CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mat403

Pandangan anda tentang ketidak halal ASB oleh sesetengah Mufti / Majils Fatwa

eh lupa nak cakap, TAHNIAH BUAT KIRAWANG! sudah berapa lama jadi agent?

Originally posted by abgzan at 23-5-2007 09:38 AM

Dari sini boleh disimpulkan pendpatan saudara melebihi RM11k sebulan. Memandangkan suadara kata, saudara hanya deal dgn syariah, maka tiada perlu dirisaukan...tapi kalau deal with conevntiona ...

Terimakasih abangzan..saya 4 tahun jadi agent, As a GAM,  income average saya jual islamic funds  dalam 40K - 50K per month..Itu jauh lagi rendah dari rakan rakan bangsa lain yang boleh jual conventional products yang boleh mencecah 100K per month..

22-05-2007: Public Mutual 揃est Fund Manager in Asia 2006

Originally posted by kirawang at 23-5-2007 09:28 AM
saudara Tobby, aku bukannya ustaz yang boleh bagi halal haram,,
As aku mentioned before, aku group kami hanya focus kepada islamic funds, yang ada kelulusan dr Syariah Advisors..
T ...

ustaz tu betul. yg tak betul ialah agent yg continue jual convensional UT kpd client when client insist & guna duit tu utk byr tol & cukai pintu. this kind of mentality & guideline given by you to agents are not right. sbb agents akan continue terperangkap dlm pelaburan konvensional (arak, judi, riba) selama bertahun2 selagi client tak switch to syariah product.

mcmn pun tahniah jg sebab portfolio clients di bwh anda berjaya mencecah berjuta ringgit.

Originally posted by abgzan at 23-5-2007 09:40 AM
eh lupa nak cakap, TAHNIAH BUAT KIRAWANG! sudah berapa lama jadi agent?

abgzan, jgn amik hati dgn nasihat sy nih.

nasihat sy adalah lebih baik you belajar dgn kirawang utk promote product syariah Public Mutual drpd you promote skim piramid STROMBERG tu. to me Kirawang consider very knowledgeable dlm industri unit trust ni. tak rugi belajar dgn dia.

Originally posted by abgzan at 23-5-2007 09:38 AM

Dari sini boleh disimpulkan pendpatan saudara melebihi RM11k sebulan. Memandangkan suadara kata, saudara hanya deal dgn syariah, maka tiada perlu dirisaukan...tapi kalau deal with conevntiona ...

brader kirawang tu upline aku... mana ada sebulan 11k... 11k sebulan tu tahap aku je tu yg awal2 ni... brader kirawang tu skarang ni min income permonth kurang2 pun 40k... yg bagusnya, kami diajar promote islamic funds aje...

okey2, berbalik kpd topik ASB... nape ada ulama kata mcm2 pendapat, sbb mmg itu natural... perbezaan pandangan ulama ni ataupun dipanggil khilaf ulama terdapat dalam apa jua bidang atau isu pun... isu bab toharoh, isu bab solat, isu muamalat, sampai ke wujudnya 4 mazhab.... jadi ada yg kata boleh, ada yg kata tak boleh, itu biasa sbb ulama pun manusia juga yg mempunyai akal yg terbatas....

tapi nampaknya skarang ni, majority ulama yg pakar dalam bidang kewangan islam spt zaharuddin dan kebanyakan mufti di malaysia ni mengatakan investment di dalam ASB tidak menepati Shariah... jadi, baik kita elakkan sbb dividennya pun tak bersih... takleh bayar zakat, takleh guna gi haji dan takleh diguna utk makan... so apa faedahnya?

anda mempunyai option... u might choose lower return yg islamic spt Tabung Haji, atau opt kepada islamic funds UT yg memberi return yg lebih baik, not to mention, HALAL returns

Follow Us
ms_jurutaip This user has been deleted
Originally posted by whomyd at 23-5-2007 01:35 AM
honestly, aku ni unit trust consultant public mutual... currently 100%promoting islamic funds... aku try to be fair... bkn berat sebelah dgnmana2 pihak.... dan aku takmau sentuh pasal makan gaj ...

sori again sbb mengkonfiuskan with that jargon of mine. I think I veexplained what 'freezing' means. to repeat, freezing bukan bermaksudTAK BOLEH keluar, tapi bermaksud TIDAK BIJAK unutk dibawa keluar.berbalik semula pada definasi long term in unit trust. yg sedia maklumkalu utk ittikal contohnye kurang2 dinasihatkan amik return after 3years baru berbaloi. (lagi lama lagi berbaloi) sbb that 6.5% entry feeand 1.5%  like i have explain before. saya pun baru belajar, thatcalculation may not be accurate tapi more or less the same as whatAzizi Ali (the millionaire) wrote in the book. So it is good toreceive  the corrections. Will see how other expert has to sayplak.

ape pun berbalik pada definasi saving/investment masing2 mcm saya adecakap sebelum ni. ade org mungkin tak prasan beberapa fakta yg pentingsebelum menginvest. kemampuan/keperluan etc.

timekaseyy

Originally posted by tobby at 23-5-2007 09:09 AM

pikir2kan lah...

huhu..

Originally posted by ms_jurutaip at 23-5-2007 12:04 PM
sori again sbb mengkonfiuskan with that jargon of mine. I think I veexplained what 'freezing' means. to repeat, freezing bukan bermaksudTAK BOLEH keluar, tapi bermaksud TIDAK BIJAK unutk diba ...

apa tajuk buku Azizi Ali abt his advice on pro & cons berkenaan dg unit trust ni. bole jg aku cari buku tu kat popular bookstore or order terus online. timakasey!

Originally posted by ms_jurutaip at 23-5-200712:04 PM

sori again sbb mengkonfiuskan with that jargon of mine. I think Iveexplainedwhat 'freezing' means. to repeat, freezing bukanbermaksudTAK BOLEH keluar,tapi bermaksud TIDAK BIJAK unutk dibawakeluar.berbalik semula pada definasilong term in unit trust. yg sediamaklumkalu utk ittikal contohnye kurang2dinasihatkan amik return after3years baru berbaloi. (lagi lama lagi berbaloi)sbb that 6.5% entryfeeand 1.5% like i have explain before. saya punbaru belajar,thatcalculation may not be accurate tapi more or less the sameaswhatAzizi Ali (the millionaire) wrote in the book. So it isgoodtoreceive the corrections. Will see how other expert hastosayplak.

tq for the response...

for ur info dan utk forummers lain, "lagi lama lagi berbaloi" kurang tepat utk diapply di dalam UT... jgn campurkan pemahaman mengenai ASB ke dalam UT... spt yg kita sedia maklum, UT fluctuates mengikut market... jadi belum tentu "lagi lama simpan lagi berbaloi"... sape la yg nasihatkan mcm ni... silap cara faham begini, dan boleh mengelirukan... if dalam ASB, mmg betul "lagi lama lagi berbaloi"

utk lebih senang difahami... ada beberapa dana UT walaupun sudah lama simpan,masih belum "berbaloi", malah rugi... contoh yg saya ambil ialah SBB dana al-faiz, walaupun investor dah invest 5 thn dalam al-faiz ni, return masih di tahap negatif, means, investors masih rugi di situ...dan lagi satu contoh ialah SBB dana al-azam client hanya break even walaupun sudah 3 tahun invest...namun ada juga dana2 islamik di dalam SBB Mutual (skarang CIMB Wealth Advisors) yg sgt baik spt SBB dana al-ihsan 2 dan dana il-ikhlas....

ada juga investors yg invest sekejap sahaja dah untung... contohnya sesape yg invest dalam PUBLIC ISLAMIC EQUITY FUND pada 15/01/2007, sampai ke hari ni, dia dah untung 11.87% dah... dan itu ialah untung NAV... untung bersih, takde ape2 charge dah... so dia boleh kluarkan semua duit dan skali dengan keuntungannya even baru nak masuk 5 bulan lebih kurang.... 11% dalam 5 bulan, agak cepat bukan? so, takleh la nak kata "tidak bijak" utk dibawa keluar kalau dah untung dalam masa 5 bulan kan? but jgn dilupa, mmg objektif UT utk medium to long term...tapi kalau dah reach target untung dalam masa yg singkat, rezeki la tu... alhamdulillah la...

and about fees and charges tu... saya pun hairan kenape anda perlu risau sgt pasal tu... mmg initial charge sbyk 6.5% nampak tinggi... dan annual fees lebih kurang 1.5% nampak membebankan.... tapi apa yg perlu difahami ialah, initial charge hanya dikenakan SEKALI sahaja semasa permulaan investment... stiap tahun mmg dikenakan annual fees, tapi bukan bermakna jika anda untung 15% terpaksa ditolak 1.5% tu.... salah faham tu... 15% tadi ialah NAV return anda... tak perlu ditolak apa2 lagi...

contohnye mcm ni :

PUBLIC ITTIKAL
performance from 21/05/2004 - 21/05/2007 (3 years) = 77.44%
annual growth = 25.81% p.a.

jadi daripada fakta di atas... 25% setahun anda untung tu tak perlu ditolak apa2 charge dah... its NAV... untung bersih... bukan spt mana yg sesetengah faham 1.5% annual fees kali 3 thn = 4.5%.... 25% - 4.5 =20.5%.... ini silap... sila perbetulkan pemahaman anda...

about azizi ali... dia pakar dalam investment hartanah... dia memang jutawan...tapi dia bukan pandai dalam semua bidang... dia mmg Certified Financial Planner, tapi mustahil utk dia pakar dalam semua bidang financial... apa benda pun ada charge, tapi make sure la charge yg dikenakan terhadap anda tu memberikan pulangan yg jauh lebih berbaloi....

utk pengetahuan anda jugak, initial charge 6.5% tu my own clients cover balik dan break even dalam masa sebulan lebih or dua bulan je... so apa yg big deal sgt pasal charge tu... public mutual bagi return jauh lebih tinggi drp charge yg dia kenakan...15% p.a. or might be more depending on performance...

sorry, bukan nak panjang lebarkan isu ni atau nak tunjuk pandai atau bukan nak menjual... cuma aku rasa kena clarify balik silap fahaman ni... takut yg lain yg kurang faham akan confuse... jadi, jika ada permasalahan mengenai unit trust especially islamic funds, tanyakan kepada yg arif...

okey, harap pasni bleh balik kpd topic asal... dah jadi topic UT lak...

[ Last edited by  whomyd at 23-5-2007 02:30 PM ]

Originally posted by tobby at 23-5-2007 12:20 PM

apa tajuk buku Azizi Ali abt his advice on pro & cons berkenaan dgunit trust ni. bole jg aku cari buku tu kat popular bookstore or orderterus online. timakasey!

I'll PM u on this. kang takut jadi issue plak. timakaseyy..

Originally posted by whomyd at 23-5-2007 02:17 PM

tq for the response...

for ur info dan utk forummers lain, "lagi lama lagi berbaloi" kurangtepat utk diapply di dalam UT... jgn campurkan pemahaman mengenai ASBke dalam UT... ...

Thanks for the effort to clarify. kalu perasan ape yg saya cakap selalurefer to UT PublicIttikal..sbb so far tu je yg saya tau..dan tgh usha..yg lain2 saya takkomen..and that's how juga some figure came..to make it easier forlay-person to understand..sbb saya tahu ramai orang yg melabur kat UTni tak tau apa2 ;)

Based on ape yg saya bace pun cakap bende yg sama- in yr 1-3 para..andthe fact that some UTs have -ve return ). Those fluctuations...thelipper figure yg tulis UT cap x becomes no 1 for 3-years performnacebut no 14 for 5-years performance..(contoh je ni)..thoseinconsistencies..so sume ni baguslah untuk paham sket2...for ittikalsaya tak deny return mmg ok(weewit..promo free)...but my point goesback to ape yg saya tulis sebelum ni-melaburlah pada tempat yang palingpaham(of course paling ' halal')..dan cube2 la belajar sket2 dan jgn lajadi seperti sesetengah yg melabur tapi tak tahu apa2...(bile sesak nakpakai duit cari aku. sbb sume UT belum cukup haul return nye..hihi)..so it  goes back to my point of definasisaving/invesment masing2..kene paham situasi kewangan sendir etci..jgnnak nyusah kan org lain plak pas tuh..hihi

agree on Azizi is a jutawan..tapi kalu bace kisah idup asal, die punbukan branak2 kaya..and agree kene refer to other  financialexpert sbb masing2 ada misi2 tersendiri dan kelemahan sendri..

mmg dah tersasar jauh dr tajuk asal pasal ASB nih...sbb asal2 tu ade ygkasi option UT untuk maslah ASB ni..tapi tak salah saya rasa..sume ygade pun ilmu...nak harap beli buku dan baca sendiri baik tgk tv-melayular tuu..hihi...

Originally posted by ms_jurutaip at 23-5-2007 03:02 PM
Thanks for the effort to clarify. kalu perasan ape yg saya cakap selalurefer to UT PublicIttikal..sbb so far tu je yg saya tau..dan tgh usha..yg lain2 saya takkomen..and that's how juga some  ...

kot maner pun melabor dlm UT adalah 100x lebih baik dari labor dlm skim piramid....so my opinion klu nak invest in UT you pilih la ejen yg knowledgeable, full time ejen yg ada masa nak layan yr concern any time....

ehmm... yelah, kita berforum sbb nak bertukar2 pendapat dan info supaya yg blur jadi clear, dan yg tak tahu jadi tahu... harap perbincangan kita di sini memberi manfaat yg cukup byk kpd kita... eheheh...

so kita berbalik kpd topic asal, ASB... maybe ada forummers lain nak bagi pendapat

Pendapat mufti berbeza2...majlis fatwa takde fatwa berkaitan ni...so aku consider halal la...

anyway tarikh fatwa2 ni dikeluarkan tak dinyatakan...

Lagi satu, pendapat aku la...masing2 asb dgn ittikal ada kebaikan/keburukan, aku sendiri melabur dalam kedua2...so agent UT ni takyah la cuit pasal asb semata2 nak jual UT...banyak lagi cara marketing yg 'halal'...hehehe

Aku mmg hate habis iklan satu ubt gigi yg cuba membayangkan ubt gigi 'popular' tu haram...so aku tak beli la ubat gigi dia...ahaks...

[ Last edited by  pharez at 24-5-2007 09:05 AM ]

sekadar nak tanya, unit trust yg seakan Public Mutual, CIMB, MAAKL ni pernah wujud tak masa gawat 1997 dulu? kalau wujud, how they perform masa gawat dulu in term of capital preservation? tapi kita memang sedia maklum unit amanah spt Amanah Saham Mara, Amanah Saham Kedah, Amanah Saham Johor, Amanah Saham Darul Iman (ASDI), Amanah Saham Selangor habis kecundang belaka. amanah saham mara contohnya ada yg invest 20k, after 5 years 10k pun tak sampai. but must remember, mekanismenya tak sama, sebab unit amanah tersebut gomen tak jamin capatal preservation & unit amanah tak boleh buat portfolio switching.

[ Last edited by  tobby at 24-5-2007 10:46 AM ]

Reply #196 tobby's post

yes ujud.

CIMB was commerce trust

MAA was MBF

Public was KL mutual

and yes I ada invest and yes masa merundum hatiku merundum but i have cashed most of it with profit so kira in terms of capital preservation ok

yg amanah saham tu semua saya tak tau

Originally posted by tobby at 23-5-2007 06:06 PM

kot maner pun melabor dlm UT adalah 100x lebih baik dari labor dlm skimpiramid....so my opinion klu nak invest in UT you pilih la ejen ygknowledgeable, full time ejen yg ada masa nak layan ...

exactly u said, nampak gayanye bukan pelabur i.u.t jer yg takknowledgable, some agent pun same je..provoke with some odd calculationso nampak terserlah sudah macam2 pendapat berbeza datang..hihi..(kalausape2 perasan lar)..tu sebab la wa mengambil jugak initiatif sendriuntuk paham sket2..ape2 pun time kaseyy sumerrr

Originally posted by whomyd at 23-5-2007 08:27 PM
ehmm... yelah, kita berforum sbb nak bertukar2 pendapat dan info supayayg blur jadi clear, dan yg tak tahu jadi tahu... harap perbincangankita di sini memberi manfaat yg cukup byk kpd kita... e ...

maaf la kalu ade terganggu dgn statement ini, tapi cume pendapat

pada saya ASB ni ibarat penuntut perempuan AF yg tak pake tudungmenyanyi dan menari atas pentas...while i.u.t plak penuntut perempuanAF YG PAKAI TUDUNG dan menyanyi dan menari atas pentas...and kite satumalaysia ni menonton bersama2...

for me same je..cume for me ASB goes back to bumiputeraissue..bumiputera berbalik pada islam issue...tak payah panjang lebarrasenye ade forumer yg dah kasi hujah dgn panjang lebar di situ..so myepf yg masuk i.u.t tu ibarat memakaikan tudung untuk penuntut AF ygdulu tak pakai tudung..hihi..btw still have my tabung haji around, mybank islam around too...

just pendapat..maaf lagi sekali

Reply #196 tobby's post

yg unit trust yg ko sebut tuh aku tak pasan tapi kalau ASN (ASN1pun) masatuh jatuh gedebuk sampai l/kurang 37 sen gituh..
so sapa yg beli masa tuh... ko tengokla....sekarang cam na...senyum takle tutup oooo