CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: dexa

Masalah Disiplin Pelajar di Sekolah dan Tindakan Yang Patut Diambil

Mengajar keje ckgu...mendidik pulak keje mak bapak dirumah.
brpa jam jer diaorg kt skolah belajar...tp masa kt umah lebih panjang untuk dididik disegi disiplin, kesedaran sivik dsb...

:lebai:

Originally posted by NBI86 at 20-2-2007 11:31 PM

dasyat tu........gerun dengar.

can i use that reason to be transferred to other school?

Originally posted by Zaidina at 21-2-2007 03:20 AM
Mengajar keje ckgu...mendidik pulak keje mak bapak dirumah.
brpa jam jer diaorg kt skolah belajar...tp masa kt umah lebih panjang untuk dididik disegi disiplin, kesedaran sivik dsb...

: ...

satu lagi, mungkin ada konflik antara mesej yang diberi oleh ibubapa atau guru, contohnya ada ibubapa tu yang cakap dia tak boleh nak paksa anak dia belajar (tahun 6), nanti memberontaklah apa lah... Ini belajar, bayangkan kalau sembahyang pun tak boleh nak paksa? Macam mana tu? Kalau cikgu suruh belajar爐api爇at爎umah爉ak燽apak燽uat爐ak爌rihatin爏usah爈a...

sememangnya tugas mendidik anak itu tugas ibu bapa

Originally posted by NBI86 at 20-2-2007 11:29 PM

sebab tu saya kata...kes-kes pasal warna rambut tu kena anggap bukan kes disiplin yg besar (ini bagi pelajar yg bertudung ler...kalau tak bertudung kes dah jadi macam lain pulak kan...).

masalahnya, mak bapak pun buat tak heran kalau anak warnakan rambut dan pernah dgr tak dulu ada anak orang besar g sekolah dengan rambut berwarna...so macam mana tu?

kalau sekolah saya, bagi amaran, 3 hari tak hitam, kalau tak saya sendiri bagi hitam kan (ikut saya la apa benda yang boleh bagi hitam...lumpur sawah pun boleh..nak bergaya bukan kat sekolah) atau botak....

Pagi ini, Biro disiplin berjaya membongkar kegiatan peras ugut ala mafia. sebab ada 9 orang tertangkap termasuk tahun 1! walaupun nilai ugutan atau ikut kata bebudak ni minta duit (macam minta sedekah pula) hanyalah sepuluh sen, namun ia perlu dibanteras seawal ini bagi mengelakkan ia menjadi lebih besar. 3 lagi disiasat kerana disyaki terlibat dengan kecurian wang.

perkara ini akan dirujuk kepada ibu bapa penjaga masing-masing dan ada antaranya sememangnya mempunyai rekod lampau.

yang buat saya sakit hati, boleh buat selamba walaupun tau dia bersalah. dah la mengganggu tugas saya dan guru lain (saya sampai lewat pergi kursus sebab uruskan benda ni). inilah kesan-kesan dasar berlembut yang diamalkan oleh pendidikan sekarang. dulu (zaman rotan dan pelempang) , ada ke yang buat salah boleh jawab memain atau buat selamba bila dah dipanggil utk siasatan?

Follow Us
Originally posted by CharlieDale at 6-3-2007 11:11 AM
Pagi ini, Biro disiplin berjaya membongkar kegiatan peras ugut ala mafia. sebab ada 9 orang tertangkap termasuk tahun 1! walaupun nilai ugutan atau ikut kata bebudak ni minta duit (macam minta se ...

...i dah jadi guru  disiplin lebih 10 tahun...biasa guna rotan...alhamdullilah setakat ni tak pernah plak kena serang dengan parent or student..

....pendekatan saya...memberi amaran cara baik...dan merekodkan salah laku yg dilakukan...

....jika kes berulang memang saya merotan seperti yg di benarkan....kesannye ada yg insaf...tapi ada yg tetap melakukan salahlaku...bila diselidiki murid-murid ini biasa murid yg sudah tidak mampu dikawal oleh ibubapa di rumah.

...ada satu kes pelajar saya ..teramat lah nakal....satu hari accident kereta n kedua kedua kakinye kena potong....masa kat spital...we all pi ler melawat.....emmm baru nak insaf...n berterima kasih cikgu-cikgu datang juga tgk walaupon dia mmg hantu kat skolah....
.... akhirnye dah baik pakai kaki palsu..dia sendiri minta nak bercakap kat murid-murid lain....alhamdullilah skolah saya makin terkawal disiplin...di luar wallahaualam.

...masa setahun dua dulu teremosi juge ..bile yg tertangkap buat salah..mmg dirotan dulu baru tanya...so far tak pernah kena komplen ler plak......

Originally posted by padi at 5/2/2007 11:58 PM
dalam 4, 5 tahun kebelakangan ini pihak tertentu menerapkan pendekatan kauseling di sekolah. setiap sekolah ada 1 atau 2 orang kaunselor.

masalahnya di sini berkesankah pendekatan ini ? kala ...

kaunselor selalu kena buat kertas kerja utk program
tapi ntah la
yang tahu ..mentor mentee
n then ada jati diri ler
hmmm

Originally posted by macademia at 21/2/2007 02:31 PM
sememangnya tugas mendidik anak itu tugas ibu bapa

tapi bila masuk asrama..
tugas tu dah diamik alih sebentar oleh para guru..
dah jadik cam anak2 kita aje derang ni..
tu sebb kalu yang degil..yang kepala kalu hentak ke dinding pun
dinding yang pecah..
rasa cam sedeyyyyyyyyyyyyyyyy sangat2..

Originally posted by norsha at 20/2/2007 03:14 PM
u all should come to my school..
my pengetua pun takut dgn budak2 samseng..kira budak2 samseng nie boss la..mana tak nya, kete dia dah bapa kali kemek sana, kemek sini kena tendang2...
kala ...

uhwaaaa
bestnya dengar heheh
meh export budak tu ke mari
biar bertemu buku ngan ruas dengan my boss
sebb dengar2 my boss kalu budak salah laku
hayun rotan cam orang main golf hehehehe
kalu tak serik tu tak tau ler...

Originally posted by coyotemawi at 7-3-2007 12:12 AM

kaunselor selalu kena buat kertas kerja utk program
tapi ntah la
yang tahu ..mentor mentee
n then ada jati diri ler
hmmm

... ok ler tu kena buat kertas kerja or apa apa lagi.. kaunselor tak mengajar...so patut ler duk fk nak tune budak budak hardcore...

Parents and teachers must 憈alk

pendidikan ni satu rangkaian sistem
perlu di rumah dan juga di sekolah.

dari pengalaman....majoriti budak-budak yang ada masalah disiplin datang dari keluarga yang tak berapa ambil berat tentang anak-anak.

bukan bermaksud parents tak sediakan kemudahan pada anak-anak.....malah kadang-kadang berlebihan
sebenarnya budak-budak ni dia nakkan perhatian dan masa ibu bapa bersama mereka.

saya pernah mention benda ni di awal thread ni.... peranan ibu bapa cukup besar untuk mendidik dan membentuk sahsiah anak-anak kerana sebahagian besar masa mereka sepatutnya bersama ibu bapa.

di sekolah masa yang terhad perlu diagih antara memberi pelajaran yg telah ditetapkan oleh kementerian dan juga membentuk perangai pelajar.

malah kalau semua urusan anak-anak nak dibiarkan kepada guru sekolah dan guru tusyen serta guru al-quran dan juga pengasuh di rumah......mana perginya tanggungjawab ibu bapa.....tak kan takde langsung !!!

apa-apa pun.....
dalam hidup,

mendekati pelajar kita boleh lihat

betapa sedih mereka, bila ada function kat sekolah......parents students lain datang, sedangkan mak bapa dia tak dapat datang.

ayah org lain datang utk sembahyang hajat....tetapi ayah dia tidak

mak org lain datang untuk ambil keputusan peperiksaan....tatapi kelibat mak dia tak nampak.

org lain membuat akujanji di atas riba ibu bapa masing-masing....tetapi ada pelajar yang tak boleh berbuat demikian, kerana mak dan ayah tak dapat hadir ke perjumpaan ibu bapa.....katanya sibuk dgn urusan kerja

org lain duduk di sebelah mak atau bapa masing-masing semasa majlis permuafakatan ibu bapa-guru.......tetapi dia terpaksa menumpang duduk di sebelah mak bapa爇awan爏ajer.

kadang-kadang...kita cikgu menangis dalam hati melihat anak-anak yang terbiar ini......yg mewah dengan pelbagai benda tetapi teramat miskin perhatian dan kasih sayang daripada mak bapa sendiri.........bukan mak tiri atau ayah tiri.....

seronok bila melihat ada ayah yg datang dengan basikal buruk disambut gembira oleh anak yg sedia menunggu di sekolah.

tetapi ada pulak yang mak bapa hanya turunkan anak dari kereta-kereta mewah di pintu pagar sekolah........terus meluncur pergi....tak sempat singgah di majlis khas utk ibu bapa.........kerana ada urusan kerja!!!

Rate

1

Reply #54 NBI86's post

...macam sekolah saya baru je selesai mesyuarat agong PIBG 2007/2008..jumlah student lebih kurang 1,500 org....maknanye secara logik ada 3,000 orang parents... malangnya yang hadir ke mesyuarat tak sampai 100 org...mana pergi lagi 2,900 parents...

itu lah saya rasa dilemma yg dihadapi oleh kebanyakkan skolah di Malaysia..kurang mendapat respon ibubapa dalam usaha untuk sama sama memberikan kejayaan kepada pelajar....

...yg peliknye bila ada aktiviti atau program yg di cadangan oleh ibubapa yg hadir...mula ler mereka yg tak hadir ini bising... membantah tanpa merujuk...peringkat perbincangan tak nak sertai...saya percaya semua sekolah memberi peluang kepada ibubapa untuk sama-sama merancang aktiviti di sekolah melalui PIBG....

...malangnya hanya segelintir parents yg sudi bersama-sama guru...terima kasih pada ibubapa sekolah saya yg sudi hadir..marilah kita sama sama menunjukan jalan kejayaan kapada anak-anak kita..Insyaallah.

[ Last edited by  sayawifenikmie at 12-3-2007 10:55 PM ]

Originally posted by sayawifenikmie at 12/3/2007 10:53 PM
...macam sekolah saya baru je selesai mesyuarat agong PIBG 2007/2008..jumlah student lebih kurang 1,500 org....maknanye secara logik ada 3,000 orang parents... malangnya yang hadir ke mesyuarat t ...

derang takut kena calon jadik YDP kot?

[quote]Originally posted by coyotemawi at 13-3-2007 01:07 AM

derang takut kena calon jadik YDP kot? [/quote

...he he tul ler agaknye....

tahun ni dia org lantik satu org berpangkat Dato loooo...harap harap ada something new for ours school..jgn "MAKAN ROTI LOOO".....

bagi aku aku mengajar dan juga mendidik..
aku didik moral mereka aku mendisiplinkan mereka..
aku marah mereka marah untuk mendidik..
lempang mereka untuk mendidik..
bukan benci..
dan murid yg aku lempang itu yg datang jumpa aku dan banjer aku bila jumpe aku kat mana2
budak2 yg aku pernah marah dan rotan nie alhamdulillah.. hormat kat aku.. depa bukan takut kat aku.. sebab aku menganggap mereka umpama anak.. anak yg degil..
pukulogi perlu seiring dengan psikologi..

tp ada jugak masalah displin yang berpunca kerana pengaruh luar/ibu bapa..

ada kes di sekolah aku.. murid ni didapati mencuri basikal... dan bile panggil mak ayah dia.. parent dia leh defend lak anak dia.. camne nak buat tu..

kkadang bila kita bagi hukuman diorg insaf sekejap kemudian buat lagi..

Originally posted by tuahayam at 1/4/2007 07:06 PM
tp ada jugak masalah displin yang berpunca kerana pengaruh luar/ibu bapa..

ada kes di sekolah aku.. murid ni didapati mencuri basikal... dan bile panggil mak ayah dia.. parent dia leh defend l ...

tuah,
nama lagi budak..
bukan cam budak zaman dulu..
rotan mainan ponggong aje..tak kisah pun