CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mat403

Pandangan anda tentang ketidak halal ASB oleh sesetengah Mufti / Majils Fatwa

Originally posted by ms_jurutaip at 18-5-2007 10:37 AM
so the moral of the story ( I think) is bawak keluar ASB dan invest katIslamic unit trust ker haper ke as long as berakar tunjangkan syarikatconventional adalah 2 x 5

public bank, cimb bank tunjangnya adalah riba & jelas haram. kalau ditakdirkan ASB nak beli saham public bank memang confirm public bank & anak syarikatnya tu adalah kaunter haram. so mcmmana ASB nak asingkan sumber haram dlm public bank itu dgn sumbernya yg halal. apa kaedahnya? ada sapa2 tahu? same goes to Maybank, mrk pun ada produk syariah jugak mcm public bank/public mmutual. so Maybank sebijik sama mcm public bank. cuma public bank ni cina yg punya & maybank bumiputera punya (melalui kerajaan- PNB dll).

or maybe kerajaan boleh mintak Maybank asingkan byr dividen kpd PNB dari keuntungan produk2 syariahnya shj. tapi memang tak logik benda ni mampu dilaksanakan. sebab gaji & komisen pekerja or agent bank/unit trust pun tak pernah dideclare sebagai telah diasingkan dari sumber yg haram oleh bank2 riba tersebut. so peranan kitalah mendesak benda2 ni dilaksanakan oleh bank2 konvensional itu. memang susah, tapi hendak seribu daya.

ms_jurutaip This user has been deleted
Originally posted by tobby at 18-5-2007 11:05 AM

public bank, cimb bank tunjangnya adalah riba & jelas haram. kalauditakdirkan ASB nak beli saham public bank memang confirm public bank& anak syarikatnya tu adalah kaunter haram. so ...

cuma public bank ni cina yg punya & maybank bumiputera punya(melalui kerajaan- PNB dll). > interesting remark here. Invest ASBdan tolong Bumiputera/Islam (haram) vs invest Islamic unit trust(Public Bank)  dan kayakan org  cine (Halal);)

Originally posted by ms_jurutaip at 18-5-2007 11:39 AM

cuma public bank ni cina yg punya & maybank bumiputera punya(melalui kerajaan- PNB dll). > interesting remark here. Invest ASBdan tolong Bumiputera/Islam (haram) vs invest Islamic un ...

Bodoh punya statement.

Kalu kau nak invest ASB ..kenapa kau nak tolong bumiputera..Tolong diri kau lah..

Invest Public Mutual, tolong diri kau, banyaakan  kau punya return..

Sepert saudara kirawang cakap, kalau tak tahu istilah halal haram in finance, pergi belajar dengan ustaz..bukannya kau bagi dakyah yang menunjukakn kebodohan dan kedunguan diri sendiri..

Originally posted by tobby at 18-5-2007 11:05 AM

public bank, cimb bank tunjangnya adalah riba & jelas haram. kalau ditakdirkan ASB nak beli saham public bank memang confirm public bank & anak syarikatnya tu adalah kaunter haram. so ...

kau pergi belajar apa makna Halal dalam islamic banking..

Berapa % investment yang non halal business, dikatakan halal..tak perlu pening2 buat karangan kat sini..

Btw, aku nak tanya mangkuk mangkuk kat atas, yang kata UT islamic haram..

Ada ke sebelom ni ustaz2 kata yang UT islamic ( maybank ke, CIMB ke, Public ke) itu haram...?

Follow Us
Originally posted by ms_jurutaip at 18-5-2007 10:59 AM

satu lagi moral: kalu nak Islamic biar betul2 Islamic-pi simpan nun katTabung Haji/ Kat Bank Islam. Insuren Takaful Malaysia, contohnye. Nakmakan nasik biar betul2 lauk ikan/udang/ketam dan ...

slps tabung haji dah listed ni...kau yakin ke 100% duit halal,,(aku tak pernah meregui kehalalannya)
BIMB..rugi..penuh dengan skandal..

Kau ingat kalau orang melayu aje manage, terus kata halal?

Orang cina manage, terus haram?

Mereka ada syariah advisor yang dilantik, kena percaya pada mereka..mereka yang responsible..

Originally posted by cakna at 18-5-2007 11:47 AM
kau pergi belajar apa makna Halal dalam islamic banking..
Berapa % investment yang non halal business, dikatakan halal..tak perlu pening2 buat karangan kat sini..

ko baca betul2 statement aku. aku tanya kalau ditakdirkan ASB nak beli saham Public Bank adakah ianya halal atau haram? mcm mana nak asingkan sumber yg haram dgn yg halal? pls explain.

public bank, cimb bank tunjangnya adalah riba & jelas haram. kalau ditakdirkan ASB nak beli saham public bank memang confirm public bank & anak syarikatnya tu adalah kaunter haram. so mcmmana ASB nak asingkan sumber haram dlm public bank itu dgn sumbernya yg halal. apa kaedahnya? ada sapa2 tahu? same goes to Maybank, mrk pun ada produk syariah jugak mcm public bank/public mmutual. so Maybank sebijik sama mcm public bank. cuma public bank ni cina yg punya & maybank bumiputera punya (melalui kerajaan- PNB dll).

[quote]Originally posted by cakna at 18-5-2007 11:54 AM

pendek cerita unit trust islamic by conventional pun meragukan..level keraguan sama je ngan ASB..just an opinion..

sbb bercakap pasal islamic financial banking so harap2 gaya bahasa dan pertuturan pun islamic gak lah ye..

pendek cerita unit trust islamic by conventional pun meragukan..level keraguan sama je ngan ASB..just an opinion..

sbb bercakap pasal i ... [/quote]

silap..maskud nye cam ni..kalu ASB meragukan, yg lain2 tuh meragukangak..tapi kalu yg lain2 tu tak meragukan (sambung sendri ayatseterusnya)

just an opinion..kang ader yg ingat fatwa plak ;)

Originally posted by ms_jurutaip at 18-5-2007 05:06 PM

sbb bercakap pasal i ...

silap..maskud nye cam ni..kalu ASB meragukan, yg ...

berikut adalah my opinion. tak berniat menyinggung sapa2.

Public Bank & Maybank adalah kaunter non-syariah krn bank ini bertunjangkan RIBA. ASB disebut sbg haram oleh beberapa mufti krn ASB telah beli saham Maybank. Maybank mempunyai kedua2 produk konvensional & produk syariah. Tetapi pembayaran dividen kpd ASB tidak diasingkan antara syariah dgn bukan syariah. Sudah bercampur aduk. Tak pernah mana2 institusi bank baik Maybank or Public Bank buat benda ni. Gaji mrk yg cari makan dgn bank adalah dibayar dgn sumber yg bercampur aduk. Penguasaan bumiputera di dlm bank terbesar di Malaysia ini (Maybank) antaranya adalah melalui kerajaan (modal bumiputera PNB dll). Dari segi politiknya penguasaan institusi kewangan yg kukuh adalah utk kepentingan strategik yg perlu dipertahankan supaya bumiputera ada sokongan kewangan. hari ini penguasaan ekuiti 30% masih tak tercapai. Kebanyakan institusi kewangan & Bank yg ada pun majoritinya bukan milik orang Islam. Orang islam secara globalnya sampai hari ini masih meminta sedekah. byk negara2 miskin islam di dunia ni mendapat bantuan melalui bank dunia & bank riba negara2 maju. nak harap negara islam bagi bantuan? tsunami di indonesia dulupun jumlah besar pemberi bantuan adalah negara bukan islam. negara islam malaysia pun tak mampu menandingi jumlah derma dari negara bukan islam, walhal yg mati beratus2 ribu di acheh itu adalah saudara kita. So berbalik kpd produk Public Bank & Maybank tadi. Produk mrk yg berlandaskan syariah adalah halal. tetapi secara amnya kaunter Public Bank & Maybank dikategorikan sbg kaunter non-syariah krn produk syariah tak mengatasi percentage produk konvensional. panel syariah telah buat resolusi tentang pengiraan percentage ini. bagaimana dgn gaji/komisen agent Unit Trust yg cari makan dgn Public Bank & CIMB bank contohnya? adakah gaji mrk dibayar dari sumber yg halal yg tidak bercampur aduk? itu kena tanya dgn ahli agama yg lebih arif. Bgmn dgn agent Unit Trust yg menjual produk bercampur2 ? kpd client non muslim mrk menjual produk konvensional (sebab itu permintaan client) & kpd muslim mrk menjual produk syariah. tapi kalau client mendesak nak beli produk konvensional jugak ada agent yg terpaksa mengalah. itu realiti kehidupan. Persoalannya kenapa kerajaan tidak menjadikan seluruh bank & institusi kewangan di Msia ini berlandaskan syariah? itu salah kita jugak sebab tak bersungguh2 mengurangkan majoriti dua pertiga BN di parlimen.

Senang citer g lah tanya org ahli ulama yg lebih arif. Seperti aku dahulu jd ejen Prudential, ada investment link yg dikatakan HALAL, so aku pun berperang dgn Takaful Nasional kata mereka pun HARAM sbb modal dari MNI Insuran (Konvesional). Tp bila aku dgr satu ceramah yg kwn aku ajak iaitu Syariah Talk barulah aku sedar tentang benda2 ni. Mengikut panel kat situ, modal permulaan dibenarkan tp lepas tu jgn dicampur adukkan. Itu panel tu yg ckp, jgn nak tanya aku lebih2 plak, nak tanya p tanya kat panel tu (Islamic Banking & Financial Institutional of Malaysia). Opis dia kat Darul Takaful Jalan Sultan Ismail.
Wallahuallam.

Originally posted by kitt_fisto at 18-5-2007 11:24 PM
Senang citer g lah tanya org ahli ulama yg lebih arif. Seperti aku dahulu jd ejen Prudential, ada investment link yg dikatakan HALAL, so aku pun berperang dgn Takaful Nasional kata mereka pun HAR ...

Confused - Bukan ke IBFIM kat Jalan Sultan the former UMBC Building???

Originally posted by Laura Ashley at 19-5-2007 02:13 PM

Confused - Bukan ke IBFIM kat Jalan Sultan the former UMBC Building???

Nah, ini address nya.
IBFIM,
3rd floor, Dataran Kewangan Darul Takaful,
(previously known as bangunan Sime Darby),
Jalan Sultan Ismail,
50000 KL.

Originally posted by cakna at 18-5-2007 11:54 AM

slps tabung haji dah listed ni...kau yakin ke 100% duit halal,,(aku tak pernah meregui kehalalannya)
BIMB..rugi..penuh dengan skandal..

Kau ingat kalau orang melayu aje manage, terus  ...

Garang betul kau ni...

Btw, aku sokong 300% dengan statement kau..

Tak semestinya non muslim leading any product akan jatuh haram

Cuba check, business makanan dan minuman, banyak tauke drnon muslim..

Infact tauke2 ayam kat pasaraya tu dimonopoli oleh non muslim..Btw, mereka hire non muslim utk sembelih ayam2 tersebut..

Originally posted by ms_jurutaip at 18-5-2007 03:52 PM
Originally posted by cakna at 18-5-2007 11:54 AM

sbb bercakap pasal i ...

apa maksud unit trust islamic by conventional ni?

aku sokong kata saudara cakna,..tak tahu satu satu perkara, belajar dan tanya orang bijak pandai dahulu..

Dari cara penulisan kita, orang boleh menilai level tahap keilmuan  kita..

Kat bord stock and Economy , mereka bercakap pasal FACT. bukannya gossip berlandaskan opinion, gerak hati, dan agak agak..

[ Last edited by  kirawang at 20-5-2007 02:08 PM ]

Originally posted by tobby at 18-5-2007 12:32 PM

ko baca betul2 statement aku. aku tanya kalau ditakdirkan ASB nak beli saham Public Bank adakah ianya halal atau haram? mcm mana nak asingkan sumber yg haram dgn yg halal? pls explain.

Tobby,

You sebenarnya tak paham apa itu konsep halal dan haram dan apa itu unit trust investment ni. Unit trust fund syariah melabur di saham-saham mengikut syariah yang telah diluluskan oleh panel-panel syariah spt Top Glove, TNB, MISC Berhad. Kalau ASB beli saham Public Bank memang la tak halal, Public Bank menjalankan perniagaan berasaskan riba sama ngan Maybank. ASB tak di sahkan halal sebab bukan sahaja melabur di Maybank tapi kat British American Tobacco, Malaysian Industrial Development Finance Berhad dan banyak lagi kaunter yg tidak disahkan halal.

Dana unit trust yg mengikut syariah yg diuruskanl oleh Public Mutual bukannya melabur di Public Bank.

Originally posted by ms_jurutaip at 17-5-2007 12:00 PM
setuju . sangat2 setuju. bumiputera kene maju. Islam kene maju. dan rasanya Islam juga bukan satu agama yang menyukarkan.

Bukan nak menidakkan hukum Tuhan. Tapi sedarlah hukum manusia pun kin ...

Tabung haji dia ada syarat-syarat pelaburan yg perlu diikuti...tak boleh ambik risiko tinggi sangat sebab dia sebenarnya tempat menyimpan nak pergi haji.  Dan biasanya Risiko tinggi, Untung pun tinggi...kalau risiko sederhana untung pun sederhana.

Bank islam -- dah namanya menabung ...untungnya samalah dgn saving akaun lain..setakat 1-2% je.

aiyoh...tak habis lagi isu ASB halal haram ni kalau sapa2 yg tak puas hati elok semak fatwa2 majlis fatwa, untuk unit trust pulak semak prospektus fund tu utk check comp mana yg dia invest...tak puas hati jugak boleh check ngan panel syariah dia

Originally posted by KakTi at 20-5-2007 02:26 PM

Tobby,
You sebenarnya tak paham apa itu konsep halal dan haram dan apa itu unit trust investment ni. Unit trust fund syariah melabur di saham-saham mengikut syariah yang telah diluluskan  ...

saya paham Kak Ti. Maybank & Public Bank adalah kaunter haram sama mcm kaunter syarikat arak & tembakau. Kalau ASB beli saham Public Bank memang tak halal, sebab confirm Public Bank menjalankan perniagaan berasaskan riba. Begitu juga dgn Public Mutual, kalau kita jadi pemegang saham atau director syarikat Public Mutual kita juga makan duit haram sebab Public Mutual ada both produk konvensional & produk syariah. Begitu juga dgn agent2 Public Mutual yg beragama Islam tapi cari makan dgn menjual kedua2 jenis produk konvensional & syariah maka mrk juga makan duit haram. Kecuali agent2 yg boleh berkata kpd client "sorry....kalau you nak produk konvensional jgn cari saya, sila cari agent lain!"