CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: dexa

Masalah Disiplin Pelajar di Sekolah dan Tindakan Yang Patut Diambil

tadi satu kes kecurian berlaku kat sekolah aku..

budak2 tahun 6 ramai yang kehialngan alat tulis.. balik perhimpunan tgk2 beg2 dibuka dan alat tulis hilang.. esok dah nak peksa UPSR..

dan siasat punya siasat.. dpt tangkap beberpaa org murid tahun 6 yang tak turun perhimpunan.. mula2 tak mengaku.. tp lepas ditekan dan disoala siasat bertubi-tubi akhirnya mengaku juga... mmg tekan betul2.. kalut ak mengaku gak mmg parah budak tu kena kerjakan.. pasal mmg ada org nampak dah diaorg buat kerja tu ..

dpt la kembali alat tulis yang dicuri tu. penuh satu meja.. kalu org tgk cara soal siasat budak tu mmg nampak cam cikgu kejam gile.. tp sbb ada bukti so berani la skit. lagipun budak2 ni mmg dah ada kes2 displin...

tp kalu diaorg report polis mmg kena cikgu.. tp sbb mende ni kes besar mmg tekan betul2 diorg..

tak tahula nak jadi apa nanti ngan bduak2 ni bila dah naik skeolah menengah...

Rate

1

kecik2 dah pandai mencurik....besar2 nk jd perompak eh....
isk mtk dijauhkn la...

Reply #152 tuahayam's post

Ko jangan Tuah...kang ada orang kata cikgu dalam forum ni terlebih emosi.... apa pun kalau kita dah ada bukti sikit memang mudah nak tekan. tapi kalau tak da bukti tu yang payah. silap boleh makan diri balik.

emmm.. takkan la bebudak tu sampai tak da alat tulis? miskin sangat ke? kalau camtu tahun depan aku cadnagkan kat hang supaya setiap murid diberikan satu set lengkap peralatan "peperangan" sebelum UPSR. sekolah aku dah praktikkan lama dah.

mcm2 masalah displin dak2 skrg nie...nasib baik ler anak murid aku buat masa ni.ok jer.xder buat perangai sgt.almaklum la budak darjah 2 dan 3.

Originally posted by CharlieDale at 2-9-2007 11:13 PM
emmm.. takkan la bebudak tu sampai tak da alat tulis? miskin sangat ke?kalau camtu tahun depan aku cadnagkan kat hang supaya setiap muriddiberikan satu set lengkap peralatan "peperangan" sebelum UPSR. sekolahaku dah praktikkan lama dah..

mmg tradisi sekolah aku gak.. sebelum UPSR murid2 akan diberi air, pensel, pembaris, pemadam, pengasah pensel secara percuma..

diorg bukan miskin sampai takde alat tulis.. kalu tgk barnag yg diorg curi.. terkejut.. dari pen, marker, liquid paper sampai ke pensel.. banyak gile..

ko bayangkan. org lain ada perhimpunan.. diaorg ni masuk kelas. buak beg n curi.. masa budak2 masuk ke kelas.. heboh gak pasal mende ni ilang.. n nasib baik ada sorang budak ni kebetulan masa perhimpunan dia gi tandas.. so dai ada ternampak budak2 ni masuk ke kelas lain.. so dia report cikgu...

n budak mmg ada kes banyak dah sebelum ni... lagi la..

lagi 2 ari jaga UPSR. tak sabar rasanya.. lepas ni leh concentrate ke kelasa tahun 5 dan 4 lak..

ada satu lagi masalah dari pelajar ni macam ni --
ishh camana nak explain ye --

ini case pelajar yang saje cari pasal  'attention seeker'
dia akan beritahu parents dia - dia tak faham apa yang cikgu
dia ajar  (wal hal dia dapat good marks  or good in that subject)
but prolly cuz cikgu tu buat cam biasa aje - tak adalah nak pay
attention kat dia sorang -

aleh aleh  - parents akan beritahu principal or HOD - cikgu tu tak
reti ajar -- anak dia tak faham apa2  etc etc --

you will find this kind  no doubt- --

Follow Us

Reply #157 dexa's post

memang ada kes ni. budak nak special attention utk dia sorang je. boleh tgk jenis yang gedik, manja tak tentu hala. sebagai cikgu kita ada paling tidak 30 orang murid satu kelas. biasanya kalau yang cikgu nak bagi perhatian lebih budak yang kurang pandai dan bermasalah pembelajaran. yang jenis scorer ini bukan kita biar. tapi tak da samanya kita nak bagi perhatian macam kita bagi perhatian kepada murid lemah.

kalau ada kes sebegitu, jawab je yang mengapa murid tersebut tak ambil peluang bertanya atau meminta guru mengulang semula bahagian yang tidak difahami ketika di dalam kelas? sedangkan mak bapa kalau ada 2 atau lebih anak pun tentu pening nak bahagikan layanan yang sama kalau perangai anak berbeza inikan pula cikgu yang ada 30 anak dalam satu kelas? bagi aku, boleh ignore je benda camnie. dan harap pihak pentadbiran dapat memahami masalah sebenar dan bukannya menyebelahi parent dengan tidak usul periksa (pernah terjadi pentadbiran berat kepada aduan parent je, terus cikgu yang kena tak pa siasatan) kalau cikgu tu tabah tak perla..kena cikgu tu down ke motivasinya, yang padah bukan anak pengadu tu jer dengan anak orang lain terbabit sama.

suping84 This user has been deleted

apa dah jadi dengan budak sekolah menengah zaman sekarang? lawan cikgu!!

Budak sekolah menengah sekarang memang teruk....saya pernah jumpa pelajar yang memang buruk perangainya...mereka langsung tak dengar cakap cikgu ni...keluar kelas ikut suka hati dia...kemudian ketawakan pasal tinggi badan cikgu...dia cakap, '' cikgu, adakah kamu perlu kerusi? kamu begitu rendah, susahlah nak salin kat papan yang tinggi tu...." aduh, kemudian teguk dia, dia lawan cakap cikgu...cakap yang bukan-bukan dan cakap nak balas dendam kat saya..lepas tu, tak tau diakah tidak? habis kereta saya dihiris dengan pisaukah atau duit syiling, dan juga tayar pancit!! habis saya berbelanja beratus-ratus untuk membaiki kereta saya.....masalah disiplin mereka ni memang teruk, rasa susah bernafas berdepan dengan budak-budak nakal macam ni...

betol

Originally posted by suping84 at 15-9-2007 08:09 PM
Budak sekolah menengah sekarang memang teruk....saya pernah jumpa pelajar yang memang buruk perangainya...mereka langsung tak dengar cakap cikgu ni...keluar kelas ikut suka hati dia...kemudian ke ...

kat skolah gal tu pon

ku ni cikgu ganti, lagik ler deme tak takot

cikgu tetap, pas rotan budak, mesti check kete....

dah ramai dah yg kena

macam me cikgu ganti, derang tak takot langsung.....

kita bukan nak derang takut, but at least, shows some respect

kalo taha camtu...bukan budak nakal dah...

itu budak jahat:@ :@ :@

xtau nk komen ape...

coz skolah Que budak die sume xnakal sngt..

so sapa yang ajar tu
atau sapa yang tak peduli nak ajar derang tu
apa yang ader di rumah?
melainkan tinggalnya mereka itu ngan biawak2 idop
yang hanya tahu meletop.

err...kat sekolah aku, budak tak lah sesetan ni...setan

different school different attitude
my heart goes out for the teachers yang sengsara cenggini.

pening haku baca masaalah guru sekarang nih
kesian korang..

mak bapak yang tak pandai mengaja adab anak2..

Sekolah meha sekarang dah ada sistem meritdemerit setiap pelajar akan diberi markah sebanyak 100 dan akan ditolak mengikut kesalahan yang dibuat dan markah amaran pertama 60 kalau rendah dari tu pelajar akan diberi 2 peluang buang sekolah atau tukar sekolah dan waktu amaran pertama tu pelajar akan dipanggil bersama ibubapa utk berjumpa dengan pengetua,Pengetua meha ni dah la garang lepas tu suka jumpa dengan ibubapa(maksudnya suka jumpa orang la ).setiap kesalahan selalunya markah ditolak 20 ke atas dan kalau kerja sekolah atau tugasan yang diberikan ditolak 5 markah

tapi bayangkan meha rasa benda ni berguna kalau guru tu dapat tangkap je cuba kalau tak orang lain yang kena,Keburukannya cikgu mesti salah guna bila dia dah marah mesti dia guna kuasa tu walaupun kita tak bersalah  meha kata ni bukan saja2 tapi memang terjadi

tu sekelumit masalah displin budak2 skrg.. ada lagi kes2 berat yg tak dpt diceritakan...

kalu tak sabar mmg takleh jadi cikgu..