..:geram: .. tidak .... Malaysia Boleh !!

utk jwtn tutor, uni akan utamakan bekas student. biasanya pengambilan tutor x ramai, setahun amik sorang bgantung pd kekosongan jwtn.

.......ex-student ? tgk Uni la... kalau tmpt yang KARAT dgn assabiyah ...ok la kot.. hehe....................................

selagi ada tutor yg lom lepaskan jwtn dia, jabatan biasanya x amik tutor baru. nowadays kebanyakan uni gantikan jwtn tutor ngan jwtn fellow pensyarah. yg bezanya, fellow dpt elaun tetap (tadak kenaikan tahunan), tutor lak dpt gaji (ada kenaikan).

......... ic... berjanggut ler nak nuggu tutor lepaskan jawatan - new ruling at my current Uni. : tutor post - SEMENTARA & for 1 year ONLY.
xdpt placement - out you go!

abt tutor sambung blajar utk phd, pd aku better naik jwtn ke pensyarah dulu, lepas sah jwtn, baru sambung ke phd. sbb tutor jwtn sementara, rugi dari segi year of service.

................ tutor xcarry service ker... xbleh backdated?
...er.. kt Uni mana ni?

tapi skrang ni kebanyakan uni taja tutor terus ke phd, lepas abis master immediately kena sambung phd.

aku dah pegang jwtn tutor for 5 years sbb buat PhD. rugi service. gaji kena start dari bawah bila naik ke jwtn lecturer. the best part is, being the youngest PhD holder at the faculty at age 2*.

..............................ko bleh apply senior lecturer bila dah grad nanti kan..provided ade 4-5 papers in the International Journals.

............bagus lah ko ...keep it up....aku dah 3* .... baru nak start Phd....:ting:

Reply #25 CRK's post

IPTA utamakan master's holder utk jawatan ke lecturer. keutamaan diberi to those who graduated with master degree from oversea. kalau grad master dari local U, susah la sket nak dpt unless grad with flying color + english power.
......................................................................
yer ker... alamak... wa grad local jer beb.... :nerd:
tp xsemua oversea grad tu bagus ..:geram: .. tidak .... Malaysia Boleh !!

utk jwtn tutor, uni akan utamakan bekas student. biasanya pengambilan tutor x ramai, setahun amik sorang bgantung pd kekosongan jwtn.

.......ex-student ? tgk Uni la... kalau tmpt yang KARAT dgn assabiyah ...ok la kot.. hehe....................................

selagi ada tutor yg lom lepaskan jwtn dia, jabatan biasanya x amik tutor baru. nowadays kebanyakan uni gantikan jwtn tutor ngan jwtn fellow pensyarah. yg bezanya, fellow dpt elaun tetap (tadak kenaikan tahunan), tutor lak dpt gaji (ada kenaikan).

......... ic... berjanggut ler nak nuggu tutor lepaskan jawatan - new ruling at my current Uni. : tutor post - SEMENTARA & for 1 year ONLY.
xdpt placement - out you go!

abt tutor sambung blajar utk phd, pd aku better naik jwtn ke pensyarah dulu, lepas sah jwtn, baru sambung ke phd. sbb tutor jwtn sementara, rugi dari segi year of service.

................ tutor xcarry service ker... xbleh backdated?
...er.. kt Uni mana ni?

tapi skrang ni kebanyakan uni taja tutor terus ke phd, lepas abis master immediately kena sambung phd.

..............................ko bleh apply senior lecturer bila dah grad nanti kan..provided ade 4-5 papers in the International Journals.

............bagus lah ko ...keep it up....aku dah 3* .... baru nak start Phd....:ting: