CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mat403

Pandangan anda tentang ketidak halal ASB oleh sesetengah Mufti / Majils Fatwa

Originally posted by tobby at 20-5-2007 10:07 PM

saya paham Kak Ti. Maybank & Public Bank adalah kaunter haram sama mcm kaunter syarikat arak & tembakau. Kalau ASB beli saham Public Bank memang tak halal, sebab confirm Public Bank m ...

Aku bukan agent, aku hanya investor yang melabur..

tapi aku hairan dengan kau..

Siapakah kau nak sibuk sibuk dengan agent hlalal  haram?

Yang discuss kat sini ialah ASB diragui,..Yang kau sibuk sibuk kata agent haram tu, apa masalah?
aku rasa, setiap agent peluang utk jual U trust islamic, so tak perlu nak pertikaikan hasil income mereka..
sama jugak dengan kau, ada alternative nak cari makan dgn duit halal dgn bekerja dengan jujur atau nak cari makan dengan duit haram dgn menipu..

aku rasa, sebelom kau sibuk dengan gaji orang, au tengok duit gaji kau tu..dtg dr mana?
or kirawang any comment?

[ Last edited by  cakna at 21-5-2007 12:25 AM ]

Cakna tak payahlah emosi sangat tepuk dada tanya selera ..mereka hanya mengeluarkan buah fikiran sahaja. Samada anda agent atau tak payahla bising ...sebenar anda lagi dangkal dan kurang cerdik...org cerdik
tak kluar perkataan provok mcam anda...

Originally posted by cakna at 21-5-2007 12:04 AM
Yang discuss kat sini ialah ASB diragui,..Y ...

jgnlah emosi bro. kalau you bukan agent yg jual produk konvensional Public Mutual baguslah.

Originally posted by tobby at 20-5-2007 10:07 PM

saya paham Kak Ti. Maybank & Public Bank adalah kaunter haram sama mcm kaunter syarikat arak & tembakau. Kalau ASB beli saham Public Bank memang tak halal, sebab confirm Public Bank m ..
Begitu juga dgn Public Mutual, kalau kita jadi pemegang saham atau director syarikat Public Mutual kita juga makan duit haram sebab Public Mutual ada both produk konvensional & produk syariah. Begitu juga dgn agent2 Public Mutual yg beragama Islam tapi cari makan dgn menjual kedua2 jenis produk konvensional & syariah maka mrk juga makan duit haram

.

aku rasa hang yang emosional..

Cuba hang  pi kat staff any conventional bank..hang cakap kat mereka, mereka cari makan dengan duit haram,,pi terai tengok...

[ Last edited by  pokcikgumber at 21-5-2007 12:17 PM ]

Originally posted by tobby at 21-5-2007 12:44 AM

jgnlah emosi bro. kalau you bukan agent yg jual produk konvensional Public Mutual baguslah.

Kalau mereka jual pon..apa kena mengena dengan hang?

Bukan mereka buat scheme cepat kaya..atau skim penipuan..

Hang pi check tengok, berapa kerat manusia kat luar sana, yg ambik conventional loan istead of isalmic mortgage..

Maaf saaya menyampuk sikit ya. Dah la tu, kita jgn lah kutuk2 rezeki org halal haram. Kalau dah tu rezeki dia, nak buat macamana. Kadang2 rezeki tu "bukannya CONFIRM HARAM" tapi hanya "diragui" aja...dan kita tidak seharusnya kata "haram" ... at leat better than mencuri, atau merompak...atau minta sedekah...

kawan2, kita di forum ni, utk membuat kawan, bukan mencari lawan, fikir2kan lah...bukan utk nak tunjuk sapa tere, sapa tak tere, sapa hebat, sapa makan rezeki haram , rezeki halal...

ISLAM TIDAK SUKA KEPADA ORG YG SUKA MENGUTUK ORG LAIN, atau MENYAKITI ORG LAIn....

marilah kita bermaaf-maafan...

sorri yer menyampuk..

wassalaam.

Follow Us
satu lagi, saaya nak menyampuk lagi...berkenaan rezeki halal haram...

saya ada dgr stu ceramah ni..ustaz ni kata, bab rezeki, kita jgn la detail sgt...

misalnyer...org kerja kerajaan DUIT HARAM KE?? sbb hasil gaji tu adalah, dari keraajaan, duit kerajaan datgnya dari cukai...cukai mana? CUKAI GAMBLING, CUKAI ROKOK, CUKAI mcm2 lagi...

so org kerja kerajaan makan duit haram???

TIDAK...jgn sampai macam tu sekali...jgn detail sgt...kalau bab kerja, ustaz tu kata, tgk dia kerja apa...sudah laa...dia kerja menaip kat kerajaan, dpt gaji, kira halal la tu...

wallahu'alam...kalau salah tolong tunjukkan..

wassalaam.

ms_jurutaip This user has been deleted

Reply #131 tobby's post

saya juga tidak bermaksud nak menyinggung hati sesape..tapi kalu ade yg tersinggung mitak maaf ler bebanyak..kalau terquote mane2 bisnes sesape pun bukan bermaksud nak cantas bisnes sape2..sbb saya sendri pun makan gaji..takde kepentingan bile mengiya mahupun menidakkan ape2 jua pendapat.

i think the more we throw our opinion the more we can learn. belaja bende2 baru..belaja utk mendengar pendapat org lain..belajar utk mengawal perasaan..belajar utk bersopan santun di'jalan raya'..tak salah kan..

berbalik pada isu utama pasal ASB haram. bile kite bercakap pasal ASB sebenarnye kite bercakap pasal saving/simpanan.Lain org lain definasi saving meraka. dan lain org ade berlainan kemampuan utk menyimpan setiap bulan.

ada org definasi simpan tu peruk jer duit kat situ dan tak usik dah dan tunggu jer return banyak mana. ade org lain simpanan tu lah jugak untuk emergensi, untuk anak2 nak masuk universiti, tak kurang utk berkahwin lagi satu (huhu..yg ni contoh iklan). ade org lain yg lebih cerdik nak supaya simpanan die liquid enough untuk dia keluarkan bila2 ade peluang untuk membuat lebih banyak duit dengan simpanan itu.

Bile org kata ASB haram maka ade yg ckp optionnye islamic unit trust.tapi tak payah la saya melanjut kan kisah halal/haram lagi sbb ape yg dah tertulis di atas sudah sedia maklum. cume kalau ada yang kata unit trust is an option, my opinion is yes and no. (and atcually i would like to know if there's any other futuristic option too-pls feel free to reply )

yes kalau definasi simpanan adalah simpanan yang terperuk. yang mmg takkan di usik dah, paling kurang untuk tempoh 3-5 tahun.kenapa 3-5 tahun? sebab agen akan ckp unit trust ni untuk long term investment. kenapa long term? sbb agen cakap cam tuh..huhu..so si malang akan terus jer bersetuju..(but im sure there are agents yg tulus dalam bab2 seperti ini)..

tapi kalau yg lebih bijak akan tanye ape kaitan long term investment dgn 3-5 tahun? kenapa 3-5 tahun..tak 5-7 tahun..atau 1-2 tahun...tat is more interesting to find out..tapi wat is more interesting is adakah ia sesuai untuk golongan yg definasi simpanan nye adalah seperti 2 golongan seterusnye yg saya sebut di atas? atau adakah bijak utk menyimpan sumer saving (simpanan ala peram dan simpanan ala emergensi) kat unit trust..ape perbezaan unit trust dan ASB (dlm kes ini), dari segi liquidity nye..dari segi calculationnye..dari segi fees nye (ops..soalan dah terbocor)

sapa nak komen

Originally posted by ms_jurutaip at 21-5-2007 12:57 PM
Bile org kata ASB haram maka ade yg ckp optionnye islamic unit trust.tapi tak payah la saya melanjut kan kisah halal/haram lagi sbb ape yg dah tertulis di atas sudah sedia maklum. cume kalau ada yang kata unit trust is an option, my opinion is yes and no. (and atcually i would like to know if there's any other futuristic option too-pls feel free to reply )

susah gak ni....bergaduh2 bab ASB vs unit trust vs kerja bank, kerja kerajaan, kerja insurance dsbgnya. mungkin ada yg marah atau salah sangka dgn kaedah segelintir ajen unit trust yg mengwar-warkan keharaman ASB dgn niat orang lain mengosongkan akaun ASB supaya masuk unit trust (aku percaya tak ramai ajen jenis ni). ttp bila pelabur ASB question balik "yg agent jual product konvensional tu takper la pulak....". So mungkin ini punca salah sangka & tuduh menuduh.

Originally posted by abgzan at 21-5-2007 12:20 PM
satu lagi, saaya nak menyampuk lagi...berkenaan rezeki halal haram...

saya ada dgr stu ceramah ni..ustaz ni kata, bab rezeki, kita jgn la detail sgt...

misalnyer...org kerja kerajaan DUIT H ...

btw..it came to a great wonder gak..sbb setau saya Mufti Perak ckp ASBni hukum nye Harus...Tot tat should include Harussani's opinion ygselama ni too vocal on issue like jom heboh, kes murtad Datok ygbelayar satu dunia tuh..while the rest of other mufti rasenye dukberdiam jer (rasenye..)..any opinion?

sebarang pembetulan diatas kenyataan d atas is/are mostly welcomed

That's why aku invest kat ASB gak..... sebab aku orang Perak (ikut mufti perak)

Originally posted by cakna at 21-5-2007 12:04 AM

Yang discuss kat sini ialah ASB diragui,..Y ..
or kirawang any comment
.

aku tak berminat nak komen apa2 pasal makan duit haram halal ni .,

apa yang aku nak share, Public mutual fund performance utk islamic category very aggresive..average 54% utk jangkamasa 3 tahun. so, why we going to introduce conventional products?

infact non muslim prefer islamic fund contohnya Ittikal, PI balance. Bukan setakat pulangan yang tinggi, di tambah lagi dengan insurance coverage percuma dari Takaful..

Kesedaran islamic products bukan hanya tertumpu kepada individu sahaja, pihak korporate juga banyak melabur dalam u trust. Kita sedia maklum, FD kebanyakan conventional, dah lah return less than 4%..

So, kepada yang mengatakan agent cari makan duit haram tu, kau rasa agents punya income lagi transparent. sebagai contoh...

Kalau kita mahukan yang islamic, just concentrate yang islamic..Jika clients betul2 insist, ada sesetangah agent gunakan income tersebut utk membayar income tax yang dikenakan puluhan ribu per year....(bukannya zakat)

Yang makan gaji pula, bukan aku nak provoke ..tapi income tersebut, mana company mereka labur? capital preservation ialah Fixed Deposit..yang kebanyaknnya adalah conventional..ada sesetengah company mampu keluar year bonus dr hasil faedah/interest FD..

Tapi yang pasti, kita kena respect career each other, kita ada banyak investment instruments, tak suka UT, cari alternative lain, contohnya share market..

Tak suka Public Mutual, cari lah Unit Trust Bank islam,,, we have wiide ranges of option.....

:tq: p/s aku tidak bermaksud mengatakan anybody cari makan duit haram...seperti ada forummer yang keluarkan word tersebut..

[ Last edited by  kirawang at 21-5-2007 10:24 PM ]

Originally posted by kirawang at 21-5-2007 10:05 PM
Jika clients betul2 insist, ada sesetangah agent gunakan income tersebut utk membayar income tax yang dikenakan puluhan ribu per year....(bukannya zakat)

if clients insist eventhough syarikat judi & arak? any fatwa abt this?

Originally posted by kirawang at 21-5-2007 10:05 PM

aku tak berminat nak komen apa2 pasal makan duit haram halal ni .,

apa yang aku nak share, Public mutual fund performance utk islamiccategory very aggresive..average 54% utk jangkamasa 3 ...

saya agree. islamic unit trust kasi pulangan yg boleh tahan. cuma kenesimpan kurang2 3 tahun tu yg leceh sket. mcm saya cakap sebelum nikurang sesuai untuk definasi investment bagi sesetengah kategori orang.

saya sendiri ada invest kat islamic unit trust. tapi bawak kuar epf jerla. since epf punye return pun kurang mmberansangkan. dan pulak epf tubukan boleh boleh di liquidkan masuk poket>satu contoh investementyang terperuk mengikut definasi diri sendiri..huhu..dan pulak epf tuhsendiri (pd pendapat saya) juga adalah investment nye meragukan..tapitak de plak sampai kuar fatwa watsoever..nih lah yang dikatakan beingselective dalam menghalal dan mengharamkan di negara boleh-lah..sekian

Originally posted by tobby at 21-5-2007 11:29 PM

if clients insist eventhough syarikat judi & arak? any fatwa abt this?

as i was mentioned earlier, seseorang agents ada option utk membersihkan income mereka dr unsur judi, arak dan riba dengn menjual islamic product yang disahkan oleh syariah advisor yang menepati piawaian syariah compliance..

Aku sendiri yang manage RM30 million investor's money, 30% from my client portfolio is non muslim,,dan aku boleh jual 100% islamic product..Tak ada masalah pon..

Judi dan arak, bukan setakat ianya dr conventional u trust, tapi ianya dalam conventional FD, derivative (yg bukan kelapa sawit) dan pelbagai lagi. So company yang kau bekerja  sekarang, kalau mereka buat conventional loan, atau simpan dalam FD, aku rasa bukan setakat bercampur riba, dan sudah bercampur dengan duit arak dan judi,,yang akhirnya menjadi gaji bulanan kau..( aku tak kata, kau cari makan dengan duit haram, as kau mention kat bankers)

If clients insisit conventioanl UT ( tak pernah terjadi pd aku, walopon manage 400 clients including non muslim), mereka boleh mengasingkan dengan mebayar cukai yang tiada dikenakan didalam islam seperti cukai pintu, cukai pendapatan, tol dll..

so, sekarang ni, persoalan sapa yang cari makan dengan duit haram..?

Originally posted by ms_jurutaip at 22-5-2007 08:29 AM

saya agree. islamic unit trust kasi pulangan yg boleh tahan. cuma kenesimpan kurang2 3 tahun tu yg leceh sket. mcm saya cakap sebelum nikurang sesuai untuk definasi investment bagi sesetengah ...

EPF dah keluarkan pekeliling yang mengatakan mereka invest not 100% islamic instrument.

Tapi kamu tiada choice, as  compulsory utk menyimpan sebagai pekerja...

[ Last edited by  kirawang at 22-5-2007 09:18 AM ]

Originally posted by kirawang at 22-5-2007 08:30 AM

as i was mentioned earlier, seseorang agents ada option utk membersihkan income mereka dr unsur judi, arak dan riba dengn menjual islamic product yang disahkan oleh syariah advisor yang me ...
so, sekarang ni, persoalan sapa yang cari makan dengan duit haram..?

well done, good explanation.. kirawang..aku rasa Tobby ni jenis manusia sakit la...simply cakap orang makan duit haram,..

[ Last edited by  cakna at 22-5-2007 09:58 AM ]

Reply #157 cakna's post

i have no attention to interfere this argument..since i receive PM dr satu hamba Allah ni..tu yang aku bagi explanation sikit..

From: syedothmans
To: kirawang
Time: 20-5-2007 04:28 PM

sebenarnya saya nie berminat menjadi agen unit trust dan saya sedang dalam proses mendaftar ...tapi saya delaykan kerana saya ada satu masalah ...saya masih lagi sangsi tentang status halal haram menajdi agen unit trust nie ...saya selalu baca ruanagn forum di sisni dan nama saudara selalu ada dalam perbincangan unit trust ini jadi kalau tak keberatan mungkin saudara bole bagi no tel saya untuk kita bertukar2 pandangan

Originally posted by kirawang at 22-5-2007 08:30 AM

as i was mentioned earlier, seseorang agents ada option utkmembersihkan income mereka dr unsur judi, arak dan riba dengn menjualislamic product yang disahkan oleh syariah advisor yang me ...

Apa pun saya bersetuju dengan si jutawan/penulis Azizi Ali yang memberikomen entry fee/initial charge untuk unit trust which is currentlybetween 5-7% sebenarnye amat tinggi and here goes the quote "somethingis wrong about the industry".

Talk about equity unit trust, kalau ittikal kene kan 6.5% entry feeplus 1.5% annual fee, while ASB TIADA entry fee dan HANYA 0.35% (almostnegligable) annually tu satu perbezaan yang sgt besar bang. contohkalau ikut one financial magazine bulan ni ittikal return 46.99 dalammasa 3 tahun the atcual return is only (46.99-6.5-(3x1.5))/3 tahun=11.99% annually. of course tat is greater than the ASB return(dividen+bonus= 8-9% average 3 tahun kebelakang). But the differenceatcually pays the 3-years freezing period iaitu investment itu tak bolenak dikeluarkan (defined as long-term investment),  which in myopinion put ASB in a more favorable investemnet tool for thosecategories yg saya ade mentioned earlier.Kalu dalam tempoh 3 tahun ASBhanya kene kan abt 1% fees untuk generate 8-9% return annually, with11% by unit trust, the return should be much higher than merely 11-12%.i think.

But funny not only the unit trust agent, but the media (eg financialmagazines) too are selling the idea of getting 46.99% in 3 years, aheavenly return of >15% return annually while hiding the  factthat  11% alone goes to  the fees. Of course la mana adebende yg free kat dunia ni..tapi bak kata Azizi he himself dahwithdaraw sume unit trust die (pada ketika tulisan itu di taip) as tooppose to the high fees regulated by the unit trust industry. Or tobrilliantly investing some place else tanpa perlu terikat 3 (atau 5tahun). Tapi die cakap kalu untuk org biasa2 mcm saya ni invest jer lakat ASB. Jaminan dah di beri kerajaan.

Jgn salah anggap plak saya nak menghalalkan mana2 yang haram. Cumekadang2 kite harus berfikir return 3 tahun ASB semakin menurun, return3 tahun unit trust semakin menaik. something interesting there toponder. Dan dalam dunia yang serba terikat dgn sumber2 tak halal ni,juga dengan kemunduran ekonomi org islam dan melayu khususnya, mgkinkite perlu berfikir dan berbuat sesuatu

maaf in advance kalau tulisan ni ada mencacat kan sesiapa. hanya sekadar berkongsi ilmu yang tak seberapa ni aje.makaseeeyy

Originally posted by ms_jurutaip at 22-5-2007 10:19 AM

Apa pun saya bersetuju dengan si jutawan/penulis Azizi Ali yangmemberikomen entry fee/initial charge untuk unit trust which iscurrentlybetween 5-7% sebenarnye amat tinggi and here goes the ...

sedikit penambahan untuk calculation asb. perhatikan hanya dgn ~1% feeunutk 3 tahun, ASB pernah pun generate return more than that of unittrust yg regulate 11% fees. tapi mmg sedey tgk return ASB semakinmenjunam..makaseyy

TahunDividenBonusDividen + BonusTotal 3 tahun kebelakangaverage return ASB(annually)
19908614

19918.5412.5

19927.5512.53913.00
199394.513.538.512.83
19949.54.5144013.33
19951031340.513.50
199610.25313.2540.2513.42
199710.251.2511.537.7512.58
199882.510.535.2511.75
199910.51.5123411.33
20009.75211.7534.2511.42
2001731033.7511.25