CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mat403

Pandangan anda tentang ketidak halal ASB oleh sesetengah Mufti / Majils Fatwa

sesape yg misunderstood niat aku utk menerangkan dan menyampaikan info mengenai UT, aku mintak maaf siap2 la ye... aku bukan nak tunjuk pandai dan berlagak pandai mengenai sesuatu yg aku tak tahu... cuma rasa bertanggungjawab sbg unit trust conslutant, juz nak clarify things... and i dun expect to be appreciated...

i am not desperate to do sales here and im not expecting i will get ur money to invest with me... forum ni tak lebih sbg tmpt aku luangkan sdikit masa lapang secara berfaedah...

so, ur money, ur choice... invest wisely... aku stop sini dulu di dalam thread ni sbb segala yg aku nak sampaikan rasanya dah cukup... cheers

Originally posted by tobby at 24-5-2007 09:50 AM
sekadar nak tanya, unit trust yg seakan Public Mutual, CIMB, MAAKL ni pernah wujud tak masa gawat 1997 dulu? kalau wujud, how they perform masa gawat dulu in term of capital preservation? tapi ki ...

Good question Tobby..

Amanah Saham Selangor dulu pernah buat allocation, for those beli 1RM,  walopon masa tu dah rugi hampir 50%, government selangor bayar balik dengan harga RM1..Tapi rugi jugak lah dr segi finance, melabur bertahun tahun, tapi yang dapat balik modal sahaja..

Untuk Ittikal Fund, Public Mutual..

Lauch date ialah pada 10april 97, dengan harga RM1, returnnya sinch launch samapai 30 march 2007 ialah 187 % bersamaan dengan 11.57% per year..(refer to Publc MUtual's Quaterly Fund Review. quater 1, 2007)

Utk switching, kalau tak silap, tak diapply oleh any company masa tu. switching ni diperkenalkan masa tahun 2000 keatas.. (kalau tak silap la, aku belom start lagi masa ni)

[ Last edited by  kirawang at 30-5-2007 10:50 PM ]

kenape asb ni tak di fatwakan haram. sedangkan pelaburan internet telah difatwakan haram.

Originally posted by shahx at 6-6-2007 02:43 AM
kenape asb ni tak di fatwakan haram. sedangkan pelaburan internet telah difatwakan haram.

sebab ini pelaburan yang dijamin kerajaan...... pelaburan internet kerajaan tak jamin

Originally posted by shahx at 6-6-2007 02:43 AM

dah ada dah fatwa from mufti. cek page belakang.

nak simpan duit pun susah..
nak cari duit nak disimpan di mana pun susah..
takut makcik2 kat kg tuh simpan dlm bantal pulak..

Follow Us
Originally posted by remizati at 6-6-2007 10:19 AM
nak simpan duit pun susah..
nak cari duit nak disimpan di mana pun susah..
takut makcik2 kat kg tuh simpan dlm bantal pulak..

tak de yang susah, just study sikit lah tempat pelabuaran yang berlandaskan syariah..

Pelaburan PNB kena tepati hukum syarak

http://www.bharian.com.my/m/BHar ... 0608004720/Article/

KEUPAYAAN Permodalan Nasional Berhad (PNB) dan anak syarikatnya, Amanah Saham Nasional Berhad (ASNB) dalam menguruskan dana amanah saham tidak perlu dipertikaikan lagi. Dengan kakitangan terlatih serta sokongan berterusan daripada kerajaan, tidak hairanlah PNB dan ASNB mampu muncul sebagai pengurus dana amanah saham terbesar dan paling berjaya di negara ini.

Dengan lebih lapan juta pelabur, saya percaya PNB dan ASNB tiada masalah mengekalkan pencapaian mereka. Namun, saya teragak-agak untuk melabur dalam skim amanah saham kendalian ASNB. Bukan tidak yakin dengan kepakaran pengurus dana mereka, tetapi ragu-ragu dengan status halal pelaburan mereka.

Saya pernah membuat sedikit pelaburan dalam Amanah Saham Bumiputra (ASB), tetapi selepas mendapat laporan tahunan skim ini, saya terfikir mengenai status pelaburan sama ada menepati hukum syarak.

ASB memiliki pelaburan dalam syarikat kewangan yang mengamalkan riba. Begitu juga pelaburan syarikat tembakau yang dikatakan haram.

Selepas sekian lama, saya menjumpai satu fatwa yang disiarkan di laman web www.e-fatwa.gov.my yang menyatakan pelaburan ASB adalah haram kerana dana ini mempunyai pelaburan tidak menepati syariah.

Saya berharap PNB dan ASNB dapat berbuat sesuatu bagi memastikan pelaburan umat Islam tidak membabitkan unsur riba.

HAMBA ALLAH,

Tok Jembal, Kuala Terengganu.

blackwira This user has been deleted
HMMM SAYA NAK MENCELAH....
PASAL ASB NI......SAYA DGR BYK CERITER...TAPI X TAULER BETUL KE TIDAK...
CUBA LAYARI LAMAN WEB WWW.ZAHARUDDIN.NET SALAH SRG AHLI PANEL MAJLIS SYARIAH

hem...good info here..now banyak instrument pelaburan..kena pandai pilih utk capai matlamat kewangan kita..

Originally posted by pentium_catz at 15-8-2007 07:07 PM
hem...good info here..now banyak instrument pelaburan..kena pandai pilih utk capai matlamat kewangan kita..

setujuuuuu....aku pun dah check balik portfolio pelaburan ASB....memang ada pelaburan dlm sektor pbankan dna tembakau....

apo kono kau jang ??

Pada pikiran aku cam ni...

Negara ini adalah negara islam..
pemerintah seorg islam ...

So kalo dah kerajaan declare Halal....
Aku no doubt...
as long as aku jlnkan t/jawab aku bayar zakat...

Kalo yg tersurat & tersirat itu adalah t/jawab ketua negara
yg telah declare status halalnya....

aku rs korg dok gaduh2 lebih pun buang ms je....
rasa was2 takyah simpan le...
pi la carik pelaburan yg korg yakin....
aku yakin pasai tu la aku simpan je kat ASB...
pernah terpikir nak bwk keluar je yg ada dlm asb....
tapi nak campak ke mana?
simpan bank?
brp persen sgtla boleh dpt...